KLEINE COURANT ELDER. EN OMSTREKEN Mo. 492. Vrijdag 2 November 1877. Vijfde Jaa rgang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., ADVERTENTIEN Kalender der Week. ersi ier. ks, D, G NIEUWSTIJDINGEN. Vliegend Blaadje. VOOR DEN Abonnement franco p.post 50 Ct. p.3 maanden. VIO. Afzonderlijke nummers 1 Cent. te HELDER. Van I5 regels 25 Centen eikeregel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. lotel Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. -Zondag 4 Maandag 5 iDinadag 6 Woensdag 7 •Donderdag 8 Vrijdag y .Zaterdag iu NOVEMBER. Opgang der Zon 7 u. 3 m. Ondergang 4 n. 23 m1 Nieuwe Maan. Groote Koe markt te Alkmaar. H. "Willebrordns. 428 itan- HELDER, 2 Nov. 1877. De hevige buien in den nacht van Woensdag op Donderdag 11. wa- :nt «ren oorzaak, dat de Amerikaansche ^driemaster »D. W. Chapmau", kapi tein Chase, van Baltimore, naar Bre- jmerhaven bestemd, met petroleum, iu >de Zuidergronden verzeild geraakte en daar strandde. De Loodskotter No. 8, welke in de nabijheid was, was niet iu staat hulp te verleenen, maar maakte tijding te Nieuwediep, waarop de sleepboot Stad Amster dam" naar het reeds in masteloozen staat verkeerende schip stoomde. Men wilde toen beproeven met de boot van deu loodskotter het schip te naderen, doch deze sloeg reeds direct onderste hoven. De sleepboot bemach- TEtjtigde daarop de sloep van het schip, welke door een lange tros daaraan TEN bevestigd was. Stuurman J. Griek, van de sleepbooten de loodsen S. Bugs en K. Meijer, ondernamen toen het gevaarlijke werk om het volk te reddenin eenige tochten, die met zeer veel moeite van wege de hevige branding geschiedden, ge lukte hun dit volkomen. Allen, 17 in getal, kwamen behouden aan boord der sleepboot, die hen spoedig naar 't Nieuwediep bracht. De redders Griek, Bugs en Meijer, die hun leven veil hadden voor die in nood verkeerende schipbreukelin gen, verdienen de hulde van alle weldenkende harten, en de stoffelijke blijken daarvoor zullen ongetwijfeld niet achterblijven. Stuurman Griek, vernemen wij, heeft zich bij andere dergelijke pogingen ook reeds onder scheiden. Veel lof verdient ook de kapitein der sleepboot «Amsterdam," voor de uitmuntende wijze, waarop hij deze redding wist mogelijk te maken. De sleepboot «Stad Amsterdam" is in den loop van dien dag nog een» uitgestoomd om het schip in de TEM ten. ïge. mg. chi- oog toon iulk( ding of ordf haven te slepen; dit is echter niet mogen gelukken. De lading drijft reeds overal rond, zoodat men ver moedt, dat er weinig van het schip zal terecht komen. Uit Nieuwediep wordt aau hét Haudelsblad gemeld, dat aan het nieuwgebouwde fort Oostoever (of Oostbatterij een verzakking schijnt te zijn outstaau, waardoor scheuren in een groote uitgestrektheid van het metselwerk zijn gekomen. Het nieuwe Ministerie is thans definitief vastgesteld en bestaat uit de volgende leden: Mr. J. Kappeyne van de Coppelo, Binnenlandsche ZakenMr. J. P. R. Tak van Poortvliet, Koophandel, Nijverheid en Openbare Werken Mr. W. Baron van Heeckeren van Keil, Buitenlandsche Zaken Mr. P. P. van Bosse, KoloniënMr. J. G. Gleich- man, FinanciënMr. H. J. Smidt, Justiti»; J. K. H. deRoovan Alder- werelt, OorlogJhr. H. O. Wichers Marine. Het st. Voorwaarts, van hier naar Batavia, is te Suez aangekomen en vertrok 1 Nov. Het st. Prins Hendrik, van Batavia naar hier, is 30 Oct. te Napels aan gekomen en den 31sten vertrokken. Het st. Madura, van hier naar Batavia, is 28 Oct. te Batavia aan gekomen. Volgens de Amst. Courant wordt sedert eenige dagen op het wacht schip te Willemsoord een onderzoek ingesteld in een zaak betreffende een attentat contre les moeurs, waarbij een luitenant t. z. 1 kl. als beschul digde eu een machinist der marine als medeplichtige optreden. Een aantal getuigen zijn reeds gehoord en de instructie duurt nog voort. Naar wij vernemen, zal bin nenkort door den «Burgerkring Har monie" een voorstelling gegeven wor den ten voordeele van een gezin, dat in zeer behoeftige omstandighe den verkeert. Elke poging, die strekt om het lijden van anderen te ver zachten verdient ten volle ieders ondersteuning. De Minister van Binnenland sche zaken heeft bepaald, dat de in zijne beschikking van 28 Oct. 1876, (Staatscourant 29/30 Oct. 1876) toe gelaten diepgang der schepen in de haven te Ymuiden met één meter wordt vermeerderd, en alzoo in de afgebakende geul dier haven schepen worden toegelaten, bij gewoon laag- water met een diepgang, onverschil lig waar gemeten, van 52 decimeter en bij een waterstand gelijk mat A. P. (halftii) van 60 decimeter. Den heer C. A. de Kruijff, te Blaauw-Kapel hoopt den 19n No vember a. s. den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren aldaar tot Hoofdonderwijzer werd benoemd. Door tusschenkomst van den Burgemeester van Rotterdam ontvin gen directeuren der Zuidhollandsche maatschappij tot redding vau schip breukelingen dezer dagen een som van 10,000 fr., door den Nederland- schen gezant te Parijs, mr. J. P. P. baron van Znylen van Nyevelt, van iemand, die onbekend wenscht te blijven, ten behoeve van het onder hunne administratie staande weldadig Zeemansfonds van wijlen mejuffrouw Ida Maria de Raath overgezonden. Men meldt uit Almelo, dd. 23 Oct. aan de H. Ct. Een braaf koper- en blikslager te dezer stede, Arends genaamd, is op uiterst treurige wijze een moordenaar geworden. Jl. Donderdagavond bij zijnen vader, te Hengelo, binnen tredende, vond hij dezen in hevigen twist met zekeren Bertholt. Om op afdoende wijze dezen twist te be slechten, werkte hij B. de deur uit, waarbij deze dermate geklemd ge raakte, dat hij eenige oogenblikken daarna overleed. Bij de gerechtelijke lijkschouwing was Arends, die zich in hechtenis bevindt, diep bewogen en heeft der wed. Bertholt op aan doenlijke wijze om vergiffenis ge vraagd. Zekere J. C. Klijberg, een ge- horen Nederlander, is door de Engel- sche Regeering aan onze justitie overgeleverd wegens het gebruik maken van valsche stukken in ver band met handelingen van hoogst onzedelijken aard. Hij leverde aan bordeelhouders in Frankrijk, België, en hier meisjes, die hij in Engeland door allerlei be- driegelgke voorspellingen wist over te halen, om met hem op reiB te gaan naar het vasteland, haar mooie betrekkingen belovende. Hij maakte haar dronken en stortte haar, wauneer zij niet wisten hoe terug te keereu, in het verderf. Op 28 October jl. heeft op Norderney een zeergroot tumult plaats gehad. De Hollandsche visscherschui- ten werden aangevallen en geheel ge plunderd. Hollandsche visscherszijn, om aan mishandelingen te ontkomen, in het water gesprongen, doch werden gered. Het huis vau den koopman Oterendorp is geheel vernield, omdat hij van de Hollanders visch koopt. Onderscheidene heihamels zijn gevan gen genomen. Gendarmes zijn der waarts gerequireerd. Woensdagmorgen verliet te Amsterdam een man in beschonken toestand zijne woning, onder bedrei ging van zich te zullen verdrinken. Zijne 86-jarige moeder volgde hem in hare verlegenheid op den voet tot aan den N. Z. Voorburgwal, waar zij meende, hem vau zijn voor nemen te moeten terughouden. De zoon intusschen stiet zijne moeder ver van zich met het treurig gevolg, dat zij in het water stortte. Een heer, die het onheil zag, begaf zich onmiddellijk gekleed te wateren mocht de voldoening smaken de hoogbejaarde vrouw te redden. Zondagochtend heeft te Brus sel een man zijn vrouw, die wegens huiselijke oneenigheid de gemeen schappelijke woning verlaten had, en daarna de vrouw, bij wie zij haar intrek genomen had, op de openbare straat (rue Hauet) vermoord. Hij had de beide vrouwen afge wacht, toen zij uit de kerk kwamen. Hij heeft zich daarna het leven be nomen. - Naar men verneemt, zullen weder detachementen kavalerie en infanterie, ter beteugeling van den invoer van vee uit Duitschland, naar de oostelijke grenzen van Limburg worden gezonden. Te Parijs werd deze week in een der kerken het huwelijk inge zegend van twee zusters, achterklein dochters van den heer Duroy, oud hoofd-officier. Deze heer is 104 jaar oud, en ondanks de gevolgen van drie wonden, waaraan hij nog van tijd tot tijd lgdt, is hij nog zoo krachtig en frisch, dat hg niet alleen bij de kerkelijke plechtigheid, omringd van

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1