KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 475. Dinsdag 4 September 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., ADV ER T ENTIËN ¥l¥uW8TTJDlN GEN FEUILLETON. De stem des bloeds. 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN Abonnement franco p, post 50 Ct. p.3 maanden Afzonderlijke nummers 1 Cent. HELDER. te Van 15 regels 35 Centenelke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VliIJDAGSMOKGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. Uren van vertrek en aankomst der Spoortreinen te Helder. ZOMERDIENST. VERTREK 's morgens 6.00. 9.35. *11.47. namidd. 1.15. 6.1 AANKOMST 's morgens 9.27. 12.56. namidd. *3.47. 7.39. 10.58. Alleen Vrijd. en Zaterd. j*AlleenVrijd. en Zaterd. HELDER, 4 Sept. 1877. Wij maken onze lezers attent op achterstaande annonce van »Flo- ralia". De tentoonstelling der planten zal weldra plaats hebben en raden daarom de deelnemers niet te ver zuimen Vrijdag of Zaterdag huune planten in te zenden. Het doel'dat ïFloralia" hiermede beoogd, is in derdaad zoo edel, dat een aanbeveling bijna overbodig is. -Ter gelegenheid van den ver jaardag van den Kroonprins, houdt het garnizoen en de schutterij met haar muziekkorps, alhier, nabij het observatorium, eene groote parade. Blijkens een telegram van den gouv.-gen. van Nederl. Indië van 30 Aug., is in Samalangau een kampong, waarin 4 sterke bentings met voor werken, genomen. De vijand leed groote verliezen. Na een hevig ge vecht werd nog een benting geno men, waarin de vijand 30 dooden achterliet. Aan onze zijde sneuvelden de le luit. der inf F. W. Broker, de le luit. der art. J. L. Granpé Het was feest in het welvarend stadje, waar onze geschiedenis begint. Wel schenen de stralen eener heldere Decemberzon slechts kortstondig over de met sneeuw bedekte daken, en noodigde een snerpende oostenwind den inwoner naar huis en haard doch hij mocht daar niet blijven; hij moest feest gaan vieren, en, zoo kond als hem de leden waren, zoo warm was hem het hart van blijdschap en verrukking. Er stonden wel geen frissche bloemen, die hare kelken ontsloten, om er een stroom van geurige wasem nit te ontlasten, de boomen wiegden wel hunne zware toppen niet, om het liefelijk gevogelte in eenen zangerigen droom te schommelen, de natuur had het groenende feestkleed wel verwisseld tegen Molière en 10 mindere militairen. Den 27 Aug. zijn onderhandelin gen geopenddoch inmiddels zijn onze troepen doorgenikt en wordt door hen een versterking gebouwd. Uit Harderwijk schrijft men aan de N. R. Ct. Een groot gedeelte van Harderwijk's ingezetenen maakt zich over de toekomst bezorgd, om dat omtrent het verplaatsen van het koloniaal werfdepot allerlei geruchten in omloop zijn. Volgens sommigen zoude het tot dat een nieuwe kazerne, infirmerie enz. zonden zijn gebouwd, tijdelijk verplaatst worden naar hier. Anderen beweren weder dat het depót definitief in deze gemeente in gar nizoen zal komen. Met zekerheid kan echter worden medegedeeld, dat omtrent het een of het ander niets officieel bekend is. Het st. Prins Hendrik, 21 Juli van hier vertrokken, arriveerde te Batavia den 30 Aug. Het st. Holland," van Batavia naar Nederland, is 31 Aug. des! na middags te Marseille aangekomen. Het st. Voorwaarts" van Batavia naar hier passeerde Sagres den 1 Sept. 's morgens. Zondag had in de kapel van het seminarie te Warmond, de plech tige wijding plaats van Z. D. H. Mgr. Petrus Matthias Snickers, bis schop van Haarlem. De consecratie werd den nieuwen kerkvoogd toege diend door Z. D. H. Mgr. Schaepman, het vale omhulsel haars tijdelijken slaaps, maar toch putte zij al hare vermogens uit, luister bij te zetten aan dezen dag. Want, met een statige pracht ontvonkte de glans der zon, op het eentoonige sneeuwkleed, millioenen van vonkelende sterretjes, en vaagden hare stralen van de, aan de daken hangende, ijskegels de diamanten droppels af, die, met een klingelend geluid op den harden grond neder vallende, een sleuf vormden, waaruit èn zand èn steentjes de schitterendste kleuren afstraalden. En wan neer men het oog sloeg naar de dnizsnde takjes, die de kruin der honderdjarige linden vormden, en deze met het schitterende dons omwonden zag, waaruit het licht èn gouden èn zilveren tinten deed voorkomen, dan moest men bekennen, dat het feest weer klank vond in oorden, die wij zien, noch begrijpen kunnen. Het gold niet hier de verheffing van een mensch tot rang of eer, er waren evenmin bruiloftskransen te vlechten of aardsche zegeteekenen te bewiërooken, zoodat muziek en klatergoud het begin, dans en dartelheid het vervolg, uitgelaten aartsbisschop van Utrecht, met assis tentie van H.H. D.D. H.H. Mgr. Vrancken, aartsbisschop van Atilla i. p. i. en Mgr. van Beek, bisschop van Breda. Tijd." Op last van het departement van oorlog worden in den omtrek van Zaandam verschillende horingen gedaan tot het opsporen van plaatsen, die geschikt zijn om forten te bou wen. In den omtrek van Amsterdam toch zouden zes forten gebouwd wor den, waarvan een aan de Oostzijde te Zaandam ter hoogte van de Kuil. Z. M. de koning heeft ter ge legenheid van de plechtige teraarde bestelling van wijlen H. M. de konigin, ten behoeve der algemeene armen der gemeente Delft een som van f1100 en aan de N. Herv. kerk een bedrag van f 400 is geschonken. Ook aan de politie is voor de bij deze gelegen heid bewezen diensten door Z. M. een toelage van f 100 verleend. Een nachtwacht is te Amster dam in beschuldiging gesteld wegens diefstal in dienst. Hij had nl. 's nachts een zilveren horloge, gevallen uit den zak van iemand, die in een vechtpartij gewikkeld was, opgeraapt en voor zich zeiven behouden. Niet minder dan 5 personen trachtten zich in de vorige week te Amsterdam in wanhoop of dronken schap het leven te benemen, door in de gracht te springen. Zij bedachten beid en zwelgerij het einde waren, maar hooge ernst teekende hier het gelaat der feestelingen en vrome blijdschap straalde er uit ieders oogen. He viering van dezen dag bepaalde zich ook niet bij deze plaats, bij dit land, bij dit werelddeel, bij deze wereld, maar in het brandende klimaat der keerkringen, zoowel als op de barre ijsvelden, onder de blinde Heidenen, zoowel als te midden der beschaving, ja, zelfs boven de wolken stemde men in met de heugelijke herinnering aan de gevierde gebeurtenis. Een groote menigte van in feestgewaad gedoste menschen liep, in een afgemeten gang, veel verschillende van den luchtigen tred der onbezonnenheid, in onderscheidene richtingen langs de straten, maar met één doel. Het was toeh de geboortedag van aller Meester, en hoe verschillend ook de wijze en het ceremonieel mochten zijn, waarop men dit feest vierde, liefde en erkentelijkheid woonden in het hart van ieder Christen voor een ieders Christus, en toen die deemoedige scharen, ieder in huneigen tempel, de verhevene taal nazongen, die eenmaal zich echter en allen riepen om hulp, zoodra zij het koude bad gewaar werden. Zondagochtend zijn te Schiedam met een geweldig geraas een paar zolders van het pakhuis Batavia, ge legen aan de Buitenhaven, waarop, naar men verneemt, 1400 last graan geborgen was, ingezakt. Het graan heeft zich voor een deel door de zijmuren een uitweg gebaand. Per soonlijke ongelukken hebben er niet plaats gehad. Met de lange turf in de hooge veenen van Friesland en Overijsel, staat het dit jaar zeer slecht, daar de helft door den aanhoudenden re gen bedorven is, terwijl een vierde leverantie geheel ongeschikt is; er blijft dus slechts 25 °/0 leverantiewaar over. Men voorspelt, dat de brand stof dezen herfst ongewoon duur zal worden. De ongeregeldheden te Arnhem schijnen als geëindigd te kunnen worden beschouwdalthans de drie laatste dagen en avonden zijn rustig voorbijgegaan. De patroailles werden dan ook Zondag tot de helft inge krompen en zullen waarschijnlijk spoedig geheel ophouden. Zondag avond trok een groot gedeelte der schutterij, na het inrukken, zingeu- de en met opgeheven geweerkolven langs de straten waaraan eerst de komst van een 25tal agenten van politie een einde maakte. Onder het door zalige Engelen der aarde geboodschapt was, en toen de lofzangen, uit het vrome gemoed gerezen, zoo statig door de oude kerkgewelven galmden, waar de leerzetel den dienaar des Heeren tot spreken noodigde, toen zweefde de God der verdraag zaamheid langs preekstoel en altaren, toen ontroerde de koude borst van de onchriste- lijksten aller philosophen, toen liet zelfs de jood een traan op den grijzen talmud vallen. En toen de avond te vergeefsch getracht had de aarde zwart' te verven, en de sneeuwbeelden zich, als reuzengedrochten, in het donker vertoonde, toen verheerlijkte zich, voor een oogenblik, de menschelijke geest in de zuivere gehechtheid aan den volmaaktevan wiens naam heden de wereld weergalmde en die geëerd en gevierd wordt van aarde tot hemel, van planeet tot planeet. In die weldadige gemoedsklanken, die het hart gewoonlijk binnendringen, wanneer de overdenking aan heilige herinnering; ge wijd of de aandacht op het zalige der toe komst bepaald is, zat de familie Poluk

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1