^o. 486. Vrijdag 12 Octoher 1877. Vijfde Jaargang. Kleine Courant voor den Helder, Meuwediep en Omstreken. Kalender der Week. NIEUWSTIJDINGEN FEUILLETON. De stem des bloeds. 'I Vliegend Blaadje, Ten gerieve van de bewoners aan den HELDERzijn thans ook exemplaren van ons blad a 1 Ct. verkrijgbaar bij den Heer H. A. STA- DERMANN, Langestraat C 105. J Alsmede bij Mej. Wed. MULDER, Breestraat No. 287. OCTOBER. 14 Opgang der Zon 6 u. 25 m. Ondergang 5 n. 6 m. Eerste Kwartier. 15 16 17 18 19 20 111 ej Z e ijSondag mm fJEkfaandag g OoDinadag TFilSWoeBBda8 .Donderdag eekvrijdag Zaterdag )emd 9ch.i( HELDER, 12 Oct. 1877. Het oefenings-escader, bestaande uit Zr. Ms. schepen Leeuwarden, van Galen en Zilveren Kruis, kwam gis teren alhier binnen. De twee eerst genoemde schepen stoomden direct de haven binnenterwijl laatstge- i p noemd heden morgen in de haven 1 kwam. Even na de binnenkomst van het Kescader werd het weder zeer storm- I achtig, gepaard met hevige donder- I8CK slagen en afwisselende zware regen- en hagelbuien, dat tot laat in den avond .00 aanhield. tra. Gisterenmiddag ontstond er aan den Helder het gerucht, dat er brand P Owas uitgebroken in het gebouw voor in gehuwde onderofficieren in het fort 'Erfprins. Het bleek slechts een felle schoorsteenbrand te zijn, welke met behulp der in 't fort aanwezige spuit, j werd gebluscht. De wintervoorstellingen in 't lokaal Tivoli, werden gisterenavond geopend door 't gezelschap van Judels 1411en Bouwmeester, met 't stuk »De 'iet Hollandsche Zeelieden in Frankrijk." [ie-j We gelooven te mogen zeggen dat I de acteurs zoowel als 't publiek, voldaan waren. Bij goed geslaagde tooneelen weerklonk meermalen een ,qV daverend applaus, vooral wanneer 'al, daarbij 't nobele Hollandsche karakter op den voorgrond trad. Niet onwelkom zal de mededeeling zjjn, dat genoemd gezelschap plan ii). (Slot.) VI. „Neen, Albert." snikte nu de van aandoe ning schier wegzinkende vader, „het was geen toeval, dat u aanspoorde de ongeluk kige rijderes te beklagen en te helpen. Latoni was uwe moeder, even als die van Martha, en het medaillon, dat gij om uwen hals draagt is hare beeltenis. Spaar mij, voor het oogenblik, een nadere verklaring van deze ingewikkelde geschiedenis, tijd en rust zullen alles ophelderen." „Wees gerust, dierbare vaderzeide thans Albert haastig; „ik zal u met geenerlei vraag lastig vallen. Er rust, voor dit oogenblik, een heilige plicht op mij, en heeft ons dezen winter meermalen te i bezoeken. i We maken 't publiek aandachtig op de hierachter geannonceerde uit voering van 't Letterm. Gen.Liefde tot Kunst." We vertrouwen dat van de gelegenheid om een goed geschreven tooneelstuk door bekwame dillettanten te zien opvoeren, door 't publiek met graagte gebruik zal worden gemaakt. Het gezelschap Ernst en Scherts," zal a. s. Donderdag zijne eerste uit voering geven, en alsdan opvoeren «De dood van Albrecht Beiling," gevolgd door het blijspel iTooneel- studiën." Ook de vereeniging Eendracht ons Genoegen," komt Woensdag a. s. bijeen en zal hare leden vergasten op het onlangs verschenen blijspel van den heer Gerrit Jansen, getiteld: »De Hoornblazer van de 2e com pagnie en de Geest van den Wet houder." Dinsdagavond had in 't net gedecoreerde lokaal Musis Sacrum de uitreiking plaats der prijzen, op 't jongstleden gehouden concours ver worven en tevens van prijzen, toege kend aan de onderofficieren en korpo raals bij de Art. Schutterij, behaald bij 't werpen met 't mortier op Zondag 30 Sept. jl. Met een gepaste redevoering, soms kernachtig, soms luimig, werden de behaalde prijzen aan de respectieve overwinnaars overhandigd door den heer Aberson, president van 't Vrij korps, alhier, waarbij de muziek der d.d. Schutterij zich van tyd tot tijd liet hooren. Een prettig bal volgde daarop, dat de talrijke aanwezigen nog laat bij eenhield. Woensdag zijn alhier aangekomen, de gepensioneerde vice-admiraal F. A. Gregory, de schout-bjj-nacht R. L. de Haes, de kapitein ter zee W. B. Escher en de officier van admini stratie 1 kl. A. J. M. Huart, naar men verneemt met het doel om een onderzoek in te stellen naar de on geregeldheden, die eenige dagen ge leden hebben plaats gehad onder de kweekelingen van het Koninklijk Instituut der Marine. dezen ga ik vervullen, nog vóór dat het nacht wordt; want het zonlicht zal de schaamte en schande doen uitkomen, die ik zal werpen op het verachtelijk wezen waaraan gij eenmaal ontwetend mijne jeugd hebt toevertrouwd." „Bedaar, mijn zoon, wat bedoelt gij?" „Wees bedaard, mijn broeder, waartoe die drift?'/, „Lancettarius, de gewetenlooze voogd van uwen zoon en broeder, heeft mijn moeder laten sterven, en zich, voor die misdaad, nog hare beeltenis toegeëigend. Wraak over dien booswichtMijn arm is thans krachtig genoeg, om die euveldaad te straffen. De schim mijner moeder eischt wraak, ik zal haar die verschaffen!" En zonder naar eenige vermaning van vader of zuster te luisteren, snelde Albert op de vleugelen der wraak naar het huis van zijn voormalige meester, en duwde hem, met de ziedende taal der verontwaardiging en verachting, de grievende beschuldiging De politie is, naar men aan het Yad. meldt, de twee onlangs uit de gevangenis in den Haag ontvluchte misdadigers op het spoor. Uit Zwolle meldt men ons d.d. 9 Oct.: Er is verbazend veel vervoer van turf; daarbij kan de blijde tijding gevoegd worden, dat dit artikel on geveer 20 pOt. in prijs gedaald is. Stroo heeft een daling van ongeveer 50 pCt. ondergaan. De veelvuldige verbouwing, gevoegd hij de verbazende verbouwing van granen in het Noorden, heeft met het oog op den gunstigen oogst in de vreemde landen deze daling bewerkt. Aardappelen voor de winterprovisie, hoewel aanvankelijk duur, stonden weinig aan bederf bloot daarom wordt lager prijs verwacht. De vleeschprijzen dalen, dewyl velen vreezen dat alle koeien of ander slacht- baar vee aan tongblaar enz. lijden. Men meldt uit Roermond dd. 9 Oct. aan aan de N. R. Ct. In den afgeloopen nacht had in een herberg, even buiten de stad op den weg naar de Broekhin, een ge hucht onder Maasniel behoorende, een vreeselijke gebeurtenis plaats. De kermis te Maasniel lokt gewoonlijk een groote menigte menschen, omdat daar gelegenheid is tot dansen. In een der herbergen nu langs dien weg, maar nog tot het gebied dezer ge meente behoorende, kregen tegen half 3 eenige opgewonden en ruwe gasten op de danszaal twist met twee diensdoende marechaussees. Terwijl de een onder den voet raakt en ge wond wordt door een paar messteken, maakt de andere van zijn karabijn ge bruik en treft niet alleen een der vechterebazen, maar ook nog een der bijstanders. De eerste is, nadat ge neeskundige en geestelijke hulp was ingeroepen, nog geen uur later over leden; de ander viel terstond dood neder. De gemeentelijke politie was weldra ter plaatse en heeft een vier tal aanrandersdie het hazenpad gekozen hadden, in hechtenis genomen. De justitie heeft haar onderzoek be gonnen. - Te Westzaan is een man in hechtenis genomen, die pakjes blauw sel rondventte, en, waar hij zijn kans tegen van moord en diefstal en eindigde met de opeisching van het medaillon, welks origineel later, als de rechten des Hemels de vierschaar spannen zalverpletterend tegen hem zou betuigen. Wel verre echter van in de opgewonden heid te deelen, die den schier onzinnigen knaap beheerschte, en geene de minste vrees voedende voor de hartstochtelijke taal der onberaden jeugd, antwoordde de geneesheer „Ik zal gek zijn, u vrijwillig terng te geven, wat gij mij vrijwillig geschonken hebt, als het karige loon voor mijne moeite in de zaak van mejuffrouw Latoni; neen vriendje, hebt gij dit portret liever dan vijf en twintig gulden, ik maak tusschen deze waarde geen verschil." „Hebt gij dan geen geweten, ellendeling?" „Neen, daartoe heb ik te veel opvoeding gehad." „Ziedaar dan, ongelukkige," eindigde nu Albert, na den chirurgijn het geld toege worpen te hebben, „mocht dit gestolen zilver schoon zag, bij de boeren kaasjes stal, om die aan anderen te ver- koopen. Te Sneek is naar de Sneeker Ct. meldt, een meisje van ll/2 jaar in een tobbe met water gevallen en levenloos daaruit gehaald. Woensdagochtend is de rechter commissaris bij de arrondissements rechtbank te Middelburg, vergezeld van deu substituut-officier van justitie en een beëedigd klerk, naar Colijns- plaat vertrokken, alwaar, naar men zegt, een moord zoude zijn gepleegd. Te Berlijn heeft een man met zijne vrienden gewed om 75 mark, dat hij een trein over zich zou laten heeagaan Hij won de weddenschap, maar verloor zijne vrouw, die ver klaarde dat zij niet wilde samenwonen met een man, die zoo weinig haar en zijn gezin liefhad, om dergelijke streken te begaan. De directeur der sterrewacht te Edinburgh voorziet, op grond van zij* meteorologische waarnemingen, een zeer strengen winter ongeveer als dien van 1870, o. a. reeds met veel koude vóór Januari. Bijna tegelijkertijd dat in Ame rika een storm woedde van ongekende hevigheidsteeg de luchtdruk in midden Europa tot zeldzame hoogte. De barometer steeg in Noord Duitsch- land zoo hoog als sedert 1836 in Oct. niet is voorgekomen. In het noorden en zuiden daarentegen is de barometer gevallen. Niet te verwon deren was, dat onder die omstandig heden in den nacht van Zondag op Maandag een aan storm grenzende wind heerschte. De eerste dagen wordt dan ook in een deel van midden Europa ruw weder verwacht. De Italiaansche hardlooper Ber- taccini heeft Dinsdag in den Haag geloopen, en wel met verbazenden uitslag. Het Malieveld, dat eeu* om trek van ongeveer 2 kilometer heeft, liep hij binnen het uur tienmaal rond. Van vermoeienis daarna geen spoor. Zondag wil hij tegen een paard loopen, als iemand er een wedden schap aan wil verbinden. Blijkens een bij het departem. van koloniën ontvangen telegram u wakker schudden uit den slaap van schuld en diepe verdorvenheid!" „Achzeide Lancettarius bij zich zelve, „wat heeft die jongen nog weinig onder vinding SLOT. Eer en aanzien, rijkdom en onderscheiding waren de geluks-engelendie voor den raadsheer een nieuwen morgen van weelde en genot aankondigden, wauneer hij het verleden slechts kon vergeten en den blik voorwaarts wilde richten, verachting en smaad, nadeel en grieven, de schrikbeelden die om zijne legerstede zwierven, wanneer hij plannen vormde, om den beganen misstap, zooveel mogelijk, te herstellen en, in dezen staat van twijfel en besluiteloosheid, spreekt de stem des bloeds het onwankel bare vonnis uit, en voert den vader, met verachting van het oordeel der wereld, in de armen zijner reeds lang miskende kin deren. Eene beproefde, tot in de hoogste mate opgevoerde liefde, vlocht tusschen

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1