NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 460. Vrijdag 13 Juli 1877. Vijfde Jaargang. ADVERTENTIËN Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., Kalender der Week. NIE U WSTIJDINGEN FEUILLETON. Een edel hart. 't Vliegend Blaadje. yin'.» VOGK DEN Van 15 regels35 Centeneikeregel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3 maanden Afzonderlijke nummers 1 Cent. HELDER. te Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zjjn. JULI. Zondag 15 Opgang der Zon 8 u. 57 m. Ondergang 8 u. 12 m. Maandag 16 Dinsdag 17 Eerste kwirtier. Woensdag 18 Donderdag 19 Vrijdag 20 Zaterdag 21 HELDER, 13 Juli 1877. Op Dinsdag 17 Juli heeft in Tivoli de verkiezing plaats van negen leden voor den Gemeenteraad. De aftredende leden zijn de Heeren W. J. Maalsteed, L. Jelgersma, P. A. C. Hugenholtz, A. J. van Kelckhoveu, C. Giltjes en J. S. Janzen. Allen zijn weder herkiesbaar, met uitzon dering van den heer J. S. Janzen, die niet meer in aanmerking wenscht te komen. Drie vacaturen zijn ont staan door het vertrek van de heeren: C. Berghuijs, P. C. van der Meulen en B. Werendlijn Smit, waarin op di< n dag mede voorzien moet worden. Op Dinsdag 17 a. s. vertrekt een goedkoope Volkstrein van hier naar den Haag en Rotterdam. Prijs voor heen en terug naar 's Hage fl.— Naar Rotterdam fl.25. Het vertrekuur van den Helder is 's mor gens 6.10. Het stoomschip Stad Amster dam" van Hankow naar Londen, is 9 Juli, des namiddags te Suez aan gekomen. Het stoomschip .Prins van Oranje," 9) Vertaling van GERRIT J II. {Slot.) Met welke gevoelens zag Andreas zijne geboorteplaats terugHij icon zich niet be dwingen, toen hij met pater Ignatius door 't eikenboschjê getreden, 't ouderlijk huis, door lindeboomen beschaduwd, aan de over zijde zag liggen. „Ik kan 't buis niet betreden!" riep bij bevend en wierp zich lnid snikkend in de armen zijns vrieuds, zijns redders. „Ik kan niet!" herbaalde hij sidderend. Daar trad een doodsbleeke, jonge vrouw, met grijs baar en verwelkte gelaatstrekken van achter een boom te voorschijn, wierp zich voor Andreas neder en vroeg sidderend „Kan je 't niet, Andreas, wanneer ik je zeg, kapt. Bukes, is 7 Juli vam Batavia naar Nederland vertrokken. Het stoomschip .Prinses Amalia" kapt. Fahritiusvan Batavia naar Nieuwediep, is 9 Juli, des namiddags, te Port Saïd aangekomen en heeft den volgenden ochtend de reis voort gezet. Rotterdam, 10 Juli. Aangaande het Nederlandsche sehip .Java," kapt. Rotgans, 27 October van Batavia naar Amsterdam vertrokken en J>2 Jan. St. Helena gepasseerd, is sedert niets meer vernomen. Voot eenige dagen is gemeld, dat onder Haarlem een Colorado-ke- ver is gevondenbij onderzoek is gebleken, dat dit dier 't gevreesd insect niet was. Weder zullen een logement- houdstër en twee logementhouders voor de arrondissements-rechtbank in den Haag vervolgd worden, wegens gelijke vergrijpen, als waarvoor de wed. 't Hoen aldaar onlangs terecht stond. Men schrijft uit Vlaardingen, van 10 Juli Bij aankomst der stoomboot Vlaar- diugen 2", hedenmiddag, had een der opvarendeneen lijn willende uit gooien, het ongeluk over boord te vallen en onmiddelijk iu de diepte te verdwijnen dadelijk er uitgehaald, werd nog al het mogelijke beproefd, maar het bleek, dat de levensgeesten reeds waren uitgeblusehtvermoede lijk heeft hij zieh onder water, hetzij aan de schroef der boot of aan de je ouders weten sedert een uur, dat geen moordenaar bun drempel betreedt?" Andreas en de priester keken verschrikt de vrouw aan, die vol angst beu beschouwde. „Ben, jij 't, Anna, vraagde Andreas fluisterend," „Ja. „En jij jij verteldét mijne ouders..." „Dat de moordenaar dood is." „Anna! Anna!" riep Andreas. „Ik bad 't Martin in zijne stervensure beloofd „Hoe! hij heeft 't je verteld?" „Neen maar ik wist 'tIk heb 't ge weten sinds mijn' trouwdag, want Andreas, jij waart tot geen moord in staat." „Ongelukkige „Ja, wel ben ik een ongelukkige. Dag aan dag en van uur tot uur heb ik je benijd! en ik benijd je nog." „Sta op, Anna, verzocht Andreas, diep getroffen. „Niet eer, voor je gezegd hebt, dat je paal, doodelijk gekwetst. Hij laat een vrouw na met twee kinderen. Dinsdag viel de 3de haringjager te Vlaardingen binnen met 353 tonnen haring, waarvon 323 tonnen voilé en 30 tonnen maatjeszijnde de vangst van 32 schépen. Hij verliet de vloot den 7 Juli terwijl de over gave geschiedde van 4 tot 7 Juli. De vrouw van den commies Dekker, die voor eenige weken in een vlaag van krankzinnigheid eerst haar kind van 16 maanden van het leven beroofde én daarna op vreeselijke wijze zich zelf verminkte, is uit het huis van arrest ontslagen en naar haar woning teruggekeerd. Er is een verhaal gedaan van eeu man, bjj Gorkuin, die door een hond geheten en aan watervrees ge storven is. De man leed wél aan watervrees in zoover hij een afkeer van water aan een groote voorliefde voor jenever paarde. Nu werd hem op zekeren dag sterke drank gewei gerd en uit baloorigheid ging hij zich aan karnemelk te buiten, met hét gevolg, dat zijne onmatigheid zijn dood ten gevolge had. Aan het fonds tot stichting van een nieuw weeshuis der Ned. H v. Geemente te Amsterdam, is do or den Heer N. Nosse een som van f 10,000, vrij van successierechten, vermaakt. Op een buitenplaats te Rijsoord is het anderhalfjarig kindje van den tuinbaas door een groote vleermuis hem en mij vergiffenis schenkt. Hij leed vreeselijk ik boetverschrikkelijk en zal, zoo lang ik leef, geen vroolijk uur meer hebben." „Ik vergaf sinds langIk sta ook zonder wrok voor je, zooals deze vrome priester kan getuigen." „Je woord is voldoende; je woord geldt meer bij meer dan duizend eeden van alle priesters, die op de wereld zijn. „Ik dank je, ik dank je innig." Ze stond op en trad ter zijde. Andreas naderde haar en reikte haar de hand. Een gloeiend rood bedekte baar doodsbleek gelaat; ze trad terug en riep, terwijl tranen langs hare ingezonken wangen stroomden „Neen, neen, ik kan ik mag die band niet vatten. Nimmer mag je de mijne aanraken, want ze beeft gerust in de hand van een moordenaar, van hem, die je jeugd vergiftigd, je levensvreugd geroofd beeft." Als een aangeschoten ree vloog ze 't boseb in; Andreas richtte zijne schreden naar de hofstede zijns vaders. Reeds glansten in de hersenen gepikt, zoodanig dat het na verloop van een paar uren aan een hersenontsteking is bezwe ken. Het kind zat blootshoofds buiten, en werd opgepast door haar zusje van omstreeks twaalf jaar, toen het dier op het hoofd van het meisje neersteek en in een oogwenk met zijn snavel de weeke deelen van het zelve doorboord had. Toen de vader tehuis kwam en het voorgevallene vernam, heeft hij in een vlaag van toornige opgewondhéid zijn kind, dat het kleine wichtje had moeten be waken, zoo onbarmhartig afgeranseld en wel voornamelijk op den rugge- graat van het kind, dat het tenge volge eener bloedspuwing medebinnen een uur den geest gaf. Te Roermond is een belangrijk huis in granen faliet gegaan. Iu de schade van 7 millioen, deelt Ant werpen voor 3 millioen. Ook in Brussel en in de provincie Vlaanderen wordt groote schade geleden, Een handelaar te Lenze in Henegouwen leed zoo groot nadeel, dat hij uit ontsteltenis zich naar Parijs begaf en zich daar iu de Seine verdronk. Generaal Semeka telegrafeert uit Odessa, 9 JuliEupatoria wordt heden van 12 uur gebombardeerd door de Turken. Reuter's correspondent te Erzeroum telegrafeert den 9n dezer, datMoek- thar Pacha zich vereenigd heeft met een gedeelte van het garnizoen van Kars, te Tshivilikojoa, drie mijlen van de vestingwerken. De terug- de sterren een geruimen tijd aan den hemel, toen Andreas nog tusschen zijne ouders ouder de oude lindeboomen zat. Niet genoeg kon bij herbalen, dat hij hen nog liefhad, dat hij hen vergiffenis schonk. Toen zijn vader de vraag deed, boe bet mogelijk was, onschuldig te zijn en zich voor schuldig te laten honden, riep bij met schitterende oogen uit: „lk had de troost, dat mijn God, mijn Koning en een vriend me voor onschuldig hielden." Vijf jaren zijn er verloopen, nadat Andreas zijne vrijheid teruggekregen had. Weder is 't Zondagmogen, en over 't dorp klinken de toonen van de kleine dorpsklokde klok, die naar 't altaar roept, die over de graven der afgestorvenen klinkt en de bid- denden oproept naar 't huis Gods. Drie jaren te voren hadden de klokken geluid bij de begrafenis van Martins kin deren, die na eenige dagen de scharlaken -

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1