KLEINE COUKANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN na 10 ure Mo. 491. Dinsdag 30 October 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. 1 Vliegend Blaadje. VOOR DEN Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3 maanden. Afzonderlgke nummers 1 Cent. Uitgevers BERKHOUT Co., te HELDE R. ADVERTENTIEN Van 15 regels85 Centeneikeregel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMOtlGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. Inzenders van Ad- 'vertëntiën worden op merkzaam gemaakt dat op den dag der uitgave (Dinsdags 0# Vrijdags), 's morgens, geen Advertentiën 70or dien dag meer kunnen worden aan genomen. De steeds grooter wordende oplaag van ons blad noodzaakt ons met bet afdrukken vroegtijdig te beginnen. NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 30 Oct. 1877. Aanstaanden Zondagavond viert bet Jongèlings-collegie »Nut en Ge noegen" albier zijn vijfde jaarfeest. Gedurende den tijd, dat dit gezel schap bestaat, mocht bet zich steeds in de sympathie van vele tóóneel- liefhebbers verheugenonder de werkende ledèn toch zijn vrij goede dillettanten. Ook op hét1 gebied der liefdadigheid gaf dit gezelschap her haalde malen bljjk van zijn goeden wil om weduwen en weezen te hel pen. Wij wenschen daarom, dat dit gezelschap nog menig dergelijk jaar feest moge vieren, en zjjn naam, »Nut en Genoegen," steeds zal waar dig blijven en in eere houden. Zondagavond jl. hield de Bur gerkring Harmonie" in Tivoli zijne eerste buitengewone vergadering, Het ledental was goed opgekomen. De' De Effecten diefstal op den posttrein van Calais—Parijs. Den 1 Juli werd uit den posttrein van Calais naar Parijs een pakket effecten ge stolen ter waarde van f 840,000, van de hh. Rapbacl and Sons en Louis Cohen and Co. te Londen. Thans zullen drie mannen te Londen terechtstaan, die beschuldigd zijn, de misdaad begaan te hebben Charles Martin en John Carr zijn reeds sinds eenigcn tijd in Newgate gevangende derde, Hib- bert, is Vrijdag in hechtenis genomen. Twee Engelsehe politie-agcnten, die hem reeds geruimen tijd volgden, legden Vrijdagmiddag de hand op hem, toen hij uit een winkel in Ncw-Boudstreet kwam. Hij verzette zich met alle kracht en een derde agent was noodig, om hem in bedwang te houden. Hij vond echter nog gelegenheid een papier in te slikken. Hij blijkt een tuchthuisboef te zijn, die in Frankrijk tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld was, wegens het bestelen der regeering voor 260,000 frs. door valsche wissels. opgevoerde stukken voldeden goed en werden door hét werkend personeel vrjj goed afgespeeld. Ook het daarop gevolgde bal, dat tót laat in den nacht aanhield, liep tot aller genoegen af. Zaterdagavond was de zaal van Tivoli vrij goed bezet. MadUe Agar handhaafde haar ouden roem als tra gédienne en ook 't bij baar behoo- rende gezelschap bestond uit degelijke artisten. Bij treffende passages, waarvan onderscheidene onverbeterlijk werden voorgedragenheerschte ademlooze stilte, gevolgd door een daverend applaus. Het tooneelgezelschap van de heeren Prot en Kistemaker zal hier op Dinsdag 13 Nov. a. s., een voor stelling geven en alsdan opvoeren het drama: De Zoon der Wildernis," van Friedrich Halm. Zie hier wat de Amsterdamsche courant omtrent dit tooneelstuk en ziin opvoering zegt: 2 Zaterdag hebben wij een goed tooneelstuk goed zien vertoouen, en wel iu den schouwburg Frascati »De Zoon der Wildernis," van Frie drich Halm, werd opgevoerd/Talentvol werden de hoofdrollen, »Parthenia, mej. P. de Heer, en »Ingomar," de heer Kistemaker, vervuld, terwijl de overige medespelers, mev. Götz-Scheps en de heeren van Hilten en Messers, medewerkten tot een recht verdien stelijk geheel. Herhaaldelijk werden dan ook de hoofdvertooners door het zeer talrijke jpubliek teruggeroepen. Voor de assuradeurs van het geld der heeren Raphael en Cphen is het zeker hard, dat dit papier verdween, want waarschijnlijk stond er het adres op van den heler, die de gestolen 840.000 gulden bewaart. Hib- bert, die allerlei namen voerde, is aange geven door zekeren Benson, de voornaamste getuige der Kroon in het te wachten proces, waarin vier hoofdinspecteurs van het be roemde Detective Departement der Engel sehe politie en een practizijn zullen terecht staan als medeplichtigen aan een lange reeks diefstallen en andere misdaden. Deze Benson is een buitengewoon man hij is de zoon van een gunstig bekend koopman in Parijs, ontving een voortreffe lijke opvoeding, spréékt met het grootste gemak verschillende talen, en is een be schaafd, welgemanierd mensch. Tijdens den Fransch-Duitschen oorlog woonde hij te Brussel; men vertelde, dat hij de graaf de Montegut was, zoon van een generaal in Fransehen dieust, maar zich Benson noemde, omdat hij den kost moest verdienen als verslaggever van een der Brusselsche Wij hopen voor den smaak van het publiek, dat dergelijke drama's lang op het programma kunnen blijven." Als een bijzonderheid vermelden wij het feit dat bij een Onzer plaats- genooten, vün een kuiken dat in Juni ter wereld kwam, nu reeds twee eieren zijn gekomen; in de meeste gevallen heeft dat zelden plaats vóór Januari. De Holl. driemaster Tromp," dezer dagen IJmuiden binnengesleept, heeft in het kanaal door aanvaring van een stoomboot schade bekomen, die men begroot op ruim f 1500. Ge noemd schip was door slecht weêr eenige dagen vroeger in het veilige Nieuwediep binnen gevallen, van waar het, na gedeeltelijke lossing, naar zijn oorspronkelijke bestemming gevoerd werd. Naar men verneemt hebben de predikanten Ph. R. Hugenholtz en P. H. Hugenholtz Jr. bij den Alge- meenen Kerker.dér NecLHerv.Gemeen- te te Amsterdamde kennisgeving ingezonden, dat zij, met het oog op de jongste synodale besluiten in ver band met geheel den kerkelijken toestand, tegen lo. Febr. e. k. hun ambt wenschen neder te leggen. Mede naar aanleiding hiervan heeft reedseen samenkomst van ongeveer hon derd daartoe nitgenoodigde gemeen te leden plaats gehad, waar, na een ernstig debat, een zestigtal zich be reid heeft verklaard, gezamenlijk stap pen te doen om de Ned. Herv. Kerk te verlaten, op nader vast te stellen dagbladen en niet teekenen wildegraaf de Montegut; daarbij gaf hij voor intime van de keizerlijke familie te zijn en te Brussel te wonen om daar de belangen der Keizerin te behartigen. De graaf ging trouwens dikwijls naar Engeland en sprak steeds op geheimzinnige wijze over deze bezoeken. Na den vrede huurde hij een prachtig hotel in Brussel en lang sprak ieder er van de prachtige paarden, waarmede graaf de Montegut langs den boulevard du Jardin-Botauique eu door de laneu vau het Bois de Ia Cambre toerde. Weldra bleek echter ziju aristokratischeu vrienden in België, vanwaar de graaf zijn geld gekregen had. Tegen het einde van den oorlog was hij, voorzien vau de noodige bewijsstukken, bij den lord-mayor van Londen gekomen als afgevaardigde van dé diep beproefde stad Chateaudun, welke stad ontzaggelijk veel geleden had door den oorlog; de lord- mayor was diep geroerd door het verhaal, noodigde den graaf bij zich te gast en gaf hem aan het dessert 50,000 fr. in Fransche banknoten van de som, welke de Engel- tijd, en dan tevens te bepalen op welke wijze zij het godsdienstig ge meenteleven wenschen voort te zetten. Aan de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam werd Zaterdagmiddag ten 1 uur, in tegenwoordigheid van de ministers van marine en koloniën, met beste bet gevolg te water gelaten het schroefstoomschip 4 kl. Suriname. In Delfshaven is men voor nemens op 27 November a. s. den 300n geboortedag van Piet Hein met eenige feestelijkheid te herdenken. Op een publieke verkooping van roerende goederen te Gro ningen kocht een groentevrouw eenige boeken voor 25 cent. In een dezer vond zij aan bank papier f 135 en een obligatie groot f 850. De verdere verkoop van boeken is ohmiddelijk gestaakt. Donderdag is voor het hof te Arnhem een soort van vergiftiging behandeld, door een vrouw op haren man gepleegd. Zij had hem panne koeken, met lucifers gekruid, voorge zet, die echter geen nadeel veroor zaakten, omdat de man, onder het eten,' door den onaangenamen smaak gewaarschuwd, roode vlekken opmerk te, welke hij er uitsneed, en daarna de rest opat. De uitgesneden gedeelten wierp hij weg, doch ze kwamen in handen van een geneesheer en aldus kreeg de zaak ruchtbaarheid. Het O. M. eischte veroordeeling tot 12 jaar tuchthuisstraf, omdat het voor uitge- scheu voor de ongelukkige Franschen hadden bijeengebracht. Toen de lord-mayor niets hoorde van het gemeentebestuur van Cha teaudun, schreef hij aan den burgemeester dier stad. Nu kwam aan het licht, dat de stad Chateaudun niemand had afgevaar digd en dat de weldadige lord-mayor door valsche stukkeu en voorat door een valschcn graventitel misleid, opgelicht was. Na een paar maanden werd de graaf te Brussel in' hechtenis genomen, uitgeleverd en tot een jaar gevangenisstraf in Newgate veroor deeld. Zoo wanhopig was Benson over deze straf, dat hij een poging tot zelfmoord deed Hij had een paar lucifers weten te ver bergen en in zijn cel stak hij des nachts zijn bed in brand. Hij werd zwaar gewond en toen hij in 1874 in vrijheid werd ge steld, was zijn onderlijf geheel verlamd. Na verloop van eenige maandsn kregen zijne beenen echter meer- kracht en kon hij met krukken loopen. In de gevangenis had hij kennis gemaakt met eenige der handigste Engelsehe dieven, wier opperhoofd hij werd,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1