KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN. [Mo. 504. Vrijdag 14 December 1877. Vijfde Jaargang. Opjaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ADVERTENTIEN Kalender der Week. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. tfas haar naam bevlekt? Vliegend Blaadje VOOR DEN Abonnement franco p. post 50 Cfc. p.3 maanden. Uitg^VGl'S BERK.HOUT Co., Afzonderlijke nummers 1 Cent. te HELDER. Van 15 regels 25 Centen, elke regel meer 6 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. Bondag Maandag Dinsdag IToensdag panderdag frijdag Saterdag DECEMBER. 16 OpgaHg der Zon 8 u. 7 Ondergang 8 n. 46 17 18 19 20 Volle Maan. 21 HELDER, 14 Dec. 1877. Maakten we onze lezers reeds proeger attent op de voorstelling welke de s Burgerkring Harmonie" ien behoeve der noodlijdenden te Durapao zou geven, thans, nu deze poorstelling a. s. Dinsdag zal plaats lebben, berinneren we nog eens, dat le ramp, welke Curayao trof, ont- lettend was, zoodat hulp van elders Iriogend noodig is. Daarom raden pe onze ingezetenen ten zeerste aan, leze poging tot leniging van den nood lier ongelukkingen zooveel mogelijk e steunën. Wij kunnen er nog bij- toegen dat deze voorstelling zal wor- len opgeluisterd door de belanglooze nedewerking van eenige artisten van te stafmuziek der Marine, zoodat nen zeker is, een genotvollen avond n Tivoli te zullen doorbrengen, ook ia&rom, dat in de gisterenavond ge- jouden buitengewone vergadering van iet gezelschap, het aangekondigde rama voor de leden op onberispe- jjke wijze ten tooneele gevoerd is. IV. De regen sloeg tegen de ramen of ze m doodenmarsch trommelde, de wind loeide Snhopig, vreeselijk door den schoorsteen. 'Den volgenden dag was de heele stad rep en roer. „Mensch, wat een 9lag voor die vrouw!" i er een die 't goed meende. „Zoo gaat het met dien verwaten trots I den opsShik van die menschen, mom- ilde een ander, die 't nooit ver gebracht id en druk dineetjes bij van der Meero had „Dat is weer eens een goed voorbeeld," i een fijngevoelig dametje. De couranten «spreidden bet wijd en zijd, echter, zonder n naam der firma voluit te schrijven, Het st. Prinses Amalia", van Batavia naar hier, kwam te Napels den afgelooopen nacht 1 uur en vertrok van daar denzelfden middag 12 uur. Het st. Prins Hendrik," van hier naar Batavia, kwam te Port Said 12 Déc. 's morgens. In de terechtszitting van de arron- dissements-rechtbank te Alkmaar op 4 Dee. jl. is een der getuigen voor- loopig in hechtenis gesteld wegens vermoeden van het afleggen eener valsehe getuigenis. Door de politie te Alkmaar zijn twee personen aangehouden, die in een herberg aldaar een beschonken veehandelaar met geweld een som van ongeveer f50 hebben ontstolen. Woensdagmiddag te kwartier voor twee uur is op 's rijks werf te Amsterdam, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten en genoodigden met goed gevolg te water gelaten Zr. Ms. ijzeren schroefstoomschip le kl., met huidbekleeding van hout en zink, genaamd Tromp." Per telegraaf is het bericht ont vangen van het overlijden van het bekwame en energieke hoofd der Sum&tra-expeditie, den luitenant ter zee 2 kl. J. Schouw Santvoort. Ieder; die weet hoe hij zich onverdeeld aan deze hoogst gewichtige zaak wijdde, zegt de Arnh. Ct., zal beseffen, dat ook voor de onderneming, welke aan doch men begreep zulks aan de initialen en den naam van der Meero was, ge brandmerkt. Die naam, welke sedert 200 jaar onafge broken als een voorbeeld van soliditeit was geciteerd, werd der verachtig prijs gegeven. Door een ongelukkige speculatie en een daarop gevolg bankroet van een Londensch huis, had de firma een gevoelig verlies ge leden, dat Jchan door een groote speculatie zocht te herstellen. De kans was echter te gewaagd en daarenboven zette hij er een te groot kapitaal mefi op 't spel. Ze mislukte. Hij vertrouwde te veel op eigen krachten en was in zijn overmoed te opgeblazen geworden, om anderen raad te vragen of inzage zijner zaken te geven; hij beproefde het dus op eene andere wijze, doch de fortuin keerde hem den rug toe. Dóch wat het ergste was; hij moest drie maanden later 15,000 gulden betalen, en met al die verliezen zon hij op dien tijd die gelden niet bij elkander hebben. „Vraagt het aan een. of ander huis, aan uwe vrien den," duisterde hem een stem van binnen toe. Maar zijn trots kwam daar tegen op; zijne leiding was toevertrouwd, zijn verlies bijna onherstelbaar is. In den laatsten tijd hebben ontzettend veel stormen op zee geheerscht en de berichten omtrent schipbreuken volgen elkander op. Een van de ergste ongelukken der laatste dagen is het vergaan van het stoomschip European, waarbij echter gelukkig alle opvarenden, passagiers en manschappen, 104 in getal, gered zijn. Van de bij Beachy Head ge zonken Btoomboot Mizpah is slechts één der bemanning geredde overigen hebben hun dood in de golven ge vonden. De Mizpah was geladen met Sina's-appels en bestemd naar Leith. Lissabon 11 Dec. De Ned. stoomboot Stella, van Gibraltar naar Rotterdamis alhier met onklare veiligheids-kleppen binnengeloopen. Een stoker is gedood en een andere gewond. Lissabon 6 Dee. Door het Spaansche stoomschip Rivera is 2 Dec. op zee in een boot aangetroffen edn matroos, waarschijnlijk de eenige geredde der equipage van het stoom schip Margaret, van Oardiff met kolen naar Malta bestemd, welk schip 29 Nov. bij zwaar stormweder door een hooge zee plat op zijde werd geworpen en gezonken is. De equi page redde zich in de boot, doch deze sloeg door de zee onmiddelijk omer bleven negen man zich aan de boot vasthouden tot den dag, toen had hij niet dikwerf in dwazen overmoed aan zijne handelsvrienden toegevoegd, dat hij nooit iemand anders in zijne zaken noodig had, of ooit zon willen vragen. „Neen, dat nooit!" Toen kwam het schuldig denkbeeld even vluchtig bij hem op. Hij stiet het van zich af. Doch de tijd naderde en 't drong zich weer bij hem op. Als bij eens een ralschen wissel schreef en dien over veertien dagen, wanneer bij over die som weer zou kunnen beschikken, inmiddels introk Weder zette hij dat denkbeeld van zich af. Wan neer 't eens ontdekt werdDoch zijn kwade genius fluisterde hem weder in, dat zijne soliditeit te alom bekend was, om juist van hem zoo iets te verwachten. En daarbij vrijwaarde hem zijn talent om ieders hand na te bootsen, dat de nage maakte handteekening niet van de echte zou te onderscheiden zijn. Hij eindigde met de handteekening te schrijven en gaf ze uit. Een papiertje waarop hij verscheidene malen die handtee kening beproefde, had hij uit voorzich tigheid in zijn zak gestoken, doch bij toeval a* het hun gelukte de boot rond te draaien en er in te klimmen. Ach tereenvolgens stierven er 8 van koude en gebrek terwijl de eenig overlevende slapende in de boot door de Rivera werd aangetroffen. Tengevolge der werkstaking onder de metselaars- en steenhou wersknechts te Londen vertrekken uit Duitschland dagelijks een aantal werklieden daar heen. De toeloop is zelfs zoo groot, dat reeds de vraag is gerezen, of de Duitschers er niet genoodzaakt zijn, door aanbod van arbeid voor een verlaagd loon tegen elkander te concurreeren. Naar de Engineer" mede deelt, hebben eenige ingenieurs te Marseille ontdekt, dat sedert de vol tooiing van het Suez-kanaal, de wa terspiegel van de Middellandsche zee 3l/2 decimeter gedaald is. Zekere heer Reineke adverteert in de Zuid-Afrikaan van 19 Sept. het volgende: Bevallen op 14 dezer, mijn ge- geliefde echtgenoote van tweeling broeders. hetgeen de derde maal is binnen 7 jaren, dat zulks geschiedde. God zij lof voor zulke herhaalde zegenblijken. De derde maal in 7 jaar tijds. Neem mij asjeblief gevangen, zeide een Berlijnsche werkman een poosje geleden tot een politie-agent, die met hem voor het venster van op straat verloren. Het was opgeraapt en 't kwam in handen van een bankierskneeht. Op de eene zijde stond 't concept van een brief, geteekeudJoh. v. d. Meero en op de andere zijde de bewuste nagebootste handteekeningen. Uit curiositeit toonde hij 't zijn patroon, en deze, die toevallig met de laatste ongelukkige speculatiën van van der Meero bekend en geenszins tot zijne vrienden behoorende, liet het aan anderen zien, tot eindelijk een zijner vijanden zijne vermoedens aan de politie hekend maakte en deze de zaak onderzocht. Toen men den schuldigen des avonds in zijne woning opzocht, was hij ijlings, in wanhoop, zonder te weten wat hij deed, door een achterdeur naar zijn broeder gevlucht. Nog zat hij in elkaar gezakt, 't hoofd met de handen bedekt, nog leunde Ernst bewegingloos tegen den schoorsteen, door de tijding verpletterd, toen de dienaar der wet zonder plichtpleging binnentrad en Johan van der Meero verklaarde, dat hij zijn gevangene was. Johan uitte een gil.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1