KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 498. Vrijdag 23 November 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., ADVERTENTIËN Kalender der Week. NIEUWSTIJDINGEN Oorlogsberichten. 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN L - Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3 maanden, Afzonderlijke nummers 1 Cent. HELDER te Van 15 regels25 Centeneikeregel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. ïondag Maandag Dinsdag Voensdag Donderdag frijdag faterdag NOVEMBER—DECEMBER 25 Opgang der Zon 7 u. 40 m. Ondergang 3 u. 53 m. 26 27 Laatste Kwartier. 28 29 30 1 DEC. i. tal er, ng ird HELDER, 23 Nov. 1877. De heer P. Hopman, candidaat ij het Provinciaal kerkbestuur van Itrècht, heeft een beroep ontvangen aar de Herv. gemeente te Winters- roude, alsmede naar die te Huisduinen. De netto opbrengst van de oor het Jongelings-Collegie «Nut en renoegen alhier gegeven voorstelling oor de weduwe T. Kramer, bedraagt e aanzienlijke som van f 307.36l/2 Met de mailboot Celebes ver rekken den 15 Dec. van hier 100 jan koloniale-troepen naar Batavia. Het st. .Prinses Amalia," van atavia naar hier, passeerde Point de alle op 19 November. Het st. .Holland," van hier naar iatavia, is 19 November te Aden ingekomen. Ook een zestal op 's Rijks Mari- ewerf te Helvoetsluis werkzaam jnde personen is het bij kon. besluit igestelde onderscheidingsteeken uit- ireikt, bestaande voor twee uit een lveren medaille met f 50 en voor 4 it een bronzen medaille. Texel 21 Nov. Heden is ge rand bij de groote Slufter, aan de nordkust van Texel, de Noord Duit- Ae schoener .Belanden," met haver. )e equipage is gered door de red- ing-oot. De schoener .Weldaad," kapt. lleekt, van Emden naar Londen met iaver,'s heden alhier gestrand; de quipag is gered, het schip zal veg zij. Te Wk aan Zee spoelde eergiste- :ennacht>en gedeelde van een onbe- tend gro> kopervast schip aan. In i memorie van antwoord over Hoof*,uk 6, brengt de Minister van Marm(lul(ie aan <je verrichtin gen van zijknbtsvoorganger, zoowel tot vermeerqng en verbetering van het materiee ,je oefening van het personeel, eqe aanmoediging der indiensttreding^ voornemen is op dien weg vooqe gaan. Hij verdedigt voorts het technisch beleid zijns voorgangers. De wijzi gingen, in de begrooting gebracht zijn deze: Primo wenscht hij geen gevolg te geven aan het dóen leggen van de l^iel voor een vierde schroefstoomschip type Atjeh, voor dat genoemd vaar tuig in zee is beproefd. Secundo ziet hij geheel af van het doen bouwen van een derde gepant serd ramtörenschip voor het auxiliair eskader. De Min. beaamt het denkbeeld niet om een finaalwerf aan het Y te bou wen en, in verband daarmede, de marine-inrichting van Nieuwediep naar Amsterdam over te brengen. Ook de kosten weerhouden daarvan. Te Texel is een geacht inge zetene, de heer J. Z., welke aan toevallen lijdende was, bij het naar huis keeren in de kolk geraakt en jammerlijk verdronken. Het Hhl. meldt, dat door den muntmeester reeds een groot bedrag aan nieuwe bronzen 21/» ct. stukken bij den betaalmeeeter te Utrecht ge stort is, zoodat men mag verwachten, dat deze munt spoedig in omloop zal komen. Het stuk heeft de grootte van een tienguldenstuk; aan de een zijde ziet men den Nederl. leeuw, waarom heen de woordenkoningrijk der Nederlanden 1877, en aan de andere zijde een lauwerkrans, met de aan duiding der waarde 21/* cent in het midden. Op de Keizersgracht, hoek Prin senstraat te Amsterdam, ten huize van den tapper J. L. Muller, heeft Zondagavond jl. een gasontploffing drie deuren en twee ramen verbrij zeld, den vloer gedeeltelijk vernield en het huisraad stuk geworpen. De tapper en zijne dochter bekwamen zware brandwonden, die door de man schap der brandweer werden verbon den. Brand ontstond niet. Te Gorinchem, Vianen, Ameide, en vele andere plaatsen zijn de prij zen van het vleesch met 10 ets. het kilo verminderd. Men schrijft uit Vlissingen: Tot op dit oogenblik zijn alle nasporingen naar negen mannen, die Dinsdag jl in een sloep het stoomschip Augusta' verlieten, zonder eenig gevolg geble ven. De van Gent naar Londen varende schroef boot, die op de Engel- sche kust gestrand was, is met vier man, die aan boord gebleven waren, te Londen binnengesleept. De kapt., de machinist, de Belgische zeeloods M. Baels en 6 man der equipage, die den bodem verlietenhebben, naar men nu moet vermoeden, den dood in de golven gevonden. Ge noemde loods, een ruim 60jarig man, sinds geruimen tijd hier ter stede met zijn gezin gevestigd, was een alge meen bekend en geacht persoon, zoo dat dit onheilspellend uitblijven van tijdingen een zeer treurigen indruk heeft gemaakt. Te Zutphen zijn de brievenbe stellers voorzien van kleine lantaarns. Deze zijn voor helder licht, bij het lezen van adressen. Een bejaard echtpaar, Wolter Wolters en Antje Helmers, vierde, te Groningen, omringd van kinderen en vrienden, zijn 40-jarig huwelijksfeest. Te midden van de feestvreugde ging de 66jarige vrouw opstaan om iets uit het kabinet te nemen, zakte ineen en was onmiddelijk een lijk. Wel werd nog terstond geneeskundige hnlp ingerospen, maar de levensgeesten waren geweken. In het Nieuws- en advertentie blad voor Dedemsvaart enz., wordt gewezen op verregaande baldadig heden, die in de gemeente Avereest geschieden. Vooral in 't Achterveld zou het niet pluis zijn. Daar moet zich een troepje gevormd hebben om voorbijgangers, wie dan ook, van hun neus te beroovenZekere H. G. is Zondagavond het slachtoffer van deze barbaarsche liefhebberij gewor den; men heeft hem bijna den ge- heeleu neus afgesneden en ware hij niet door behulp van eenige personen, die op zijn hulpgeschrei toeschoten, ontzet en naar huis gebracht, hij zou voorzeker door het veelvuldig bloed verlies bezweken zijn. Te Nijmegen is een Duitscher aangehouden, die in Duitsehland een gensdarme heeft doodgeschoten. Hij was naar ons land gevlucht, doch door twee Dnitsche gensdarmes gevolgd, die hem in genoemde stad inhaalden. De Raad van justitie te Batavia heeft den gezagvoerder van het in Juni 1876 vergane schip »Luit. Gen. Kroesen" schuldig verklaard aan het veroorzaken van den dood van een aantal personen, door verregaande achteloosheid, onbekwaamheid en on voorzichtigheid, en hem veroordeeld tot twee jaren gevangenis en 300 gulden boete. Op verzoek van het hoofd der politie te Keulen deelt de Koln. Zeiting mede, dat bij Muhlhafen, distrikt Koblentz, in den Rijn een stoomschip is gezonken, aan boord van welk schip zich bevindt een groote hoeveelheid rattekruit en arseniczuur, waardoor het water vergiftigd wordt en door de openbare autoriteitet het gebruik wordt verboden. Onlangs is te Hamburg een tienjarige knaap vermoord. Naar het geen vandaar wordt gemeld, is nu gebleken, dat de moord is gepleegd door de moeder. Er heeft een verschrikkelijke storm gewoed in de Oostzee, waar door vele schepen zijn vergaan en een aantal menschen 't leven ver loren. Het nieuwe gepantserde Russische schip «Admiraal Generaal," dat hij Petersburg op de reede lag, is van zijne ankers geslagen en op de kust geworpen. Het ligt nu 5 voet in den modder, en daar in de golf van Fin land geen eb en vloed bestaat, zal het hoogst moeielijk zijn, het fraaie schip, 't welk blijkens de afgelegde proeftochten voor het beste van de Russische oorlogsvloot gehouden werd, af te brengen. Dageliiks leest men in de bladen, dat de zoogenaamde kunstboter in keukens, logementen enz. een voor name plaats gaat innemen. Indien mest wist, wat men gebruikt in den vorm van kunstboter, zou men er denkelijk mee eindigen. De juiste naam toch is kunstvet of kunstolie. En welk vet? Als de lieden nu zui ver vet bij hun slager kochten, zou den zij dan niet veel verstandiger en voordeeliger doen? Men weet dan ten minste wat men eet en hespaart dan bijna de helft aan geld. Het volk toch meent met de kunstboter goed- koope boter(?) te eten, maar het eet juist duur vet en helpt de fabrieken van kunstboter rijk worden." De val van Kars heeft in Enge land diepen indruk gemaakt. De Britsche belangen, op welker gevaar

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1