kanonneerboot groot type »Freyer," bestemd tot het voeren van een ge trokken kanon van 28 centimeter (achterlaad.) Stuurman W. Haasnoot, van de vischvangst Vrijdag te Katwijk aangekomen, rapporteert, dat hem 4 Russische monitors Maandag 11. passeerden, komende nit de Oostzee, wellicht om zekere beleefdheid te be- wjjzen aan de Turksche vloot. Aan boord amuseerde men zich voortdu rend met exerceeren, om in handig heid niet onder te doen bij de andere natie. Vrijdag is te Utrecht een kind van 4 jaren bijna het slachtoffer ge worden van de nalatigheid der moe der; deze vrouw had hare 4 kinde ren alleen te huis gelaten en de deur geslotenhet kind, dat uit een tobbe met water wilde drinken, viel daar voorover in en zou zeker daarin verdronken zijn wanneer niet de bovenbewoner op het geschreeuw van da andere kinderen was toegescho ten. Te Nuland werd deze week een vrouw, verslaafd aan sterken drank, dood voor haar bed gevonden, baden de in haar bloed. Men vermoedt, dat zij een beroerte heeft gekregen en uit het bed is gevallen. Te Blokzijl is proces-verbaal opgemaakt tegen een mattenfabrikant, wegens het in zijn werkplaats aan wezig hebben van 7 kinderen beneden den leeftijd van twaalf jaren. Van een voorbij Neuzen «too rnende boot, van Bombay naar Ant werpen, is Vrijdng een 20-jarig ma troos over boord gevallen en in de Westerscheldp omgekomen. Uit Amersfoort wordt getele grafeerd, dat een verschrikkeljjk voor val veler gemoederen aldaar heeft geschokt; jl. Zondagmorgen heeft men het lijk gevonden van den heer K., onderwijzer te Bunschoten, op gruwe lijke wijze verminkt. De hals van den ongelukkige was afgesnedenver schillende omstandigheden doen ver moeden dat hier aan moord moet worden gedacht. De Nederl. Industrieel deelt de hoofdresultaten mede van eenige gas fabrieken hier te lande. De prijs van het gas te Leiden wordt dit jaar voorgesteld op 8 cents per steremet dien prijs rekent men nog een winst te maken van meer dan f50,900. Door de heeren Bos en Blok land, aannemers van het baggerwerb in en buiten de Noordzeehaven, is in de maand van 4 Mei tot 4 Juni, met aanwending van het in de vori ge maand uit Engeland gehuurde is Andreas!" „Hendrik! Elsje!" riep de jongman ver heugd; hij trad echter verschrikt terug, toen twee hoogst verschrikte gezichten hem aanstaarden. „Wat is er?" ging hij voort, terwijl angst en schrik zijn door de zon gebruind gelaat deden verbleeken. 't Meisje, dat een oogenblik te voren zoo hartelijk had gelachen, begon bitter te schreien, ter wijl haar medgezel den vriend zijner jeugd de hand reikte en op ernstigen toon zeide „Wees welkom, Andreas, ten minste wat mij betreft, je weet, dat ik altijd veel van je heb gehouden." „Maar, om Gods wil, wat is hier toch voorgevallen? wat meen je toch? Er is toch niets met Anna gebeurd of zijn mijne onders misschien dood? Is mijn broêr?.Niemand is gestorven bij uaan huis, Andreas! Maar zeg me eerst, waar kom je van daan en hoe kom je zoo onverwachts Je zoudt immers nog lang afwezig blijven stoombaggervaartuig van de Tyne, alleen uit de Noordzeehavea gebag gerd ruim 112000 kubieke meter zand. Er bestaat alle hoop, dat de definitieve openstelling van het Noord zeekanaal op 1 Augustus e. k. zal kunnen plaats hebben. Op den Nieuwendijk en in de Spuistraat te Amsterdam zijn dezer dagen dienstboden nit een venster op een vierde verdieping gevallen. De eerste leeft nog, de tweede bleef op de plaats dood. De nieuwe Hollandsche haring wordt niet vóór het einde dezer maand te gemoet gezien. De twee eerste haringjagers zijn echter reeds van Ylaardingen naar zee uitgezeild. Petersburg, 10 Juni. De overste Bogoljuboff telegrafeertDen 4 dezer heeft een hevig gevecht plaats gehad, bij Krstac en Goransko. 17 batail- lons Montenegrijnen verdedigden over Vucolic de genoemde punten van den Dngapas tegen Salehman, die ze van Gatzko uit aanviel. Krstac, door acht Montenegrjjnsche bataillons bezet, werd door de hoofdmacht van Salehman, 20 a 25 bataillons sterk, aangetast. De strijd duurde den gauschen dag. Ofschoon de Monte negrijnen huune vijanden 1800 ge weren en eenige vaandels afnamen, werden zij des nachts gedwongen van Krstac op Piwa terug te trekken. Krstac en Muratowitisch werden door de Tnrken bezet, die, naar het schijnt, zeer verzwakt zijn. De Du- gapas en Goransko bleven in banden der Montenegrijnen, die 600 dooden en gewonden hadden, en onder deze verscheiden wojwoden. Evenals onze visschers onder vinden ook de Duitsche visschers in de Noordzee van tijd tot tijd last en onaangenaamheden van hunne En- gelsche konfraters. De Dnitschemarine heeft een opdracht ontvangen, de Duitsche visschers tegen de Engel- schen te beschermen, en men meent, dat daardoor in de laatste dagen reeds dit voordeel is geboren, dat een groot aantal Engelsche vischkotters zich weder van de N. Duitsche kust heeft verwijderd. Zoo wordt thans uit het Oldenburgsche medegedeeld. Uit Berljjn wordt gemeld, dat daar een kind van zes maanden aan de mondklem gestorven is, ten gevolge van het doorboren der oorlelletjes om het kind oorringen te laten dragen. Men beweert, dat dezelfde operatie bij kleine kinderen reeds meermalen door krampaandoeningen of andere ongesteldheden gevolgd is, welker oorzaak den geneesheer dikwijls on bekend bleef. „Hendrik," hernam de jongman ontroerd, heb je 't verstand verloren, dat je meent dat ik iets kan zeggen, iets kan vertellen, terwijl je doodsbleek ziet en Elsje schreit alsof haar 't hart zal breken? Wat is er gebeurd? Spreek! Je weet ik ben geen laf aard, en toch beef ik over mijn geheele lichaam van doodsangst. Hendrik, Elsje, zeg me wat er gebeurd is; is er al geen der mijnen gestorven, dan ligt er misschien iemand doodziek, of. Het meisje wierp zich snikkend in 't gras neer en verborgde 't hoofd in haren schoot de jonge boer greep zijn naar huis terug keerenden vriend bij den arm en voerde hem in 't woud, terwijl hij zijne zuster toeriep: „Wacht hier op me, Elsje; ben ik in een nur niet terng, ga dan bedaard naar huis." II. In Westphalen vindt men bij de rijke boeren en landeigenaars even zulke oude, De ontevredenheid der werk lieden met hun toestand neemt in sommige streken in Duitschland hand over hand toe en hun haat tegen de eigenaars der fabrieken vermeerdert op een onrustbarende wjjze. Welke nadeelen voor de werklieden zeiven geboren worden wanneer zjj hunne patroons met bedreigingen overvallen, leert men uit een aankondiging, door den handelsraad Geisler in Peterswal- dau voor eenige dagen gepubliceerd. Deze is van den volgenden inhoud Zondag 6 Mei ontving ik een brief met het postmerkPeterswaldau en onder teekend: Op last van het Bond." De ze brief houd de meest misdadige be dreigingen in tegen mijn leven. Die brief heeft mij nu het onherroepe lijk besluit doen nemen mijne fa briekszaak Hier op te heffen; doch om de gemoederen niet op te wek ken, heb ik order gegeven tot den 15en Juli aan de wevers garen te verstrekken, waarvan tot den len Augustus het fabricaat kan worden ingeleverd; op dien dag toch wordt de zaak voor immer gesloten. Geisler, firma Friedrich Wagenknecht. Die werklieden, welke in de maand Au gustus hun brood verliezen en dan waarschijnlijk een treurige toekomst in 't verschiet hebben, kunnen dan een overeenkomst treffen met hen, die de oorzaak van de opheffing der fabriek zijn. Of dit hun eenig resul taat zal opleveren betwijfelen wij zeer. Een groote misdaad, is in Ame rika gepleegd. Een bende roovers heeft jl. Zondagnacht het spoor van den spoorweg tusschen Saint Louis en San Fraacisco, 146 mijlen van de laatste plaats, zoodanig verlegd, dat de nachttrein in de diepte moest storten. De nacht was zeer donker en het regende, toen de sneltrein aankwamde machinist zag te laat, wat gedaan was en de trein stortte 40 voet omlaag. Merkwaardig genoeg werden enkel de machinist, de stoker en een passagier gedood. De roovers vuurden hun revolvers in den trein, doch toen zij zagen, dat de meer derheid der passagiers aan het onheil ontkomen wasen dus straffeloos niet geplunderd kon worden, namen zij de vlucht. Het is vurig te hopen, dat deze schandelijke moordenaars gevat zullen worden. De regeering behoorde een hooge premie uit te loven voor hun inhechtenisneming. Op de »Canadian", met 500 vaten olie aan boord, brak in de haven van Gallipoli brand uit. De bemanning werd geréd; de oorzaak van den brand is onbekend. wonderlijke statuten en inzettingen omtrent 't erfrecht, als bij de aristocratie van dat land, dat ook wel den naam draagt van ,,'t land der Itoode Aarde." Even oud ale die naam is, even zoo oud zijn de instellingen van dat land. Even halstarig als 't volk van Westphalen zijne „zwarte aarde" „roode aarde" noemt, al zouden duizendgeleerden en ongeleerden willen bewijzen dat ze 't mis hadden, even halstarig houden ze vast aan de overleveringen en inzettingen hunner voorvaderen, waarin ze geen wijziging willen brengen, en die ee aan hunne kinderen en kindskinderen onveranderd nalaten. Een der instellingen onder de gegoede familiën des lands is, dat de oudste zoon de eenige erfgenaam wordt van huis en hof. In den boerenstand zoowel als onder den adel heeft dat gebruik dikwijls jammer en ellende ten gevolge gehad en is voor menigeen een vloek gewordendaarentegen hadden adel en volk er dit voordeel bij, dat de Een bende Circassiërs in Thes- salië heeft het klooster te Rangane geplunderd en de monniken gedood. Zaterdag namiddag werd een afzonderlijke kerkdienst in de West- minster-Abdjj te Londen gehouden, ter gedachtenisviering van den vier honderdsten verjaardag van het feit, dat de boekdrukkunst in Engeland door Wiliam Caxton het eerst in toe passing werd gebracht. Te Dowbanni in Rumenië zijn weder 150 Joden uitgeplunderd; 24 personen werden daarbjj gewond; een gedoodde Rumenische Christe nen wonnen hierbij 90,000 dukaten. Te Baidgeport (Connecticut) is een hoedenfabriek een prooi der vlam men geworden. 11 personen kwamen daarbij om, en |de schade bedraagt 250.000 dollars. Te Galveston (Texas) vernielde een brand drie blokken huizende schade beloopt 2 a 3 millioen dollars. HELDERSCHE MOPPEN. MODERNE WILDEN. Een zendeling was bij een familie aan tafel genoodigd, bij welke gelegenheid de dochter des huizes zich in een zeer laag uitgesneden japon presenteerde. De heer des huizes meende zijne excuses hierover bij den zendeling te moeten maken, daar de mode zulke kleeding medebracht. „O zeide deze hierop, „voor mij is 't niet vreemd, ik ben daaraan gewoon, ik heb immers 10 jaren onder de wilden verkeerd." „Weet ge reeds, dat de wijnkooper Taü- fer bankroet is „NeenDus wederom een' nieuw offer van het groote gebrek aan water in den verloopen zomer." Een bediende, die een schotel op tafel moest zetten, liet hem vallen, waardoor hij brak. „Dat is geen kunst," zeide zijn patroon, „dat kan ik ook." „Hm," zeide Jan, die goed van de tong riem gesneden was, lachende, „omdat ik 't u eerst heb voorgedaan." RechterWat heeft u bewogen dezen heer hier te bestelen Aangeklaagde Omdat ik geen tijd had, mede naar Frankfort te reizen. Burgerlijke Stand Helder. van 8 12 Juni 1877. ONDERTRNU WD: Geene. GEHUWD: Geene. .BEVALLEN :A. Maarleveld geb. Bijl Z. G. Munter geb. Leegwater D. M. Keijzer geb. Barteling Z. W. Krul geb. Visser D. G. O. Slagwater geb Strikker D. N. Smit geb. Grooff Z. M. S. E. Marmelsteiu geb. Plaat Z. C. Jokkergeb. v. d. Voorde Z. OVERLEDENA. v. Dalfsen 5 m. M. Duijts 1 m. Levenloos aangegeven 1. rijke familiën niet verarmden en de erveii der vaderen van 't eene op 't andere ge slacht overgaande, in goeden staat werden gehouden. Een der rijkste boeren in Westphalen was de hof bezitter Claus Dalenkamp. Hij had twee zonen, Martin en Andreas. Martin, de eerstgeborene, zou zijn opvolger op de hofstede worden en was derhalve zijne vreugde, zijn trots, zijn lieveling. Sinds jaren ging die zoon bij hem zelfs boven haar, die hij weleer zijn grootste schat had genoemd, boven zijne vrouw. Martin was hem alles, en was de knaap reeds als kind zijn oogappel geweest, de vaderlijke liefde nam toe hoe meer de knaap opwies, als de lust en vreugde zijner ouders. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 2