Oorlogsberichten. 294ste Staats-Lolerij. Advertentiën. einde te onderzoeken of bedoeld meisje aldaar aanwezig was, en, zoo ja, haar alsdan naar Breda over te brengen, om haar, in tegenwoordigheid van de zich inmiddels opgedaan hebbende getuigen, in verhoor te nemen. Wer kelijk heeft dit tot de ontdekking der moeder van dit kind geleid. Dit meisje, W. S. genaamd, 24jaren oud, alhier aangekomen zijnde, heeft dade lijk alles bekend. Zij was, verhaalde ze, Woensdag 11. te Brussel bevallen, en Zondag op reis gegaan om met haar kind naar hare ouderlijke woning terug te keeren; doch te Breda op den vertrekkenden trein wachtende, was haar kind in dien toestand ge raakt, dat zij meende, dat het over leden was, en nu met een dood kind niet durvende reizen of te huis te komen, en geen raad wetende hoe in deze te handelen, had zij het op de plaats waar het gevonden werd neergelegd. Nog dienzelfden avond is ook de vader van dit meisje naar hier gekomen, en Woensdagmorgen is deze met zijne dochter en kind naar Yught teruggekeerd. Van deze zaak is proces-verbaal opgemaakt, en zal de bevoegde rechter hebben te be slissen in hoever hier een schuldig" moet worden uitgesproken. Men meldt uit Utrecht, 31 Juli, omtrent het overlijden van den persoon in een café chantant (zie ons vorig no.) Dinsdag den geheelen voormiddag waren talrijke groepen zoowel voor de woning van den omgekomene als voor die van den persoon, dien het algemeen gerucht als de oorzaak van zijn dood aanwees, verzameld. Bij de lijkschouwing zijn geene sporen van mishandeling ontdekt. Uit het door de politie ingesteld onderzoek moet gebleken zijn, dat zijne makkers hem in bewusteloozen toestand op een stoel op het orkest hebben geplaatst en daar met een verbrande kurk het gelaat hebben zwart gemaakt en ten slotte die kurk, doorstoken met luci fers, in een zijner neusgaten hebben gestoken. Of nu de damp dezer brandende lucifers, dan wel alleen het overmatig gebruik van drank de ver stikking heeft veroorzaaktschijnt niet uitgemaakt. Intusschen zijn de in hechtenis genomen personen Dins dagavond weder op vrije voeten ge steld. In den nacht van 23 op 24 Augustus a. s. zal een totale maans verduistering plaats vinden. De eerste aanraking met de bijscha duw heeft plaats den 23sten des avonds te 8 ure 23 min., en die met de schaduw te 9 ure 33 min. De totaliteit begint te 10 ure 39 min. deze nacht van verschrikking nog voortduren Was het mogelijk dat mijn afgemat lichaam deze geweldige inspanning nog langer kon volhouden Dan kwamen mij alweder andere gedachten voor den geest. Ik herinnerde mij dat Caroline in haren laatsten brief mij half in scherts beloofde, om met Clara en hare ouders naar het station te zullen komen en mij daar in persoon te ontvangen. Deze gedachte vervulde mijn hart met nieuwe folteringen zoude de beminde bruid, reeds vóór de voltrekking van het huwelijk de droefheid eener weduwe moeten ondervinden Deze smarten van den geest, werden echter spoedig weder door mijne lichamelijke zwakheid overmeesterd en mijn half bedwelmd verstand bleef nog slechts alleen aan de afgrijselijke gedachte vast houden, dat ik zou kunnen vallen en onder de wielen der wagens verpletterd worden. Dan was het mij soms ook weer, als verviel ik in eenen wakenden droom, uit welks nevelgestalten mij de lichten van het station nu helder tegenglansden. En het was nu geen droom het waren 's avonds, het midden zal te 11 ure 31 min 's avonds, en einde der tota liteit den 24sten Augustus 's mor gens te 0 ure 23 min. plaats hebben. De laatste aanraking met de schaduw gesshiedt daarna te 1 ure 29 min. en die met de bijschaduw te 2 ure 39 min. des morgens. Deze maansver duistering zal bij ons in haar geheel waargenomen kunnen worden. Een in Liverpool wonend schat rijk Engelschman heeft gewed om f 60.000, in 6 jaren deze wandeling te makenVan Galais door Frankrijk, Duitschland,Noord-Rusland en Siberië naar China: van daar, altijd zooveel mogelijk te voet, door Indië, Perzië en Zuid-Rusland naar Konstantino- pel; van daar over Griekenland en Italië naar Calais terug. De reis is op 1 Juli begonnen. In 1883 wordt hij in Liverpool terug verwacht. Op het fort Mont-Valérien bij Parijs waren acht artilleristen Zater dag jl. in een kazemat bezig met het ontladen van oude houwitsers; het vaatje kruit, waarin de lading der houwitsers was overgestort, vatte vuur en ontplofte. Onmiddelijk was er brand in den om trek en er volgde een nieuwe ont ploffing van 20 stukken, die binnen het bereik vau het vuur lagen. Toen de brand gebluscht was vond men zes verminkte lijken. Een zevende artil lerist leefde nog, maar overleed eenige oogenblikken laterde achtste leefde nog een paar urenop de aan hem gerichte vraag hoe het ongeluk ont staan was, antwoordde hij, dat het vaatje kruit vuur had gevat, zonder dat hij wist hoe. De berichten over de werksta king in de Vereenigde Staten loopen thans tot den 20n Juli. De toestand verbetert aanmerkelijk, daar de auto riteiten, wat zij trouwens van den beginne af hadden behooren te doen, elk begin van oproer onmiddelijk onderdrukken. Behalve op eenige spoorwegen, die voor 't vervoer van steenkolen dienen, wordt in de At lantische Staten algemeen de arbeid hervat en ook 't verkeer in de Wes telijke Staten neemt trapsgewijze toe. De opgewondenheid onder de bevol king neemt sterk afde postdienst gaat geregelder, in een woordde toestand geeft recht om de toekomst met meer gerustheid in te gaan. Doch wat is in dien tusschentijd niet al verwoest! Het sNew-York Journal of commerce" schat het ver lies, door de spoorwegmaatschappijen geleden door 't vernielen van hunne eigendommen en het stilstaan van 't werkelijk lichten, een wezenlijk gewoel van menseden, ofschoon de gedaanten zich slechts zeer onduidelijk voor mijne benevelde oogeu bewogen. De trein hield stil. Wij waren te C. Ik zag hoe op het plankier een oploop ontstond, ik hoorde verbaasde uitroepen, terwijl er intusschen mannen naderden om mij op te heffen. Ik werd in de wachtzaal gebracht en een verschrikte deelnemende menigte verdrong zich om mij heen. Onder deze bevond zich ook mijne bruid. Toen ik daar zoo bleek, bloedend en oogenschijnlijk dood (eenige onvoorzichtige tongen hadden mij reeds luide voor dood verklaard) voor haar lag, be proefde ik nog om geluid te geven, maar mijne stem gaf geen klank van zich en ik merkte nog op, hoe zij wankelde en bewus teloos in de armen mijner zuster viel. Ook mij begaf nu mijn bewustzijn weder en toen ik later onder den invloed der geneeskun dige hulp weder eenigszins begon te her stellen, konde ik uit de medelijdende blikken der lieden die mij omgaven opmaken, dat er nog een nieuwe ramp over mij uitge- verkeer, op ruim 26 millioen dollars. Hierbij is niet eens gerekend de schade, door particulieren geleden, door het vernielen en rooven hunner goederen en den stilstand hunner zaken. Er hebben intusschen nog steeds ongeregeldheden plaats. Gouverneur Williams van Indiana vroeg aan den president om hulp der bondstroepen. Den 31 Juli leden de Russen een gevoelige nederlaag. Hun onstuimige aanvallen zijn door Osman pacha afgeslagen en dat zij geduchte verliezen hebben geleden, is bij de bekende taktiek der Russische generaals, licht te begrijpen. Het gedeelte der Russische armee, dat over den Balkan is gegaan, komt thans in een gevaarlijke positie. Men meldt reeds, dat het zich uit de vlakte van Rumelië heeft teruggetrokken en zich in de bergen verschanst. Daar zou het nog meer van gebrek dan van de Turksche dapperheid hebben te vreezen. Te Weenen meende men te weten, dat de Turken Tirnova reeds bezet hadden; dan zou het Russische korps in den Balkan afgesneden en verlo ren zijn maar dit bericht verdient nadere bevesting. Intusschen heeft de opperbevelhebber, grootvorst Nicolaas, met zijn staf Tirnova verlaten en zich naar Bjela begeven, waar alle beschikbare Russi sche troepen worden bijeengetrokken. Een Engelsch blad heeft vernomen, dat de Turksche vloot bij Kustendje troepen aan land heeft gezet, welke die vesting na een hardnekkig ge vecht hebben genomen. Ook dit zou, wanneer het waar blijkt, voor de Russen een gevoelige slag zijn. De roekeloosheidvoor waarts te rukken zonder zich in rug en flanken voldoende gedekt te heb ben zal in plaats van het einde van den oorlog te verhaasten, het ver tragen. Door de Turken is in de laatste gevechten met groote dapperheid en doodsverachting gestreden. Ze laten zich niet licht vangen, maar 't is voorgekomen dat, wanneer de Russen een paar Turken levend in hun macht hadden gekregen, ze hen nog moesten binden ook, omdat ze, schoon ont wapend, zich telkens weer op hun vijand wilden werpen. Uit Klein-Azië wordt aan Dailij News gemeld, dat 6000 kozakken ge zien zijn op drie uren afstand van Kars en dat een slag verwacht wordt. barsten was. Mijne Caroline was buiten kennis weggedragen op dien ochtend, toen ik in zulk eenen deerniswaardigen toestand te C. aankwam en was ten gevolge van den schok, dien zij had ondergaan, zwaar ziek geworden en in hevige ijlende koortsen ver vallen; haar leven was echter gered, doch haar geest herstelde zich nimmer meerhare gedachten bleven steed verward. En wat mij betreft, ik bleef lang aan het ziekbed ge kluisterd en mijne gezondheid en levenslust zijn voor immer verstoord. De angsten die ik in dien vreeselijken nacht heb doorge staan, deden mijne haren reeds in mijne jeugd vergrijzen. Op deze wijze nu werden twee gelukkige jeugdige levens met eenen enkelen slag geknakt. Van den Rus en zijn' handlanger heeft men, evenmin als van de verlorene sieraden, nooit het spoor kannen terug vinden. Intus schen blijf ik toch nog steeds de hoop koesteren, dat de arm der gerechtigheid vroeger of later deze misdadigers zal weten te treffen. HELDERSCHE MOPPEN. Schoenmakersjongen„Komplement van me baas, hij Iaat vragen of u eindelijk de rekening zult betalen. Hij is ziek, en ligt te bed." Student„Zoowat denk je baas dan Als hij ziek is, moet ik dan zweeten?" Iemand die een reis door Duitschland maakte, bezocht in een der kleine steden aldaar een verzameling voorwerpen van allerlei aard, waaraan men den naam gaf van Historisch kabinet. Bij het bezichtigen van deze voor werpen trokken twee naast elkander geplaatste doodskoppen, waarvan de een zeer klein en de ander zeer groot was, zijn aandacht. Op zijn vraag van wie die koppen waren ant woordde de man die hem rondleidde met een bedenkelijk gelaatdatjmijnheer dat is'n ake lige geschiedenis. Da eene kop is het hoofd van Sehinderhannes toen hij nog klein en de andere dat van hem toen hij groot was. Een baron (die op zijn vroegere be zitting een houtdief betrapt): „Kerel, waar hebt gij dat hout gestolen?" „Och, baron, wat zoudt gij blij zijn, als i ik kon zeggen: op uw landgoed!" Prijzen van f 100 en daarboven. 5e Klasse. 2e Lijst. Nos. 54 15044 f1000. Nos. 1456 10025 19606 elk f400. Nos. 6629 12435 13950 16177 18739 elk f200. Nos. 3876 4417 11144 11462 13699 17414 19221 20096 elk f100. 3e Lijst. Nos. 2397 18270 elk f1000. Nos. 2721 5780 6611 15473 17861 elk f 400. Nos. 2838 5965 13250 13325 15781 elk f 200. Nos. 4169 5846 7858 10707 11024 12678 en 19635 ieder f100. Vierde Lijst. Nos. 2682 12707 f 1000. Nos. 1322 15478 20765 ieder f400. Nos. 7963 10349 12638 ieder f 200. Nos. 7089 12451 18317 19980 20687 ieder f 100. Burgerlijke Stand Helder. Van 31 Juli 3 Aug. 1877. ONDERTROUWD: M. L. Beek, koop- man en R. Manheim. D. Pieters, kwar tiermeester en W. C. Hendriks. M. Tis- sing, schilder en J. "Vermeulen. J. Bos man, torpedist en J. Out. P. J. Barba- rini, stoker en J. Tjittes. GEHUWDT. Dekker en M. Noot. J. Luidenga en J. Zutphen. BEVALLEN: A. Schaap geb. Drost, D. A. A. W. Beltzer geb. Helsloot, D. J. C. Eggink geb. Bosman, Z. OVERLEDEN: G. Lemmens, lm. - A. M. Ramler, 13 m. G. de Vries, 5 m. E. B. Messiaen geb. de Boom, 75 j. Levenloos aangegeven 2. Ondertrouwd M. TISSING en J. VERMEULEN. Helder, 2 Aug. 1877. Getrouwd J. LUID1NGA en J. ZUTPHEN. Helder, 2 Augustus 1877. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een welgeschapen Doch ter, A. van DIJK, geb. v. d. Wijk. j Helder, 1 Augustus 1877. Algemeene kennisgeving. Sö-Jarige Echtvereeniging van onze geliefde Ouders F. de G R O O T en E. K. DEKKER. Nieuwediep, 5 Aug. 1877. Uit naam bunner dankbare Kin deren, Vrienden en Bekenden, soeeeoe

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 2