KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 494. Vrijdag 9 November 1877, Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., ADVERTENTIEN Kalender der Week. NIEUWSTIJDING EN 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN Abonnement franco p, post 50 Ct. p.3 maanden Afzonderlijke nummers 1 Cent. te HELDER. Van 1S regels £5 Centenelke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn NOVEMBER. ZoHdag 11 Opgang der Zon 7 u. 18 in. Ondergang 4 u. 11 m- Maandag 12 Dinsdag IS Eerste Kwartier. Woensdag 14 Groote Paardenmarkt teAlkmaar. Donderdag 15 Vrijdag 16 Zaterdag 17 HELDER, 9 Nov. 1877. Een ieder is ongetwijfeld be kend met de ramp welke Curacjao en aanboorige eillanden in onze West- Indische bezittiugen getroffen heeft; de droevige omstandigheden, waarin de bewoners verkeeren, hebben reeds tal van liefdadige harten in ons land tot deelneming gestemdbelangrijke sommen zijn reeds tot leniging van den nood bij de redactie van »de Tijd" en andere bladen ingekomen; de behoefte echter aan hulp is zoo groot, dat overal in den lande, ook hier ter plaatse, zich commissiën gevormd hebben tot ontvangst der giften, die men voor dat doel wil afstaan. Wij mogen daarom het plan der vereeni- ging .Burgerkring Harmonie" toe juichen, die door het geven van een tooneelvoorstelling hare krachten wil beproeven, om uit de zuivere op brengst dier voorstelling, iets bij te dragen tot verzachting van het lot dier ongelukkigen. Meermalen werd door deze en andere vereenigingen hier ter plaatse voor weduwen of weezen met succes gewerkt, zoodat wij niet twijfelen, of ook deze poging, ten behoeve van verre broeders, zal gewenschte vruchten voortbrengen. Een voorstelling door deze ver- eeniging, voor een ander liefdadig doel, is om deze redenen uitgesteld. Met genoegen vernemen wij, dat ook de Onderofficiers-Vereeniging .Vaderland en Oranje" op Dinsdag 27 dezer door het geven eener too neelvoorstelling het lot van twee weduwen wil pogen te verlichten. Ieder, die reeds vroeger een uitvoe ring dezer Vereeniging bijwoonde, zal begrijpen, dat we ons van alle aanbeveling kunnen ontbonden; de naam der vereeniging op tooneelge- bied is reeds bij alle ingezetenen voldoende bekend; daarom zou het ons leed doen, wanneer ze, zonder opgeschroefde aanbeveling, in deze niet naar wensch zou slagen. Er zal dien «vond een schoon too- neelspel uit onze Vaderlandsche ge schiedenis worden opgevoerd, ontleend aan de belegering van Haarlem in 1573, dat gevolgd zal worden door een blijspel. Zou dit reeds genoeg zijn een volle zaal te verwachten, wij kunnen er nog bijvoegen, dat ook liet Stafmuziekkorps der Marine onder Directie van den Kapelmeester Weckesser, deze voorstelling geheel belangeloos zal opluisteren. Een avond dus om van te watertanden en die velen zeker reikhalzend tege moet zien. Een oppassend huisvader, schip per L. Lange, op reis van hier naar Hoogezand, is over boord geslagen en verdronken. Twintig jaren lang was hij in dienst bij den heer W. Drijver alhier. Een weduwe met eenige kin deren laat hij in bedroefde omstan- heden achter. Na afgelegd examen zijn o. a. benoemd tot surnumerairs hij de posterijen de heeren Goedkoop te Helder, van Putten te Texel. Door het Provieiaal Kerkbestuur van Utrecht, is tot de Evangelie bediening in de Nederl. Herv. Kerk toegelaten den heer P. J. Hopman, van den Helder, proponent aan de hoogeschool van Utrecht. Het st. .Prins van Oranje," van Nieuwediep, arriveerde te Batavia den 3n Nov. Het st. .Conrad," van Nieuwediep naar Batavia, vertrok van Southamp- ton den 6n Nov. 's avonds. Te Zaandam is Zondag een vrouw bevallen van twee kinderen zij was den 4 Ja», ook van twee kinderen bevallen. In tien maanden vier kinderen't is wel. Een weduwe te Maastricht, die deels door werken, deels door bedelen in haar onderhoud voorzag, heeft haren erfgenamen een som van f 6000 nagelaten aan hypothecaire inschrijving, behalve de gereede gel den, die nog in hare woning kunnen gevonden worden. Uit Oosterhout wordt van 4 dezer aan de N. R. Ct. gemeld: In den avond van Vrijdag jl. had een treffend ongeluk plaats aan de brug op den grooten rijksweg tus- schen hier en Raamsdonk. De voer man A. S., van Raamsdonk, vond' aldaar den dood met paardenrijtuig. Wij willen het onderzoek der justitie niet voornitloopen, doch alleen op merken, dat hier twee gevallen slechts mogeljjk zijn, nl. öf men heeft de brng over de Donge, na 't doorlaten van een vaartuig, vergeten te sluiten, öf de voerman is de brug misgereden. Te Delft is een jeugdige dieven bende, 4 jongens, waarvan de oudste 15 jaar is en die de winkels bestalen, door de politie in hechtenis genomen. Mej. de wed. Cornelis Zegers, te Harderwijk, vierde Dinsdag jl. omringd door talrijke bloedverwanten, haar lOOsten verjaardag. Zij heeft nog het volle gebruik van har» zin tuigen en is helder van geest. Vlissingen behoort tot de gemeen ten, waar nog accijns mag worden geheven op de dranken. Dat dit een niet te verwerpen voordeel voor de gemeente oplevert, blijkt hieruit, dat tot 1 November gedurende dit jaar aan die accijnsen werd ontvangen de som van f 44,000. Verleden jaar be droeg dit tot denzelfden datum f46,000. Voor de matigheidsvrién- den is er dus allen reden zich te verheugen over het gebruik van sterken drank te dier stede, dat van jaarlijks 56 liter per hoofd tot ruim 53 liter is gedaald. Terwijl het vorige jaar ieder ingezetene (vrouwen en zuigelingen daaronder begrepen) op ongeveer 1050 borrels kon worden gesteld, schjjnt men zich dit jaar, naar den aangegeven maatstaf, me.t ongeveer 900 borrels per hoofd te behelpen. Dat janmaat het leeuwenaandeel in dezen drankvoorraad weet machtig te worden, behoeft nauwelijks te worden opgemerkt. Te Amsterdam is, naar men aan de Haarl. Crt. meldt, een gepen sioneerd officier van het Oost-Indische leger aan vergiftiging gestorven, na het gebruik van wijn, hem dezer dagen toegezonden uit Rotterdam. Twee vrienden van den overledene, die insgelijks van dien wijn, doch in mindere hoeveelheid, gedronken had den, zijn ernstig ziek geworden. Reeds heeft eene gerechtelijk lijkschouwing plaats gehad, welke tot de ontdekking van arsenicum-vergiftiging moet heb ben geleid. De vrouw van den over ledene, die te Rotterdam gescheiden van hem leefdeis in hechtenis genomen. De Nederlandsche visschers, die onlangs op Norderney zulk een »mau- vais quart d' heure" beleefden, blijken Urker visschers geweest te zijn. De .Standaard" bevat van hunne zijde nog eenige bijzonderheden, waaruit blijkt dat, al is de geweldenarij zeer te betreuren, de zaak in geldelijk op zicht een lichtzijde heeft. .Zondagavond te 9 uren, zoo schrijft men, toen velen onzer reeds ter kooi lagen, werden wij op het onverwachtst door pl. m. 150 man overvallen, die onze ankertouwen afkapten, de zeilen en het vischwant stuk sneden en vernielden, en verder allerlei geweld dadigheden pleegden, zoodat de man schappen van twee vischsehuiten ge noodzaakt waren overboord te springen om hun leven te redden. .Gelukkig dat er eenige visschers uit Blankenhuizen en Cuxhaven in onze nabijheid lagen en op het nood- geschreeuw dadelijk, gewapend met bijlen en geweren, ons te hulp kwamen, zoodat onze aanranders de vlucht namen, doch om terstond daarop de woning van den heer von Oteren- dorp te vernielen. De schade, daar aan toegebracht, wordt op meer dan 2000 Thaler geschat. Een veertigtal der belhamels zijn reeds geboeid weggebracht en elke postreis gaan er nog meer, daar de gendarmerie voortdurend personen arresteert en wegbrengt. Voor ons is het aange name om hier te blijven er voor goed af, daar wij onzen visch nu aan den dijk moeten lossen, wat ons vrij wat moeite en ongerief veroor zaakt. Er is hier evenwel behoorlijk visch te vangen, en daar de Norder- neysche visschers zich niet naar hunne vaartuigen durven begeven om te visschen, uit vrees van opgepakt te zullen worden, zijn de prijzen daar door aanmerkelijk hooger dan in de vorige week. Zestien gendarmes zijn uit Norden overgekomen om tegen verdere ongeregeldheden te waken, zoodat het dan nn ook weer vrij rustig is en wij onder bescherming van bovengenoemde visschers, die ons trouw ter zijde stonden, ons bedrijf kunnen uitoefenen. Welk een contrast! Yoor vier jaar waagden wij ons leven op deze plaats, om dat van onze Duitsche mede-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1