Oorlogsberichten. Een Nederlandsche torpe do-boot op den Theems. 294ste Staats-Loierij. Op liet gebied der mode is uit Parijs iets nieuws te verwachten. De sleepen van de japonnen der dames zullen verdwijnen de dames, die in de mode den toon aangeven, dragen nu reeds kleederen die bare voeten doen zien. Eindelijk toch hebben zij de onmogelijk ingezien om zich vrij in lange, slepende japonnen te kun nen bewegen. Afgezien nog van het stof, dan zijn de lange japonnen in huis, in 't rijtuig, op 't spoor en op 't schip zeer ongemakkelijk, zoodat ten laatste het nuttige boven de schoone (zoo het ten minste dien naam zal mogen dragen) zal zege vieren. Parijs heeft gesproken L'affaire est jugée. Ongeveer 6 weken geleden maak ten de dagbladen melding van het vertrek uit New-Bedford, Vereenigde Staten, van een klein open bootje met bestemming naar Falmouth in Enge land. De geheele equipage bestond uit den schipper en zijne vrouw. Op 6 Juli is dit bootje gepraaid. De twee waaghalzen hadden nergens behoefte aan, zij hadden toen 34 dagen reis en hadden ongeveer twee derden gedeelte van de reis afgelegd. Zesmaal waren zij reeds door storm beloopen. Als alles goedgaat, kunnen zij in deze of de volgende week het doel hunner reis bereiken. Telegrammen van buitenlandsche bladen doen een veldslag ten noorden van Kars voorzien. Daar staan aan den weg van Alexandropel Moekhtar pacha en Loris Melikoff tegenover elkander. Of echter de Turken den slag zullen wagen, is nog twijfel achtig. Er is besloten versterking naar het Kaukasus-leger te zenden. De Saratowsche divisie, 12.000 man en de derde ban der Donsche Kozakken, zijn daartoe aangewezen. Wanneer die versterking zal aankomen, is zeer onzeker. De Dobroedsja schijnt door de Tur ken geheel te worden prijs gegeven. Thans dreigen de Turken in de richting van Erivan een inval op Russisch gebied te doen. Ook in Abchsië aan de kust der Zwarte Zee hebben de Russen het hard te verantwoorden. Yan Engelsch-Turksche zijde wordt gemeld, dat de Czar al zijne troepen uit Armenië heeft terugge roepen en dat Loris Melikoff opzijn woestijn van steen en kalk. Morgen konde ik mij aan Caroline'* zijde, op vertrouwelijke schoone paden, langs bloemperken en door geurig riekende weiden bewegen en mij nederzetten onder de prachtige kastanje- boomen, die nog in vollen bloei prijkten. Morgen.... doch wat blijf ik verwijlen bij de verwachtingen, die zich nimmer zouden ver wezenlijken Het is inderdaad een wijs bestnnr, dat wij heden niet weten, wat ons den anderen dag brengen zal. Ik sloeg de weg naar Bondstreet in waar de dubbele stroom van rijtuigen zich slechts langzaam voortbeweegt en de bedrij vige voetgangers het meest door elkander woelen. Mijne gedachten waren echter zoo ijverig mot de toekomst bezig, dat ik op de drukte om mij heen niet eens veel lette. Nog slechts weinige uren en Londen lag achter mij eenige dagen nog en Edgard Henley en Caroline Lethbridge zouden ge meenschappelijk, zijde aan zijde de levens-, reize aanvaard 'hebben en zulk eongelukkig paar zijn; als slechts ooit het beslnit had genomen om hand aan hand het lief en 'leed der wereld te dragen. Ik moest eigen verzoek voor een krijgsraad zal worden gesteld. Konstantinopel, 13 Juli. Zondag hebben drie fregatten en een korvet een verkenning tot aan den ingang der haven van Sebastopol gedaan. De Turksche schepen beschoten daarna Eupatoria en namen een schip met zoutvervolgens keerden zij naar de Sulina monding terug. De Weener Abendpost verneemt uit Petersburgdat een afdeeling infanterie, twaalf duizend man sterk, uit Saratow op weg is naar 't leger in Armenië, en dat de derde reserve kozakken, welke bestaat uit twintig regimenten en tien batterijen, te zamen twintig duizend man, zich gereed maakt ook derwaarts te gaan. Is het leger klaar, dan i zou het dade lijk naar Erzerum trekken. Londen, 13 Juli. Yolgens bericht uit Erzerum, van gisteren, was de poging der Russen om Bayazid te ontzetten, na een gevecht van drie uren met hunnen aftocht geëindigd. De Kreuzztg. schrijft over de posi tie der Russen in Azië: Juist in Klein-Azië, waar het voor de Russen vooral van belang was, snel beslis sende overwinningen te behalen om een eventueele tusschenkomst der diplomatie te voorkomen, waar zij er openlijk voor uitkwamen veroverin gen te willen maken hebben zij alles, behalve Ardahan, weder ver loren en zijn zij op hun eigen grond teruggedreven. Na een veldtocht van meer dan twee maanden, na talrijke gevechten en groote verliezen, hebben de Russische generaals het geheele gebied, dat zij bezet hadden, weder moeten ontruimen en op het oogenblik, dat zij hadden kunnen slagen het beleg opbreken van de gewichtigste plaats van Armenië, om terug te trekken voor een vijand wiens sterkte en kracht zij te gering hebben geacht. Het militaire succes vau Moekhar pacha is volledig en ziju moreel succes is van niet minder belang. Het Russische Kaukasus leger zal eenigen tijd noodig hebben, voor dat het weder offensief kan te werk gaan. Dat Moekhtar-pacha tot op Russisch gebied zal doordringen is van dien veldheer niet te verwachten. De salonstoomboot Alberta ver volgde rustig haar statige vaart op den Theems van Londen naar Gra den tijd, die mij nog voor mijn vertrek overbleef, wel berekenen, om gereed te komen, met hetgeen ik nog te doen bad. Ik was met mijne toebereidselen voor de reis nog lang niet klaar; ik had nog een paar bood schappen te doen en moest ook in mijn club nog een korten maaltijd houden met eenige van mijn beste en oudste vrienden, die er op stonden om, nu ik het zorgelooze jon gelingspad ging verlaten, dit tijdperk met mij af te sluiten. Het pakken had ik ge lukkig achter den rug en een oud be diende mijns vaders, een zeer bedaard en nauwgezet man, opgedragen om tegen den bepaalden tijd mijn goed naar den spoorweg te brongeu, zoodat ik nu verder mijn zaken konde afdoen, zonder dat ik over mijne hoedendoos of reiszak bezorgd behoefde te ziju. Het was niet waarschijulijk, dat ik Londen spoedig terug zou zien, want wij wilden de wittebroodsweken in Duitsehland en Zwitserland gaan doorbrengen. Ja, er was zelfs sprake van een nog langer oponthoud in het buitenland. Wordt vervolgd.) vesend, met enkele honderden «Holy- daymakershunkerende naar de frissche zeelucht, aan boord. Ietwat voorbijWoolwich werden de passagiers op een kleine zwartgrijze stip in de verte opmerkzaam gemaakt, die met een verbazende snelheid lijnrecht op de sierlijke stoomboot scheen af te komen. De stoomboot, bekend als de snelvarendste bodem op de breede rivier, legde op dit oogenblik 14 knoopen in het uur af. De donkere stip werd al grooter en grooter, totdat de vorm al duidelijker en duidelijker te onderscheiden werd en deskun digen aan boord een torpedoboot herkenden. In den oorlog van 187071 was de mitrailleuse het troetelkind der algémeéne belangstelling-— het zünd- nadelgeweer van 1866 was vergeten maar in den tegenwoordigeu oorlog schijnt de torpedoboot uitsluitend be stemd te zijn de aandacht vau geheel Europa op zich te vereenigen. Geen wonder dan, dat de passagiers op de Alberta bij den eersten kreet van: »een torpedoboot" elkander ver drongen om het veelbesproken wonder dezer eeuw te aanschouwenhet kleine maar ontzagwekkende vaartuig nader de met verbazende snelheid, terwijl een zwarte rookwolk uit den lagen schoorsteen statig omhoog steeg. De spanning werd grooter naar mate het onheilspellende torpedo- bootje op de vervolgde salonboot won. Nog een oogenblik en de Thornycroft was op zijde.... en ware de bedoeling van den nauwelijks zichtbaren vijand minder vredelievend geweest, dan zouden de dagbladen als een extra tijding hebben kunnen vermelden, hoe het Engelsche pleiziervaartuig door de torpedo-boot No. 48, ge bouwd voor rekening der Neder- landsche regeering, was genaderd en in den grond geboord, waarbij hon derden mensehen zijn omgekomen. Maar het scheen ditmaal niet in de bedoeling van de bemanning der torpedoboot te liggen, om het arge- looze schip met zijn Holydaymakers" in weinig minuten tijds te vernietigen. Kolonel Wyde, de heer Donaldson, chef der firma Thornycroft Co. en uw vredelievende correspondent, ge zamenlijk de vijandelijke bemanning uitmakende, hadden zich voorloopig tot een proeftocht bepaald, om de krachten van de onlangs door de gracieuse Engelsche schoone, Miss Alice Sich, gedoopte torpedo-boot voor rekening der Nederlandsche regering op Thomycrofts werf ge bouwd, te meten. Het resultaat beantwoordde vol komen aan de verwachting. Ontegen zeggelijk is «snelheid" de bijzondere karaktertrek van de torpedo-boot. Daarin is haar kracht gelegen; 18 knoopen in het uur is door den bouwmeester aan onze regering ge waarborgd. De tocht geschiedde om die snelheid te constateeren. Zeven maal werd de afstand van een En gelsche knot (knoop) (1/7 mijl En- gelsch) afgelegd door signaalpalen aan den oever aangewezen. De eerste maal werd de knoop in 3 min. 21 sec., maar gaandeweg den spoed vermeerderende werd de zevende knoop in 2 min. 59 sec. afgelegd. Per uur gerekend ruim 20 knoopen in het uur. Verbazende snelheid voorwaar, wan neer men nagaat,v dat onze groote stoomschepen op Indië gemiddeld 10 12 knoopen in het uur afleggen. Wanneer dus het gedreigde stoom schip door zulk een torpedo-boot vervolgd wordt, dan is ontkoming onmogelijk, terwijl het nu duidelijk te verklaren is, dat de kogels, op haar afgezonden, weinig of geen effect hebben. De snelheid maakt het mikken met kanonnen schier onmo gelijk en zelfs wanneer een kogel een gat in de ijzeren boot schiet, dan verhindert dezelfde snelheid het spoe dige binnendringen van het water; buitendien kan de bemanning zich onzichtbaar houden; zelfs het sturen geschiedt van onderen; de afmetingen der boot (76 bij 10 Engelsche voet) en de groote diepte, waarop zij in het water staat, zijn even zooveel eigen schappen, die aan de veiligheid be vorderlijk zijn. Ik weet niet of uw lezers met de constructie vau zulke vaartuigen be kend zijn. Misschien .is het niet overbodig in herinnering te brengen, dat op het dek der boot aan twee zijden twee zestig voet lange houten balken zijn aangebracht, waaraan de torpedo te bevestigen is. Nu heeft de boot niets verder te verrichten, dan zoo nabij het aangevallen schip te naderen, dat deze met torpedo's voorziene balken, vooruitgestoken of naar bakboordszijde gekeerdhet vijandelijke schip kunnen aanraken; de batterij doet de torpedo ontploffen en het schip zinkt in weinige oogen- Wikken in de diepte weg. Het geheim der torpedo-booten licht dus naar mijn bescheiden meening grootendeels in de snelheid, waarvoor een nadering tot op 60 voet weinig bezwaar ople vert. Het is om zoo te zeggen een vernieling door entering, waarbij de aapvaller hoogstens zijn eigen bootje verliezen kan, terwijl de bemanning uiterst gering kan zijn5 tot 6 koppen. Zeker was het een gewichtige taak voor de bevallige petemoei, miss Sich, om zulk een veelbelovend petekind ten doop te houden. De toekomst weet, welke moorddadige plannen in 't brein van de jeugdige telg zullen opkomen.... «Moge zij dan ten minste haar afkomst niet verloochenen, wan neer No. 48 van Thomycrofts werf in handen derNederlandsche regeering zal zijn overgegaan." Dat was de wensch van allen, die van de proef neming getuigen waren. HELDERSCHE MOPPEN. Een nieuwe Kamperstreek. Yoor een betrekking a's onderwijzer legt iemand in de stad Kampen examen af. Hij wordt No. 1 van de nominatie, doch moet tot zijne teleurstelling zicii, dat No. 6 de betrekking krijgt. De gemeenteraad wil hem echter schadeloos stellen en benoemt hem daaroin tot onderwijzer te Kamperciland. Toep de benoemde bemerkte hoe gunstig de gemeenteraad van Kampen'jëgens hem gezind was, verwonderde hij zich sterk daar bij niet had gesolliciteerd en was zoo vrij beleefdelijk te bedanken. NB. De betrekking te Kampen gaf een salaris van f 1600, die te Kamper eiland f 850. Prijzen van f 100 en daarboven. 4e Klasse. Ie Lijst. No. 7^78 f 2000. No. 2732 f 1500. Nos. 17 15206 en 1638Ö elk f 1000. No». 1806 eh 3021 elk 'f 400. Nd». 6471 19273 en 19988 elk f 200. J- Nó». 953 1281 5670 10560 en 11336 elk f 100. Alleenspraak van één dief „Met hoe weinig kan men toch tegenwoordig een zaak beginnen. Daar open ik een jüwelierswinkel en mijn geheele kapitaal bestaat uit een breekijzer."

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 2