KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN \o. 505. Dinsdag 18 December 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ADVERTENTIËN NTEIJ WSTÏJDINDEN. FEUILLETON. as haar naam bevlekt? 'I Vliegend Blaadje, VOOR DEN Abonnement franco p. j)Ost 50 Ct. p.3 maanden. UitgCveiS BER-ÏV.ÏÏOUT Uo., Afzonderlijke nummers 1 Cent. tc IIELDE H>. Van 15 regels25 Centen, elke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn Inzenders van Ad vertentiën worden op merkzaam gemaakt dat den dag der uitgave (Dinsdags Vrijdags), IX CV ÏO VLI*0 j morgens, geen Advertentiën voor Jien dag meer kunnen worden aan genomen. HELDER, 18 Dec. 1877. In den afgeloopen nacht is tgen den zeedijk alhier aangedreven 111 het onderstboven gekeerd schip, jen vermoedt dat het een Engelsche shoener of brik is. Ook is dezen icht op de Noorderhaaks gestrand in schip, waarschijnlijk een stoom- ot. Nadere berichten zjjn ons nog iet bekend. Zaterdagavond hielden de on- jrwijzers in deze gemeente een feeste- jke bijeenkomst in 't lokaal Tivoli, kar aanleiding van het GOjarig be- aan van de Afd. Helder, van 't kderwijzersgenootsehap. Na een jleidend woord van den voorzitter )r Afdeeling, den heer P. Uurbanus, id de heer T. Mooy als feestrede- ar voor dien avond op. In een eiende rede schetste de begaafde reker 't ontstaan der Afdeeling, rdacht de oprichters, gaf in een irt resumé de verdere geschiedenis lurende die zestig jaren, herinnerde sn aan 't vijftigjarig feest en toonde slótte in een bontkleurig visioen i, hoe de toestand der Afdeeling, Van zijne schoonzuster nam hij schrif- k afscheid, want hare overdadig prach- levensWijze, hare achteloosheid voor uishouden hadden hem dikwerf gehinderd, s had hij haar menigmaal daarvoor ge- rschnwd en nu was 't hem onmogelijk vrouw nog in persoon te gaan zien. [ij had voor haar en haar tienjarig kind aan wat hij kon, en bovendien zij had lers ook nog hare familie. )rie maanden later bekende Johan zijn Irijf en werd tot twaalfjarige opsluiting ordeeld. Irnst's leven was gekrenkt. Alles wat dierbaar had, waarvoor hij leefde, had in verband met 't onderwijs over 40 jaren zouhunnen wezen. Bij den vriendschappelijke!! maal tijd werden, zoowel vroegere als te genwoordige aanwezenden, alsmede de afwezigen, meer of minder geestig herdacht. De eetzaal was door de goede zorg van de feestcommissie eenvoudig maar doelmatig.en net gedecoreerd. Die heeren verdienen een woord van dank en hulde voor de leiding en 't programma van den feestavond. De vergadering had, het genoegen den heer school-opziener, eere-voor- zitter, een paar maal aanwezig te zien. Aan het stoomschip Stad Mid delburg is Vrijdag, op reis van Queensboroug naar Vlissingen, een ongeval overkomen. Het is op een wrak geloopen, waardoor een wiel brak en het schip bij de West-Hin- derd moest blijven liggen. Het is thans naar Vlissingen gesleept. Het Ned. kofschip .'Eiliua Al- berdina, gezagvoerder Kruisinga, is in de Vluchthaven van Bremen in brand geraakt en uitgebrand. De schade is zeer aanzienlijk, maar het droevigste is dat de gezagvoerder bij het Ongeluk onkwam. In het kantoor van den wijn handelaar Boelen, gelegen op het O. Z. Kolkje te Amsterdam, is Vrij dagnacht een brutale diefstal ge pleegd. Door de diepe stilte, in deze buurt, begunstigd, hebben de dieven het onderste paneel uit de deur aan hij vaarwel gezegd. Doch dat was niets in vergelijking van de schande, waaronder hij gehukt ging. Vreeselijker slag kon hem niet treffen, die alles wat met eer in ver band stond, zoo fijn gevoelde, en een eer lijken wandel als den hoogsten adel van den mensch beschouwde. Hij verliet daarom 't land, ging naar Bordeaux en zocht daar een betrekking als handelsbediende op een der kantoren. Hij vertoefde er twee jaren en vertrok ver volgens met goede aanhevelings-hrieven naar Triest, waar hij als eerste boekhouder aau 't hoofd vau een groot handelshuis geplaatst werd. Later kreeg hij deel in de zaken, deed goede, omzichtige speculatiën en kreeg op nieuw fortuin. Zijn patroon, die den afgetrokken man lief had, trok zich zijner aan en zocht hem afleiding te geven door hem in zijn huise- lijken kring te leiden. Twee jaren later was hij de echtgenoot van zijn patroon's dochter, doch verloor haar spoedig aan de cholera, die toen vree sdij k in Triest heerschte. de straat gebroken en zijn door het vierkant, hierdoor verkregen, naar binnen gegaan. Met breekijzers werd nu het slot van de kantoordeur ver brijzeld, waarna het oog dadelijk op de brandkast viel. Deze was van zeer solide constructie,' doeh zij be zweek eindelijk onder de hamerslagen op de breekijzers, die blijkbaar met taai geduld op het slot werden be proefd. Gelukkig heeft de heer Boelen de gewoonte, in deze brand kast niet veel waarde te bergen. De geldswaarde, ongeveer f 120 a 130, is medegenomen, terwijl de boeken en papieren Vrijdagochtend door het kantoor verspreid werden gevonden. Een werkman, gehuwd en va der van eenige jeugdige kinderen, nabij Schellingvroude op een stoom- haggermolen werkzaam, is Donder dag, bij zijn pogingen tot voorko ming van een aanvaring, tusschen twee schepen gevallen en verpletterd. Te Zwolle zijn een landbouwer en zijn 7-jarig dochtertje aan zooge naamde worst-vergiftiging" overle den. De begrafenis van het kind is heden op last der justitie gestaakt, om het lijkje te onderzoeken. De worst was van een gezond varken, doch schijnt niet goed toebereid te zijn geweest. De vorige week geraakten te Oss twee bezoekers der markt aldaar bij het naar huis gaan in twist, die zoo hoog liep, dat de een den ander Nu verkwijnde hij van verdriet; hij ont trok zich aan de zaken en werd eiken dag zwaarmoediger. De doctoren rieden hem een ander klimaat aan en schreven zijne kwaal aan een soort van heimwee toe. Hij was nu twintig jaar in den vreemde geweest. In dien tusschentijd was zijn broeder in de gevangenis gestorven, zijne schoonzuster had zich dadelijk na het ver trek van Ernst in een klein plaatsje ge vestigd. Dit had hij van een vertrouwd vriend vernomen, die hem tevens had be richt dat nit latere informatiën was gebleken, dat zijne schoonzuster gestorven was en zijn nicht in 't huwelijk was getreden en in Duitschlaud verblijf hield. Na een afwezigheid van een en twintig jaren zette Ernst van der Meero zijn voet weder op Nederlandschen bodem, doch onder een anderen naam. Toen hij 't land verliet, had hij voor altijd van dien naam afstand gedaan, die hem door zijns broeder handelwijs onge lukkig had gemaakt. In den vreemde had hij zich Macku ge- een steek in den onderhuik toebracht. De ongelukkige is reeds aan de ge volgen overledende dader is naar het huis van burgerlijke verzekering te 's Hertogenbosch overgebraeht. Een jonge vrouw te Amster dam, die door werkeloosheid van haren man in benarde omstandighe den verkeerde, verzon een oneerlijk middel om daaruit te geraken. Toen zij nl. nog dienstbode was bij mevr. B. had zij meermalen voor hare meesteres van den chef der firma, waarvan haar meester lid was, een bankbiljet vau f 1000 gehaald voor de huishouding. Zij wilde nu trach ten op de oude manier een dito bil jet te verkrijgen tot verbetering harer j positie. Zij begreep, dat zij zelf niet kon gaan en ook een ander met een I mondelinge boodschap niet kon stu- I ren, en daar zij de schrijfkunst niet i verstond, vervoegde zij zich bij een requestenschrijver, wien zij de vraag dicteerde om aan brenger vau het briefje een bankbiljet van f 1000 mede te gevenen om alles den schijn te geven, dat het verzoek wer kelijk van mevrouw B. kwam, werd in het envelopje nog een geschreven visitekaartje van bedoelde dame ge daan. De gewone kruier van mevr. B. werd met de boodschap belast. De chef der firma ontdekte dadelijk, dat het schrift niet dat van mevrouw B. was; hjj waarschuwde de politie, die de jeugdige vrouw in verhoor nam, waarbij zij bekende aan boven- noemd en bleef dien uaam behouden. Toe- vnllig deed zich spoedig daarop den verkoop van 't kasteel Westerhout met bijliggend boseh voor, en hij werd eigenaar en besloot daar zijn leven in rust en studie te ein digen. Het was natuurlijk dat de man die op zulk een kwetsbaar punt als de eer eener familie voor den fijngevoeligen is door 't verlies van zijne vrouw, zoo diep getroffen was geworden, dat hij geen lust in de alledaagsche conversatie gevoelde, doch hij wilde voor zijne evenmenschen leven, en alhoewel onbekend, bleef hij nog zijn oude beginselen getrouw en moedigde knnst en letteren aan. '.imb$woa ut.7 hom is steno 't Was veertien jaar geleden. Marianna en Trits, de aangenomen kinderen van mijnheer Macku, waren allerliefst opge groeid en strekten geen der dorpelingen meer tot ergenis. Iedereen had zich met den eigenaar van Westerhout en de twee kin deren verzoend. Zelfs de burgemeesteresse had nu altijd

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1