KLEINE COURANT lELDER EN OMSTREKEN l\lo>09. Dinsdag 1 Januari 1878. Zesde Jaargan abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., advertentien IEWSTIJDINGEN. teuilleton. 't Vliegend VOOR DEN anden binnen de gemeente 35 Ot. franco per post 60 te HELD E R. Van 1—5 regpls 25 Centenelke regel meer 6 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- eh VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. 'RIDER, 31 Dec. 1877. Mgen (1 Januari) zal het jaren eleden zijn, dat het Rijks -.arine-hpitaal alhier, werd in ge bruik gesld. Ob sehver bij den geneeskundigen d, isit, d heer J. F, Groen, is de eenige ditgedurende dien tijd onaf gebroken >ij gemelde inrichting is wc -kzaangeweest. Tot odsdienstleeraar bij de Is- raölitischeemeente alhier, is benoemd de heer S.Ülzas, thans te Gorinchem. '3e'. heer hs, te Tiel, is benoemd in aatg van ijlen den hr. M. J. v. Tjjn. Het t. Celebes, van hier naar tavia, a-iveerde 28 Dec. te Napels vertrol vandaar mjdderpacht. Kapein J. van Dorp, met het ,?chip Wiem Beukelszoon 28 Dec. lo Vlaarcngen gearriveerd, rappor- t op le reis van Valencia naar n__r, denl8en Dec. 11., 41° 27' NB. *■•1° 10' WL., bij het aanbreken vu den lag een groote hoeveelheid wrikhoutte zijn gepasseerd, waar onder eeige stukken van het ameu- bel jmentran een groot schip, en in dea loop van den mórgen te hebben geviseht jen baal tabak, gem. Ben- ang M, No. 61, zoomede een wit' schildirde reddingboei, waarop piet wurte lttersFrieslandRotterdam. Dit h helaas wel als een onjoo- -vnbaar bewijs te beschouwen van (iVaar het HoCgduitsch.) Sadat hij zich overtuigd had, dat de *uer geen anderen uitgang had, snelde hij de eijne cn schoof tafels en stoelen 'ur de deur. Toen keerde hij naar de ■moorde terug. Het gezicht van het toone, bleeké meisje boezemde hem' innig lélijden inhij onderzocht- de wonde en r pols, en vond, tot zijn innige vreugde teekenen van leven. Eigen,gevaar ver-' tnde, haalde hij het noodige uit zijn 'os, verbond de wonde en droeg het oone meisje in de voor hem gereed ge- vktö kamer. Met het brandende licht, overgehaalde pistolen en den blooten en voor zich op de tafel, wachtte de af hetgeen er verder gebeuren mocht, «ijl hij van tijd -tot tijd de pols der on- ukkige: voelde, :en zich meer en meer neugdie, dat zij nog leefde. het verongelukken en uiteenslaan van het vermiste stoomschip Friesland mét al zijne passagiers en rijke lading. Niet alleen, onder de equipage, maar ook onder de passagiers, be hoorden verschillende personen in de gemeente Helder tehuis. Pit Sphiermonnikoog wordt van 25 December gemeld: Heden ochtend woei er van den veraten toren een vlag met een knoop er in, ten teeken dat er een schip in nood zat op de zoogenaamde Kalk- plaat, ruim een uur ten westen van dit eiland. Zoodra men dit onrustba rend sein gewaar werd, begaven zich een aantal -wakkere zeelieden naar het huisje, waarin door de. zorg der Noord- én Zuid-Holliuidsche redding- maatschappij een uitstekende redding boot aanwezig is, De comniissie oor deelde het vóór het oogenblik te ge vaarlijk, om met eenige hoop op goeden nitslag een poging te wagen. Doch tegen 11 uur kreeg men de vergunning om te gaan. In een oogenblik verschenen er een tiental paarden, die de boot «aar het noord westpunt van het eiland slëépten. De stormwind, welke den geheelen nacht had gewoed, bleef met onver minderde kracht voortwoeden en deed de hagelsteenen met geweld in aangezicht snijden. Toch werd de boot in zee gelaten. Zoover mogelijk trokken de paarden de zware boot in 't water en het was de taak van de Nu en dan meende hij, dat hij in den gang iemand hoorde rondsluipen,, maar spoedig verdween het gedruisch weder en alles bleef in rust. Na middernacht ging de in de pijp ge brande kaars uit, en de Graaf moest in het duister blijven zitten; maar de heldere sterrenhemel verbreidde zooveel licht in de kamer,; dat hij de voorwerpen rondom zich kon onderscheiden. De spanning, in welke hij zich bevond, en de- zorg voor de ge. wondedreven de slaap uit zijn oogeu. Sints het licht was uitgegaan, vreesde hij meer dan te voren voor een overval der róoversdaarom verdubbelde hij zijn waak zaamheid ook. Plotseling hoorde hij gerucht aan het venster zijner kamer, en bespeurde kort hierna bij sterrenschijn een hand, die aan het venster drukte, om liet te openen, „'Ellendige sluipmoordenaar," dacht de Graaf, „uwe voorzichtigheid is te vergeefs; ik ben op mijne hoede." Spoedig greep, hij naar de pistool, en toen op een herhaalden druk het venster menschen om haar verder te bren- gen. Een vijftigtal krachtige armen brachten haar zoover, dat zij vlot was. Maar nu begon eerst het moeie- lijkste van het werk. Met kracht en beleid werden de roeiriemen door een elftalvrijwilligers bewogen. Tel kens trachtte men vooruit te komen, en telkens sloegen de woedende gol ven het vaartuigje terug. Honderden malen stond het, nu eens bijna loodreeht op den voorste ven,. dan weer óp den achtersteven in de hoogte en telkens bleef men het met den kop op den wind hou den. Deze worsteling duurde een paar urendoch bleek ten slotte vruchteloos te zjjn geweest. Het was onmogelijk door de vreeselijke bran ding heen te komen. Teleurgesteld moest men zwichten voor hetgeweld der elementen. Met.I Jan. a.s. wordt de qua rantaineplaats te Wieringen opge heven. Pet feit, dat gedurende tal van jaren noqit van die inrichting gebruik gemaakt werd, schijnt daar toe aanleiding te hebben gegeven. Door den kerkeraad der Doops gezinde gemsente te Burg, Waal en Oosterend op Texel is in zijne ver gadering van 27 dezer besloten de tweede christelijke feestdagen hene vens den hemelvaartsdag af te schaffen en daarvóór in de plaats te stellen eene godsdienstoefening, op oudejaars avond te houden. Dit besluit, dat met open ging en er zich een mannelijke ge daante vertoonde, welke zich gereed maakte er in te klimmen; drukte hij los en als van het schot getroffen, verdween de ge stalte pijlsnel. Inmiddels geloofde de Graaf nog geens zins 't gevaar te hoven te zijn; hij nam daarom een tweede pistool en den degen in de hand, toen hij hoorde, dat er gerucht in huis ontstond, dat men de trappen opsteeg en de kamerdeur trachtte te openen. „Wie daar?" riep de Graaf met een forsche stem. „Om Godswil, mijnheer!" riep de waardin, „wat is er toch gebeurd? Open de deur toch „Weg schurkenantwoordde de Graaf uw schandelijk voornemen is ontdekt, gij zijt bij den verkeerden man gekomen. Wie zijn leven lief heeft, kome mij niet te na. „Gij vergist umijnheerklonk het weder door de deur, „open slechts en alles zal u duidelijk worden." Het gezelschap voor de deur scheen ver meerderd te zijn, want een basstem ver-. algemeene stemmen is genomen, zal aan de goedkeuring der gemeente onderworpen worden. Zaterdagavond had in Odéon te Amsterdam een samenkomst plaats van de toegetredenen tot de Vrije Gemeente, waarin het voorloopig Cpmité van organisatie de volgende" voorstellen deed, die allen werden goedgekeurd. Openbare bijeenkomsten zullen plaats hebben eiken Zondag, voor middags ten half elf ure, in het ge bouw Concordiaaan de Leidsche barrière. Leden, zoowel vrouwelijke, als man nelijke zullen het stemrecht be zitten. Zij, die geen leden zijn der Vrije Gemeente, doch haar door bijdragen steunen, hebben toegang tot de open bare samenkomsten. Dat het godsdienstonderwijs voor de kinderen der leden alleen zal worden opgedragen aan wetenschap pelijk gevormde mannen. Dat de kerkelijke viering van den tweeden Paasch-, Pinkster- en Kerst dag alsmede van den Hemelvaartsdag zal opgeheven worden. Dat collecten in de samenkomsten worden geweerd. Dat de Hervorming op den 31sten October door de Vrije Gemeente kerkelijk zal worden gevierd en dat de laatste Zondag des jaars een dag zijn zal, geheel aan het familieleven gewijd. eenigde zijn: „Open toch de deur!" met de stemmen van twee vrouwen, en krachtvolle slagen dreunde tegen de wrakke deur. 'Iéder oogenblik vreesde de Graaf den overval der bende, en beval zieh reeds Jin Gods bescher ming aan. Eensklaps vernam hij bet geluid eens posthoorns, en boorde weldra een wagen over de landstraat voortrollen. Naar het venster zich spoedehde, kerkende bij den postwagen en riep den postillon toe hem ter hulp te komen. Deze en: de gezamen lijke passagiers verzuimden niet hem ter hulpe te snellen; dadeiijk werd.de huisdeur opengeloopen, de gewaande roovers voor de kamerdeur gegrepen én de Graaf verlost. De waardin, de knecht en de meid riepen luidkeels, dat zij onschuldig waren. Het gewonde meisje sloeg de oogen pp, en toen zij bij-bet licht, dat men gehaald bad, de gebonden waardin herkende, lispelde zij met een zwakke stem„Moedermijne moeder Slot volgt.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1