KLEINE COUEANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN !\!o. 511. Dinsdag 8 Januari 1878. Zesde Jaargang. ABONNEMENT Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., te HELDER. ADVERTENTIËN NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 8 Jan. 1878. FEUILLETON. VERST OOTEN. 'f Vliegend Blaadje. VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. 3 franco per post 60 Van 1-5 regels25 Centeneikeregel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMÖRGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. Zaterdagavond jl. herdacht de vereeniging Het kruis voor krijgsver richtingen, onder de zinspreukHelpt elkander, alhier, op feestelijke wijze haar 5jarig bestaan. Het vereenigingslokaal »de Ko ningskroon was door den heer Volkering op zeer nette en zelfs smaakvolle wijze versierd. Nadat de vergadering door den president, den heer Tienstra, met een gepaste toe spraak was geopend, namen de feeste lijkheden een aanvang met de op voering van het blijspel De Hoorn blazer van de 2e compagnie en de geest van den Wethouder," dat flink werd uitgevoerd; vooral brachten de medewerkende dames daartoe veel bij, wier spel niets te wenschen overliet. Verder werd het feest afwisselend voortgezet met het zingen van feest liederen, voordrachten, toasten, mu ziek, enz., en bleef het groot aantal leden tot laat in den morgen bijeen. Voorzeker zal dit feest, dat op genoegelijke wijze eindigde, bij de leden dier vereeniging een aangena- inen indruk achterlaten en den band der onderlinge vriendschap nog nau wer toehalen. De afdeeling Helder, van de ver eeniging »Het Metalen Kruis," was bij dit feest vertegenwoordigd door haren president, den heer C. Ruigh. Een Poolsche geschiedenis. i). De torenklokken van Warschau hadden zoo even de elfde ure des avonds verkon digd, en ver heen weergalmde de laatste slag. Het was de nacht van den lé Janu- i ari 1863. Het geraas der rijtuigen, dat anders den wandelaar als de dof bruisende golven der zee in de ooren klonk en hem de nabijheid der stad verried, was verstomd; een diepe stilte lag over de geheele stad gespreid. Eenzaam en ledig waren de openbare pleinenals reuzige grafgesteenten van een groot kerkhof verhieven zich de gebouwen daar, en ernstig en zwijgend staken de torens der kerkenbeschenen door de stralen der maan, op den donker- blauwen met sterren bezaaiden hemel af. Aan den Zeedijk alhier is Zondagmorgen jl. aangedreven het lijk van een manspersoongeheel naakt en in verregaanden staat van ontbinding. Het is direct ter aarde besteld. Het st. Prins Hendrik, 24 Nov. van hier vertrokken, kwam te Batavia aan den 5 Januari. Het st. Celebes, van hier naar Batavia, is 5 Jan. avonds van Suez vertrokken. Het st. Koning der Nederlanden, van hier naar Batavia, is 6 Januari 's namiddags te Southampton aan gekomen. Aangaande het Ned. schip Aurora, kapt. Zoutman, 2 Oct. van Middlesbro naar Brake vertrokken, heeft men niets vernomen. In den morgen van 31 Dec. jl. waren de negen vischsehuiten van Ameland ter vischvangst in de Noord zee uitgezeild. Zij werden tegen den middag plotseling door een hevigen storm uit het Noorden overvallen, waardoor de schippers genoodzaakt waren, met verlies van vischnetten, te trachten weder naar wal ts komen. Aan acht schuiten mocht dit, niet dan met veel gevaar, gelukken de negende, bevaren door schipper Rienk G. Visser, sloeg echter vóór het zee gat vol water en kantelde, waarbij de vier opvarenden, en onder hen drie gehuwden, het leven verloren. De vischschuit sloeg den volgenden Met akelig gloeiende oogen, het voor hoofd in sombere plooien gelegd, wandelde Murawieff, de Russische gouverneur, in de ruime kamer van zijn paleis. Somwijlen bleef hij een oogenbiik voor de marmeren ronde tafel staan, om bij het licht der reeds laag afgebrande waskaarsen, de papieren te lezen, welke hij in de hand hield. Plotse ling schitterden zijne oogen en zijn mond trilde, doch slechts een oogenbiik; dadelijk kwam weder de gewone, strenge kalmte op zijn gelaat terug. Hij ging op nieuw eenige keeren been en weder en las andermaal verder. Eindelijk wendde bij zich tot den brenger dezer papieren, die bij den ingang op eerbiedigen afstand stond en vroeg met steeds hooger opvlammenden toorn „Dus heden nacht waren trots mijne bevelen weder vergaderingen in die huizen De directeur van politie want deze was de brenger bevestigde het. „Hoeveel personen van deze rustverstoor ders zijn ia hechtenis genomen?" „Veertig Polenwaaronder de graaf Dewbinsky, die de raddraaier en tegelijk de morgen ten ondersteboven bij Nes op het strand en is mede verloren. Mevr. N. van Anrooy te Kampen, spoort vrouwen en meisjes aan, tien cent af te zonderen voor een zijden vlag met het geliefd ro od, wit, blauw, welke vlag medegegeven zal worden aan het Nederlandseh vaartuig, dat den tocht naar het Noorden zal on dernemen. Mocht er te veel geld bijeengebracht worden, dan zal het overschietende bestemd worden tot aankoop van instrumenten voor de wetenschappelijke onderzoekingen. De Ned. Maatschappij van Weldadigheid viert dit jaar, 25 Au gustus, haar 60-jarig bestaan. Deze week heeft een bezoeker van een der wijnhuizen op den Zee dijk, te Amsterdam, een paar knapen, die telkens de deur kwamen open- stooten, zoodanig met een talhout geranseld, dat de politie proces-ver- baal heeft opgemaakt wegens verre gaande mishandeling. De knapen zijn onder heelkundige behandeling ge steld. Een spoorwegwerker, belast met het strooien van zand op de rails, is Maandagavond te Arnhem door een naar Duitscliland vertrekkenden trein overreden, waarbjj hem een voet en een arm van het lichaam ge sneden en de schedel verbrijzeld werd. De ongelukkige was onmiddelijk ee* lijk. Door het comité der diake nessen-inrichting te 's Hage is ont vangen een gift van f 20.000 van baron en baronesse O. van Wasse naar Catwijk, voor het nieuw te bouwen diak. gesticht aldaar, onder leiding van mevr. de Bronovo, met bepaling dat daarin een herinne- rings-steen moet worden geplaatst, bevattende de namen van wijlen H. M. de Koningin der Nederlanden. Te Oldenboorn dronk een 2jarig kindje van den landbouwer S. N. uit een keteltje met kokende koffie, met het treurig gevolg dat het kort daarna bezweek. Te Welsrijp is bij den ambte naar van den burgelijken stand aan gifte gedaan van de geboorte van een kind, dat zonder vaders naam ingeschreven moest worden. Van grootmoeders is het evenwel zooveel te ruimer voorzien, want niet alleen zijne grootmoeder, ook zijne over grootmoeder en overovergrootmoeder zijn nog in leven. Eergistermorgen is uit de Meinesz-wijk te Nieuw-Amsterdam opgehaald het lijk van Seye de Jong, die sedert Nieuwjaarsdag vermist werd. Vermoedelijk is de drank de oorzaak, dat hij in het water geraakt en verdronken is. Seye is een broe der van Pier de Jong, die met Pink steren jl. het leven door doodslag heeft verloren, waarvan de eerste aanleiding ook in den drank moet gezocht worden. ziel van het geheel is." „Goed wij zullen de ziel van het lichaam weten te scheiden." De generaal naderde de schrijftafel en schreef haastig eenige regels op een vel papier. „Hier," zeide hij tot den beambte, „is het bevel tot het transport der gevangenen naar Siberië; zorg er voor dat alles schielijk en zonder opzien te baren geschiedt, en binnen hoogstens een uur graaf Dewbinsky voor mij staat. Ik zal met die lieden kort proces maken! Buigend verwijderde zich de directeur van politie. De minuutwijzer der pendule had den omloop van een uur na de ver- wijdering van den politiechef, nauwelijks ten halve afgelegd, toen deze andermaal door een lakei werd aangekondigd en op een wenk van Murawieff gevolgd door een jongen man binnentrad. Deze was forsch van gestalte en kon ongeveer zes en twintig jaren oud zijn. Het fraaie ovaal gezicht was omgeven door zwaar donkerbruin haar, dat lang en krullend op de breede krachtige schouders neervielonder de lange wimpers schitterden donkere oogen, en dikke dicht bijeenstaande wenkbrauwen, zoomede het hooge breede voorhoofd, getuigden van geest en energie. Een zware knevel bedekte de lippen en een kortere baard de kin. De gouverneur had zich in een purper fluweelen armstoel neergelatep en aan- sehouwde met somberen blik den gevangene, d£e.. in de houding van een volmaakt man der wereld en met open gezicht de toe spraak van den Bussischen generaal af wachtte. „Mijnheer de graaf, gij hebt in weerwil van mijn streng verbod een vergadering ^dej revolutionaire razenden niet alleen bijge woond, maar zelfs als president gefungeerd Deze vergaderingen, die slechts revolu tionaire plannen bewerken, duld ik niet. Ik behoef geen staatverbeteraars Buitendien geeft ge heimelijk een dagblad uit, dat de grootste smaadartikelen tegen onze regeering bevat." „Mijnheer de generaal, ik veroorloof mij te doen opmerken, dat ik slechts de mis-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1