KLEINE COURANT NELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN JSIo. M5. Dinsdag 22 Mei 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ADVERTENTIËN Vertrekdagen der Mails. NIEUWSTIJDINGEN FEUILLETON. DE ERFENIS. 1 Vliegend Blaadje. VOOR DEN Abonnement franco p. post 50 CL. p.3 m»and,en. Uitgevers BERKHOUT Co., Afzonderlijke nummers 1 Cent. te HELDER. Van 15 regels35 Centeneikeregel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Adverteatiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. Uren van vertrek en aankomst der Spoortreinen te Helder. ZOMERDIENST. AANKOMST: 's morgens 9.27. 12 56. nsmidd. *3.47. u ii 7 39. 10.58. ♦Alleen Trijd. èn -Zaterd. VERTREK s 's morgens 6.00. 9 35. *11.47. namidd. 1.15. 6.30. ♦Alleen Vrijd. en Zaterd. Naar Oost-lndië Eiken Donderdag, 's avonds 6.30. HELDER, 22 Mei 1877. Met bet fregatschip «Voorlich ter," Zondag jl. alhier binnengeko men, zijn aangebracht 8 veroordeelde militairen, welke reeds naar de straf gevangenis te Leiden zijn overge bracht. Op een der visohloggers van de Vlaardingscbe maatschappij «het Noorden" zal een stoommachine ge plaatst worden. Daardoor zal men met een grooter aantal netten kan nen vissehen, en het inhalen daar van zal veel gemakkelijker kunnen geschieden. Het Ned. schip «Geertruida," met bestemming naar Riga, is bij laatstgemelde plaats door het ijs doorgesneden en gezonken. De be manning werd gered. De meid van den postdirec teur te Dieren is, wegens diefstal van f 180.aan gouden tientjes, in hechtenis genomen. 56) XXVII. MAATREGELEN VAN GEWELD. (Slot.) „Genadige heer, zoo gij dat belooft, o, dan komt alles nog terecht. Genadige heer, zoo waar God leeft, zoo ge mij dit uitzicht geeft, dan knnt gij over mij beschikken „Dat kan niet veel baten, zoo gij de pa pieren niet bezit." „Ik ik bezit de papieren niet; maar ik weet wat zij bevatten „Kunt gij ze mij bezorgen „Als het zoo zijn moet, ja! Echter nog niet op dit oogenblik." Het gelaat van den baron verheiderde. Bruuo sloeg een snellen blik op hem. „Wij zullen dus de papieren hebben, riep von Tempelhof. „Ik behoef niet te weten, hoe gij er aan komt. Het is gelukkig, dat zij In Harlingen kan men tegen woordig goeden boter koopen voor 70 oents het kilogram. De prijzen gaan zoo sterk achteruit door minder ver bruikt, en gevolge van werkstakingen in Engeland en voorts door aanvoer van Amerikaansche boter. Voor onzen landbouwers is de tijd slecht. Te Nieuwe Pekela heeft een kind een bankbiljet van f 100, zon der de waarde er van te kennen, in 't vuur geworden. Het geld was door zijn vader bespaard. De arme man had dus weinig vermaak van zijn sparen. Omtrent den gelukten aanval der Turken op Suchum Kaleh, bet sterkste Russische fort aan de kust der Zwarte Zee, verneemt men, dat die reeds eenige weken geleden door eeni- ge Circassisehe Beys, in verbinding met Ali Pacha, te Batoum was be raamd, ten einde de Mabomedanen in den Kaukasus tot opstand te bren gen. De Tnrksohe admiraal, Hassan Pacha, zeilde met 5 pantserschepen naar Suchum Kaleh, waar hp den 3ii Mei in den nacht het anker wierp. De Circassisehe hoofden, die aan boord waren, landden met een aantal Turk sche soldaten en wisten binnenkort 3000 hunner landslieden bjjeen te brengen. Nn landde Hassan Pacha met nog meer Turksche troepen, meest Korden, en terwijl de Turksche pant serschepen het fort beschoten, trok ken de Circassiërs tegen de verschan singen op. De eerste aanval echter gelukte niet, doch een tweede, die den 12n begon, wel. onder ons bereik zijn en wij ze krijgen kunnen „Bruno, gij kunt U verwijderen!" „Genadige jonkerheb ik uw woord, dat gij mijne dochter zult huwen?" riep Söller. „Jazeide Brnno onversohiliig. „Geef mij de hand er op." „Welnuals U dat gerust stelt gaarne Hij vertrok. Söïier," begon de baron, „gij zijt immers omstreeks achttien jaar in mijn dienst „Ja!" „Een lange tijdZulke oude bekenden moesten zioh immer vast aaneensluiten:" Söller wischte een traan uit hét oog. „God weet het, dat het mijn schuld niet geweest is, zoo het anders was!" stamelde de houtvester. „Wij zijn de geschiedenis met Thedo eens te zainen begonnen, Söller „Ja „En wij moeten ze gemeenschappelijk ten einde brengen Een spoortrein met Russische troepen is bij Pitesti in botsing ge komen met den laatsten van daar komenden trein. Verscheidene wag- gons zijn verbrijzeld; vele soldaten zijn gedood en een groot aantal ge wond. Een generaal is aan de bij deze ramp bekomen wonden overle den. Nog een 10e Russisch legerkorps wordt gemobiliseerd, om het leger in Europa te versterken. De sterkte van dat leger bedraagt dus thans 360,000 man. 5 korpsen (het 7e, 8e, 9e, 11e en 12e) vormen het zoogenaamde operatie-leger, 2 andere (het 10e en 15e) het leger van de Zwarte Zee, terwijl de overige korpsen vooreerst in Bessarabië blijven. Ten gevolge van een misgewas, door gebrek van regenval, wordt een nieuwe hongersnood in Britsch-Indië te gemoet gezien, waaromtrent een aantal bijzonderheden, bij een inspec tiereis van den lnitenant-gouverneur van Bengalen, aan den dag gebracht, in officieele verslagen zijn openbaar gemaakt. De nood strekt zich uit over de provinciën Madras en Bom- bay, welke echter gelukkig niet zoo sterk bevolkt zijn als de noordelijke provinciën van Briteeh-Indië, en voor een gedeelte ook over de half onaf hankelijke staten Haiderabad en Mysore. Niettemin strekt zich de ramp over een bevolking van twaalf millioen in zielen rechtstreeks onder worpen streken uit. Een jonge handelsreiziger maakte, „Ja, genadige heer! die vreemdeling is ge makkelijk onschadelijk te maken." „Gij bedriegt u. De papieren zijn alleen niet voldoende. Hij heeft een getuige en zoo men dien gelooft, dan is de kleine Tette, dien gij in de herberg „de Roos" hebt ge roofd, inderdaad weder opgestaan. „Een getuige." „Rattenhannes." „De zoon van NebelO, die is gemakke lijk door geld tot zwijgen te brengen „Neen, volstrekt niet! Hij is bijzonder met Arthur Brook, dien gij mede gearresteerd hebt, ingenomen. Ik heb hem duizenden ge boden, hij is onverbiddelijkWat zegt gij daarvan?" Söller zag den baron met groote oogen aan. „Die kerel moet onschadelijk gemaakt worden. Rattenhannes is uit de gevangenis ontsnapt; wij kunnen hem van Bardenau laten oplichten, maar dan juist zou hij tegen mij, tegen u en voor Arthur Brook getuigen." „Bedoelt gij," vraagde de houtvester, „of aldus verhaalt de Figaro, in den trein, waarmee hij naar Parijs terugkeerde, kennis met een jong meisje van aan genaam uiterlijk, die in de hoofdstad een betrekking ging zoeken. Weldra waren beiden in een levendig ge sprek gewikkeld; de jonge man was een aangename causeur, zijne gezel lin toonde niet van verstand ont bloot te zjjn. Op reis maakt men zeer gemakkelijk kennis, en de ken nismaking scheen beiden zoozeer te bevallen, dat, daar het toeval wilde, dat hun bestemmingsplaats in de zelfde wijk lag, zij afspraken een huurrijtuig te nemen. Aan die af spraak werd dan ook gevolg gegeven, maar toen de jonge dame aan het doel van hare reis was gekomen, ontdekte zij tot haren schrik, dat zij hare portemonnaie kwjjt was. Ter stond vatte zij argwaan, dat zij met een listigen bedrieger te doen had gehad, die den teederen minnaar had ge speeld om haar gemakkelijker te kunnen bestelen, en aan een politie agent, die voorbij kwam, deelde zij haar vermoeden mede. De arme jon geling werd, ofsehoon hij bij hoog en bij laag zijn onschuld betuigde, zonder pardon naar het nabij gelegen politie-bureau gevoerd. Hij kon ech ter bewijzen geheel aan het geval onschuldig te zijn en bevond zich dan ook weldra op vrije voeten. Na tuurlijk heeft hij zich plechtig voor genomen, later een weinig voorzich tiger te zijn in 't aanknoopen van ken nis met jonge dames van zoo achter- dochtigen aard. Wat de jonge dame ik voor mijn kind alles doen wil Maar wee, zoo gij uw woord niet houdt. Rattenhannes zal sterven, of Arthur Brook, en dit laatste is misschien wel het beste." „Neen, deze niet! In geen geval! zeide de baron. „Wij hebben elkander begrepen. Zorg nu eerst, dat ik de papieren in handen krijg!" „Zeer goed! Hebt gij nog andere be velen „Geen andere, dan dat gij zwijgt." Toen de houtvester te huis kwam, was zijn eerste werk naar de kast te gaan. De papieren waren verdwenen." De houtvester was, als het ware, verlamd van schrik. Hij zette zijn dochter den loop van het geweer voor het hoofd en perste haar de bekentenis af, dat zij om de papieren in veiligheid te brengen, en haar vader, bij een mogelijke huiszoeking, te redden, zich tot freule Carola had gewend, en ze haar ter bewaring gegeven had. Söller wilde naar het slot gaan. Hij waag de het niet den baron zijn ongeluk mede te deelen hij trachtte zioh zeiven wijs te

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1