Oorlogsberichten. Advertentiën. houden op die bronnen van misdaad en ellende. Jl. Zondagnamiddig kregen te Zwaag bij Hoorn, twee knapen van 14 en 12 jaar twist over het vast houden van een paard, waarbij de oudste den ander met een dolkmes in den rug stak, zoodat de getroffene weggedragen moest worden. De kermisvreugde te Leeuwarden werd Maandagnacht ruim 12 uur eens klaps op treurige wijze gestoord. Te midden van een zwaar onweder, dat reeds veel ontsteltenis veroorzaakte, onstond er in een kraam van bijoute rieën enz. op de Langepijp brand, doordien het zeil met 't gaslicht in aanraking was gekomen. Snel deelde zich het vuur aan de naaste kramen mede, en 't vond maar al te veel voedsel in de licht ontvlambare goederen, die zich in de kramen be vonden. Zoo spoedig mogelijk was de brandspuit iu het nabijgelegen Raad huisstraatje, die tijdens de kermis altijd gereed staat om dienst te kun nen doen, ter plaatse aanwezig, en zij werd weldra door meer spuiten gevolgd. Na een half uur was men den brand meester, doch een vijftal groote kramen, met haren inhoud, waren inmiddels of geheel of grooten- deels een prooi der vlammen gewor den. Benige andere kramen, die in de nabijheid stonden, bekwamen uit den aard der zaak minder of meerder schade. Een zware onweersbui heeft in verschillende streken van ons land i ongelukken veroorzaakt. Te Doesburg j is een huis door den bliksem getrof- fen en afgebrand. Nabij Lobith is j een; man binnenshuis door den blik sem gedood ook te Herwen is een man getroffen. Boven Vorden heeft; zich een zware hagelbui ontlast welke groote schade aanrichtte, voor al in de te velde staande boekweit. Groot is 't aantal glazen die vernield werden vooral de Hevormde kerk en het Raadhuis hebben veel geleden. In den zoölogischen tuin te Brussel heerscht de veepest. Alle maatregelen zijn genomen om verspreiding tegen te gaan en het kwaad te keeren. Te Wiirzen, in Saksen, zijn ongeveer 140 personen ziek geworden tengevolge van 't gebruik van het vleesch eener zieke koe. Naar de ver klaring der geneeskundigen leden zij allen aan bloedvergiftiging. Zeven zijn er reeds overleden. De beide slachters, die de koe, wetende dat zij ziek was, voor een spotprijsje hadden gekocht, zijn gearresteerd. voorts nog vele sieraden van twijfelachtige waarde, als ringen, een korologieketting en een charivari. De wollen plaid die zijne beenen bedekte, was zeer bont gekleurd. Zijne oogen keken uit met bloed beloopene kasjes. Zijne stem klonk heesch en de ge- keele mensch rook sterk naar tabak en brandewijn. Naar allen uiterlijken schijn, behoorde hij tot de handlangers dier soorten van menscken, die men veel in de speel- en wed-lokalen vindt. De klok gaf nu het laatste teeken. Nog enkele reizigers en pakdragers kwamen haastig aanloopende stemmen der couran tenjongens werden hoe langer hoe scheller en aandringender. De conducteurs sprongen op de treden der wagons, de stationschef overzag den trein en was juist bereid om aan de bestuurders der locomotief het teeken te geven, toen er nog een man uit het station kwam aansnellen. Hij rukte de deur der coupé, waarin ik zat, open, spoedde zich naar binnen en plaatste zich vlak tegen mij over. Een in de nabijheid staande politiedienaar sloot de deur weder dicht. „Klaar, Saunderson!" En de trein zette De onlangs overleden Parijsche Rotschild heeft een vermogen na gelaten van f 480.000.000. Tegen 5 pet. berekend, bracht hem dit kapi taal in 't jaar aan renteop f24.000.000 in de maand f2.000.000, in een dag ongeveer f 66.000, in een uur f 2.750 en in een minuut bijna f 45.00. In- tusschen leeft er nog een rijker man, en wel de Amerikaan J. W. Mackay, die met een kapitaal van f 660.000.000 tegen 5 pet. berekend, iu het jaar f 33.000.000, in de maand f 2.750 000, in een dag ruim f 90.000, in een uur f3.750 en in een minuut f60 te verteren heeft. Verder worden nog de Amerikaanschen senator Jones en de keizer van Rusland als fabuleus rijke luidjes genoemd. Laatgenoemde heeft dagelijks f 60.000 rente. Over het voortrukken naar Adria- nopel en Philippopel zijn sedert geen nadere bijzonderheden ontvangen. Den tusschentijd maken de Turken zich ten nutte om eerstgenoemde plaats zooveel mogelijk te versterken en uit Constantinopel zouden niet minder dan honderd stukken geschut te Adriauopel zijn aangekomen. Van het oorlogstooneel in de Do- brudscha is bericht ontvangen, dat een aanvang is gemaakt met de be legering van Silistria en dat reeds voorposten-gevechten hebben plaats gehad. Den 19n leden de Russen een ge voelig échec, om niet te zeggen een volkomen nederlaag, bij Plewna. Ge neraal Schilder was met een deel van het Ode korpsbestaande uit een brigade infanterie met cavalerie en artillerie, naar die plaats gezonden en schijnt ze op wat onachtzame wijze genaderd te zijn. De Turken vielen hem aan en wierpen de Russen met zware verliezen terug. De berichten uit Klein-Azië blij ven duister. Gewichtige gebeurte nissen trouwens schijnen daar niet voor te vallen. Nog altijd blijven Russen en Tur ken elkander wederkeerig vau wreed heden beschuldigen. De Russen be weren dat de Turken de gewonde en gedoodde vijanden en krijgsgevange nen op ergelijke wijze mishaudelen, de Turken dat de Russen hun woede koelen aan vrouwen en kinderen. Opnieuw is heden sprake van een Engelsche bezetting van Gallipoli, en de ministerieele bladen te Londen blijven dien maatregel met kracht der Regeering aanbevelen. ziek in beweging. Toen ik mijn over buurman aanzag, kon ik een blik van ver bazing en ergernis niet weerhouden. „De Ruszeide ik bijna hardop, en hij was het dan ook in eigen persoon. Die roode baard, dat platte tijgergelaat en die amandelvor- mige, loensche oogen, zoo zwart en glurende als van een Amerikaanschen inlander, waren mij niets nieuws. Ik had hem wel aan het bureauvenstertje gezien, doch dat was al wel tien minuten geleden,zoodat ik mij niet anders kon voorstellen, dan dat hij al lang in een anderen wagon gezeten was. Dit bleek nu echter het geval niet te zijn en ik scheen door het noodlot bestemd om steeds iu aanraking te zijn met dezen per soon, tegen welken ik een afkeer koesterde, die misschien onrechtvaardig, maar niettemin zeer bepaald was. In zijn voorkomen was zulk een beangstigende woestheid en een schijn van groote ingenomenheid met zich zelf op te merken, die de meeste menschen zouden hebben tegengestaan; het was een van die gelaatsuitdrukkingen, waarin men tegelijk een bedreiging en een waarschuwing kan lezen. Wordt vervolgd.) Naar men verneemt, liet de Regee ring weer 2 nieuwe transportschepen uitrusten, de Himalaija en de Simoom. In het kamp te Aldershot heerscht groote bedrijvigheid, 't Heet dat ca valerie eu genie eerstdaags zal worden ingescheept. Het Spoorweg-oproer iu Amerika. Hoewel onder onze vorige berichten reeds de voornaamste feiten zijn me degedeeld, laten wij hier nog eenige bijzonderheden volgen omtrent 't gebeurde te Pittsburg en elders. De troepen, die in de locomotieven- bergplaats, het zoogenaamde Round- house, waren gevlucht, hebben het zwaar te verantwoorden gehad eer zij buiten direct gevaar waren. Zij deden uit het Roundhouse verschil lende uitvallen, en hoewel zij somtijds een tijdelijk succes behaaldenwas telkens het resultaat, dat zij in het reeds brandende gebouw werden terug gedreven. De oproermakers ontdekten eenige wagens met petroleum geladen, deze plaatsten zij tegen het gebouw en staken ze toen in brand. Ten laatste moesten de troepen om niet levend verbrand te worden, het gebouw verlaten, het kostte wat het wilde. Zij trokken langs een houtwerf in een straat. Spoedig hadden de belegeraars dit bespeurd en de vervolging van het gepeupel begon. In geregelde orde trokken de troepen terug, tot zij het arsenaal van de Vereenigde Staten bereikten. Van weerszijden werd voortdurend geschoten, totdat de troepen het Alle- ghanykerkhof hadden bereikt. Hier had een geregeld gevecht plaats waarbij aan beide zijden dooden en gewonden vielen. De troepen werden eindelijk ge noodzaakt hunne terugtrekkende be weging voort te zetten. OverScharps- burg trokken zij over de rivier Al- leghany. Toen verdeelden zij zich in kleine afdeelingen om het volk af te leiden, maar zij verloren daarbjj ook alle verband. Later op den Zon dag verzamelden zij zich weder te Claremont, tien mijlen van Pittsburg, waar zij een versterkt kamp maakten. De terugtocht had 25 man gekost. De nederlaag der troepen gaf het gemeen onbeperkte macht. Duizenden zwiervendoor de straten en bij- de spoorwegen verbrandende vernie lende en plunderende. De werkstakers hadden niets meer te zeggen; 't was een oproer in den volsten zin van het woord. Ieder gebouw, waar wapens of ammunitie was te vinden, werd leeggeplunderd. Spoorwegwagens met graan of andere levensmiddelen en petroleum geladen, werden in brand gestokende stations en de omlig gende hotels werden geplunderd. Het Union-depöt werd iu brand ge stoken, en gedurende den geheelen Zondag werd er op groote schaal geroofd en geplunderd. 125 loco motieven en meer dan 1000 wagens, meestal met koopwaren beladen, wer den verbrand. Eindelijk werd de toomelooze bende vermoeid. De geroofde drank deed mede zijn uitwerking velen werden daardoor onschadelijk, want zij lagen smoordronken langs den weg. De burgerij begreep nu eindelijk, dat zij zelf de dupe zou zijn en dat de geheele stad zou geplunderd worden. Zij vormde tegen den avond een burger wacht. Had zij aan de eerste op roeping van de autoriteiten gehoor gegeven, dan was de verschrikkelijke vernieling waarschijnlijk voorkomen. Van de tijdelijke onmacht der op roerlingen werd partij getrokken. Met pistolen, knuppels en wat men maar meester kon worden, gewapend, en voortdurend versterkt, gelukte het der burgerwacht weder veel wapenen en de drie kanonnen meester te wor den. De brandweer van Alleghany werd in de gelegenheid gesteld, met blusschen te beginnen, hetgeen geen kleinigheid wasdaar de spoorweg over drie mijlen lengte met brandende wagens was bezet. Men hoopt, dat hiermede het oproer te Pitssburg is gedempt. Trouwens er was zulk een ontzettende waarde vernield, dat het gemeen tevreden mocht zijn. De werkstaking werkt als een be smettelijke ziekte en verspreidt zich thans over Illinois,Missouri en andere westelijke staten. Aanvankelijk bracht de staking van het goederenvervoer een verhooging der graanprijzen te weeg. Doch dit vervoer kan nog zeer geschikt te water geschieden. Erger is het met het vervoer van petroleum. Een enorme massa is te Pittsburg, de voornaamste stad van de petroleum-raffinaderij verbrand, en meer dan 200 schepen liggen te wachten op een lading van dit artikel. In Philadelphia was de verwar ring zoo groot, dat Maandag geen beurs kon gehouden worden. De schade, door het gemeen aan gericht, wordt op 4 millioen dollars begroot. Volgens de laatste telegrammen is de toestand eenisgzins rustiger ge worden. Burgerlijke Stand Helder, van 24 27 Juli 1877. Ondertrouwd: B. J. Mooij, metse laar en G. Gijsberts. J. Rieken, zeeman, en G. M. Kramer. Gehuwd J. Hoogenbosch en J. M. Ran. J. Poll en W. F. van Es. P. J. Logger en M. C. A. Gomes. S. Koster en A. Daalder. P. Rijkers en G. Grande. Bevallen: D. Buis geb. Griek D. T. de Boer geb. Luijtze Z. J. Brinkman geb. Hin Z. C. Mik- kelsen geb. Jansens D. N. Louis geb. Vermeulen Z. M. C. Kolsteeg geb. Dijker D. A. Koole geb. Pluijlaar D. A. Gomes geb. v. d. Veld Tjebbes Z. Overleden; N. Jongkees 5 m. E. W. P. Singers 3 d. J. Herst- worm 23 j. - W. Grooff 4 m. Veertigjarige Eehtvereeniging van ABRAHAM BIJL JANNETJE LASTDRAGER. Nieuwediep, 27 Juli 1877. lUitnaam huuner dankbare kinderen,! I behuwd- en kleinkinderen. J Algemeene kennisgeving. 30-Jarigc Eehtvereeniging W. LEEN en T. A N N E S. Nieuwediep, 29 Juli 1877. Namens Kiuderen en Behuwd- Q Kinderen. "tisosoeososoeosQsosQsossscV

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 2