KLEINE COURANT HÜLDIR, IIII-IIIEP II iilHEIII. racM, \o. 481. Dinsdag 25 September 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag Uitgevers BERKHOUT Co., ADVERTENTÏEN AM AI-; Oorlogsberichten. mdej enez, kken zoo uur •pen eens ibets, en inen tten treep ieren| ïn in 't Vliegend Blaadje, VOOR DEN Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3 maanden. Afzonderlijke nummers 1 Cent. te HELDER. Van 15 regels25 Centeneikeregel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. N ÏEU W'STIi DINGEN HELDER, 25 Sept. 1877. j Blijkens een bij het dep. van RTE- marine ontvangen bericht, is bet st. EtIJT, - - 1. r.e van Koning der Nederlanden, kap. t. z. W. Enslie, den 19 dezer te Leith (Edinburg) aangekomen. Aan boord was alles wel. Het st. »Stad Haarlem" is van Batavia te Snez aangekomen en ver- )llentr°k 24 Sept. naar Marseille. Het st. sMadura," van bier naar Batavia, stoomde voorbij kaap St. Vi- cent den 22 Sept. 's namiddags. Het st. Koniög der Nederlanden," van bier naar Batavia, arriveerde te Batavia den 21 Sept. Omtrent de krijgsverrichtingen in Samalang is nader nog door den gouverneur-generaal bericht, dat de kolonel K. van der Heijden (tijdelijk O'^militair en civiel bevelhebber in |Atchin,) die de expeditie aanvoerde, meerjin een der gevechten is gewond en dientengevolge een oog verloren beeft, aar desniettemin het bevel is blijven voeren, totdat de groote moeielijk- eden, waarmee onze troepen te kam en hadden, waren overwonnen en de ixpeditie tot een goed einde ge nacht was. (De kolonel v. d. Heijden is door M. benoemd tot kommandant der lilitaire Willemsorde.) Wijle H. M. de Koningin heeft ,an de Sophiaschool te Amsterdam ,en legaat van f 1000 vermaakt. Donderdag jl. viel de loods- leerling J. Buil, van Terschelling, uit ■dj de boot in zee en verdronk, niettegen staande alle pogingen tot redding. De ongelukkige laat een weduwe met drie zeer jonge kinderen na. Het aan tal weduwen en weezen op genoemd siland is buitengewoon groot; meest Lillen blijven onverzorgd achter. De brik »Redite," kapt. J. H. Stuit, uit Veendam, is op reis van New-York naar Korfu (Middell. Zee,) groot met man en muis vergaan. ,rsoon jn ,jeze week zijn in de Tweede Kamer belangrijke politieke discussies ^9-"te wachten. Het ministerie zal zeer n- ïrnstig ter verantwoording worden geroepen, en het is zeer waarschijnlijk dat de loop van het debat leiden zal tot het voorstellen van een onbewim peld votum van afkeuring der regee- ringspolitiek. Naar men uit zeer goede bron meldt, is de meerderheid der Kamer zeer beslist tegen besten diging van den tegenwoordigen toe stand. Een klein meisje is te Amster dam met een woud onder het oog naar het gasthuis gebracht. De moeder ontstak, onder het broodsnijden, zoo zeer in drift over haar zoon, dat zij met het mes naar hem wierp, doch haar dochtertje trof, dat nu wellicht geheel haar leven mismaakt zal zijn. De aardappelenziekte begint, naar men ons uit Zwolle meldt, on der de late aardappelen zeer te verminderen. Algemeen wordt nog een goed beschot verwacht. Men schrijft aan de L. Ct. Sedert Zaterdag worden de zwaluwen in dezen omtrek niet meer waarge nomen men kan aannemen dat zij vertrokken zijn. Gisternacht heeft het betrekkelijk hard gevroren. Uit zee komen nog steeds de buien op zetten. Zaterdagmiddag had op den trein, die van Arnhem naar Utrecht vertrekt, het volgende plaats: een brigadier van de rijksveldw., zat naast een Engelschman laatstgenoemde, een gesprek aanknoopende met den brigadier, kreeg van dezen geen ant woord, daar de brigadier geenEngelsch verstaateenige oogenblikken daarna stak de Engelsehe reiziger zijn hoofd buiten het portier en zakte daarna ineen hij had zich met een pennemes in het hart gestoken. Te Maarsbérgen werd het lijk uit den trein genomen en aan de bevoegde autoriteit afge geven. Een uitgebreid komplot, dat zich ten doel stelde vreeemdelingen, die wilden dienstnemen bijlietNeerl. Ind. leger, van valsche stukken te voorzien, is te Amsterdam ontdekt. Het schijnt, dat onder de velen, die in de laatste jaren uit den vreemde werden ingelijfd bij het leger in Ned. Indië, menigeen was en nog is, door wiens verleden een roode draad loopt van misdaad en kerkerstraf. De papieren waarop dergelijke lieden werden aangeworven, waren evenwel altijd volmaakt in orde, doch zoo te Harderwijk als in Indië bleek het herhaaldelijk, dat zij valsch moesten zijn. Waar die stukken werden ver vaardigd, bleef een raadsel, en de justitie meende, dat dit in het bui tenland geschieden moest, afgaande op de zuiverheid der verschillende talen, waarin zij gesteld waren en den bedriegelijkcn namaak van ver schillende rijkssteoipels. Een arres tatie, deze week door den politie commissaris J. C. Steenbergen per soonlijk gedaan in een woning op den Spaarndammerdijkmoet tot de uitkomst geleid hebben, dat deze papieren deels te Amsterdam, deels in Harderwijk werden vervaardigd. In die woning werd o. a. beslag ge- I legd op Duitsche, Fransche, Belgische en Italiaansche rijksstempels, nevens stukken, die inr bewerking waren. De persoon die gearresteerd is, woonde vroeger te Harderwijk en was daar 't geassociëerd met een kroeghouder die te gelijk werver was, doch schijnt i naar Amsterdam te zijn geweken omdat hij te Harderwijk wat te veel in de kaart gekeken werd. Zijn landaard moet hij bij het verhoor zooveel mogelijk pogen te verbergen, doch waarschijnlijk is hij een Belg. Een Italiaan was mede aan de val- sche-stukken fabriek verbonden. Een der voornaamste magazijnen van goud- en zilverwerken te Rot terdam is het slachtoffer geworden van een behendigen oplichter. Een meisje, oogenschijnlijk van twintig jarigen leeftijd, eenvoudig maar netjes gekleed en met een hoogst onschul dig gezichtje, kwam in het magazijn het bericht brengen, dat zekere fami lie in de Jonkerfransstraat verlangde, dat men haar eenige trouwringen en gouden dameskettingen ter be zichtiging zoude zenden, maar 't moest zijn des avonds tussehen 6 en 7 ure, stellig niet later. De bediende van het magazijn werd op het be paalde uur naar het bedoelde boven huis in de Jonkerfransstraat gezonden met een pakje, waarin zich vier gouden trouwringen en zestien gouden dameskettingen bevonden gezamelijk ter waarde van ongeveer f1100. De bediende had nadrukkelijk last de voorwerpen of 't geld mede te brengen en niets op bezichtiging of op orediet te laten. Toen hij bij het bewuste perceel aankwam, werd hem dadelijk de deur geopend door het meisje, dat de bestelling had ge bracht. Zij verzocht hem een oogen- blik te wachten, totdat de familie een keus zou hebben gedaan. Zij ging naar boven. Eenige seconden later kwam een dametje naar bene den, in een mantel gehuld en met een hoed op, dat den bediende in het reeds donkere portaal voorbij schoof, vriendelijk goeden avond zeg gende. Goeden avond" antwoordde de bediende, en 't juffertje wipte de deur uit. Weer eenige seconden later kwam een vrouw naar beneden, die een boodschap ging doen. Toen zij terugkeerde en den bediende nog altijd in het portaal zag staan, vroeg zij hem, wat hij eigenlijk wilde. Hij zeide, dat bij op antwoord wachtte van de familie, wier naam hij noemde maar toen bleek het, dat die familie niet in het huis woonde en dat er een sluwe oplichting had plaats gehad De bedriegster schijnt met de inrichting van het huis, dat door meer dan één gezin bewoond wordt, goed vertrouwd te zijn ge weest. Zij moet zich op een der bo- venportalen of op de daar aanwezige beste-kamer verscholen en zich van hare bovenkleederen ontdaan hebben. Tegen den tijd, dat de bediende ver-, wacht kon worden, heeft zij de schel binnenwaarts afgedraaid en zich toen op den uitkijk geplaatst. Toen zij den man zag aankomen en den bel knop in beweging hoorde brengen, die niet meer op de bel correspon deerde, maakte zij open, blootshoofds, in een eenvoudig paarseh kleedje. Met de voorwerpen naar boven gaande, heeft zij op het portaal mantel en hoed gegrepen, en is toen als een dametje gekleed dadelijk teruggekeerd en den niets vermoedenden bediende ontkomen. Zoo althans moet men zich de toedracht der zaak voorstellen. Teneinde de justitie niette belemmeren verzwijgen wij enkele andere bijzon derheden, die ons zijn medegedeeld en die van de brutaliteit dezer jeug dige bedriegster het bewijs leveren. Een officieel telegram uit het Rus sische hoofdkwartier meldt thans ook, dat Vrijdagnamiddag van 1 uur tot in den nacht tussehen Yantra en de Lom gevochten is. De Turken vielen generaal Tatischeff's posities bij Ozer- kovna aan, meldt het Russische hoofd kwartier, maar werden overal terug geslagen en de Russische generaal behield zijne posities.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1