KLEINE COURANT HELDER, NIEUWEDIEP EN OMSTREK \o. 512. Vrijdag 11 Januari 1878. Zesde Jaargang. abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., te Beider. advertentien Kalender dei* Week. FEUILLETON. VEKSTÖOTEN. a. 1 .uaflaopv; TaaTiüJü VOOR DEN IJIODJI blööisd S'JUB Jr.i Ilo'tl .1. iVJi.ilTBriÜ/!' b per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. 3 franco per post 60 s Van 15 regels35 Centen, elke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DlNsÖAG'S- VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers, bezorgd zijn. JANUARI. Zóndag 13 Opgang der Zon 8 u. 8 m. Ondergang 4u. 12 m. Maandag 14 Dinsdag 15 Woensdag 16 Donderdag 17 Vrijdag 18 Zaterdag 19 Volle Makn. N .1fWSTt JTD1NOËN .HELDER, 11 Jan. 1878. Gisterenavond werd door 't ge zelschap Liefde tot Kunst," in Tivoli, teq,tooneele gevoerd: »Selim de Ne gerslaaf", tooneelspel in 5 Bedrijven door A. P. Geerke. ,'t Gezelschap handhaafde zijn vroegerqu roem. Mep kon zien, dat er gestudeerd was, en niet alleen de hoofdvertooners, maar ook de negers-figuranten waren voor hunne taak berekend. Herhaaldelijk werden de beide Beauval's, Selim en Samo geapplaudiseerd. Indrukwek kend was de zang bij den aanvang van 't derde bedrijf. Met genoegen kunnen we mede- deelen, blijkens achterstaande adver- tefitie, dat Selim" Zondagavond voor het publiek zal worden opgevoerd.' Een dergelijk stuk, nog door geen liefhebberij-gezelschap hier ter plaatse gespeeld, zal zeker veel nieuwsgie rigen trekken. In het jaar 1877 zijn binnen deze gemeente geboren 444 jongens en 427 meisjes, waarvan buiten 't hu welijk 9 jongens en 8 meisjes. Elders Een Poolsehe geschiedenis Dewbinsky zweeg; de spieren van zijn aangezicht trilden, terwijl de blik van Mu- rawieff doordringend op hem rustte. De kalmte van den gevangene maakte indruk op den opgewonden generaal, die nu zijn toon eenigszins verzachtend, hernam „Ik heb nauwkeurig naar uwe omstan digheden laten onderzoeken. Gij hebt van uwe ouders een landgoed bij Dnbrovioa, ongeveer dertig mijlen van hier verwijderd, geërfd. Ge zult binnen twee uren War schau verlaten en begeleid van twaalf kozakken en een wachtmeester naar nw landgoed vertrekken en daar zoolang blijven tot ge het verlof erlangt naar Warschau te mogen terugkeeren. Het escorte blijft zijn geboren, behoorende tot de, wer kelijke bevolking der gemeente, 2, jongens en 5 meisjes, In, deze ge meente zijn geboren, niet behoorende tot hare werkelijke bevolking, 4 jon gens en 7 meisjes. Onder de gebo renen waren 15 paar tweelingen evenveel jongens als meisjes. Leven loos aangegeven werden 16 jongens en 19 meisjes. Overleden zijn binnen de gemeente 208 mannen en, 185 vrouwen, waar van 135 mannen en 107: vrouwen in ongehuwden staat, 63 mannen en 50 vrouwen in gehuwden staat, 8 man nen en 28 vrouwen in wednwenstaat, en 2 personen waarvan de burger lijke staat onbekend was. Elders zijn overleden, behoorende tot de werke lijke bevolking der gemeente 13 mannen en 7 vróuwen. In de ge meente zijn overleden, niet behoorende tot bare werkelijke bevolking, 18 mannen en 4 vrouwen. Yan elders hebben zich in de ge meente gevestigd: 672 mannen en 509 vrouwen, terwijl 985 mannen en 964 vrouwen de gemeente met der woon hebben verlaten. Het getal huwelijken bedroeg 206, alstusschen jongmans en jonge dochters 171, tusschen jongmans en weduwen 15, tusschen jongmans en geseheiden vrouwen 3, tusschen we duwnaars en jonge dochters 9, tus schen weduwnaars en weduwen 6, tusschen weduwnaars en gescheiden vrouwen 1, tusschen gescheiden man nen en weduwen 1. als wacht bij ugij moogt twee uren in den omtrek van Dubrovicarijden gaan of dansen." bij deze woorden werd de ge laatsuitdrukking van den spreker bitter spottend doch verder moogt ge niet. Daar ik weet dat gij een groot minnaar van een vroolijk leven zijt, moogt ge ook bezoek ontvangen, echter niet meer dan vier personen tegelijk. Mocht ge be proeven de vlucht te nemen of in nw kasteel vergaderingen te willen houden, dan heeft de wachtmeester het bevel n oogen- blikkelijk neer te schieten als een dollen hond. Ook raad ik u geen pogingen tot omkooping te doen, want ieder soldaat heeft zulks als een poging tot ontvluchting te beschouwen, en dat de dertien kerels niet schertsen zult ge zien' zoodra ge nader kennis met hen gemaakt hebt. Nu nog iets: wees indachtig dat elke moordaanslag, die soms door uwe lieden beproefd mocht worden, n aan het lot onderwerpt, dat gij voorshands ontgaan zijt. Dé slede en de bedekking staan reeds beneden gereed; inge val dit bevel, mijnheer de graaf, u niet be- Nu het als zeker kan worden aangenomendat het Stoomschip Friesland" met man en muis is ver gaan, is de aandacht terecht geves tigd op de vele nablijvenden die vooral te Rotterdam, door deze ramp hun verzorgers verloren. Men zal trachten hun droevig lot zooveel mo gelijk te verzachten. Yolgens de »N. R. Ct." worden door de Ree- derij ernstige pogingen aangewend, om geld te verzamelen voor de weduwen en weezen, die hulpeloos achterbleven, Bjj hun persoonlijk be zoek aan de voornaamste kantoren te Rotterdamhebben de. reeders tot heden een som van omstreeks f 14,000 gulden bijeengebracht. Ook heeft, volgens het »Hbl." een der zangvereenigingen te Rotterdam een uitvoering met dit doel zich voorgenomen. Het. Hbl. verneemt ernstige klachten over het oponthoud, dat de scheepvaart ondervindt, doordien de Noordzeesluizen bij dag tot spuiing worden gebruikt, om het Noordzee kanaal opfeil te houden. Yolgens bericht van het Burean Veritas zijn in de maand Nov. 1877 verongelukt 190 zeilschepen (waar onder 4 vermiste) alsvan Engeland 77, Duitschland 21, Amerika 20, Frankrijk 14, Noorwegen 14, Neder land 7, Portugal 7, Zweden 6, Dene marken 5, Italië 5, Oostenrijk 3, de Argentijnsche Republiek 1, Belgie 1, Rusland 1 en 8 waarvan de nationa- vallen mocht, gelieve gij het mij te zeggen." „En wat gebeurt met mij zoo ik oprecht neen zeg?" antwoordde Dewbinsky trotsch. „Dan wordt ge binnen vier-en-twintig uren gefusilleerd," luidde Murawieff's ant woord. De gevangene zweeg een oogenblik. Den dood vreesde hij niet, hij had hem reeds meer dan ééns onverschrokken in de oogen gezien, hij had zich met de gedachte er aan vertrouwd gemaakt van het oogenblik af toen hij het besluit had genomeu aan het vaderland de krachten van zijn geest en lichaam te wijden. Maar baatte het 't vaderland, zoo hij nu door een weigering tegen 's gouverneurs bevel, zich aan den dood overgaf? Bepaald nieten voor hem lag de toekomst met haar geheimzinnigen sluier, de hoop op een gelukkige vlucht. Bliksemsnel volgden deze gedachten elkander in zijn geest op. „Heer generaal," antwoordde hij, „ik onderwerp mij ik moet mijne vrienden verlaten, de stad, die mij lief is geworden, de zaak, voor welke ik alles heb opgeofferd; liieit niet is opgegevenen 16 stoom schepen, (waaronder 3 vermiste,) als: van Engeland 10, Duitschland 2, Amerika 1, Italië 1, Noorwegen 1 en Spanje 1. Het st. Prins van Oranje, van Batavia naar hier, stoomde voorbij Carvoeire den 8n Januari 's morgens, Het st. Madura, van Batavia naar Kopenhagen, kwam te Port-Said en vertrok van daar den 9 Januari 's middags 12 uur. Het st. Koning der Nederlanden, van hier naar Batavia, vertrok van Southampton den 8den Januari 's namiddags. Men deelt aan de L. Ct. mede, dat te Akkrum een jonge dochter, die bij een liefhebberij-tooneelvoor- stelling aldaar de rol van krankzin nige vervulde, weinige dagen na de voorstelling zelve krankzinnig is ge worden. Er wordt verondersteld, dat het spel dermate op hare zenuwen heeft gewerkt, dat de phantasie voor de ongelukkige in werkelijkheid is overgegaan. In het kleine Vlissingen stelen de dieven in 't groot; een paar da gen geleden althans lei de politie be slag op een gansehe wagenvracht hout, door eenige werklieden ont vreemd. Dinsdagochtend jl. omstreeks half acht ure, ging de dienstbode van den horlogemaker v. P., op den Vis- sohersdijk te Rotterdam, in de buurt want ik ben er trotsch opbijna geheel mijn vermogen heb ik aangewend om mijn dierbaar Polen te reddenIk ben over wonnen, gij zegeviert! Gij speelt hier den meester, wij zijn uwe slaven. De knoet en de wet der bajonetten zijn Buslands bondgenooten. Maar denk aan dit uur recht zal recht blijven, en keerde men het heelal het onderst boven, de vrij heid zal toch haar triomf vieren, stormen ook legioenen barbaren tegen hare bestrij ders los!" „Zwijg!" schreeuwde Murawieff, wiens onderdrukte woede thans losbrak. „Had ik niet van Petersburg het bevel ontvangen u te verschoonen, ik liet u, zpo waar God leeft, oogenblikkelijk de knoet geven, tot de laatste ademtocht uwe lippen ontvlood Weg met den verrader!" riep hij den directeur van politie toe, „gij verlaat dien man niet voor hij in zijn slede zit; mijn bevel moet dadelijk uitgevoerd worden. De graaf mag met niemand meer verkeeren en slechts een bediende mag hem vergezellen Nu voort!

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1