KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN. No. 499. Dinsdag 27 November 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., ADVERTENTIËN NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. Was haar naam bevlekt? 4) Vliegend Blaadje. VOOR DEN Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3 maanden, Afzonderlijke nummers 1 Cent. te HELDER. Van 1—5 regels85 Centen, elke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. Inzenders van Ad- bIISBB^ vertentiën vrorden op- üw merkzaam gemaakt dat op den dag der uitgave (Dinsdags of Vrijdags), XXEt ÏO UTO 's morgens, geen Advertentiën voor dien dag meer kunnen worden aan genomen. De steeds grooter wordende oplaag van ons blad noodzaakt ons met bet afdrukken vroegtijdig te beginnen. HELDER, 27 Nov. 1877. Wij maken belangstellenden opmerkzaam op de in dit blad voor komende annonce van de afdeeling Helder van den Anti-Dienstvervan- gings-Bond. Niet alleen, dat wij de voorstanders van het beginsel dier vereeniging ten sterkste aanraden deze vergadering niet te verzuimen, wjj maken voor alles de tegen standers op deze bijeenkomst attent. Het doel van dezen Bond is nog niet genoeg bekend, en tocb is bet aan te bevelen, dat ieder daarmede be kend wordt. De Anti-Dienstvervan- gings-Bond beoogt de plaatsvervan ging in bet leger te doen ophouden, zoodat ook de zonen van gefortu- neerden in dq gelederen plaats nemen, ten einde bet gehalte van bet leger te verbeteren. De spreker, Mr. J. A. Levy, zal de gronden daarvoor uiteenzetten en de gelegenheid geven tot debat. De Bond telt reeds duizenden leden. Zijn President, Graaf Van Limburg Stirum, zal deze vergadering komen bijwonen. Ter goedmaking van eenige kosten wordt voor entree slechts 25 Cents gevorderd. Den morgen na den avond, toen de arme weduwe in 't rijtuig was opgenomen, bevond mijnheer M. zich in zijn studeerkamer. De kamer was deels in moderngn, deels in ouderwetsclien trant in Zaterdagavond was de smaak vol gedecoreerde zaal van Musis Sa- erum zeer goed bezet. Door de zorg van denijvsrigen directeur, den heer Polak, was er een concert gearran geerd, zooals we bier ter plaatse niet dikwijls hooren. 'tSpel van de pianiste, mejuffrouw Koning, was prachtig, 't Was moeielijk te zeggen, wat grooter bewondering wekte, 'tvlngge spel of de groote juistheid en zuiverheid van den aanslag. De beeren Dudok (viool) en Wedemeijer (violoncel), zijn artisten in den volsten zin des woords. Met zeldzame bekwaamheid han teert de heer D. den strijkstokde stacato's boorden we zelden zóó zuiver en de dubbelgrepen wekten de be wondering der toehoorders. Die den heeï W. niet gehoord heeft, zal 't zich moeielijk kunnen voorstellén, welke tonen er uit een violoncel kunnen gehaald worden, tonen, niet minder smeltend en liefelijk, dan uit een viool. Ook mej. Broekman bracht door hare heldere en omvangrjjke stem veel bij tot 't muzikaal genot. Een teleurstelling was 't, dat bet laatste nummer, 't »Avé Maria," waarvan men groote verwachting had, niet kon worden uitgevoerd. 't Muzikaal genot, in Musis Sacrurn gesmaakt, zal nog lang in aangename herinnering blijven. We berinneren onzen lezers nog eens aan de beden avond tegeven voorstellingdoor de vereeniging «Vaderland en Oranje," in vereeni ging met bet stafmuziekkorps der Marine, 't Edele doel, twee weduwen aan eenige klinkende mmnt te helpen, om in haar verder levensonderhoud te voorzien, maakt nadere aanbeve ling gewis onnoodig. En toch is men zoo licht geneigd zich zelf de meest bezochte te wanenWeg. met die zwakke opwellingen! Krachtig ge| streden Levenslust behouden om nog zoovéé ten uitvoer te brengen, dat voor mij is "eikenhouten kasten met kunstig beeldhouw werk, waarop reusachtige groene glazen en pullen, eene fraaie tafel, bezaaid met etsen, gravures, prachtwerken, enkele keurige schil derijen aan den wand, een paar zuivere afgietsels van antieke, benevens gothieke en andere leuningstoelen, hieruit bestond het ameublement. Twee groote ramen gaven 't uitzicht op het somber mastbosch nevens het kasteel en verder over de onafzienbare heide. De eigenaar zat in een grooten leuning stoel te peinzen, met de rechterhand 't gebogen hoofd ondersteunende. Zijn donkerbruin oog had een weemoe dige uitdrukking, om zijn mond merkte men een trek op, die 't lijden er had inge- grift; 't geheel gelaat verried groote wils kracht en zelf beheersehing. Hij was gekleed in een zwarten jas, die tot aan de kin was dichtgeknoopt. Als met geweld een opwellende her innering van zich stootende, stond hij op en liep met groote stappen 't vertrek op en neer. „Weg met die herinneringen, wegt Is een bittere spotternij, dat verledene! Wat zal ik mij noodeloos week maken en oude Vonden openrijten, om over eigen doorge- taan leed te suffen. Heeft niet iedereen ijn deel er van? Sta ik niet met allen gelijk De deur werd geopend en strompelend trad de arme vrouw binnen. „Juffrouw, dat hadt ge niet mogen doen, ik had u immers wel kunnen opzoeken. Gij zijt zoo zwak." MBqljryyjluf. mHBljnhsWK. r-ifc." WtsJdcmüj sterk genoeg om u hier eenige oogenblikken te komen spreken." Mijnheer M. deed haar in een gemak- kelijken stoel plaats nemen, en zette zich deelnemend tegenover haar. „Mijn redder," zoo begon zij, „want dat zijt gij, zonder u. was ik reeds onderweg bezweken, ik wilde een kort onderhoud met n hebben. Ik voel dat mijne krachten zijn uitgeput doch vóór mijne kinderen armé weezen zijn, wilde ik u gaarne eénige medëdeelingen doenhier beefde hare stem en bedekte zij 't gelaat met hare handen. „Om n te verhalen, op welke wijze ik tot den toestand gekomen ben, waarin ik mij nu bevind, is 't noodig dat ik eenige jaren achteruit ga." „Door een treurigen slag moest ik reeds vroeg mijn vadar missen en zag mijne moeder zich van alle geldmiddelen beroofd. Die slag was te zwaarder, omdat we voor dien tijd op een goeden voet geleefd hadden. Gelukkig bleef mij door mijn muzikalen aanleg eenig talent over, waarmede ik kon woekeren, om allengskens voor mijne moeder en mij in 't onderhoud te voorzien." Inderdaad gelakte het mij. Te Maaswijk, waar wij ons met ter woon gevestigd hadden, want we waren te lier om ons tegenover de familiën zoo te vernederen, met wie wij Door een of ander toeval ge raakte de vorige week, des avonds, de brugwachter R. in het Helderseh kanaal en zou gewis verdronken zijn als niet spoedig de winkelier J. W. en dc melkverkooper S. B. toege schoten waren en het geluk hadden gehad den man te grijpen. Yoor de commissie ter exami- neering van varenslieden te Rotter dam heeft 11. Vrijdag en Zaterdag met goed gevolg examen afgelegd als 3e stuurman voor de groote vaart, de heer W. Bakker, leerling aan de Zeevaartkundige school van den heer A. J. Leper, alhier. Het stoomschip «Voorwaarts", kapt. Aukes, van Nieuwediep naar Batavia, kwam te Batavia den 23n Nov. Alles wel aan boord. Het stoomschip sMadura", kapitein Ordemans, is den 24n van Batavia vertrokken met een lading suiker naar Kopenhagen. Het stoomschip «Conrad," kapt. Graadt van Roggen, van Nieuwediep naar Batavia, kwam te Port-Saïd en vertrok van daar den 23n Nov. 's morgens. Alles wel aan boord. Vrijdagavond is bij paal I ge strand de Engelsche stoomboot «Ni ger" kapt. Duff, met graan van Croon stad naar Londen. De bemanning, bestaande uit 17 man, is door de bemanning der Huisduinar-redding- boot met moedige zelfopoffering af gehaald. Het schip zit vol water, en is gebroken. De lading is gedeel telijk gelost. De kapitein, stuurman, machinist en bootsman zijn aan boord gebleven. Het schip had sedert twee dagen gebrek aan steenkolen. Door de stoomboot «Vesta" is te IJmuiden binnengesleept het Fran- sche mastelooze vaartuig «Le Carnet," op gelijken voet in de andere stad geleefd hadden ging alles naar wenschver scheidene familiën zochten mij aan voor piano en zanglessen en weldra zag ik mijn doel bereikt." Ook de dochter van zekeren heer Domein, een rijk handelaar, behoorde tot mijne leer lingen; soms gebeurde het, dat haar broeder, terwijl ik bij haar aan de piano zat, eenige oogenblikken in 't vertrek vertoefde. Het was een schoon en rijzig jongman, meteen b"bpeii géraav en vriennBnpten iaën. vrai mj sprak was degelijk, welsprekend en getuigde van fijn gevoel. Reeds de eerste maal toen ik hem ontmoette voelde ik mij tot hem aangetrokken en' tóen hij, omtrent een jaar later, mij de genegenheid, die hij voor mij koesterde, ontdekte, voelde ik, dat er voor mij een paradijs op aarde ontsldten werd want ik minde hem reeds lang." Doch wij hadden buiten zijn vader ge rekend. De oude heer Domein, een man van zaken, pra'ctlsch; vol berekening, die van 's morgens tot 's avonds op zijn kantoor zat en wiens begrippen zich binnen't bestek van rijzing en daling der oliemarkt, wissels en speculatiën bepaalden, herleidde de geheele liefdes-kwestie tot eene geldzaak en daar ze, aldus bèkeken', eene ellendige speculatie scheen, weigerde hij hardnekkig zijne toe stemming tot die verbintenis zelfs. Ter oorzake eener familiezaak, geheel onafhan kelijk van mij, doch die ik hier verzwijg, verbood hij zijn zoon mij verder te zien;" „Ik begreep, dat het wellicht Hérman's geluk kon bevorderen zoo ik van zijne liefde afstand deed, en met bijna ondoenlijke kracht, bracht ik het plan ten uitvoer. Doch Herman wist dat het een opoffering en geene verflauwde genegenheid was, die niij zoo deed handelen en met vaster en inniger gevoelens dan ooit bleef hij mij trouw. „Wij huwden. Zijn woedende vader, die kapt. Einile Lecamu, van Saint Malo, welk schip aangezeild was. De be manning was overgesprongenbe halve een jongen, die nog aan boord was. Nabij Wijk aan Zee zijn een wrak en een groote partij Noorweeg- sche deelen aangespoeld. Het op Terschelling gestrande schip «Deodata" is geheel verbrijzeld. De storm van 22 en 23 dezer deed geen schade aan de havenwerken van het Noordzeekanaal. IJmuiden 25 Nov. Tusschen Zandvoort en hier is een onbekende Noord-Duitsche hark met man en muis vergaan. Uit Zandvoort wordt van 23 Nov. gemeld: Omstreeks den zesden mijlpaal, zuidwaarts onder deze ge meente, strandde heden ochtend het Doitsche schoenerschip «Paul Ernst," kapitein George Ernst, geladen met graan, van Hamburg met bestemming naar Landeneau (Frankrijk.) De po gingen om verbinding met 't schip te verkrijgen door niddel van den vuur pijltoestel, mislukten; nu moest de boot geheel vrij in zee, en niettegen staande de hevige branding, waar door zij verscheidene malen werd teruggeslagen, gelukte het eindelijk aan de wakkere bemannning bij het schip te komen. Het vaartuig lag dwars en geheel op zijde, zoo zelfs, dat de mast op de reddingboot neer sloeg. Na ongelooflijke krachtsinspan ning gelukte het eindeljjk, drie man der equipage te redden: de vierde, stuurman Heinrica Wendt, was eenige uren vroeger door het stuurrad dood geslagen. Het Hansdelsblad ontleent aan een particulieren brief, uit Indie ontvangen het bericht, dat de XXH Moekims als alleenheerseher in zijne famiele regeerde, verwittigde hem, dat hij zich zijner geheel onttrok, wat de toekomst voor hem ook brengen mocht. Herman kreeg een be trekking aan een kantoor te Rotterdam, en, behalve de verdeeldheid tusschen hem en zijnen vader, leefde wij gelukkig, Doch helaas! Dit geluk nam een einde, toen Hermam mij een jaar geleden door een zware zenuwkoort ontrukt werd. Mijne moeder was reeds vroeger gestorven. De ouae neer jL/oineiu oieei unverumueuj». c,. schreef mij, dat hij mijne twee kinderen nooit als zijne kleinkinderen beschouwen zou. Nu zocht ik weder, gelijk vroeger te Maaswijk met muzieklessen mijn brood te verdienen, doch alles liep mij tegen, ziekte van mijne kinderen of van mij, tegenwer kingen van allerlei aard. Och, als men van de baan der welvaart aan 't beneden waarts glijden is, gaat dit zoo pijlsnel, alsof niets ons weerhouden kan. Van alles be proefde ik; niets gelukte. Zoodat ik, als laatste redmiddel besloot mij naar eene trouwe vriendin te H. te begeven, die er op had aangedrongen, dat ik mij ginds zou vestigen, wijl de betrekking van inuziek- meesteres aan een groote kostschool aldaar vacant werd en hare bemoeiingen mij die koDden bezorgen." Die laatste uitkomst zal mij niet meer baten, ik voel wel, dat ik over weinig tijd meer te besohikken heb. Beklaag m ij echter niet voor mij zal spoedig rust komen, maar beklaag die arme kinderenof liever neen, ontferm u over hen, ik heb n o o i t voor m ij gevraagd.... maar nu.... voor mijne kinderenvraag ik.... smeek ik n, neem.... ze onder uwe hoede...., bescherm zeopdat ik gerust sterve.... Hier zeeg zij onmachtig in den stoel neêr. (Wordt vtrcolgi.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1