Advertentiën. instructie-vaartuig »Ternate," die met een bewonderenswaardige orde en regelmatigheid de doelmatige bevelen van den gezagvoerder opvolgde. Aan het overleg en de wakkerheid dier manschappen moet men het dank weten, dat de pastorie, waarin de vlam reeds woedde, tegen een vol komen vernieling werd beveiligd. Een telegram van 7 dezer uit Bucharest aan de Goles meldt: Tir- nowa werd den 6den door de Russen ingenomen. De Turken ontruimden de stadde Russische cavalerie ver volgde de aftrekkende Turken. Reuters office verneemt van 8 dezer uit Erzerumde Russische linker vleugel trok in goede orde van Utch- Killisa op Ipeck terug, vervolgd door den Turkschen rechtervleugel. Te Ipeck namen de Russen den slag aan, die in den ochtendstond begon en des namiddags ten 2 ure eindigde. Bijzonderhededen ontbrekenalleen weet men dat de Russen hunne po sities bij Ipeck handhaafden. Het bombardement van Kars is hervat en wordt voortgezet. Voor omstreeks 20 jaar verliet de burger Jindra uitB. in Bohemen, vrouw en kind, en vluchtte naar Amerika, fjïnds liet hij nooit meer iets van zich hooren. De verlatene wijdde zich geheel aan den achtjari gen knaap, dien zij een uitstekende opvoeding gaf. De jeugdige Jindra werd virtuoos, en verleden jaar ging hij naar aanleiding der wereldtentoon stelling te Philadelphia naar Amerika. InPhiladelphia kreeg de jonge kunste naar kennis aan zekere juffrouw Lucie Bradford waarmee hij spoedig trouwde. Voor eenige weken keerde hij naar Bohemen terug eu stelde aan de moeder zijn jonge vrouw voor. Ofschoon de goede oude niet in staat was met de dochter in hare taal te spreken, verheugde zij zich toch erg over de gelukkige keuze, die haar zoon gedaan had. Na eenigen tijd kwam de uitzet van Lucie uit Ame rika en de jeugdige vrouw haastte zich in de eerste plaats, aan de schoon moeder de photografiën harer ouders te laten zien. Zij opent het album en laat de beeltenis van den vader kij ken. 't Oude moedertje zakt onder 't uiten van een gil in elkaar, 't Was het beeld van den man, die haar voor 20 jaar verlaten had. De verdere opheldering volgde spoedig, 't Was Jindra in Amerika niet slecht gegaan. Nadat hij den naam van Bradfort had aangenomen, had hij zich te Louisville gevestigd en was daar voor de tweede maal getrouwd. Voor dat van heilige vreugde Honk. De autoriteiten en 't volk zagen zwijgend en onafgebroken naar beide sprekers, in de hoop een enkel woord te mogen opvangen. Na verloop van een gued half uur zag men, dat de Koning de hand van den jongen priester greep en die wel een minuut lang vasthield, daarbij hartelijk tot hem sprak, met hem voortliep en toen weder staau bleef. Die 't naastbij stonden, hoorden duidelijk deze woorden „Wees overtuigd, dat ik alles doen zal wat in mijne macht staat, 't Is niet ge makkelijk maar 't moet gebeuren. Wees goedsmoeds en zeg hem dat hij maar ge duld moet hebben. Zeg hein ook, dat 't me pleizier gedaan heeft, dat hij, naast God, ook in zijn Koning vertrouwen heeft gesteld, groet hem van mij, van zijn Koning, die hem hoogacht en bewondert Deze woorden gingen van mond tot mond en werden op duizerderlei wijzen uitgelegd en beoordeeld. Hoe verschillend men intus- schen ook oordeelde, daarin kwam men over- twee jaren stierf hij, met achterlating vau een aanzienlijk vermogen en twee kinderen, waarvan Lucie een was. De oude vrouw werd droefgeestig. Zij kon de gedachte, dat haar zoon met zijne zuster getrouwd was niet verdragen. Voor eenige dagen is zij gestorven. Onder de landverhuizers, die graag naar Amerika gingen, be vond zich ook Jindra en zijne vrouw uit Amerika. Pas is te Bozeu het proces- Tourville afgeloopen, of het vermoe den bestaat dat te Gleiehenberg een dergelijke misdaad is gepleegd als die. welke het doodvonnis vau Tourville ten gevolge heeft gehad. Mejuffr. Klapka, een zeer verdienstelijke en algemeen geachte tooneelkunstenares, welke in die hadplaats tot het onder gaan van een medische kuur vertoefde, werd jl. Dinsdagmiddag in een nabij een zeer bezochte wandelplaats ge legen afgrond gevonden in bewuste- loozen toestand met vele verwondin gen aan handen en voeten en bijna geheel ontvleeschd gelaat. De om standigheden, dat de helling niet zoo steil en de wandelweg niet zoo smal is, dat een toevallig afglijden moge lijk zou kunnen ziju voorts, dat gelijk meu weet, mej. Klapka gewoonlijk niet alleen wandelt en dus vermoe delijk ook dezen keer in gezelschap zou zijn geweest van iemanddie hulp had kunnen verleenen, brachten het publiek op het denkbeeld, dat de jeugdige actrice het slachtoffer van een misdadigen aanval is geweest. Te meer grond kreeg men voor deze gissing, toen eenige boeren verklaar den, dat zij in den voormiddag de dame, begeleid door een jongen man, op den uoodlottigen weg ontmoet hadden. De overheid liet onmiddelijk de ongelukkige, nog in leven, naar hare woning brengendoch alle pogingen om haar het bewustzijn te hergeven, bleven vruchteloos tot den namiddag; toen echter kregeu de geneeskundigen eenige hoop op haar behoud, en hoopte men haar te kunnen ondervragen. Verleden week kwam voor de rechtbank te Marseille eeu geval van oudermoord in behandeling. Op den 21n Maart namelijk werden nabij de vestingwerken, in pakken gebonden, menschelijke ledematen gevonden. Het bleek, dat zij hadden toebehoord aan een weduwe, Boyer genaamd, winke lierster te Marseille, en dat de moor denaars waren hare dochter Marie oud 17 jaren, en Léon Vitales, eeu jong kantoorklerk. De gruwel ge schiedde met het oog op een liuwe- een, dat de Koning sterk tot 't katholicisme scheen over te hellen, en op zijne reis door Westphalen de katholieke geestelijkheid met bijzondere onderscheiding had bejegend. Die geruchten verdwenen langzamerhand weder, doch werden eenige jaren later nog luider herhaald, 't Was omstreeks den tijd, toen een katholiek priester uit Westphalen, in de Pruissisehe residentie aangekomen, vrijen toogang had tot 't geheimkabinet des Konings en gedurende zes weken dagelijks vau die vergunning gebruik maakte. Gewoonlijk vertoefde hij een goed uur bij den Koning, en sprak ook veel met hem in gezelschappen, waar hij toegang had ge kregen; de opmerkers zagen duidelijk, dat Friedrich Wilhelm, na eeu gesprek met den priester, uren lang ernstiger en naden- kerder was dan te voren. Toen men den geestelijke voor de laatste maal in 't koninklijk slot te Berlijn zag, straalde ziju gezicht dermate vau verruk king, dat de aanwezigen elkander toefluis terden: „Die heeft zijn doel bereikt. Ze lijk tusschen de jongelieden, dat van den kant der weduwe moeieljjkheden ondervond. Het meisje zoo bracht het onderzoek aan het licht stelde aan Vitales een kaasmes ter hand, waarmede deze zijn slachtoffer den hals afsneedterwijl de ontaarde dochter door schoppen den tegenstand der rampzalige moeder verminderde. Intusschen schijnt de jury ten be hoeve van het vrouwelijk monster nog termen voor verzachtende omstandig heden gevonden te hebben; zij werd althans veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid, terwijl tegen den moor denaar het doodvonnis is uitgesproken. De Duitsche bladen maken mel ding van een hoogst zeldzaam, ja wellicht noch nimmer beleefden ge denkdag. Te Beur namelijk vierde de geestelijke Lappe zijn zeventigjarig priester-jubileum. Hij was 56 jaar te Beur, is thaus 98 jaar oud, eu heeft op deu feestdag uog de mis gedaan. Onlangs schonken een paar Gallicische boeren een huis aan de Regeering, om daarvan een hospitaal te maken. De regeering was daar heel blij mee, maar moest nu een schenkingsacte hebben. De boeren hebben echter een broertje dood aan het teekenen vau gerechtelijke acten, en weigerden te teekenen. Men heeft er toen iets op gevondenmet geld boeten, en eindelijk met 25 stoksla gen, werden de schenkers gedwon gen, de schenkingsacte te teekenen. Ze hebben zich stellig voorgenomen, nooit meer zoo mild te zijn, als ze geweest waren. INGEZONDEN. Buiten verantwoording der Redactie De kermis is afgeloopen en in de vol gende week wachten ons gewichtige werk zaamheden en wel de verkiezing van niet minder dan negen leden voor den gemeenteraad. In den laatsten tijd is een dusdanige on verschilligheid bij het kiezen der afgevaar digden aan deii dag gelegd, dat in deze plaats, van ruim 20,000 inwoners, leden zijn benoemd met ongeveer 40 stemmen en tot lid der Kamer vau Koophandel raet nog geen 10 stemmen; is dit niet een treurige onverschilligheid. Waar moet dot heen, wanneer de burgers zoo onverschillig zijn aan wie zij de belangen der gemeente toe vertrouwen. 't Is bij den kwijnenden toestand in deze plaats wel zeer uoodig, dat er flinke mannen aan 't bestuur komen mannen die hunne roeping begrijpen, die voor hun mecning uit durven komen, die het mandaat van vertegenwoordiger niet zoozeer ais een eere-baantje, maar als een plicht en een gewichtige plicht tegenover imnne mede burgers aannemen, en niet zoo als het he laas nu gaat, dat er leden benoemd zijn, die het mandaat aanvaarden door het twintigste gedeelte der kiezers gekozen en zoo als er meerdere in den Raad zijn waarvan men na hadden 't niet mis. Pater Ignatius had inderdaad 't doel vau zijn streven bereikt, want de speelgenoot zijner kindsche jaren, de jongeling die van moord beschuldigd was, de man die meer eu meer zijn vriend was geworden, was vrijvrij, door de genade des Konings! Terwijl eenigen der groote dagbladen mededeelden dat de Koning van Pruissen tot 't katholieke geloof overhelde, las men in de plaatselijke couranten in de provincie Westphalen, 't volgende bericht: „De boer Andreas D., die voor eenige jarige van moord beschuldigd, ter dood was veroordeeld, welke straf door Z. M., in. levenslange gevangenis werd veranderd, heeft, tenge volge vau zijn anders braaf gedrag en op verzoek van zijne brave ouders, wier eenige zoon hij thaus is, daar zijn oudste broeder kort geleden gestorven is, door beschikking des Konings, gratie gekregen en is door pater Ignatius, vroeger vrijheer Adolar von K., naar zijne woonplaats „vergezeld." (Slot vólgt.) hunne verkiezing nog niets vernomen heeft. Om nu te weten wie wij afvaardigen moeten, dient, dat men meetings of open lijke vergaderingen belegt, waar candidaten voorgedragen en besproken worden. Er is hier geen kiesvereeniging. Wij lezen som tijds aanbevelingen in de couranten, onder teekend door eenige kiezers, dat soms één kiezer is. Ziedaar, alles wat geschiedt, en de meeste kiezers blijven bij de stembus weg, omdat zij niet weten, wien zij kiezen moeten. Zijn er dan in deze gemeente van 20,000 zieien, geen 5 of 6 personen te vinden, die daartoe het initiatief nemen; het is hier de zaak niet, of men conserva tief, liberaal, protestant, of wat al niet is, dat doet aan de regeering wel wat af, maar aan de gemeente niets, of men onafhankelijk is. Wie is in deze gemeente onafhankelijk? Neen, wij moeten mannen hebben met een helder verstand, goed doorzicht, liefde voor de plaats hunner inwoning en die voor hunne opinie uitkomen, en niet zijn als strooie poppen, en die mannen kunnen eenigszins beoordeeld worden in publieke vergaderingen, waar inen zoo wel het tegen als voor kan hooren. Het is nog tijd, mogen deze regelen eenigen opwekken, om het initiatief te ne men, dan zal ik mij voor mijn streven, reeds beloond achten. t HELDERSCHE MOPPEN Jantje, zeide een moeder ver manend tot haar zoontje, die de trap afkwam pas op dat gij uw even wicht niet verliest. Moeder, riep de guit als ik mijn evenwicht verlies, wie krijgt het dan? We kennen een hoer, die erg aan den drank is en nooit in weide bij zijn vee durft komen. Toen hem onlangs gevraagd werd, waarom hij zijn koeien zoo zorgvul dig vermeed, antwoordde zijn vrouw voor hem, met de verklaring Mijn man heeft een veel te rooden neus en de koeien worden razend, als zjj rood zien. Een opmerking van een huisvrouw: Ik hoor dikwjjls mannen zeg gen van een sociëteit, dat zij er zijn als te huis. Waarom komen zij er niet liever toe om te zeggen van hun huis, dat zjj er zijn als in desociteit?Dan zouden zij er misschien minder uit- loopen. Burgerlijke Stand Helder. van 6 11 Juli 1877. ONDERTROUWDG. Huurman, sjouwerman eu E. Out. GEHUWD: Geene. BEVALLENE. Bommel geb. Koning 2 D. A. Eijlders geb. Ox Z. E. de Ring geb. Bak kers D. A. Beij Z. II. Lammers geb. Bijl Z. C. Minneboo geb. Zwisselaar D. M. D. Hordijk geb. Hordijk Z. B. Yelleman geb. Snoek D. T. Dingler geb. Bontes Z. A. H. v. d. Made geb. Buis Z. S. J. de Ruiter geb. Peters D. M. M. Keiler geb. Mac Fee D. OVERLEDEN: W. de Liefde 51 j. E. M. Koenen 4 m. P. C. Kuiper 3 m. E. Bommel 1 d. Alle advertentiën voor dit blad, welke viermaal ter plaatsing worden aangeboden, worden slechts DRIE MAAL berekend. Geboren KAREL GEORGE ALBERT, Zoon van D. HORDIJK en M. D. HORDIJK. Nieuwediep, 6 Juli 1877. Volstrekt eenige kennisgeving.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 2