No. 457. Dinsdag 3 Juli 1877. Vijlde Jaargang. Kleine Courant voor den Helder, Nieuwediep en Omstreken. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. Een edel hart. 't Vliegend Blaadje HELDER, 3 Juli 1877. Sedert' gisteren is de Kermis alhier in vollen gang. De schouw burgen van de heeren Judels Bouw meester en Pröt Kistemaker wer den reeds gisterenavond geopend, j De Reis door Berlijn" is een flink kermisstuk, en wij raden hen, die 't nog niet zagen, de gelegenheid niet te laten voorbijgaan. »Een misdaad op den bodem der zee", bij de Heeren Prêt Kistema ker opgevoerd, is mede een degelijk stuk, en heeft, evenals »De reis door Berlijn", in vele steden grooten opgang gemaakt, 't Decoratief is tevens allerprachtigst, en niemand verzuime tevens nog te profiteeren van de aangekondigde voorstellingen. Victor Driessens opent eerst heden in Tivoli de rei zijner voorstellingen met de opvoering van »Marguerite Gauthier". Van Zang en Muziek zijn de ker- misgangers niet verstoken. Hebben wij in ons vorig nommer vermeld, dat de heeren Kurowsky en Caarls in iets degelijks zouden voorzien, ook de heer Leijding zal dit doendeze heeft een gezelschap geëngageerd, dat, naar wij vernemen, alle reden heeft, om op een druk bezoek aanspraak te mogen maken. Zie hiervoor achter staande advertentie. Gisteren namiddag heeft een bootsman der marine de roekeloos heid gehad, in de nabijheid dezer gemeente uit den spoortrein te sprin gen, toen de trein nog in volle vaart was. Deerlijk gekwetst is de onge lukkige opgenomen en naar 't hos pitaal der marine gebracht. Naar men verneemt was de man met verlof geweest, doch over zijn tijd wegge bleven en bevreesd om bij de aankomst op 't station door agenten van politie aan boord te worden gebracht. Men heeft echter hoop hem in 't leven te behouden. De afloop van den Zondag jl. gehouden schietwedstrijd door het Vertaling van GERRIT J. 6) n. Diep bewogen, ontroerd cn geen woord kunnende uitbrengen, boog de priester zich over den speelgenoot zijner jeugd neer en wilde hem doen opstaan. Een oogenblik later greep hij de hand des gevangene en sloeg zijne van vreugde stralende oogen ten hemel, toen deze in de hevigste gemoeds beweging uitriep„Neen, laat me liggen Uwe liefde, uwe goedheid en des Konings genade hebben me diep, zeer diep in mijn weerspannig hart getroffen. Laat me liggen aan uwe voeten en hoor, benevens mijn dank, mijne biecht, hoor die aan, in naam van den levenden God en zijne Heiligen, die me mogen bijstaan." „Voor acht dagen was 't juist twee jaren Art.-Vrijkors alhier: is als volgt Op 200 passen le prijs de heer P. J. Lupgens. 2e IJ. Hosbach. 3e M. Meerens Jr. 4e v S. P. Polak. 5e J. H. de Meijer. 6e Franken. 7 e Breebaart. Op 100 passen le prijs de heer H. A. Stadermann. 2e A. Korf. 3e F. Sant. 4e J. de Jongh. 5e M. den Duik. 6e Boelsums. 7e J. Duran. Door den heer A. Korff Jr. werd op 100 passen met 5 zwarte rozen den rozenprijs behaald. Het stoomschip Voorwaarts," kapt. Graadt van Roggen, 19 Mei van hier vertrokken, is 27 Juni te Batavia aangekomen. Alles wel aan boord. Het stoomschip Celebes" is 30 Juni van hier naar Batavia vertrok ken. Bij ministerieele beschikking is aan M. Thomaszalhiertot wederopzegging, vergunning verleend voor eene stoomsleepdienst op de stroomen, rivieren en kanalen in de provinciën Zuidholland, Noordholland en Zeeland. Onder de zeemiliciens aan boord van het fregat Evertsen is een oog ontsteking ontdekt, tengevolge waar van reeds een honderdtal in het ma rine-hospitaal ter verpleging zijn op genomen. Hoezeer de Evertsen zeer lang onder den kap heeft gelegen schijnt er nog altijd een smetstof in dat schip te bestaan, die aanleiding tot bewuste ziekte geeft. Voor enkele jaren moest men het schip om de zelfde ziekte buiten dienst stellen en het werd toen een paar maal uit gerookt. - Zondagnamiddag is de R. K. kerk met pastorie te Hoorn totaal uitgebrand. geleden, dat ik naar huis terugkeerde. Ik had mijne dienstplichten vervuld en dus alle redenen om vroolijk en opgeruimd te zijn, maar een onverklaarbare angst overviel me en gunde me onderweg geen rust. Eerst toen ik mijn dorp bereikte viel die druk kende last van mijne ziel en overgelukkig wilde ik voorwaarts snellen, toen ik een tijding ontvingdie me aan den grond vastnagelde. Op de hofstede mijner ouders had ik een bruid en deze was een oogenblik te voren met mijn broeder in de kerk getrouwd Hoe zal ik u mijne smart schetsen Ge kent 't leed, dat trouwbreuk teweegbrengt, baron Adolar, want, ik weet 't, uwe nicht Elora heeft 't u doen ondervinden. Denk eens aan den dag toen uw broeder trouwde, vrome vader, en geloof me, de jonge boer Andreas gevoelde de smart even diep als de jonge baron. Andreas zweeg eenige oogenblikken. De priester legde zijne hand op 't hoofd des gevangene en zei zacht: „Arme Andreas, arme ongelukkige vriend." Een landbouwer te Waddinx- veen, verdacht zijn vrouw te hebben vergiftigd, is na de gehouden instruc tie gevankelijk naar Rotterdam ver voerd, terwijl sommige deelen van het opgraven lijk aan de justitie zijn overgegeven. De foerier V., van het garni zoen te Zwolle, die eenige maanden geleden in de kazerne aldaar moed willig brand had gesticht, waarbij te voorzien was, dat menschenlevens in gevaar konden worden gebracht, het geen werkelijk ook het geval was, is door den krijgsraad te Leeuwarden veroordeeldtot tuchthuisstraf voorden tijd van 15 jaren en vervallen verkla ring van den militairen stand. Van de tevens tegen hem ingebrachte minder zware beschuldiging van het zich arglistig toeëigenen van schoe nen, aan het Rijk behoorende, is hij vrijgesproken. Zaterdagnamiddag ontstond er brand te Almkerk, 29 huizen be halve de schuren werden in de asch gelegd: de pastorie, de kerk en het hulpkantoor der posterijen bleven gespaard: het laatste heeft zijn behoud te danken aan de onvermoeide po gingen van de brandspuit. Als oorzaak van dit ontzettend on geval wordt genoemd de onvoorzich tigheid eener dienstmeid, die den in houd van een kachelbak, waarin wel licht nog eenige vonken smeulden, op een vuilnishoop zou hebben uit gestort. Velen weten zich nog te herinneren, hoe in Augustus 1826 een gedeelte van de nu vernielde wijk door een dergelijke ramp geteisterd werd. Van andere zijde wordt ons nog gemeld, dat ook eene aanzienlijke hoeveelheid koren (men zegt alsmede een vrij groote som aan geldswaardige papieren een prooi der vlammen ge worden zijn. Uit nadere berichten omtrent den overtocht der Russen over den Donau bij Sistowa blijkt, dat de ver dediging der Turken ook hier veel te wenschen overliet, als waren zij vooraf overtuigd, dat de Donau-linie „Ja, ongelukkig was ik, heer, zoo troos teloos, zoo wanhopig, dat de vriend, die me alles had meegedeeld, me niet verlaten durfde, hoe gaarne ik ook alleen had willen zijn. We bleven in 't eikenbosch, dat, zooals ge weet, nevens 't weiland ligt en aan 't slotpark grenst. Daar liep ik, door hevige onrust gedreven, uren lang heen en weer, daar lag ik uren lang bewegingloos op den grond. 't Begon reeds te schemeren, en nog wist ik niet wat ik zou doen, wat ik zou be ginnen. 't Was duister geworden, en nog wist ik niet waarheen ik zou gaan, waar ik zou blijven. Juist had mijn vriend me overgehaald hem naar de hut van zijne schoon moeder te volgendaar hoorden we eensklaps voetstappen en stemmen in 't woud. Er werd geroepen: „Hendrik! Hendrik!" en daarna hoorden we roepen„Andreas 't Was de stem mijns broeders. O, die stem Ze doordrong me als duizend dolkenik stortte, door wilden waanzin aangegrepen, voorwaarts, al verder en verder want 't was me onmogelijk hem aan te zien. Plotseling toch niet houdbaar zou zijn. Mis schien willen zij hun krachten sparen voor de verdediging der vestingen, maar een weinig meer energie en kloekheid zou den Russen geduchte verliezen en kostbaren tijd gekost hebben. Een depêche van Widdin verzekert, dat be brug over den Donau in de nabijheid van Sistowadoor de Tur ken vernield is en de Russen in de omstreken van Bjels. (een paar uur zuid-oostelijk van Sistowa geslagen zijn. Uit een depêche van generaalLoris Melckoff is duidelijk op te maken dat het den Russen in Azië miuder naar wensch gaat. Ook Batum blijft zich wakker verdedigen en de nieuwe commandant der Turken aan de Rus sische kust, Derwisch paclia heeft eenig voordeel behaald. Men heeft een zeer belangrijk bedrog en vervalsching ontdekt ten nadeele der bank van leening te Napels en andere bankhuizen. De ontvreemde som bedraagt meer dan een millioen. De spaarkas van Milaan verliest on geveer 600,000 frks. Het betreft een vervalsching op groote schaal van effecten der nationale leening. Het dagblad Roma Capitale zegt, dat ver scheidene banken van Milaan, Flo rence, Turijn en Napels een groot ge tal der vervalschte stukken hadden aangenomen. De dader van deze stout moedige bedriegerij schijnt een Jper- soon te zijn, die zich voor graaf Gi- ovanni Avogadro van Turijn deed doorgaan. Sedert 20 jaar zagen de inwo ners der hoofdstad van Spanje, aan Puerta del sol, een mageren en rnis- maakten grijsaard, die onder een poort gezeten, zijne beenderige handen naar de voorbijgangers uitstak. Of het sneeuwde of regende, of het warm was of koud, de man liet zich daar niet aan gelegen liggen en be hield steeds zijne gewone plaats. Ieder een kende hem en groette hem terwijl men hem een aalmoes gaf. »Dag Pedrodag goede manzoo werd hij telkens aangesproken, en dat be hoorde ik iu de verte een angstig hulpgeroep waarop ik bleef stilstaan. Daar werd opnieuw om hulp geroepen. Ik vloog terug, 't ergste vreezend. Dood- sche stilte heerschte in 't rond. Iu de nabij heid gekomen van de plek, waar ik vroeger met Hendrik gezeten had, hoorde ik een zacht gekerm daarna werd alles weer stil. Een oogenblik later hoorde ik «en nijdige onderdrukte stem deze woorden uiten: „Adder, nu zal je geen gif meer spuwen!" O, hoe deden deze stem en die woorden me 't hoofd draaien. Ik wilde schreeuwen, maar kon geen geluid voort brengen ik wilde voorwaarts snellenmaar mijne voeten waren als verlamd. Daar kraakten de takken iemand liep naar me toe; ik zag oogeu die me aanstaarden, 't Was mijn broeder! Dat is mijne laatste herinnering! Toen ik mijn bewustzijn herkreeg, waren er weken verloopenik had de krisis doorgestaan van een zenuwkoorts en kwam tot bewustzijn, om te vernemen, dat ik in de gevangenis zat en van moord werd beschuldigd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1