tocht der Russen duurt voort. Ter- gukasoff is aan de grenzen. Een telegram der internationale agentuur uit Osurgheti van den 9en meldt, dat de Turken geland zijn bij Nikolajewskmaar zich weder inscheepten, toen de Russische reserve opdaagde. Eridji, 8 Juli. Het beleg van Kars is geheel opgebroken en de Russische troepen zijn blijkbaar in vollen aftocht. Ismael en Faik Pacha, op den Turkschen rechtervleugel heb ben, naar gemeld wordt, den Rus- sischen linkervleugel over de grenzen gedreven; De Golos meldt dat bij de administratie van het Donau-leger verduisteringen tot een bedrag van 200,000 roebels ontdekt zijn. Vooral ontbreken in de magazijnen groote hoeveelheden hooi en granen, waar voor niettemin de koopprijzen reeds gekweten zijn. Bovendien is het meeste brood, dat voor het leger afge leverd wordt, gebleken ongenietbaar te zijn. De groote kwaalwaaraan het Russische leger tijdens den Krim- oorlog leed, is dus na ruim 20 jaren niet genezen. Hoe Rusland in vele opzichten nog ten achteren is bij het overige Europa, kan onzen lezers blijken uit een verslag, dat een Russisch tijd schrift ons geeft omtrent het aantal wolven en de ongeloofelijke schade, door dit gedierte aangericht. In dat blad wordt de schade, door de wolven jaarlijks aan huisdieren toegebracht, berekend op 30 millioen guldens, en aan wild op 90 millioen. Naar de gerechtelijke opgaven worden jaarlijks 180,000 stuks rundvee en paarden, 560,000 stuks klein vee, 500,000 ganzenen 100,000 honden door wolven gedood. Het aantal van de door deze roofdieren gedoode men- schen wordt van 184951 gemid deld als 125 opgegeven en klom in 1875 tot 161. Sedert de afschaffing der lijfeigenschap hebben er geen groote drijfjachten meer plaats. Een geregeld toezicht op de jacht heeft men er niet en de premiën, gesteld op het dooden dezer roofdieren, zijn zeer gering. In Oostenrijk betaalt men voor een gedooden wolf 2124 gulden, in Frankrijk 15, en vroeger, toen die ondieren nog menigvuldiger voorkwamen, nog meer. In Rusland geeft men 15 gulden. Een enkele drijfjacht, die soms gehouden wordt, heeft, daar de wolven even listig als schuw zijn, weinig gevolg; vallenen kuilen bezigt men weinig. Men heeft beproefd eenig lokaas met strychnine te bestrijken, b. v. een gedood zwijn, koorts gehad te hebben, gestorven waren. Alleen Andreas was over hun' dood be droefd hun eigene moeder en de groot ouders zagen met blijdschap dat ze een beter leven waren ingegaan. Twee jaren geleden luidde diezelfde klok bij Andreas bruiloft beden riep zij zijne jonge vrouw tempelwaarts om baren eersten kerkgang te doen, na de geboorte van baar' zoon. Op verlangen zijner ouders en op aandrang van zijn' vriend Ignatius was Andreas in 't huwelijk getreden. Twee jaren lang was hij met den vriend, die in de gevangenis zijn geest evenzeer- had beschaafd als God zijn hart had ver edeld, op reis geweest, en bad daarna een zuster van Else Steinbock getrouwd, waar over gij geen berouw bad gevoeld. Pater Ignatius bleef na Andreas huwelijk als pastoor in 't dorp. Hij had zich niet kunnen scheiden van den man, dien bij maar bij den scherpen reuk baat dit zelden, het zwijn althans bleef onaan geroerd. Op die wijs kan Rusland nog lang een prooi van het wild ge dierte blijven. De dagbladen weten te verha len van een zeer eigenaardig proces, hetwelk, na omstreeks een halve eeuw geduurd te hebben, onlangs voor het hof van den staat Louisiana moet afgeloopen zijn. In 1803 huwde een rijke Ier, Daniël Clark, ten over staan van een roomsch priester te Philadelphia, met een Fransch meisje, Julie Carrière genaamd, en overleed vijf-en-twintig jaren later, een) eenige dochter en groote goederen te Nieuw- Orleans achterlatende. Zijn huwelijk was geheim gehouden en de execu- teurs-testementair kwamen tegen do aanspraken der bedoelde jonge dame Myra Clark, in verzet, bewerende, dat zij de wettige dochter des over ledenen niet was. Myra evenwel, later, mevr. Gaines geworden, hield vol. Van alle advocaten ten slotte begeven, bepleitte zij dikwerf dagen achtereen hare eigene zaak,hare wettige geboorte en haar recht op de onmetelijke, door Nieuw-Orleans genaaste bezittingen haars vaders. Ten langen leste heeft zij gezegevierd en is zij, zeventig jaren oud, eigenaresse geworden van een vermogen op niet meer of minder dan 40 millioen dollars ge schat. Te Keulen had dezer dagen onverwachts een keuring der melk plaats, die door de Hanenpoort in de stad gebracht werd. Al wat geen zuivere melk bleek te zijnwerd meedoogenloos afgekeurdverbeurd verklaard en weggespoeld, tot groot genoègen van een aantal honden, die zich spoedig ter plaatse bevonden en gretig gebruik maakte van de zeld zame gelegenheid, om eens een melk kuur te ondergaan. Een der melk- of liever water-en-melkverkoopers poog de vrij te komen door den beambten toe te roepenJa, er is water bij maar het is voor Jochem den bakker, en die weet er van!" maar het hielp niet, ook zijn waar werd gecon- fiskeerd. In het geheel werden 73 emmers in beslag genomen en wegge worpen. Als nieuwe bijdrage tot de Amerikaansche zeden kan het vol gende gelden. Een onderwijzeres, die met een der directeuren van een meisjesschool, waaraan zij verbonden was, een woordenwisseling had gehad, kreeg haar ontslag, en de directeur nam daarop zelf de controle over de school op zich. Den eersten dag wist hij zijn gezag glansrijk te hand haven en deed een meisje voor straf eenmaal dagelijks in de gevangenis had be zocht en daarom hield bij hem gezel schap op de hofstede of in Gods vrije natuur. Friedrich Wilhelm IV bad pater Ignatius naar de residentie beroepen en hem een hooge waardigheid opgedragen. De pater was naar Berlijn gereisd en bad den Koning verzocht voortaan in de nabij heid des mans te mogen blijven, dien hij vroeger als leeraaar was tegemoet getreden en wiens leerling hij later geworden was. Eer pater Ignatius afscheid nam, vraagde de Koniug lachend„Ge hebt mij niets te verzoeken, zooals men dikwijls vermoed beeft, ge wilt me dus niet tot nw geloof bekeeren „Mijn streven was steeds gericht naar zaken, die ouder mijn bereik lagen, Sire!" „Wat, mijn beste, zaken die onder uw bereik lagen Neen, ge dwaalt, want ik weet nog zeer in een hoek staan. Den volgenden dag kwamen de meisjes gezamelijk tegen hem in opstand, bonden hem handen en voeten, wierpen hem op den grond en dienden hem een ouder- wetsch pak slaag toe. Een Oostenrijksch geleerde doctor Ch. Zehden, rector der hoogere handelsschool van Weenen, geeft het verhaal uit een reis die hij in Cali- fornië gedaan heeft, en waarin de volgende merkwaaardige bijzonder heden voorkomen omtrent het meer Tahoe, dat geldt als een der schoonste van alle hekende meren. Dit meer is aan alle zijden om ringd door bergen van 12 of 13.000 voet hoog, welker kruin met eeuwig durende sneeuw is overdekt, en wel ker hellingen begroeid zijn met bos- schen tot op een hoogte van 10,000 voet. Kalm en vreedzaam vloeit het hemelschblauwe water, waarin van afstand tot afstand de statige rotsen zich spiegelen. Deze rotsen zijn van graniet; van graniet ook is de bodem van het meer; en daardoor is het water zoo zuiver en doorschijnend, dat men op een diepte van 80 voet duidelijk witte quartzblokken kan onder scheiden. Ter diepte van 100 voet onderscheidt men nieuwe twintigdol- larsstukken. De Tankees visschen jaarlijks 175,000 tot 200,000 pond forellen uit het Tahoe-meer, die tot een ongeloof- lijkeu prijs verkocht worden te Vir- ginia-City, de stad waar de minste dagloonen f12 bedragen. Binnenkort zal vermoedelijk de eeuwenoude natuurstilte aan het Tahoe-meer door die altijd- voort- wroetende Yankees gestoord worden. Zij willen namelijk het kristalhelder water van Tahoe naar San Francisco, dat is 400 kilometers van daar brengen, door een waterleiding waar van het uitgangspunt een tunnel van 12,000 voet diep zou wezen. De onderneming zou slechts 50 millioen kosten: San-Francisco zou er 40 voor zijne rekening nemen; het overige zal verdeeld worden tusschen Auburn, Sacramentro en verschillende mijn- steden. Dit jaar zijn vele familiën den zomer aan het Tahoe-meer gaan door brengen het schijnt dat de zuivere en balsemieke lucht die men daar inademt, een behoed- en geneesmid del is tegen de kortademigheid en tering. INGEZONDEN. Buiten verantwoording der Redactie.) Als weerklank op het ingezonden stuk in de courant van 10 Juli, bet volgende De kwestie van den dag is„Wie moeten wij kiezen tot lid van den Gemeenteraad?" In verband daarmede, geef ik de volgende goed, hoe gij mij destijds, na 't diner te M. van den jongen boer verteldet, over wien denzelfden dag 't doodvonnis was uit gesproken en hoe ge van mij toen 't schijnbaar onmogelijke vcrlangdet. De priester lachte en gaf vroolijk ten antwoord. „Ik wendde me daarom ook tot uwe Majesteit, die niet alleen als macht hebber schijnbaar onmogelijke dingen kan doen, maar wiens edel hart ik even goed kende als 't hart van mijn' armen vriend. „En toch," sprak Pruisen's beheerscber nederig," „zeg zelf, wat beteekent mijne daad tegenover hetgeen die boer gedaan heeft?" „Uwe Majesteit deed veel, deed alles, want den gevangene werd 't leven en de vrijheid geschonken." „En hij, die boer, deed meer, bij leerde me, dat men geen kroon behoeft om ko ninklijk te handelen." wenken ten beste. Onze gemeente beleeft een crisis, en wel een crisis voor handel en scheepvaart, maar ook voor de finantiën der gemeente; het gaat niet aan, op de oude sleur en ouder gewoonte te blijven. Wil er van onze gemeente iets komen, dan moet dat gezocht worden door handel en nij verheid te bevorderen en de personen aan te moedigen, die zich daar aan wijden; he laas, dat dit niet gevolgd is bij vorige ver kiezingen voor Gemeenteraad en voor de Kamer van Koophandel, er waren dan niet, zoo als nu, een treurig figuur gemaakt door beide lichamen op 't gebied van industrie enz. Het is een vreemd verschijnsel voor een liberale gemeente als deze, dat alles zoo la la bij het oude blijft. Wat geeft bv. in andere gemeenten de kwestie van „rioleering, politie, brandweer, onderwijs, keuring van levensmiddelen, enz. enz." enorm veel drukte; men wil vooruit, men wil profiteeren van de ontwikkeling, en hier? Ieder die belang stelt, onderzoeke, en de conclusie zal zijn „nihil" en de oorzaak daarvan ismen heeft tot leden van den raad gekozen: dokters, apothekers, griffiers, controleurs, enz. enz. allen mcnschen, die, hoe bekwaam ook voor hun werkkring, of in de gemeente niet be kend waren, of er geen belang bij hadden. Daarom de kiezers op bet hart gedrukt, kiest mannen, die ook onze gemeente vooruit sturen, mannen in de kracht van bet leven, die door handel en industrie, onze gemeente nieuw leven kunnen schenken. Zeg niet, deze zijn afhankelijke menschen, want, on afhankelijk is niemand, en die bet soms verbeeld te zijn, heeft ook bij niets belang. K. HELDERSCHE MOPPEN Een hofnar onder Koning Frans I be klaagde zich bij den Koning, dat een groot beer bem met een dolksteek bad bedreigd, indien hij niet ophield den spot met bem te drijven. -Als bij aan die bedreiging gevolgd geeft. zeide de Koning, geruststellend laat ik bem vijf minuten later opknoopen. Sire, hernam de nar ik bad liever dat Uwe Majesteit hem vijf minuten vooraf liet ophangen. In een koffiehuis: Gisteren kwam een heer in een koffiehuis en bestelde een glas bier. Toen de kelner het bracht, veranderde echter de beer van gedachte en vroeg een glas grog. Dit dronk de heer op en ver wijderde zich daarna zonder te betalen. De kelner liep hem na en vroeg hem den prijs van bet glas grog. Heb ik u daarvoor dan niet het glas bier teruggegeven? Betaal dan bet glas bier maar. Dat is wat al te sterkhernam de onbekende zou ik een glas bier be talen, dat ik niet gedronken heb. En fier op die redeneering stapte hij de deur uit, den knecht geheel onder den indruk latende van zijn deductie-vermogen. Onvervreembare rechten- Iedere vrouw heeft het recht om zoo oud te zijn als zij verkiest, want indien zij baar werkelijken leeftijd zeide, zou niemand haar gelooven. Ieder heeft het recht een knevel te dragen als hij kan. Iedere vrouw, die een pudding maakt, beeft bet recht te ge looven dat ze beteren pudding kan maken dan eenige andere vrouw in de wereld. Iedere man, die voorsnijdt, heeft een beslist reeht om aan zich-zelven te denken, door eenige van de beste stukken op zijde te leggen. Iedere vrouw heeft het recht om te denken, dat haar kind „bet liefste wichtje der wereld" is, en het zou de grootste dwaasheid zijn, haar dat recht te ontzeggen, want zij zou het toch nemen. Ieder jong meisje heeft bet recht om in onmacht te vallen, wanneer bet haar behaagt, als baar minnaar naast haar staat of zit om baar in zijn armen op te vangen. De sluiting der mail naar Batavia en Padang te verzenden per Stoom schip vPrins Hendrik," geschiedt voor drukwerken den 20 Juli, na aankomst ven trein III (Noord-Hollandsche Spoorweg 10.58 des avonds, voor brieven den 21, na aankomst van trein I ten 9.27 des morgens.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 2