te Oprniming ra dm HELDER oOURANT P EN OMSTREKEN No. 439. ei 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. II verBcuijnt nmsaag-en Vrijdagmiddag. ADVERTENTIEN Iets over den Oorlog. NIEUWSTIJDINGEN. Commissarissen der ONDERLINGE BR, eeren DE JONG 8[ Co., gevestigd bir' belanghebbenden te berichten, dat gist REKENING en VERANTWOORDING I Blaadje. volledige orde bevonden zijnde, met oir^ reuwoordigheid van eenige Heeren Corr Maatschappij en mochten ons opnieuv Amsterdam, 27 April 1877. ad. CommwsoOEN OVEN. H. W. BARON VAN WAAR L. G. A. GRAAF Mr. C. H. B. BO =en, Iilcederen, enz., alsmede Koopman OEN Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3maanden.| Uitgevers BERKHOUT Co., Afzonderlijke nummers 1 Cent. te HELDE R. Van 15 regels 25 Centenelke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. Reeds lang was de toestand in 't Oosten gespannen. TuTkije, verarmd en nitgepnt door de weelde van zijn beheerscher en diens hooge ambtenarenverkeert sinds eenige jaren in financiëelen nood; de fana tieke mahoraedaansche bevolking koelt gaarne bij voorkomende gelegenheden hare woede aan de christenen en leeft met de grens bewoners, Montenegrijnen, Serven en Rume- niërs nagenoeg altijd op voet van oorlog. Deze zoeken daarom gaarne bescherming tegen hunne talrijke vijanden bij de Russen, hunne naaste buren. De keizer van Rusland, altijd geneigd zijne veroveringen nit te breiden, was tot ondersteuning steeds bereid en vlamde op de gelegenheid den naar zijne meening uitgeputten Turk eenige provinciën te ontrooven, misschien wel, als 't geluk wou dienen, den Bosphorus te bemachtigen en alzoo de Zwarte Zee geheel af te sluiten. Reeds vele jaren geleden voorzagen de Europeesche mogendheden wat 't doel van den Russischen keizer was, toen deze de stad Sebastopel tot een van de sterkste oorlogshavens maakte, en kwamen de Turken te hulp. Erankrijk, Engeland en hunne bondge- nooten stuitten den Noordschen kolossus in zijne plannen en wisten hem, na de inneming van Sebastopel, aan banden te leggen, 't Waren intnsscben papieren ban den, die in 1870, tijdens den oorlog tnsschen Erankrijk en Pruisen, eenvoudig verscheurd werden. In de meening dat hij van Frankrijk niets te vreezen heeft, en dat ook de Pruisen, wier belangen er minder rechtstreeks meê gemoeid zijn, niet spoedig tot een porlog zullen besluiten, acht de Russische keizer thans den tijd aangebroken zijne reeds lang gekoesterde plannen te verwezenlijken, 't Beschermheerschap over de christenen in 't Oosten lachtte hem toe, daardoor toch zou hij diep kunnen ingrijpen in de aan gelegenheden van 't Turksche rijk. Hij had op de onmacht der Turken ge rekend en voorondersteld, dat deze zouden moeten toegeven, uit gebrek aan genoeg zame verdedigings-middelen, of, kwam 't al tot oorlog, dat hij dan verreweg de sterkste zou zijn. Dit schijnt echter nog niet zoo zeker. Bij de Turken is 't fanatisme opge wekt, en wanneer dat in werking komt, dan kan 't leger van den Grooten Heer nit Azië een toevoer van geloofsgenooten krijgen, talrijk als 't zand aan den oever der zee. Ook houdt Engeland een oog in 't zeil en is gereed met een sterk eskader gepant serde schepen te hulp te komen, wanneer 't krijgsgeluk Rusland den Bosphorus doet naderen. 't Russische volk schijnt met den oorlog ingenomen en geeft blijken dat st de regeering wil ondersteunen, door aanzienlijke sommen beschikbaar te stellen tot verzorging van gekwetsten. De keizer geeft 40 millioen roebels uit zijne privaatkas. Dat ieder nu wel min of meer zal moeten volgen, is duidelijk voor ieder, die eenigszins met de ^stellingen van 't groote Russische rijk bekend is! Zulk een opgewondenheid treft men van tijd tot tijd in de geschiedenis der vol keren aan. 't Schijnt een koortsachtig iets te zijn, dat in de lucht zit en ingeademd wordt. De Turken en Russen staan tegen elkander als twee strijdlustige hanen, die door hunne eigenaars (denk hier be- heerschers) worden opgehitst tot razende woede. Welke der beide partijen den strijd zal winnen, kan natuurlijk nog niet beslist worden, want de oorlogskansen* zijn wissel vallig en Rusland schijnt de zwarigheden lichter geacht te hebben dan ze in werke lijkheid zijn. Dat de Russische keizer meester van den Bosphorus zal worden, is hoogst onwaarschijnlijk, want, komen de zaken zoover, dan zijn de Europeesche mogend heden wel genoodzaakt er tusscben te komen. Loopt de zaak meê, dan zal Rusland waarschijnlijk een vergrooting van grond gebied krijgen, maar of dat op den duur een aanwinst zal zijn, moet de tijd nog leeren. Rusland heeft reeds één Polen en zou in de veroverde Turksche gewesten wel een tweede kunnen vinden. De kolossus zou daardoor wel een reus kunnen worden met voeten van leem. Zeker is 't, dat in elk geval 't volk niet door die vergrooting gebaat wordt, 't "Volk geeft zijn geld en zijn leven slechts, wanneer men de zaak in den grond beschouwt, om de heersch- en veroveringszucht van zijn gebieder in de hand te werken. De berichten van 't oorlogstooneel zijn tot op heden nog van niet veel beteekenis. De Russen hebben den aanval begonnen en de Turken zijn teruggedrongenzoo luidt 't bericht aan de eene zijdeaan den anderen kant bericht men weer, dat de Turken een overwinning hebben behaald. Er kan dus nog niets met zekerheid be paald worden, en niemand kan ook zeggen wat hier wenschelijk zou zijn. De eerste te legrammen liegen gewoonlijkom den men- schen de oogen te verblinden en daardoor 't crediet van de belanghebbende partij te verhoogen. Eerst later, wanneer de voorge vallen feiten niet meer tegen te spreken zijn, komt men tot een duidelijk eu klaar in zicht der zaken. De onaangenaamheid van den tegenwoor- digen toestand gevoelt geheel Europa reeds dadelijk, daar Rusland een bevel heeft uitgevaardigd, waarbij de uitvoer van granen wordt verboden. Wij betalen dus reeds alleu, die brood eten, ons contingent aan de oorlogsbelasting, ofschoon ons de zaak volstrekt niet aangaat, 't Zou wenschelijk zijn, dat de onzijdige mogendheden in dat geval ten minste pressie op de Russische regeering uitoefenden, op dat de mindere man, die door de duurte van 't brood in zijn eerste behoefte wordt gedrukt, niet 't zijne zou moeten bijdragen om de grillen van een veroveraar te steunen. Spreken Engelsche, Fransche en Duitsche bladen in dien geest, dan wordt Rusland zedelijk gedwongen dezen maatregel op te heffen. Eendracht zon ook hier moeten werken, en 't is beter dat enkele speculan ten schade lijden, dan dat den minderen man, die toch ook mensch is, 't brood wordt onthouden of 't verkrijgen daarvan hem moeielijk wordt gemaakt, 't Is weer oorlogDe lasten daarvan zullen 't meest op 't volk drukken. Wanneer zal toch eens de tijd aanbreken, dat de oorlog, dat 't menschenm oorden als een verfoeielijke zaak wordt beschouwd gebrandmerkt door de verachting van elk weldenkend mensch? De tijd schijnt nog ver, waarin de vrede op aarde zal heerschen. Moge 't onderwijs en de verlichting eenmaal uitwerken, dat de menigte zich niet langer opoffert voor 't belang van een heerscher. HELDER, 1 Mei 1877. De heer J. Bakker, leerling aan de Zeevaartkundige school van den heer Leger heeft gisteren met goed gevolg examen afgelegd als 3e stuur man voor de groote vaart. Jl. Vrijdag en gisteren kwamen alhier een 10 tal vischvaartuigen nit Blokhauzen (Prnisen) voor het eerst in deze haven met een belang rijke hoeveelheid groote schol, 30 a 36 wigtjes ieder, welke in afslag wer den verkocht, de levende van f 10.50 tot f 14.00, de doode van f 5.50 tot f 7.00 per wigtje. In geen jaren is zooveel schol aangevoerd als thans. Ook door Urker en Volendammers wordt veel gevangen. Zondagavond gaf de vereeniging »Cecilia" een zanguitvoering in de zeer net gedecoreerde zaal van Musis Sacrum. De verschillende nummers werden goed voorgedragen maar bijzonder vielen no. 3 en 4 van de eerste afdeeling in den smaak van de toehoorders. Een gezellig bal volgde daarop. De vereenigingen Vaderland en Oranje" en »Gandium Inter Nos," voerden Zondagavond in Tivoli op 't tooneelspel 't Lied van Moeder," gevolgd door »Kort van Memorie." Toonden de spelers in 't algemeen, dat zij hunne respectieve rollen goed bestudeerd hadden, zoo komt toch aan Walling in 't bijzonder een woord van lof toe. Ook de beide dames kweten zich uitmuntend van bare taak en als kleine Henri zoo voortgaat, dan belooft't wat voor de toekomst. Een prettig bal hield de leden en geïntroduceerden nog lang bijeen. Als een bijzonderheid vermelden wij, dat gisteren door iemand een nestje met drie jonge Leenwerikken is gevonden. Is die tijd reeds vroeg, verwonderlijk is het bovendien dat de jonge diertjes niet dadelijk door de nog vinnige konde bezweken zijn. Men schrijft ons van Vlieland: Gisteren werd alhier door kerke- raad en kiescollegie beroepen tot herder en leeraar, de Wel-Ew. heer S. te Gempt, vroeger predikant te Batenburg." In den loop van dit en het volgende jaar, knnnen honderd twin tig ko mmiezen der 4de kl. der directe belastingen, in- en uitgaande rech ten en accjjnsen, worden aangesteld op een bezoldiging van f 420 's jaars en een toelage voor eens van f 75 voor uitrusting, nadat zij op de linie van toezicht zijn in dienst gesteld. Adres vóór den ln Juni a. s. bjj het Departement van Financiën. Zie verder de St.-Ct. No. 98. Een brutale diefstal had dezer dagen te Swalmen plaats. Terwijl de vrouw des huizes zich alleen in hare woning bevond, drong een vermomd manspersoon binnen. De vrouw viel in zwijm, en de dief, na de denr gesloten te hebben, nam nit een kist f 800 mede. De politie doet on derzoek. Op eene listige wijze werd Vrij dagavond de postmeester te Dieren bestolen. Tijdens deze afwezig was, vervoegde zich ten zijnen huize een welgekleed vreemdeling, die van de meid verlangde mijnheer te spreken. Op de betuiging dat deze niet te huis was, maar zich in het hotel Westhoff bevond, verzocht hij haar den postmeester te verwittigen dat er een oud vriend was, die hem ver langde te spreken. Haren tegenzin hiervoor werd spoedig overwonnen door een fooi. Toen echter de ge noemde postmeester te huis kwam was »zijn oude vriend" verdwenen, de geldkist opengebroken en daaruit een som van f 180 ontvreemd. De politie doet onderzoek om den be- hendigen dief machtig te worden. Op de jaarmarkt te Schjjndel zijn twee koeien bezweken door het overtollige drinken van water, waar toe men die dieren geforceerd had door ze groote hoeveelheden zout te doen inzwelgen, met het doel haar

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1