KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN \o. 502. Vrijdag 7 December 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. 1 Verschijnt Dinsdag-en Vrijdagmiddag Kalender der Week. Was haar naam bevlekt? t Vliegend Blaadje. VOOR DEN Abonnement francop» post 50 Ct. p.3 maanden. I Ultg6VGlS B fciltlvHO UT Co., Afzonderlijke nummers 1 Cent. II te HELDER. ADVERTENTIËN Yan 15 regels 25 Centenelke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. DECEMBER. Zoadag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Opgooi Oaderi ig der Zon 8 u. m. ergang 10 11 12 Eerste Kwartier. 13 14 15 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 7 Dec. 1877. Dinsdagavond woonden we de opvoering bij van »De Ruïne van Elven," door 't gezelschap van de beeren Pröt Kistemaker. Uitmun tend werd 't type van den edelman, die, ofschoon verarmd, 'tnoblesse oblige voor oogen hield, weergege ven door den heer Kistemaker. Ook mej. de Heer komt een woord van lof toe, over de opvatting van hare rol. De overige spelers stonden de hoofd- vertooners waardig ter zijde, hetgeen dan ook de oorzaak was dat 't spel met de meeste aandacht werd gevolgd, ofschoon 'tstuk (7 tafereelen) zeer laat eindigde. De heer Vroon van Hoolwerlf, steeds met den tijd meegaande en er t op bedacht iets nieuws en vreemds liet publiek aan te bieden, gaf ons op Sint Nicolaasavond in Tivoli een t ichaatsbaan ten beste, waarvan door onderscheidene liefhebbers werd ge- FEUILLETON. in. b I il De burgemeester scheen plan te hebben X «ne siësta te houden, die wel eens met een lutje kon eindigen. Maar mevrouw hield daar niet van ze ras te bedrijvig en te levendig om daar, iet de handen over elkaar, achterover en en zakdoek over 't gezicht, een half uurtje 111 e schemeren. „En wat de vrouw wil, vooral in het 1- uishouden van Grijnssen, moest de man j- rillen 1" .Grijns ,Hu... w....at?" Kom, slaapmuts, kom je nou hier bij rouw, om te zitten slapen. Den geheelen op 't gemeentehuis, en kom je thuis Uit je te geeuwen! 'tls heel plei- voor me. De kinderen op de kostschool man die altijd slaapt." bruik gemaakt. Ieder maakte intus- schen ruimte, toeu de heer Tomasz Crouwter verscheen. We hebben meermalen goede rijders gezien, maar het rijden en de onderscheidene toe ren, door dien kunstenaar op schaatsen uitgevoerd, zijn buitengewoon. Na afloop klonk dan ook een welverdiende toejuiching door de zaal. Het st. Prinses Amalia," van Batavia naar hier, arriveerde te Port Saïd en vertrok van daar 6 Decemb. Alles wel aan boord. Het st. Prins Hendrik," van hier naar Batavia, passeerde Gibral tar den 3 Dec. 's middags. Het st. sMadura," van Batavia naar Kopenhagen, kwam te Point de Galle deu 3 Dec. met verlies van twee schroefbladen, die aldaar met eigen middelen zouden worden vervangen. Overigens waren schip en machine in goeden staat. Tusschen de Koninklijke Maat schappij »deSchelde", scheepsbouw- en werktuigenfabriek te Vlissingen, en de bekende firma John. Elder Co., te Glasgow, is een combinatie tot stand gekomen, waardoor voortaan aan de werf te Vlissingen de groot ste werken kunnen worden uitge voerd en die fabriek niet alleen met de grootste inrichting in ons land, maar ook met de buiten landsche zal kunnen wedijveren. De heer W. „Nou, Jet," antwoordt hij gedwee, met slaperig gezicht, ik deed me oogen maar eens dicht, doch sliep niet. Wat is er dan weer? „Wel!" sloeg mevrouw hare handen met zooveel verbazing op haren schoot dat sleutels en knipje rammelden, „wel, kan je dat nog vragen? De doctersvrouw, de ont vanger, de gepensioneerde luitenant Bram, zijn allen reeds bij mij geweest, om toch eens te spreken over dat geval van die aangenomen kinderen. De een vindt het mooi en de ander zegt, dat er meer achter steekt; maar wat er van zij, allen zijn het hierin met mij eens, dat die mijnheer u als hoofd der gemeente, behoorlijk in die zaak had moeten kennen. Doch gij laat alles maar langs je neus voorbij glippen. Ge zoudt nooit je autoriteit laten gelden, wan neer nw vrouw je nu en dan er niet eens aan herinnerde. Hemelals ik in uwe plaats was, wat zon ik me laten respecteeren. En kan je dit voor de gemeente verantwoorden, dat zoo iemand eerst een jonge vrouw bij zich inneemt, dat hij later die twee weezen bij zich houdt zonder eenigszins 't hoofd der gemeente daarover te raadplegen! Kan ik, als fatsoenlijke vrouw, ooit dien mijnheer in mijn hnis ontvangen, wanneer Pearce, lid der firma John Elder Co., zal als commissaris der Maat schappij de Schelde" optreden en be last zijn met het technisch toezicht op de werken van scheepsbouw en machineriën, die voortaan aan de Vlissingsche werf zullen worden op gedragen. Een jong soldaat (milicien) van het garnizoen te Leeuwarden, is Maandag-morgen dood op zijn leger stede gevonden, ten gevolge van het overmatig gebruik van sterken drank. Hij moet 's avonds te voren met andere makkere zijn uit geweest, die 't er op hadden gezet, hem eens dronken te maken, zonder dat zij over de vreeselijke gevolgen hadden nagedacht. Kapt. H. W. Ketelaar, diens vrouw en kind, benevens de verdere equipage van het gezonken Ned. schip Hazard, zijn door het schip Carnarvon Castle, kapt. Gylencrantz, van Londen naar Algoa-Baai, dat met de Hazard in aanvaring was, gered en te Palmouth aangebracht. Z. M. heeft eervol ontheven van de waarn. der betrekking van intendant over de quarantaineplaats, resp. en op de Tien Gemeten, de gepens. luit. ter zee le kl. P. van Wijhe en de gepens. off. van adm. le kl. W. H. Tontlemonde. De weduwe van den onder „In zoo'n verlegenheid heeft hij je nog niet te veel gebracht, zou ik meenen," viel hij haar laconiek in de rede. „Op zijn stokpaardje, ja we...el! mijnheer is op zijn stokpaardje! sprak mevrouw met 't hoofd knikkende en een toon in hare stem alsof ze ieder woord tusschen hare tande kraakte. Ik heb met dien mijnheer Macku niets te maken, hij hoeft hier niet over den vloer te komen, ik ken gelukkig fatsoenlijke menschen genoeg om znlken te kunnen missen." „Nu, nu, mijn hemel, vlieg toch maar zoo niet op! De heer Macku zal wel weten wat hij doet. 't Zijn mijne zaken niet en ik zal er mij noch inmengen, noch over beklagen, want die man, met al zijn zon derlingheden en afgetrokkenheid, doet veel goeds en al blijkt zijn geheele persoon een onoplosbaar raadsel voor ons, zijne ver schijning in dezen omtrek is niettemin een weldaad." „Met al die mooie stadhuiswoorden zal je me tooh niet van mijn apropos brengen. Kees, ik zal niet rusten vóór ik de geheele zaak eens bijzonder goed uitgevischt zal hebben." Hier boog de constitutioneele huisvorst vermoeden van vergiftiging overle den gepensioneerden Oostiudischen officier De Geer Broers, blijft nog steeds in hechtenis. Onderscheidene bezwarende omstandigheden zijn aan den dag gekomen, al ie 't resultaat, waartoe de met het onderzoek der ingewanden en van het overschot van den wijn belaste deskundigen zijn gekomen, niet van dien aard, dat met zekerheid tot vergiftiging kan worden geconcludeerd. Een later bericht meldt, dat be doelde weduwe uit het voorai-rest ont slagen en op vrije voeten gesteld is. Volgens schrijven van den heer Potkemper aan een der belangheb benden, zal het proces in zake der erfenis van Teyler van der Hulst met Februari a. s. een aanvang nemen. De directeuren in Haarlem zullen dan gesommeerd worden te genover de famillie rekening en ver antwoording te doen van het door hen beheerd wordende kapitaal. Bij gebreke zullen zij voor de rechtbank worden gedaagd en zal alsdan de zaak haar gerechtelijken loop heb ben. In de centrale werkplaats der Spoorweg-exploitatie maatschappij te Zwolle, was men Dinsdag bezig een stuk gloeiend ijzer ter zwaarte van p. m. 300 KG., door middel der loop kraan van het vuur naar het aan- 't hoofd voor de uitspraak van 't parlement en stelde al zijn zinnen op de kronkelende rookwolkjes zijner pijp. IV. De belofte die mijnheer Macku de ster vende vrouw gedaan had, werd trouw na gekomen. Het eerste ontmoeten dier vrouw, het zoo eenvoudig meêdegedeeld treurig levens verhaal, haar afsterven, dat alles had een diepen indruk op hem gemaakt. Hij had te veel levens-ervaring om niet van de geheele waarheid dier gescbeidenis doordrongen te zijn. Evenwel had hij zonder zijne edelmoedigheid te willen be krimpen, nauwkeurig inlichtingen omtrent de famielie Domein en hare omstandigheden doen inwinnen. De uitslag dier inforraaticn bleek echter niet gunstig te zijn. De oude heer Domein was te Maaswijk bekend als een trotsch, gierig man, die groote zaken deed en zich daarop veel liet voorstaan. Hij begreep, dat den armen weezen een bron van ellende en vernederingen wachtte, wanneer zë ten laste van een man kwamen, die hunne moeder verstooten had. Mensehen van dien stempel als de oude heer Domein, die boven alles 't gouden

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1