KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 438. Vrijdag 27 April 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., te HELDER. ADVERTENTIEN Kalender der Week. Vertrekdagen der Mails. NIEUWSTIJDINGEN FEUILLETON. DE ERFENIS. 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3 maanden. Afzonderlijke nummers 1 Cent. Van 15 regels35 Centen, eikeregel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. APRIL. MEI. Zondag 29 Opgang der Zon 4 u. 32 m. Ondergang 7 n. 21 m. Maandag 30 Dinsdag 1 Woensdag 2 Donderdag 3 Vrijdag 4 Zaterdag 5 Laatste kwartier. Naar Oott-lndië Eiken Donderdag, 's avonds 6.30. HELDER, 27 April 1877. De nienw gebouwde postbrug is heden middag ten 2 uur, in te genwoordigheid van Burgemeester en Wethouders en velen leden van den Raad, op feestelijke wijze voor bet publiek verkeer geopend. Aan de heeren B. M. Robert en S. Boorsma, hulponderwijzers aan de openbare lagere scholen alhier, is de akte toegekend van hoofdonder wijzer. Te Hellevoetslnis hebben met goed gevolgd 15 machinist-leerlingen 2e kl. het examen voor machinist leerling le kl. afgelegd. De machinist leerlingen G. H. Brakke en J. W. Kapteijn verwierven daarbij den door den minister van Marine uitgeloofden ln en 2n prijs (bestaande uit een prachtige passerdoos en een net ge bonden boekwerk.) 51) XXV. EEN FAMILIERAAD. „Ten offer!" riep de baron. „Zooals ik van den rentmeester verneem, hebt gij in de kleeding der dienstmeid Arthur Brook met een bezoek vereerd en tem zijn avond eten gebracht „Wilt gij dan, papa, dat men op den Tempelhof zoo geest- en gevoelloos worde, dat men zelfs zijne nieuwsgierigheid zal opofferen r" „Neen, Gunda, daarvan zeg ik niets. Ik wilde slechts opmerken, dat gij Brook een uitstekend schoon man hebt genoemd en dat is hij ook inderdaad. Over het algemeen houden de meisjes het niet voor zulk een Van de 818 lotelingen, die zich in Noord-Holland aangeboden hebben om bij de zee-militie te dienen, kan nen er slechts 203 bij ingedeeld worden. Naar wij vernemen, zal de schout-bij-nacht, directAir-komman- dant der Marine te Hellevoetsluis, met Juni a. s. verplaatst en het kom mandement aldaar voortaan opge dragen worden aan een kapitein- luitenant ter zee. Een en ander zou in verband staan met het plan om de werf te Hellevoetsluis geleidelijk op te heffen. Dinsdagochtend is een scheeps- optuiger uit den mast van een drie master in het droge dok te Amster- naar beneden gestort en dadelijk overleden. Hij laat een weduwe met 6 kinderen na. Luitenant Verploegh, die, in den strijd tegen Atchin, driemaal ge wond werd en dezer dagen bij zijne betrekkingen in 't Vaderland is te rug gekeerd, heeft, kort na zijne aankomst, een operatie ondergaan. Prof. Tilanus heeft met goed gevolg een Atjehsche kogel, alsmede een stuk van zgn gouden horloge, van achter 's mans ribben te voorschijn gehaald. Een werkman in een ijzergie terij te Zwolle heeft zich bij gele genheid van zijn verjaardag zóó zwaar bedronken, dat het zijn plot- selingen dood ten gevolge heeft gehad. Te Neede heeft dezer dagen een arbeider, die zich aan diefstal groot offerals zij met een schoonen jongen man zullen huwen „Inzonderheid," viel Bruno in de reden, „wanneer deze man een der grootste en schoonste bezittingen van Noord-Duitseh- land zijn eigendom mag noemen. Ik beveel mij reeds aan de genade der aanstaande barones, mijne zuster, aan. Dat zal voor mij een heerlijke tijd zijn. Niemand antwoordde. „Voor ik mij echter naar dit geluk schikvervolgde Bruno„wil ik zien wat mij te doen staat. Ik weet, wie de papieren van Meijer gestolen heeft en ik maak mij sterk, ze misschien reeds morgen in mijn bezit te hebben. Met deze papieren in handen zullen wij den heer Brook en zijn voogd trotseeren zoo niet alles tegen ons heeft samengespannen. In het ergste geval vernietigen wij de papieren, dan mag mijnheer Brook zijne bewijzeu zelf te zamen zoeken. De moeite in aan merking nemende, die Meijer daaraan be steed heeft, mag het geen kinderspel van aardappelen schuldig gemaakt had, zijn woning verlatenna lang zoeken is zijn lijk gevonden in een weiland bij het dorp. Zijne door natte kleeding en een strop om den hals, doen vermoeden, dat het ver drinken niet gelukt is, en hij later zijn brachten schijnt verloren te hebben, toen de strop of boomtak gebroken was. Dinsdagmiddag zijn, door het breken van een stelling, twee ververs knechts, die aan een pand in de Jnfferstraat, te Rotterdam werkzaam waren, naar beneden gevallende een was onmiddelijk dood. De ander is in bedenkelijken toestand naar het stedelijk Ziekenhuis gebracht. De Arnh. Ct. maakt de vol gende opmerkingen: >Het brood te Parijs is reeds opgeslagen, wegens de waarschijnlijkheid van een aan staanden oorlog. Nu het brood voor gegaan is, zal het overige wel vol gen en de andere steden en dorpen in en buiten Frankrijk zullen Parijs niet alleen laten staan. Dat het be stendig oorlog blijven zal, gelooft zelfs de ergste pessimist niet; maar als na den oorlog de vrede komt, zal dan het brood weder afslaan en zal dan ook het overige volgen Dit gelooft zelfs de ergste optimist niet. Het gaat er mede als met de schrale jaren, waarin zuivel duurder wordt; de vette jaren volgen wel, maar het zuivel behoudt zijn hoogeren prijs," Gewoonlijk worden hongersnood en pest voorgesteld als het gevolg genoemd worden." „Wie heeft die papieren?" vraagde de baron op gebiedenden toon. „Dat zeg ik niet, cher papa „Bruno, er staat hier te veel op het spel. Ik verlang, dat gij mij onbewimpeld zegt, wat gij weet." „Papa, gij moogt zeggen, wat gij wilt; mijn vooruitzicht is te zeker, dan dat het mij mislukken kan. Ik kan, ik mag op het oogenblik niets meer zeggen. Zoo gij echter iets voornemens zijt, zoo verzoek ik n, papa, aan mijn huwelijk met Carola te denken." „Hoop van dit achterhoudende schepsel niets!" zeide Knnegunde snippig. Zij is even geveinsd als eigenzinnig. Ik ken haar zeer goedIk meen uit sommige harer uitdrukkingen te hebben kunnen op maken, dat zij den bijstand van den advo- kaat Olinger zal inroepen en ik zou een groote weddenschap willen aangaan, dat zij zich nu te Moorstadt bevindt. „Wie heeft bevolen in te spannen van den oorlog uitmakende. Ook dit is veranderd: zij gaan hem vooruit. In Moskou zijn 400,000 arbeiders zonder brood; in Polen staan de fabrieken stil en neemt de honger- typhus op schrikbare wijze toe. Ook dit offer brengt de keizer van Rus land aan zijne liefde voor de ver drukte christenen in Turkije." De oorlog tnsschen Rusland en Turkije is thans een voldongen feit. Een telegram uit Bukarest, van gisteren, meldt: Gisteren heeft een korps van 15.000 Russen de brug bij Barbasch in bezit genomen. Gisteren avond waren 50,000 Russen op Rnmenisch grondgebied. De Turken stonden gisteren avond nog onbeweeglijk aan den Donan-oever. Het gerucht, dat Kalafat door de Turken was bezet, is ongegrond. Het Rumenische leger is inmiddels van den Donau naar het binnenland geretireerd, alwaar bet verdeeld is in twee korpsen, waar van het eene bij Bukarest en het andere bij Krajova wordt geconcen treerd. De bevolking, zoowel langs den Tnrkscben als langs den Ru- menischen Donau-oever, vlucht naar het Rumenische binnenland. De tegenwoordige oorlog zegt de Gegenwart zal voor alle tijden een voorbeeld zijn, hoe in Europa de waarheid in het aange zicht wordt geslagen. Niemand heeft gewaagd tot Rusland een ernstige vermaning te richten. Men oefende barstte de baron los, terwijl hij zijne ge malin aanstaarde. N„Zij is te voet op weg gegaan!" ant woordde de freule. „Oin haren huzaar een bezoek te bren gen," voegde Bruno er bij. Zij moet alle gevoel van schaamte verloren hebben." Wij houden er ons vooral bij, dat zij de twintig duizend thaler aan ons uitbe taalt en dan jagen wij haar van hier." „Ja," bromde de baron, „voor het te laat is. Heeft zij Brook's geheim in han den dan zijn ook die gelden verloren. Ik geloof niet, dat zij den moed heeft, zich tegen mijn uitdrukkelijk bevel met den kanunnik in verbintenis te stellen. Ik ben er van overtuigd, dat Carola niet naar Moorstadt gegaan is, maar dat zij de ronde doet bij hare bedelende en armoedige gunstelingen." „Ja," zeide Kunegunde, en daarenboven verontreinigt zij het kasteel! „Hu!" „Is Carola echter in Moorstadt, spreekt zij met den kanunnik of met de stiftsvrouw,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1