KLEINE COUKANT HELDER. NIEUWE O IEP El OMSTREKEN \o. 503. Dinsdair 11 December 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Ij Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. FEUILLETON. Was haar naam bevlekt? Vliegend Blaadje. VOOR DEN Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3.maanden. Uitgevers B ERIi. H O U J ifc Uo Afzonderlijke nummers 1 Cent. te SI L 1> E it. ADVERTENTIES Van 15 regels ;Jö Centenelke regel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. Inzepders van Ad vertentiën worden op merkzaam gemaakt dat op den dag der uitgave (Dinsdags of Vrijdags), na lö. 7ai:re 's morgens, geen Advertentiën voor dien dag meer kunnen worden aan gekomen. FÏEU WSTT JDTNU EF HELDER, 11 Dec. 1877. De visehsloep Pollux" van de maatschappijNeptunus" alhier, kwam Zaterdag met de eerste vangst kabel jauw, leng en schelvisch alhier binnen. Zij besomde voor een en ander on geveer f800.j In den afgeloopen nacht heeft een bejaard man door verdrinking een einde aan zijn leven gemaakt. Zijn lijk is hedenmorgen achter de imariue-club gevonden. De man, reeds jaren employé op 's rijks werf. was [dezer dagen gepensioneerd. Men denkt dat dit de oorzaak van zijn wanhopige idaad is. De onderofficiers-vereeniging sVaderland en Oranje," heeft Zon dagavond jl. een buitengewone ver gadering gehouden in het lokaal Tivoli. 't Was voor de leden en tal van genoodigden een avond van waar genot. Een varieerend programma hield de aanwezigen in opgeruimde stemming; en de verschillende voor- 7) IV. Terwijl Macku peinzeudc voor 't venster zit, gaan wij eenige jaren achteruit en werpen een blik in 't verledene. Op een druk kantoor te Amsterdam, waar de klerken elkaar uit bedrijvigheid en haast omverloopen, waar 't zoo donker is want. het kantoor, wordt, in oen onderhuis gehouden dat men op 'fc, midden van den dag bij twee lessenaars gas moet branden, staat een jong heer, circa twee' en twintig jaar, met stroef gelaat en een trotschc bonding, eenige papieren na te snuffelen. Ieder .inwoner van Amsterdam kent bijna dat handels-kantoor j 't is de firma van der Mee.ro op de Keizersgracht. De soliditeit van dat huis is wereldberoemd. De ouden Meero is, een paar jaren geleden, gestorven ien nn besturen zijne beide zonen de zaken jen trachten die, zoo mogelijk uit te breiden drachten werden allen loffelijk uitge voerd. Een geanimeerd bal sloot zoo als gewoonlijk, dezen feestelijken avond. t— Men verneemt, dat een en ander op. de Landswerf te Amsterdam in gereedheid gebracht wordt om hek sehroefstoomschip Tromp te wa ter te laten. Men noemt Woensdag a. s. als de dag, waarop dit zal plaats hebben. Texel 7 Dec. Aan het strand achter den Hoorn zijn eenige wrak ken, veel wrakhout en een massa balken aangespoeld, waarschijnlijk afkomstig van een der heide schepen, die in de Haaks zatten. Men denkt, dat een dezer schepen, misschien wel de »Agnieta," in den .afgeloopen nacht verbrijzeld is. Texel 8 Dec. In de Doöve Balg j of het Oude Diep is een deel van een bovenschip, waarin nog de mas- teil stonden, aan den grond geraakt. Eenige schippers zijn' bezig om 't j wrak te sloopen een groot gedeelte der tuigage is hier bereids aan ge- j bracht. Een viertal andere schuiten j voerden hier een negentigtal balken aan, die men op Onrust, had gevonden. Texel 8 Deo. Door eenige schippers zijn gisteren 111 balken j opgevischt en in de haven te Oude Schild aangebracht. Naar men zegt j of liever Johan van der Meero had reeds in -de. wieg; een brevet als koopman van I Mercurius ontvangen, terwijl Ernst's lust voor den handel niet groot was. Na den j dood van den ouden heer had Ernst dan ook langzamerhand T bestuur der zaken aan zijnen broeder overgelaten; die er zich spoe dig geheel van meester maakte. Johan keerde jaarlijks zekere som aan Ernst uit en ijverde hartstochtelijk voor de zaken. Ernst, een vurig minnaar van kunst en litteratuur, liet het speculeeren, 't aard wormen, zooals hij het noemde, geheel aan zijn broeder over, vertoonde zich bijna nooit j meer op 't muffe onderaardsehe kantoor, maar bezocht des te drukker schilders-atc-:j liers, -kortom, bewoog zich in de kunste- naarswereld, welke door haar velerlei afwisse- 1 ling en onafhankelijkheid, wars van alle bei-e- kening, banden en kleingeestige vormen, zoo ontzaggelijk veel aantrekkelijks heeft. Het levensdoel, dat hij zich voorstelde, was even prijnzenswaardig als oorspron kelijk. Zijn groot vermogen ontsloeg hem van alle gedwongen bezigheid, zijn celibaat veroorloofde hem, zijn kapitaal naar harte lust te besteden. Door zijn verkeer in die wereld had hij opgemerkt, dat 't land van Rembrand t en van der Helst zich inderdaad zijn beide schepen, die in de Haaks zaten, uit elkander geslagen. Vlie 8 Dec. Alhier is gestrand een gedeelte wrak van een verlaten en masteloos groot schip. Veel balken drijven hier aan, waaronder onge merkte en sommigen gemerkt K. Terneuzen 10 Dec. Volgens alhier ontvangen bericht, is de Engelsche stoomboot Seakaui, kapt. Spiuk, met stukgoederen van Goole naar hier bestemd, in den avond van den 5 dezer in de Noordzee door een stoom boot aangevaren en dadelijk gezonken. De equipage heeft zich géred door op de stoomboot over te springen, die de reis vervólgde en hen in het Kanaal, met nog een tweede van een dien zelfden dag door haar overvaren kofscheepje, met aardappelen naar Antwerpen bestemd, aan een sleep boot heeft overgegeven, die ze te Huil heeft aan wal gezet. Dezer dagen is het koffiehuis van den lieer Krasnapolski in de Warmoesstraat te Amsterdam in andere handen gekomen voor den enormen prijs van f 450,000. Een half millioen fbor een koffiehuis! In een wijnhuis in de Wester straat te Amsterdam heeft een vrouw Zatermiddag namiddag bij Vergissing eene hoeveelheid vergif opgedronken. op degelijke, talentvolle kunstenaren beroe men mag, doch dat het gebrek aan be scherming menigmaal 't sluimerend genie doet kwijnen of doodt. Welnu, h ij wilde zijn fortuin daartoe ten beste geven, hij kocht schilderijen, bestelde beeldhouwwerk, schreef prijsvragen uit, kortom deed alles wat hij kon bijdragen, om de energie der kunstenaren aan te vuren. Zijn broeder huwde intusschen. Op de Keizersgracht in zoo'n reusachtig huis te wonen en niet getrouwd te zijn. ,,'t Was even alsof je een kooitje zonder vogeltje kocht," zei Johan tot' Ernst. En Ernst lachte even, als kwam hem die aardigheid niet zeer geestig voor, doch gafhèm gelijk. Aanbevelings-brieven om den heer van der Meero hier en daar te iutroduceeren, waren overbodig, de hemel weet, welke zamenzweringen de respectabele mama's met veel volwassen dochters al gesmeed hadden' om zoo'n schoonzoon te bemachtigen. Een jaar daarna was hij dan ook al ge huwd, en 't vrouwtje zijner keus scheen een goed, zacht vrouwtje te zijn. „Zij timmerde niet hoog," hadden een paar boezemvriendinnen gezegd die op mijnheer van der- Meero gerekend hadden, Zij werd, onder de hevigste pijnen, naar het gasthuis gebracht. Aan surprises en St. Nicolaas- bestellingen zijn in drie dagen tijds uit Amsterdam door de Neder- landsche en Rijnspoorweg-maatschap pijen en door de firma van Gend Loos verzonden 15229 pakken en pakjes. Besteld werden aBèéii door van Gehd Loos en den Rijnspoorweg 11,980 collis. Met het cijfer der be stellingen in Amsterdam van de Holl. Spoorweg-maatschappij, dat door den overdrukken dienst eerst de volgende week bekend kan zijn, zullen de door deze drie Maatschappijen in Amster dam bestelde pakjes het achtbare ge tal van 20,000 zeker bereiken. 'Volgens schrijven van Urker visschers hit Norderney^ is het bedrag der schade, aan schuiten, vischtuig enz. hun onlangs toegebracht door vis schers aldaar, vanwege de Pruisische Regeering bun uitbetaald. De schelvischvangst was geduren de de laaste dagen daar overvloedig. In den Haag is op 76-jarigen leeftijd overleden de heer dr. G. Ruitenschild, hofprediker en vele jaren predikant bij de Herv. gemeente in de residentie. De overledene was kommandeur der Orde van den Nederlandsclien. en die lieve beoordeeling was wel cenigs- zins waar. Zij was sentimenteel, zat ge- woönlijk romans te lezen, had onvermijdelijk zenuwhoofdpijn en liet de huishouding aan de meiden over. Hij bekommerde zich daar weinig over, 't was voldoende, dat hij aan tafel zijn vrouw bij zich zag en dat zij, wanneer hij 's avonds uit de sociëteit kwam, met hem 't avondeten gebruikte. Overigens hielden hem zijne zaken te veel bezig en zat zijn hoofd te druk in speculatief verdiept om veel naar zijne vrouw te zien. Zijne zaken bloeiden hoe langer zoo meer. Het huis kreeg een Europeescken naam en Johan durfde alles ondernemen, wijl alles hem ge lukte. ..Op zekeren avond zat Ernst nog laat op zijne kamer te lezen, de regen kletterde tegen de ruiten, de wind loeide door den schoorsteen en blies dat de luiken akelig rammelden; daartusschen hoorde men 't schel geluid van den klapperman die zijn „twaalf heit de klok" riep, toen er plotseling haastig en vreesclijk aan de schel ge trokken werd. Beneden hoorde men de meid, doodhe- daard en brommende, „zeker een belletje", door den witten gang sloffen en voorzichtig

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1