HET GELD. Oorlogsberichten. kanten, en domme ouders; het is de plicht van de gezondheidscommissie en van de openbare macht, te waken dat deze tak van nijverheid beteugeld, ja geheel vernietigd worde, en al dat goed van slechte hoedanigheid on verbiddelijk geweerd worde. De ouders moeten het bestuur krachtig steunen, door nimmer een enkelen cent voor dergelijk bocht te besteden maar vooruit wel degelijk door zelfonder zoek zich overtuigen van de goede hoedanigheid van 't geen zij voor hunne kinderen koopen. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft zekeren B. J, J. Gr., laatst ver pleegde te Veenhuizen, wegens het schrijven van een brandbrief tot .7 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Zaterdag is gevankelijk uit Twello naar Zutfen overgebracht, de vrouw van H. R. te Twello, verdacht van poging tot vergiftiging van haren man. In den nacht tusschen 20 en 21 dezer is een der passagiers van de Yenlosche stoomboot overboord gevallen en in de Maas voor de ge meente Andel [verdronken. Uit Neuville wordt aan den Avenir de la Vienne gemeld, dat dit plaatsje in groote opschudding is ge bracht door de vergiftiging van zes personen, waarvan, op het oogenblik van het afzenden van het bericht reeds vier overleden waren. De oor zaak is onbekend; de justitie doet onderzoek. De zwarte rok, anders ook wel stalen pen geheeten, raakt uit mode, natuurlijk niet voor de koffiehuisbe- dienden. Te Parijs wordt de rok 's morgens niet meer gedragen, zelfs niet als getuige bij huwelijk of begra fenis; eerst na zes uur 's middags is de rok reju en dan als hoogste élé- gance de blauwe met gouden knoo- pen. Overigens draagt men de zwarte gekleede jas, maar die moet goed ge maakt worden, opdat hij niet als chambercloack zitte Wegens een vermindering van 10 pCt. der loonen, hebben de ma chinisten, stokers en het verdere per soneel van onderscheidene spoorwegen in Noord-Amerika het werk gestaakt niet alleen, maar hebben de werk stakers zelfs stations en telegrafen vernield. De treinen worden belet te vertrekken, anderen heeft men laten derailleerenwat zelfs de aangerukte troepen niet konden verhinderen. Te Martinsburg hebben de oproer makers aardenwerken opgeworpen, die den spoorweg beheerschen, zij bevrijdden al hunne makkers uit de gelijk een schildpad in hare schaalik dacht echter niet verder hierover na. „Rijd haastig doorriep ik mijn koetsier toe, „ik wilde nog gaarne op den nachttrein naar C. Gij krijgt een halven kroon extra, als wij nog bij tijds aan het station zijn!" Het rijtuig rolde snel voort, en daar het in de stad nu niet meer zoo opgepropt vol was als op 't midden van den dag, zoo ont moetten ons geene hindernissen tot dat wij op eens in het nauwste gedeelte eeuer druk bezochte straat verward raakten tusschen een aantal vrachtwagens, huurkoetsen en andere voertuigen. Het kwam tot de gewoonlijke uitwisseling van vloeken, straatgeestigheden en scheldwoorden, onder begeleiding van het noodige zweepgeklap, het geknars der rade reu en de inmenging van een' enkelen, radeloozen politie-beambte; het ergste van de zaak was echter, dat ik waarschijnlijk te laat zou komen. De niet van hunne plaats wijkende, zwaar beladen voertuigen hadden mijn koetsier genoodzaakt een smal zijstraatje in te rijden, van waaruit hij nu gevangenis en namen der militie 40 geweren af. Te Baltimore heeft reeds een bot sing tusschen de militairen en de werkstakers plaats gehadwaarbij van laatstgenoemden 10 gedood en 30 ge kwetst werden. De autoriteiten zijn machteloos en hebben om meerder troepen gevraagd. Nieuw York, Maandag 23 Juli. Pittsburg heefteen verschrikkelijken nacht doorgebracht. De muiters, die zich van geweren en kanonnen hadden meester gemaaktschoten op de wagens en de werkplaatsen van den spoorweg en richtten hun geschutvuur tegen de locomotief-lootsen, waar de militie zich verschanst had. Er vielen 30 dooden en zeer vele gewonden 125 locomotieven en 250 wagens zijn vernield. Het station staat in brand. De sheriff van Pittsburg is gedood een generaal der militie is gewond. De militie slaagde er in, op den noordelijken oever der rivier Alleghany terug te trekken. Zij wordt door de muiters vervolgd. Te Pittsburg heersckt volslagen anarchie. De werkstaking breidt zich voort durend uit. De militie van geheel Pennsylvanië wordt naar het tooneel der wanor delijkheden gezonden, Te Baltimore worden troepen onder generaal Han cock bijeengetrokken. Uit Krip (bij Remagen) wordt .gemeld dat op een akker aldaar dezer dagen een groot aantal larven van den Colorado-kever werden ont dekt. Bij het nadenken en gissen over de oorzaken, die het insect op dezen akker mochten hebben gebracht, meende men die verschijning te moeten toeschrijven aan de nabijheid van het pakhuis eens koopmans in Amerikaansch spekwiens grond aan het bedoelde stuk land grenst. Eenige makelaars in vee te Lon den, hebben aan verschillende veehan delaars in Holland bericht, dat men, te beginnen met den 23en dezer, aan de Deptfordmarkt te Londen veel te veel verwacht van Tonningen, Ham burg, Breinen enz., en dat het alzoo in Holland bijde bestaande prijzen niet raadzaam is, dat in de eerste 14 da gen, volgende op genoemden datum, vee nit Holland naar de markt te Lon den ten verkoop worde opgezonden. Met welsprekende kortheid wordt van verschillende zijden gemeld, dat Reouf Pacha door de Russen geslagen is. Bijzonderheden ontbreken nog geweldig met zijne zweep klapte en in de ruimste mate de hevigste scheldwoorden op zijne collega's van verschillende takken van vervoer liet nederkomen, terwijl ik neer slachtig toekeek, of deze opstopping zich niet spoedig zoude ontwarren. Daar bemerkte ik op eens vlak naast mij dezelfde, door een geprikkeldeu grauwen schimmel getrokken huurkoets, die ik dicht bij mijn club bad zien staan. Bij het matte licht der straatlantaarns viel het mij echter toch in 't oog, dat het paard over en over met schuim bedekt was en dus sterk tot loopen aangedreven scheen te zijn. De vensters van het rijtuig waren, ongeacht de verstikkende atmospheer in dit damperige en overbevolkte gedeelte van Londen, ge sloten. Ik dacht er juist over dat de menschen die in dat rijtuig zaten waar schijnlijk even als ik van den eerstvolgende trein gebruik wenschten te maken, toen de opstopping van voertuigen eindelijk uit elkander raakte en mijn eab terstond weder lustig naar het station voortratelde. doch de nederlaag schijnt beslissend geweest te zijn. Volgens een telegram aan de Weener Presse had het ge vecht reeds den 17n plaats generaal Gourkho, aan het hoofd der brigade Leuchtenberg en prins Mirsky, aan het hoofd van 2ijne brigade, dezelfde welke het eerst5 bij Simmitza de Do- nau overtrok, hadden positie genomen noordelijk van Jeni-Saghra. Reouf Pacha, aan hét hoofd van slechts 15 bataillons en'met eenige artillerie, viel de Russen stoutmoedig aan en trachtte hunne linie door te breken. Zijne poging mislukte en niet slechts werd zijn aanval afgeslagen, maar ook moest hij met zijne troepen terug trekken. Acht kanonnen, vier vaandels en een zeer groote voorraad munitie werden door de Russen in het Turksche kamp buit gemaakt. Van den 18en wordt uit Constan- tinopel aan den Londenschen s> Stan dard geschreven: De doortocht der Russen door den Balkan is veel ernstiger dan men aanvankelijk meende. Overal vinden zi] hulp en steun bij de Bulgaren, en'ik weet van een zeer vertrouwd persoon, dat de Porte zich niet bij machte rekent, Adrianopel tegen de Russen te verdedigen. De afstand van Adrianopel naar Stamhui is korter dan die tusschen Londen en Manchester en het land is geheel onverdedigd. Zoo de Engelschen de Russen niet in Constantinopel willen zien, dan moe ten zij handelen zonder een uur te verliezen. Wij hebben hier een groote christenbevolking van ten minste 5/4 millioen, ongewapend en hulpeloos. De Turksche troepen, geregelde en ongeregelde, zijn door het gedrag van de Kozakken en Bulgaren letterlijk dol geworden en worden de ongere gelde troepen weder hierheen terug gedreven, dan kunnen wij gruwel daden zien gebeuren, welke de Turk sche Regeering niet bij machte zal zijn te verhinderen." Hoe hopeloos de zaak der Turken ook moge staan, toch schijnt men op de Hooge Porte nog volstrekt niet voor nemens den strijd op te geven. In niet minder dan vijf verschil lende richtingen zijn de Russen thans bezig het Turksch gebied verder bin nen te dringen. De divisie, die tot voor korten tijd te Jeni-Saghra stond en thans door twee nieuwe afdeelin- gen versterkt is, heeft, na een Turksch legerkamp vermeesterd te hebben, den marsch naar Adrianopel voorgezet, waar de Turken thans al hunne be schikbare troepeumacht hebben samen getrokken. Een tweede afdeeling Russen rukt „Uw koffer is met uw adres voorzien en bevindt zich reeds op de karmijnheer Edgard," zeide de onde Jones, de bediende mijns vaders, terwijl hij eerbiedig zijn hoed afnam. „Uw stok, parapluie, plaid en hen gelroede znlt gij in een ledigen wagen der eerste klasse vindenhet is de derde, links van de boekenkraam af." „Goed, Jones, blijf gij bij mijn koffer tot hij in den goederenwagen is, dan neem ik in dien tijd een biljet," zeide ik en spoedde mij naar het bureau, waar nog meerdere ongeduldige passagiers zich verdrongen, terwijl een zwaarlijvige dame, een van die radtonginge alleenreizende vrouwelijke we zens, die de kwelling en geessel aller spoor wegbeambten zijn, het venstertje geblokkeerd hield en den kassier met vragen over de beste, snelste en goedkoopste wijze, om naar een wel tachtig mijlen verwijderde plaats te komen lastigviel; eindelijk scheen echter hare weetgierigheid voldaan of het geduld van den kassier uitgeput te zijn en het gelukte mij om voor het raampje te op naar Philippopol en moet deze plaats reeds tot op drie uren afstands genaderd zijn. Het legerkorps van den Russischen Kroonprins heeft het beleg geslagen voor Rustschuk. De geheele Donau van Hirsowa tot aan Sulina is thans in de macht der Russen. Uit Constantinopel wordt bericht. De Russen zijn op marsch naar Philippopolis door de Turken tot staan gebracht. Een gevecht is be gonnen. Men verzekert, dat de Russen, door 12000 Turken te Akalefere aange vallen, met groote verliezen zijn terug geworpen. Bij een poging om bij Lom-Palanka den Donau over te trekken, werden de Russen teruggeslagen. Dat de Russen oorlog voeren op de wijze, zooals zij het in den Kau- kasus en in Midden-Azië gewoon waren, kan niet meer betwijfeld wor den, na de berichten, die daaromtrent door nagenoeg alle korrespondenten van vreemde dagbladen zijn gegeven. De vertegenwoordigers van bladen, waaronder vele zijn, die niet van vijandschap tegen Rusland kunnen verdacht worden, hebben in een eol- lektieve verklaring die Russische gruwelen gebrandmerkt. Londen, Maandag 23 Juli. Het gouvernement heeft besloten onmiddelijk de garnizoenen van Malta en Gibraltar te versterken. De Euphrates vertrekt Maandag met 1500 man naar Malta. De Crocodile, de Malabar, en twee andere schepen volgen weldra ieder met evenveel troepen. Te Portsmouth gelooft men dat die troepen te Gallipoli ontscheept zullen worden. De dagbladen zien in dezen maatregel een anti-Russische demonstratie. De Morning Post zegt, dat het gouvernement besloten heeft een aan zienlijke versterking mariniers naai de vloot in de Middellaudsche Zee te zenden. Reeds voor overoude tijden, Lokte Hollands nijverheid Vreemde snaken naar deez' kusten, Door de hoop op winst geleid. Hollands rijkdom kende ieder, En was wijd en zijd vermaard. Ja, zoo menig vreemd'ling had er Mooie sommetjes vergaard. O, dat kleine, rijke landje, Holland lag op ieders tong. Alles stroomde naar Oud-Holland, Mannen, vrouwen, oud en jong. 't Was geen wonder, dat zoo velen Dorstten naar het Hollaudsch geld, Want elk wist, wat man hij uitmaakt, Als hij slechts met schijven telt. komen en een biljet naar C. machtig te worden. „Eerste klasse naar C., mijnheerhoorde ik achter mij roepen door iemand met een ruwe en onaangename stem en wiens accent den vreemdeling verraadde; toen ik omzag bemerkte ik een niet zeer reine, sterk ge spierde hand, met een zwaren, gouden zegel ring versierd, die juist over mijnen arm heen het geld op de kleine plank legde. Tot mijne niet geringe verbazing her kende ik in den persoon dien deze hand toebehoorde den Rus, dien ik in den namid dag reeds tweemaal voor den juweliers- winkel ontmoet had. De herkenning scheen echter niet wederkeerig te zijn. Hij keek mij niet aan, maar vorderde herhaaldelijk en met ongeduld zijn biljet en toen hij dit ontvangen had, verloor hij zich weder in het gedrang. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 2