KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN w na 10 ure i\o. 489. Dinsdag 23 October 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag Uitgevers BERKHOUT Co., ADVERTENTIËN be-> n. NIEUW,STI.J DINGEN HELDER, 23 Oct. 1877. tep,; Oorlogsberichten. It! idei 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN EH jnsi Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3 maanden. Afzonderlijke nummers 1 Cent. te HELDER. Van I5 regels 25 Centen eikeregel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- eu VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. 1HA i e rde Inzenders van Ad- vertentiën worden op- Itl PU ™W merkzaam gemaakt dat op den dag der uitgave (Dinsdags of Vrijdags), I's morgens, geen Advertentiën 70or dien dag meer kunnen worden aan- 0. genomen. De steeds grooter wordende oplaag van ons blad noodzaakt ons met het afdrukken vroegtijdig te beginnen. De officier van gez. 1 kl. H. eefC. Steenbergen is door den koning van Portugal benoemd tot ridder van de kon. militaire orde van Onzen Heer Jezus Christus. M" Z. M. heeft den opperschipper in het vaste korps dek- en onderofficieren, J. Weers, benoemd tot broeder der gLgOrde van den Nederlandschen Leeuw. Z. M. heeft aan D. Douma, [ENPatroos 2de klasse, en J. J. Ouds- rLO-foorni matroos 3de klasse, dienende ,n boord van Zr. Ms. rarntorenschip oning der Nederlanden, als blijk an Zr. Ms. goedkeuring en tevreden- eid, wegens de redding van een over oord gevallen persoon op 2 Octóber 877, toegekend aan ieder de bronzen Ledaille, ingesteld bij besluit vau 22 eptember 1855, no. 64, alsmede een iffelijk getuigschrift. Zaterdag liepen in de residentie- nirustbarende geruchten omtrent een ingeluk, dat het stoomschip Voor waarts" van de maatschappij Neder- and, 13 dezer van hier naar Bata- ia vertrokken, zou zijn overkomen. ielfs werd niets meer of minder ver- laald, dan dat het schip met man en luis iu de Golf van Biskaje was ergaan. Die geruchten zijn echter an allen grond ontbloot. De Voor aarts" is Vrijdag Caboeira (bij Kaap Dca, Portugal) gepusseerd alles wel an boord. Het st. Amalia," is 14 Oct. te atavia aangekomen. Het st. Prins Hendrik," van Batavia aar hier, is te Suez aangekomen en Brtrok van daar 21 October, des amiddags. Op Texel is Zaterdag het lijk mgespoeld rail een mau, naar gis 9 fcte. eken ïtjes, aval- reide sing 25 jaar oud en vermoedelijk behoord hebbende tot de onlangs verdronken Scheveninger visscherlie- den. Het lijk is in ongeschonden toestand gevonden. In den vroegen morgen van Vrijdag jl. is te Utrecht de Willems kazerne, een kolossaal gebouw, van drie verdiepingen hoog, dienende tot huisvesting van militairen, wapen en kleedingmagazijn, een prooi der vlammen geworden. Men schat de schade voor het rijk op meer dan een millioen gulden. De brand was in een aangrenzend pand ontstaan. Te De Lemmer is de toren door den bliksem getroffen. Den ouden klokkenist vond men bewusteloos op den grond liggen met verscheidene brandwonden, die hem hevige pijnen veroorzaken. Zijn toestand is gevaar lijk. De brand in den toren was echter spoedig gebluscbt. Een molenaarsknecht te Niehove, bezig zijnde met het plaatsen van een afleider op den molenis doodelijk door den bliksem getroffen. In een huisgezin te Amsterdam werd sedert geruimen tijd op ver schillende tijden uit een secretaire geld vermist. De heer des huizes had vermoeden op zijne dienstboden, waar om hij deze nauwkeurig gadasloeg, doch de dader van den diefstal mocht hij niet ontdekken. Hij merkte toen het geld, dat hij in zijne secretaire bewaarde. Onder meer had hjj deze week daarin geborgen f 13.50 aan gemerkte rijksdaalders en kwartjes. Hij ontsloot zijne secretaire, ea de f 13.50 waren gevlogen. De politie werd geroepen, die de dienstboden on dervroeg, doch uit wier verhoor duide lijk hunne onschuld bleek. De schoon dochter van de heer des huizes werd gehoord eu ook zij ontkende aan den diefstal schuldig te zijn. Zij werd onderzocht en de gemerkte geldstuk ken werden bij haar gevonden. Zij beleed nu den diefstal te bebben ge pleegd. Verder bekende zij, dat zij zich op verschillende tijden had weten meester te maken van den sleutel dei- secretaire en stillekens naar de kamer waar de secretaire stond had weten te sluipen om die te openen en den diefstal te plegen. Zij is in hechte nis genomen. In het Eng. Kanaal heeft weder een noodlottige aanvaring plaats ge had, tusschen het zeilschip »Loch Fyne," van Calcutta naar Londen, en de stoomboot Kriapton Hal." Don derdag werd te Weywouth bericht dat een schip masteloos en zwaar gehavend in zee zwalkende was. Dit schip was de Loch Fyne. De stoom boot Knapton Hall naderde den bodem om hulp te verleenen, doch do»r de zware zee stieten de beide vaartui gen tegen elkander. Weldra bleek't, dat de Knapton Hall in zinkenden toestand verkeerde. Een der sloepen verliet de stoomboot met de vrouw van den kapitein en zeven van de be manning. Vóór men echter een tweede sloep had kunnen neerlaten verdween de Knapton Hall plotseling in de diepte. Allen die nog aan boord waren, twaalf in getal, verdronken. De vrouw en de zeven andere schip breukelingen werden door de Loch Fyne opgenomen. In een kolenmijn te Pemberton, in Engeland, heeft Donderdag na middag een verschrikkelijke ontplof fing plaats gehad. Een veertigtal mannen en kinderen waren in den put; slechts vijf zijn levend boven ge haald. Wel waren dadelijk redders bij de hand, doch zij konden niet in de putten afdalen, wegens de verpestende en verstikkende gasdampen. Washington, Zondag. Een groote brand in de voorstad van St. John (in de Eagelsehe kolonie Nieuw-Brunswijk) heeft 230 huizen vernield; 2000 personen zijn zonder dak. Als een waarschuwend voorbeeld voor mannelijke bezoekers, hesft een jonge dame te Newburg (New-York) in haren salon achter glas opgehan gen het oordeel der Jury, waarbij haar wegens verbroken trouwbelofte een schadeloosstelling wordt toegekend. Onder de bezoekers eener her berg te Kirchhörde, in de Pruisische Rijnprovincie, ontstond onlangs een twist, waarbij men handgemeen werd, met het gevolg dat de kastelein de politie liet roepen, die spoedig aan het rumoer een einde maakte. Eeuige der onruststokers, over die tusschenkomst verbitterd, schijnen zich op den kaste lein te hebben willen wrekenalthans een paar dagen later bemerkte hij dat zijn kelderdeur niet goed gesloten was en vond hij bij onderzoek in den kelder een pak, opgevuld met 36 zss- duims dynamietpatronen en voorzien vau een lont, die door een venster tot naar buiten was aangelegd. De lading was van dien aard, dat bij de ontploffing niet alleen zijn geheele huis, hetwelk hij met zijn gezin en twintig kostgangers bewoonde, maar ook eenige belendende gebouwtjes ge heel en al zouden zijn vernield. Op Plewna is weder een aanval beproefd doch door de Turken afge slagen. In het officieele telegram wordt ge zegd, dat de Rumeniërs reeds in de tweede Grivitca-redoute waren bin nengedrongen, maar dat de Turken hen er weder uit verdreven hebben. In den Schipka-pas wordt het schieten voorgezet. De nederlaag van Moekthar pacha heeft de Porte tot verhoogde krachts- inspanningaangespoord. Alle weerbare mahomedanen in Azië zijn opge roepen. Omtrent den jongsten veldslag in Klein-Azië zijn thans een aantal bijzonderheden bekend. Daaruit blijkt iu de eerste plaatsdat Moukthar Pacha's leger zoo goed als geheel is vernietigd en dat hij zijn nederlaag te wijten heeft aan eigen onvoor zichtigheid, ten deele ook aan de overmacht der Russen, die met 70.000 man tegenover zijne 30.000 stonden. Moukthar's verliezeu zgn veel grooter dan men eerst dacht. Tweeentwintig bataillons hebben zich overgegeven. Volgens een bericht van Daily News" heeft Moukthar Pacha in het geheel 16000 man verloren. Generaal Lazereff alleen maakte 3500 man gevangenenwaaronder een aantal Russische deserteurs. Het geheele kamp der Turken op de door hen be zette heuvels viel met alle tenten, vaandels en den krijgsvoorraad in handen der Russen. Er werden 36 kanonnen en 2000 paarden buit ge maakt. Reeds zijn 4000 gevangen Turken te Tiflis aangekomen. Londen, Maandag. Kars is ingesloten. De onderhan delingen over de overgaaf zijn begonnen. De sluiting der mail naar Batavia, te verzenden per. stoomschip Holland geschiedt voor drukwerken den 230ct. na aauk. van trein IV, ten 10.58 des avonds, voor brieven den 24 Oct., na aauk. van trein I ten 9.47 's morgeus.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1