KLEINE COURANT HELDER, NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 497. Dinsdag 20 November 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., ADVERTENTIËN - N TEUWSTIJ DINGEN 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3 maanden, Afzonderlijke nummers 1 Cent. te HELDER. Van 15 regels 25 Centenelke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Adverteutiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. HELDER, 20 Nov. 1877. Vrijdag zijn alhier voor het - eerst aan den afslag van visch ge veild 45 ton haring, aangevoerd door s schipper Pronk, van Egmond. De volle haring gold gemiddeld f 18. ide ijle gemiddeld f 16.50 per ton. Deze prijzen bewijzen, dat veilingen van gezouten visch, ook hier ter plaatse, met succes konden geschieden, - daar de prijzen der haring thans ner- jgens hooger zjjn dan de hier be- rateedè'. I Gisteren werd een massa beug- 'f. schelviseh aangebracht; men berekent n (tusschen de 10 a 12,000 stuks, welke gemiddeld f24.a f80;—het groot f5 honderd opbrachten. De heer P. Groen, alhier, is i Ibenoemd tot vice-consul van het iDuitsche rijk te Helder, in plaats ■van den heer C. Berghujjs, die we- ;gens vertrek naar Amsterdam van die betrekking eervol is ontheven. r. i Qp Zaterdag a s. zal, blijkens Omraestaande annonce, in Musis Sa- crum een concert plaatshebben, waarop eenige artisten van naam hunne ga ven ten toon zullen spreiden. Zonder twijfel zal een talrijk bezoek het be wijs geven, dat dergelijke concerten, die hier echter echaarsch voorkomen, ook te dezer jilaatse zeer worden ge waardeerd. De door het Jongelings-Collegie »Nut en Genoegen" Zondagavond gegeven tooneelvoorstelling ten voor- dêele van de weduwe T. Kramer, heeft de verwachting niet beschaamd; de zaal van Tivoli was overvol. De opgevoerde stukken hebben het publiek zeer goed voldaan. Naar wij Vernemen, zal de ver- leniging Ontwaakt bij Tijds" hare eerste buitengewone vergadering in dit seizoen houden op Zondag 2 De cember a. s. De stukken, die alsdan zullen worden opgevoerd, zijnEen vijand van vooruitgang," (drama); ge volgd door Jan Torgnole," (vroolijke vaudeville.) Alleen de titels der stuk ken zijn voldoende een eivolle zaal van nieuwsgierigen te verwachten, daar ook zij, die geen lid der ver eeniging zijn, in staat gesteld zullen worden, tegen geringe entree, van deze voorstelling te kunnen profiteeren, Liefhebbers van honden kunnen in deze gemeente twee fraaie exem plaren bewonderen de eene is zeker de kleinste die men hier ooit zag; bij een lengte van ,2 decimeters, be reikt het beestj e slechts de halve hoogte. De andere is van kolossaler afmeting; de lengte van het fraaie dier is niet minder als 1.60 meter, terwijl zijn hoogte 0.70 meter bedraagt. Beide dieren behooren aan één meester, den heer J. van Woerdpn, in het hotel »de Toelast," waar men dagelijks het vermakelijke schouwspel kan zien, hoe die twee uitersten in de beste ver standhouding leven. Het schip Mimer, kapt. Helgesen, met hout van Memel naar Engeland bestemd, is Zondag doop dikke mist in de Noorder-Haaks aan den grond geraakt, doch is met hulp van vlet- terlieden en sleephooten, zwaar lek en met verlies van waarlooze kiel, af- en door twee sleephooten hier bin nengebracht. Op den- 15n November jl. zijn aan de hieronder vermelden, op plech tige wijze uitgereikt de zilveren- en bronzen medailles en brevetten, met en zonder gratificatiën, voor langdu- rigen, trouwen en ijverigen dienst aan den lande bewezen, ingesteld bij Koninklijk besluit, dd. 14 Februari 1877, no. 18, als: Zilveren Medaille en f50 aan: 1. F. J. Brust, ziekenopzichter; 2. J. F. Groen, schrijver bij den geneesk. dienst; 3. N. J. van Heusden, zieken opzichter; 4. M. Heijselaar, zieken oppasser; 5. B. de la Houssaije, huis timmerman le kl.; 6. S. Jaring, le havenwachter; 7. J. Klaverstein, ver- bandmeester; 8. J. B. Stecker, huis timmerman le kl.; ,9. W. Touw, be diende bij de anatomie; 10. J. van Zweden, badmeester. No. 1. 2, 3, 4, 7, 9 en 10 Marinè- hospitaal. 5 en 8 Rijks werf. 6 Havendienst. Bronzen Medailleaan H. Breet, werktuigmaker le kl.: N. A. Lutz, werf-sjouwer 2e kl.; J. C. Mook, portier; H. F. Mulder, bank werker 3e kl.; J. J. v. Steenbergen, huistimmerman le kl.; N. Sennekes, hankwerkerj le kl.; A. Sok, id,; J. van Straten, werf-sjouwer le kl. Allen van 's Rijks werf alhier. Te Höxter, in Westfalen, liggen dertig personen ziek, ten gevolge van het gebruik van Brunswijksehe met worst, die met trichinen was bezet. Zaterdag is in het huis «van arrest te Middelburg overgebracht de oud-notaris V., thans koopman in sigaren te Vlissingen, verdacht van oplichting en misbruik van vertrouwen. Men schrijft nit Amsterdam: Van het drama op de Brouwers gracht is weinig nieuws. Men verzekert, dat er aan den zelfmoord niet te twijfelen valt. Er is een pakket ge vonden, houdende twee gouden rin gen en de brieven van zijn meisje, Mej. T., onderwijzeres. Dit kan alles hebben opgehelderd omtrent den zelfmoord des heeren Kets. Men ver moedt thans dat hij zich gebonden had om zijn polis van leveringsver zekering te redden. De geheimzinnige zakdoek, dien men vond, is herkend als de zijne. Het eenige onverklaarbare feit is: waar is het mes De politie vermeent dat het uit het raam is gevallen en door een voorbijganger is opgeraapt, die het leukjes in zijn zak heeft ge stoken, en niet met de politie wil hennis maken. Een vrouw te Amsterdam ge raakte met een harer buren in twist, en wel ongelukkig terwijl zij elkan der in een vuurneering ontmoetten. De heks, met wie ze te doen had, geraakte in zoo'n drift, dat zij haar een ketel met kokend water over gezicht en hals uitstortte en vervol gens nog een test met vuur in het gezicht wierp. Uit Curafao deelt de Grondwet een brief mede, die de .volgende be schrijving geeft van de ramp, die den 23sten October dit eiland heeft getroffen. Des nachts omtrent één uur was de wind reeds begonnen hevig op te zetten. Toen ik om vijf uren kerk waarts ging, om (le H. Mis te lezen, regende het hard genoeg, om onze parochianen van een tochtje daar hoon af te schrikken. Het hielp niet, dat ik de H. Mis een half uur later begon; want het weder nam voort durend in omstuimigheid toe, zoodat ik mij na het H. Sacrificie huis waarts spoedde, Om acht uren vlogen de pannen, deuren en vensters van mijn huis. Het benedengedeelte was door den stortregen spoedig in een kolossalen waterbak herschapen, waar in huisraad en kleedingstukken be gonnen te drijven. Toen kort daarop het dak begon te kraken, achtte ik mijn leven daar niet meer veilig, liet alles in den steek en vluchtte naar m(jn buurman. Pannen, vensters, bal ken vlogen links en rechts langs mijn hoofdik zag groote steenen door den wind als vederen opgenomenik zelf werd eenmaal omver geslagen, doch kwam gelukkig ongedeerd bij mijn buurman. Om tien ure waren reeds vele huizen in onze nabijheid omver gewaaid. Ik dacht niet anders of ons einde was gekomen. Midde lerwijl zag ik een groote menigte menschen naar onze kerk snellen. De meesten hadden bijna geen kleede ren aan het lijf; de zee was op het land geslagen en had hunne huizen weggespoeld, zonder hun zelfs den tijd te laten, een kleedingstuk te redden. Gij kunt u een begrip vormen van de kracht van dit vernielend ele ment, wanneer ik u zeg, dat de groote straat van Pietermaai, zeker niet min der dan 20 minuten lang, door de zee is weggespoeldzelfs de fonda menten der huizen zijn door haar opgenomen. De bewoners dier wijk hebben alles verloren, niets kunnen redden. De rijkste lieden heb ik dien dag om een droog kleedingstuk hoo- ren smeeken. Het andere gedeelte der stad, aan de haven, heeft minder ge leden. Maar langs het binnenwater is alles verwoest. Op deze hoogte stond het huis van de Lazaristen, waarin de melaatschen door vier gasthuis-nonnen werden verpleegd. Drie dezer liefdezusters zijn door de zee medegenomen en verdronken. Om twee uren werd ik nog bij een stervende vrouw geroepen. Hoe ik bp haar gekomen en van haar terug gekomen ben, weet ik nu nog niet want hooren en zien verging onder dien orkaan, die tot vier ure na middag aanhield en verschrikkelijk heeft huisgehouden. Op dit oogen- blik kunnen wij de ramp nog niet overzien, maar zeker is het, dat véle menschen daarin zijn omgekomen, door de zee weggespoeld en verdron ken of onder hunne huizen bedolven. Wij, priesters, zijn er met verlies van have en goed afgekomen. Ja, vader en moeder, de orkaan en de vloed hebben mij zoo arm als Job gemaakt ik heb moeten leenen om de nood zakelijkste kleederen te koopen. Gelukkig kon ik op crediet ook nog krijgen

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1