KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN ■JH No. 478. Vrijdag 14 September 1877. Vijfde Jaargang. •n. riefe= Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., HELDER. ADVERTENTIEN ^'NIEUWSTIJDINGEN. De stem des bloeds. Vist ;ht.H' I, zjjr t Vliegend Blaadje. VOOR DEN i omzeL\)0nnement franco p, post 50 Ct. p.3 maanden, ekende Afzonderlijke nummers 1 Cent. te Van 1—5 regels85 Centen, eikeregel meer 6 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. 52,316 '8,5 1,997. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. U',452 Kalender der Week. SEPTEMBER. Steed^8** 16 9P?*nB der Zon 5 m' 17 18 19 20 21 Ondergang L|leU«ug 17 Groote Verzoendag. P .la 'Hnsdag chine^oeaBdag )onderdag il ge-frijdag aaaktjiterdag een, eld eni i i i - 6 u. Tl m. Volle Maan. Loofhuttenfeest. Begin der Herfst. HEBBER, ld Sept. 1877. Men verneemt, dat de oefenings- jivisie, acht dagen na binnenkomst tlhier, zal worden ontbonden. Het st. »Conrad," van Batavia laar hier, is te Suez aangekomen en ran daar vertrokken 10 Sept., des erenjcbtends. iraat Het st. .Koning der Nederlanden, sdenran hier naar Batavia, is 11 Sept. point de Galle gepasseerd. Het st. Prinses Amalia," van bier ...„Daar Batavia, kwam te Napels den 13 IJJ P Bept. 's morgens en zette des's mid- Rags de reis voort. Het st. .Holland," vanMarseillenaar hier, stoomde voorbij Kaap Carboeia pij len 12 Sept. Bij de directie der Marine alhier is rifti Woensdag aanbesteed: het verrichten van werkzaamheden betreffende het uitdiepen en verbreeden van de vaar- p geul in de voorhaven van de Zeedok- kluis. Minste inschrijver de heer W Goedkoop, te Amsterdam voor f 2400. ;ht. een dat bij lu ien Ie. II. Ziedaar de ontrouwe handelwijze van den plattelands-docter, toen hij de bovengestelde rede hield en daaraan een begin van uit voering gaf, door Albert in genoemde be trekking aan den winkel van Poluk te verbinden. Thans was bij daar vier jaren werkzaam geweest, niettegenstaande bij nimmer de genegenheid van zijnen leer meester had kunnen verwerven, omdat er, dank zij de hem ingescherpte begrippen, door al zijne handelingen, hoe kinderlijk ook en onschuldig, een baatzuchtig streven heenstraalde, dat hem meer dan hatelijk maakte in het oog van ieder, met wien Woensdag is aan het Departe ment van Marine aanbesteed het ma ken van twee nieuwe houten zeekapen en het oprichten daarvanéén op Vlieland en één op den Noordvaarder hij Terschelling, alles met den aan kleve van dien. Hiervoor waren acht biljetten van inschrijving ontvangen. Het minst was ingeschreven door den heer J. F. Philipse, alhier, voor f 4290. Zondag is in de Ringvaart van de Haarlemmermeer door den wind een schuitje omgeslagen, waarin L. Eist met vrouw en kind gezeten waren. Man en vrouw zijn met moeite gored. mam- het, kind io ''ij A.4. geval omgekomen. Woensdagmiddag is op den Hollandschen trein van 3,45 ure, tusschen Rijswijk en den Haag een schot gelost, hetwelk behalve een lichte verwonding van een der rei zigers, geen.verdere gevolgen gehad heeft. De stationschef, van 't gebeurde in kennis gesteld, heeft zijn mede werking tot onderzoek toegezegd. Onder de gemeente Kamper veen heerscht de varkensziekte zoo erg, dat bij sommige boeren de wel voorziene hokken thans geheel ledig zijn. Men meldt uit Nijmegen, dd. 12 Sept. aan de H. Ct. Hedenochtend te 8 ure kreeg zekere L. Janssen, wonende in de Vleeschhouwerstraat alhier, twist met den 22-jarigen zoon eener vrouw, die hij omging. Eenige dagen na aankomst van de nieuwe vondelinge, in het huis van Poluk, terwijl Albert bezig was iets op den zolder te verrichten, viel zijn oog op de langwerpige mand, waarin Martha was overgevoerd. Het doek dat den bodem bekleedde, liet, door een stellig niet toevallige scheur, een groot cachet zien, waarmede, zooals reeds dadelijk bleek, een paket was verzegeld, waarop, met duidelijke letters stond te lezen het adres van meester Poluk, zonder dat de knaap evenwel in staat was de voor hem onbekende figuren te ontcijferen. Zooveel verstand intusschen had hij wel, om te weten, dat dit paket niet zoo zwaar ver zegeld zon zijn, indien er geene waarde in vervat was, en zoo rijk was zijn onder vinding wel, dat hij de familie Polnk onwe tend beschouwde van het bestaan van dit stak. Zoo snel als deze verschillende denk beelden door zijne ziel konden varen, zoo snel ook was reeds zijn besluit gemaakt, om zich in het bezit van het dokument te bij hem inwoonde. Hij bracht den jongeling daarbij met een slagersmes van achteren een steek toe, die on- middelijk den dood ten gevolge had. De dader is gevat en naar het huis van arrest overgebracht. Volgens een ander bericht, deed de zoon zijne moeder, een getrouwde vrouw, die in ongeoorloofde betrekking met gemelden slager leefde, deswege ver wijten, en zou daarop laatstgenoemde op aansporing der moeder den jong man vermoord hebben. Maandag namiddag brak erop de Oude Zijl, gem. Beert, een felle brand uit in de woning van de wed. Lcwouud jvww oAi auur twee andere huisgezinnen. Het huis brandde totaal uit, en van den inboedel werd zoo goed als niets gered; een vrij groote som aan geldswaarde is mede een prooi der vlammen gewor den. Een 8tal metselaarsgezellen, die als kostgangers in dit huis woonden, hebben hunne beste kleedingstukken en andere zaken bij den brand ver loren. De oorzaak is onbekend. De wisselwachter D. te Frane- ker is gevankelijk naar Leeuwarden vervoerd, onder beschuldiging van diestal van een handkoffertje, 't welk een reiziger aan het station had laten staan. Reeds heeft hij bekend de da der van nog vier diefstallen te zijn. Dezen zomer zijn door de aard beziën-compagnie te Boskoop voor ongeveer f 23,000 aan aardbeziën verzonden. stellen, wellicht was daarin voordeel voor hem gelegen. Toen hij nogthans de handen naar den eigendom eens anderen uitstak, iets, dat hij heden geenszins voor het eerst deed, en dat hem nimmer meer moeite had gekost dan iedere andere bezigheid, scheen er, uit genoemde mand, een waarschuwende stem te komen, om hem dezen diefstal te beletten, ja, was het of hem een paar von kelende oogen bestraffend tegenblikten. „Wat is dat nuvroeg hij zicli zeiven, „het klopt mij hier zoo hevig, daar in de linker borst; ik gevoel mij zoo gejaagd en beangstigd mijne armen worden mij zoo zwaar ik verlang zoo, om naar buiten, of in den winkel te komen, mijn aangezicht is koud mijne haren zijn vochtig ik beef zoo, wat zon dat alles zijn? kom, nemen mij het pakje haastig op en spoeden wij ons naar buiten, de lucht is vast hier niet goed voor mij." Ieder lood van den brief, dien hij nu in de hand nam, scheen hem een pond; Te Amsterdam trok Maandag avond (het was de dag waarop vroe ger de kermis begon) een klein hoopje jongens en mannen zingende door de stad. In de Warmoesstraat en op de Geldersche Kade werd op drie plaatsen een ruit stuk geworpen. Op den Dam waren een tiental politie dienaren en ging de troep uiteen. Later groeide ze weer aan, maar op het laatst verdween ze van zelf, na een gedeelte van de stad te hebben doorkruist. Omstreeks middernacht vloog uit een troep, die voorhij het huis des burgemeesters ging, een steen tegen fifiTI J""!- Da V»n4-1- werd beschadigd. Daarbij bleef bet. De in de kazerne geconsigneerde troepen behoefden niet uit te rukken. Des nachts deden ook politie-agenten de ronde. Dinsdagavond hebben zich troepjes nieuwsgierigen langs de woning van den burgemeester bewogen. Vier personen zijn in verzekerde bewaring gebracht ter zake van verzet tegen de politie. Om middernacht was alles rustig. Donderdagavond is weder een groote volksmenigte op de been geweest. Op de Heerengracht, tegenover bet huis van den burgemeester, werd een glas ruit ingeworpen. De menigte is door eenige dienaren van politie met de sabel uit elkander gedreven. Zes jongens zijn gearresteerd we gens bet zingen van bet bekende lied: hop, hop, enz. De militaire macht knetterende vonken schenen er uit het papier te ontspringen en reeds was dit tot aan zijnen zak genaderd, toen hij het weder terug wierp, alsof een inwendige stem hem zeide: dat het paket spoken inhield of kwade geesten. Reeds was bij hém het voornemen rijp geworden, om dit raadselachtige tooneel te ontvluchten en Poluk van het aanwezen van den brief kennis te geven, toen het hem inviel, dat deze kleingeestigheid hem mis schien een belangrijk voordeel ontrekken kon. Zijne vreesdie met elke minuut steeg, dus overwinnende, viel hij in eens en met zulk een vaart, alsof hier sloten te verbreken waren, op den brief aan, stak dien bij zieh en holde er zoo snel den trap mede af, alsof het zwaard der straf hem achter den rug slingerde. In het schaftuur wilde hij zijn pleegvader dit stuk ter hand stellen, en toch waren er reeds meerdere schafturen verloopen, zonder dat hij aan dat voornemen gevolg gegeven had. Eindelijk overwon hij de onverklaarbare macht, die hem daarvan terug hield en stelde hij het

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1