KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 447. Dinsdag 29 Mei 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., ADVERTENTIËN Vertrekdagen der Mails. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. DE HUWELIJKSADVERTENTIE. 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3 maanden, Afzonderlijke nummers 1 Cent. te HELDER. Van 15 regels25 Centen, elke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. Uren van vertrek en aankomst der Spoortreinen te Helder. ZOMERDIENST. VERTREK 's morgens 6.00. n H 9.35. w *11.47. namidd. 1.15. 6.30. ♦Alleen Vrijd. en Zaterd. AANKOMST '8 morgens 9.27. 12.56. namidd. *3.47. u 7.39. 10.58. ♦Alleen Vrijd. en Zaterd Naar Oost-Indië Eiken Donderdag, 's avonds 6.30. HELDER, 29 Mei 1877. Gisteren herdacht de beer A. Leewens den dag, waarop hij vóór een halve eeuw geleden zich alhier als mr. smid en koperslager vestigde. Deze niet alledaagsche gebeurtenis, ging vergezeld van de even hoogst zeldzame onstandigheid, dat ook zijn knecht, Jacob Pinxter, een halve eeuw van dienstbaarheid vierde bij zijn ge- achten patroon, den jubilaris Leewens. Zijn getrouwe knecht vierde, ten huize van zijn meester, het feest mede, dat behalve bij de uitgebreide familie, ook de belangstelling opwekte van vele in gezetenen, die den waardigen grijzen hunnehuldebraohten. Menig hartelijk woord legde getuigenis af van eerbied voor een meester, die zijn knecht 50 jaren wist te verbinden, en hulde aan den man, die zeker alleen door ijver en trouw, dat jubelfeest mocht her denken. Pinxter ontbrak het dien dag 2) Novelle van GERRIT J. H. Na de lezing leunde juffrouw Geertruida achterover in haren stoel, vouwde de handen samen over 't nieuwsblad, dat op haren schoot lag eu verzonk in diep nadenken. Hare jeugd was voorbijgegaan, zonder dat ze aanzoek had gehad. In de balzaal was ze slechts enkele .malen gevraagd, wanneer er gebrek aan dames was maar meestal had ze als toeschouwster gezeten, wanneer hare vriendinnetjes lustig in 't rond draaiden of met hare cavaliers snappend door de zaal wandelden. Eens ja, had een jong han delsreiziger haar te huis gebracht en had ze de stille hoop gekoesterd, dat deze zijn be zoek zou hervatten. Maar ze had hem niet niet aan stoffelijke blijken van waar deering. Yele geschenken werden hem gebracht, waaronder een fraaie leun stoel. Wij vernemen ook, dat er hoop bestaat, dat Pinxter door de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen een onderscheiding zal worden toe gekend. De heer E. A. Visser, leerling der zeevaartkundige school van den heer A. J. Leijer alhier, heeft te Amsterdam met goed gevolg examen afgelegd als derde stuurman voorde groote vaart. Aan den heer W. F. Kelbring, rijks-ambtenaar alhier, is pensioen verleend tot een bedrag van f 381. Z. M. heeft een pensioen ver leend aan den heer P. B. Reeringh, ontvanger van de suikeraccijns te Amsterdam, van f 4000. Op het strand te Texel is ge vonden een fleschje, waarin een stukje papier, waarop met potlood geschre ven stond >19 Dec. 76. Wij zijn al verloren. Ons schip zinkt. Kapt L. N. Ulrichs. Schip »Wampoe" Balti- more via Hamburg." In het dorp Zweelo heeft een' doodslag plaats gevonden. De Asser courant verneemt dat de verslagene een boerenknecht uit Noord-barge was, 21 jaar oud. De vermoedelijke dader bevindt zich in hechtenis en heeft reeds bekend. Bij de lijkschou wing bleek dat aan de linkerzijde van 't hoofd de schedel op een op pervlakte van 6 a 7 cemtimeter in weêr gezien. Op 't laatst had ze besloten de balzaal niet meer te bezoeken eu was er in haar hart iets ontstaan, dat na jaren was aangegroeid tot mannenhaat. Na den dood harer ouders had ze, daar deze slechts zooveel hadden nagelaten dat hunne dochter met de intresten daarvan ternauwernood kon rondkomen, 't borduren ter hand ge nomen. In dat vak was ze vrij knap en zoo was 't haar gelukt, door vlijt zooveel te verdienen, dat ze er redelijk van kon leven. Hansje, een arme wees, was door haar als dienstmeisje aangenomen en had door haar opgeruimd humeur eu hare han digheid de guust vau juffrouw Geertruida verworven. 't Meisje zag er, met hare krullende bruine lokken, allerliefst uit, had een net postuurtje en vormde alzoo een groot cou- trast met hare gebiedster. Toen Hansje terugkwam, vond ze hare meesteres nog in diep nadenken verzonken voor de tafel zitten. Bij de groet van 't meisje sprong juffrouw Geertruida overeind 't vierkant gescheurd en ongeveer 1 centimeter ingedrukt is. Minnenijd schijnt de oorzaak van de misdaad te zijn, of naijver, dat iemand uit een andere plaats met een meisje uit het dorp ging vrijen. De verslagene was namelijk op Pinksterzondag bij zijn meisje op bezoek geweest. Den geheelen avond was er een verzame ling van jongelieden om het huis, waarvan hem eenigen, toen hij te rugkeerde, achtervolgden en op 700 a 800 passen afstands van 't huis, dat hij verliet, aanvielen. De schouw over dit lijk was nau welijks afgeloopen in het paleis van Justitie te Assen, toen er weder een wagen stilhield met het lijk van ie mand, die op pinkstermaandag onder Nieuw-Sehoonebeek om het leven was gebracht. Sterke drank was de oorzaak van deze misdaad. De ver slagene was Pier de Jonge, veenar beider in het Amsterdamsche veld. Hij was des avonds van Pinkster maandag o. a. met zijn vader in de kroeg van Limbeek, waar een pape- gaaischieterij was gehouden. Om streeks negen uur kreeg de verslagene, die dronken was, oneenigheid met den kastelein, misschien was hij lastig; het gevolg daarvan was, dat hij door den kastelein en diens zwager buitens huis gezet werd. Pier de Jonge heeft daarop uit wraak de glazen van Limbeek ingeslagen, die daarop met zijn zwager naar buiten is ge gaan. Wat toen is gebeurd, kan uit de verschillende opgaven niet met en begon te blozen, alsof ze op iets kwaads was betrapt. He boodschappen werden door Hansje verantwoord, 't geld werd nagekeken en daarna werd 't meisje uit de kamer ge zonden. Juffrouw Geertruida vatte 't nieuwsblad weder op, las de auouce nog eens over, die hare aandacht had geboeid, en plaatste zich daarna voor haren lessenaar. „Ja, zei ze," waarom zou ik hier niet eens beproeven, wat reeds door zoovelen ge daan iswant ais er nooit op geantwoord werd, zou men niet zoo zot wezen dergelijke advertentiën te plaatsen. De man schijnt 't wel te meenen en, och, er steekt toch ook geen kwaad in. Wie weet, hoeveel huwelijken er niet op die manier gesloten zijn. Wanneer we elkander niet bevallen, dan verbindt 't ons immers tot niets. 't Is toch nog beter een eigen huishouden te hebbeu, dan altijd op zich zeif te wonen. Daarbij schijnt de man een goed bestaan te hebben. Ik ben ook niet geheel van middelen ontbloot, en ik zie dus juistheid opgemaakt worden. Zeker is het, dat niet lang daarna de ver slagene dood is gevonden, liggende half in een veengrup, half in een roggeakker, en hij hem een mes en twee knuppels, waar aan nog haar zat. De verslagene had nog rogge- halmen in de hand geklemd. De haringvisscherij heeft in 1876 voor Scheveningen zeer gunstige resultaten opgeleverd. Volgens het verslag van de Kamer van Koophandel overtreffen de Scheveninger bomsche- pen alle andere visschersvaartnigen in doelmatigheid en zeewaardigheid. 173 bomschepen, bemand met 1475 koppen, namen aan de haringvisscherij deel. De bekende aanvoeren van deze visscherij waren32.500.000 stuks steurharing en 35.650 ton pekelharing, waarmede besomd werd f 1.379.000. Zondagochtend ontstond er brand in de stoomhoutzagerij van den heer Rymenan aan den Overtoom- schen weg te Amsterdam. Door den vrij hevigen wind nam de brand spoedig ontzaggelijk toe. De brandweer was onmiddeiijk met 2 stoomspuiten en verscheidene handspuiten aanwe zig. Hare vlugge en uitstekende ma noeuvres troffen doel. De belendende perceelen bleven gespaard en de brand bepaalde zich tot de stoom houtzagerij en de bergplaats van hout, die totaal verloren zijn. Het is thans voor de derde maal, dat in dit gebouw brand ontstond. niet in, waarom zulk een huwelijk bespottelijk zou zijn." De ijdelheid dreef de goede juffrouw aan zich voor den spiegel te plaatsen, die haar geheel wat anders vertelde dan de meeste mannen zouden gedaan hebben, wan neer zij naar waarheid hun oordeel hadden uitgesproken. „Ik zie er nog zoo kwaad niet uit, ben rijzig en vlug, wel niet heel gezet, maar daar zijn sommige mannen ook niet eens op gesteld, 't Staat lomp, die gezetheid. Ik begrijp zelf niet, waarom ik niet meer aanzoek heb gehad. Er zijn wel vriendinnen van me getrouwd, die er destijds vrij wat' minder goed uitzagen dan ik. 't Heeft zeker zoo moeten wezenMaar, 't is nu dan ook wellicht 't toeval, dat een ver andering in mijn' levensloop zal brengen, en van dat toeval zal ik gebruik maken. Juffrouw Geertruida ging weder zitten, doopte hare pen in den inktkoker en begon met vrij vlugge hand 't volgende biljet te schrijven.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1