KLEINE COURANT NfEUWËDIEP EN 0MSTRE r. 3 No. 488. Vrijdag 19 October 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag-en Vrijdagmiddag. ADVERTENTIEN Kalender der Week. N1EU WSTIJDLNGEN. Oorlogsberichten. 295ste -Loterij. VOOR DEN Abonnement francop. post 50 Ct. p.3 maanden. Uitgevei'S BERR-HOU1 <fc C/O., Afzonderlijke nummers 1 Cent. j te HELDER. Van 15 regels35 Centeneikeregel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Adverteqtiën móeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 nre bij de Uitgevers bezorgd zijn. OCTOBER. Zondag 21 Opgang der Zon 6 n. 38 m. Ondergang 4 u. 50 m. Maandag 22 Volle Maan. Dinsdag 23 Woensdag 24 Donderdag 25 Vrijdag 26 Zaterdag 27 HELDER, .19 Oct. 1877. Van de reederij Neptunus zijn te Grimsby aangekomen met een goede vangst de Schöenersloepen Castor en Pollux, na een reis van slechts 10 dagen. Woensdagavond hield 't gezel schap Eendracht ons Genoegen" een buitengewone vergadering in 't lo kaal Tivóli. Na eenige goed ge slaagde voordrachten werd ten too- neele gevoerd »De Hoornblazer van de tweede Compagnie of de Geest van den Wethouder," blijspel door Gerrit Jansen. Doordien 't stuk flink werd afgespeeld, kwamen de geestige zetten goed uit en hoorde men in de zaal een onophoudelijk lachen. - W>t de welgeslaagde opvoering hebben de eerste plaats de dames 't iare bijgedragen. Na afloop amu- leerde men zich met een prettig bal. Gisterenavond voerde 't gézel- ischap Ernst en Scherts" ten too- jneele: De dood van AlbrechtBèiling." Door de verdienstelijke opvoering [maakte 't stuk een diepen indruk op 'de aanwezigen. 't Nastukje was [uitmuntend geschikt om de sombere lemming, die de dood van Beiling lad teweeggebracht, te verdrijven. de vTooneelstudiën" bracht 't lósse :eestige spel der vertoóners, de lach- jieren der aanwezigen herhaaldelijk in beweging. Een geanimeerd bal isloot dezen avond. Naar wij vernemen zal de eerste d»r Volksvoordrachten van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, plaats hebben óp Dinsdag 30 Oct. a. s. Het st. Prins Hendrik," van iatavia naar hier, vertrok van Aden en 16 Oct. 's ochtends vroeg. Het st. Voorwaarts, van hier laar Batavia, is 16 Oct. des namid- ags van Southampton yertrokken. i Bjj 's rijks hpspitaal der Marine jaihier wordt geplaatst de officier van gezondheid le kl. H. C. Steenbergen. Het in de vorige wéék alhier binnengekomen eskader, bestaande uit de stoomschepen Leeuwarden, van Galen en Zilveren Kruis, zal niet worden ontbonden. Die schepen zul len dokkende Leeuwarden zal worden gekeurd of zij zeewaardig is, en Izoo nietvervangen worden door het stoomschip Marnix. Het eskader zal met Januari weder in zee gaan, met bestemming naar de Middellandsche Zee. Eervol ontheven van het hevel over het ojdaidingschip Admiraal van Wassenaer de kapt.-luit. t. z. J. B. A. de Josselin de Jong, en dat bevel opgedragen aan den kapt.-luit. t. z. W. Steffèns. De sleepboot Archimedes" is op het strand te Wijk 'aan Zee grootendeels uit elkander geslagen. Het Wrkk wordt in het openhaar verkocht. Mgr. Joannes Zwjjsen, aarts bisschop en bisschop van 's Hertogen - bosch, is jl. Woensdag aldaar over- léden. Geboreh 28 Augustig 1794 te Driel in Gelderland, bereikte hij al- yoo., dep leeftijd van 83 jaren. In 1817 tot priester gewijd, werd hij door paus Gregorius XVI tot bisschop van Gerra benoemd en mét de her stelling der Bisschoppelijke Hiërarchie door den tegenwoordigen paus tot aartsbisschop van Utrecht. De over ledene was voorts; Kommandeur der der Orde van de Ned. Leeuw, Groot Officier der Orde van den Eikenkroon en Huisprelaat van Z. H. Pins IX. Men meldt uit Delft aan de N. R. Ct. Zekére A. Z., vroeger koetsiers knecht, en op 10 Oct. 11. uit de cellulaire gevangenis te Dordrecht ontslagen, waar hij één maand had doorgebracht wegens feitelijk verzet tegen de politie, heeft getracht zijne vrouw dén hals af te snijden. Nadat de vrouw den nacht, uit vrees voor haren man, buiten hare woning jhad doorgebracht, wilde zij den volgenden morgen naar haar woning terug- keeren, ten einde eenige kleederen te halen. Op den weg daarheen ont moette ze haren man, die haar naar huis vergezelde. Hjj was er niet tegen, dat zij de kleederen me^ppam, doch terwijl zij bezig was ze bijeen te pakken, stelde hij haar voor te zamen te schikken, en toen zij, op dat oogenblik gerustgesteld, zich door hem liet omarmen, haalde hij een mes, hetwelk hij onder zijn hemdrok had verborgen, te voorschijn. In de daarop gevolgde worsteling geraakten beiden op den grónd, waarna hij haar aan de achterz jde van den hals een negen centimeter breede wond toebracht. In de veronderstelling, dat hij haar' genoeg had gegeven, bracht hij zich zichzelf met 't zelfde mes egn piets beduidend wondje aan den hals toe, van welke omstandig heid de vrouw gebruik maakte, om zoo spoedig mogelijk te ontvluchten Buiten gekomen, begaf ze zich in een woning in de huurt, doch kón 't niet verder brengén dan tot den gang, waar zij tengevolge van hevig bloedverlies ineenzakte. De onverlaat, die Zijne vrouw gevolgd was, doch in de woning, waarin zij de wijk had genomen, niet werd toegelaten, ging de straat op, en een agent van politie ontmoetëiide, verzocht hij dézen hem te arresteeren, wijl hj zijn vrouw om't leven had gebracht. A. Z. is een Ska stérken drank" verslaafd sujet'met een gemeen uiterlijk, en sedert lang stond zijne vrouw bloot aan ruw 'geweld èn mishandeling. Verleden Zondag 7 Oct., werd tussen 5 en 6 uur 's morgens een aardbeving gevoeld te Genève. Deuren vlogen ópen en dicht; schoorsteenen vielen om en een huis is ingestort. Het weer was guur en koud na den schok werd het doodstil en's avonds begon het hard te waaien. Voor twee meisjes van 15 jaren in de genieente Ede is aan Z. M. den Koningvoor hét aangaan van een huwelijk, dispensatie gevraagd 'van art. 86 B. W. ..._q Indien de berekeningen der Amerikaansche meteorologen juist zijn en ze beginnen hoe langer hoe meer geloof te verdienen dan kunnen wij ons nog op een tiental dagen stormachtig weder voorberei den; wellicht dat een paar kalme dagen het ruwe weder afwisselen. Het eenige makr ontegenzeggelijk ook zeer belangrijke nieuws is de schitterende overwinning, door de Russen aan de grenzen van Armenië op het leger van Moukhtar Pacha bevochten. Volgens een telegam uit St. Petersburg is er van het leger van Moukhtar Pacha weinig meer overgeblevenhet centrum doorge broken, de linkervleugel verslagen, uiteengejaagd en tot naar Kars ver volgd en de rechtervleugel ingesloten en grootendeels gevangen genomen. Zulk een groote en beslissende veld slag is er gedurende de zes maanden van den vreeselijken Russisch-Turk- schen oorlog nog niet geleverd en 't ware te wenschen, dat de Russische militaire eer gedoogde dat hiermede de vreeselijke moordtoorieelen en ellende in Bulgarije en in de Rus- sisch-Turksehe grensdistricten in Azië besloten werden. HELDERSCHE MOPPEN. Iemand zou zich laten, inschrijven, om later een huwelijk aan te gaan. De brui degom had in het huwelijkscontract zijn naam reeds geschreven, toen hij kwestie met zijne bruid kreeg, diedriftig weg liep. Hij liep naar buiten, zag een dienstmaagd, die hij kende, en zeide: „Janna! zij die mijn bruid zou worden is nijdig'weggeloopen, de naam in het contract is nog openwilt gij mij hebben?" Zij bedacht zich niet lang, en zèide vlug: „als je blieft, Martinus!" Ge armd giég hij biet haar ndir'binnen. Janna teekende, en toen de weggeloopene terug kwam, was het ongelukkig? te laat; haar kans waa verkeken. Men verhaalt dat het paar later zeer gelukkig was. Achter de schermen. A. tot hare vriendin. „Wéét je, dat ik ga trouwen?" B. „Voor goed A. „Wel degelijk Voor goed! Èn wat denk je, dat mijn aanstaande doet?" B. „Bepaald een domme streek." Prijzen van f 100 en daarboven. 2e KlhsSe. 2<s Lijst. Nos. 3297 en 20653 elk f 1500. Nop. 6161 en 18148. elk f 1000. Nos. 4349 7799 en 20071 elk 400. No. 2,750 f 200. Nos. 262Ö 8320 8899 !123?4 en i3703 elk f 100. 3e 'Lijst. No. 20534 f 5000. Nos. 20154 en 7655 elk f 1000. Nis. 1051 en 6904 elk f 200. No. 19487 f 100. 2e Klasse, 3e Lijst. Nos. 5018 -5131 18860 ieder f100. De oplossing van het raadsel in ons vorig nummer is „iuktkokers." Dinsdag deelen we mede wien de prijzen te beurt vielen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1