KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN Mo. 513. Dinsdag 15 Januari 1878. Zesde Jaargang zeep. abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. advertentiën feuilleton. VERSTOOTEN. Lt, zich jrs en nzetten laatste zonder nen,en slechte minste ilenwe n staat n, daar die de irvaar- zich n staat ond tè kje te Kunst- it met s van plom- en en van m den clels, eP-_ van er le ULL- 1. W. ;szout ;en en een 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. 3 franco per post 60 Uitgevers berkhout Co., te HELDER. Van 15 regels 85 Centenelke regel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. enng, i echt' esteld a 25 i kilo V. V. DE Az.; ierin- nstig iven- :en- 77. har- uit- eene i en nrige ir, KS. ver- cons ns a ns a van ven- npel VIS. iit. rnz. )Og- blik bii ULj Jr. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 15 Jan. 1878. In de vergadering, Zaterdag 12 Januari jL door de Leden der Rede rijkerskamer Olympia alhier gehouden, is besloten, met wijziging van het reeds vroeger bekend gemaakt plan, de voorstelling op 23 dezer te doen plaats hebben ten behoeve der alhier wonende behoeftige Weduwen en Weezen van de omgekomenen met de Reddingbootmet het Stoomschip Friesland en met den Loodskotter No. 8. Op den avond der voorstelling Woensdag 23 Januari a.s., welke in het lokaal Tivoli gehouden zal wor den, zal gelegenheid worden gegeven tot het nemen van kaarten voor bovengenoemde doeleinden waartoe de af te geven kaarten afzonderlijk zijn gemerkt. Nog wordt hierbij ter kennis ge bracht, dat aan deze voorstelling ge paard gaat de belanglooze medewer king van het Stafmuziekkorps der Kon. Nederlandsche Marine. Bij deze kennisgeving aan te drin gen op algemeene deelnemingis onnoodig, daar het Heldersch publiek, steeds gehoor gevende aan de roep stem zijner ongelukkige plaatsge- nooten, nimmer in weldoen achter 'leef. (Zie verder Advertentie.) Het st. Prins van Oranje,'' 1 December van Batavia vertrokken, is 14 Januari alhier aangekomen. Een Poolsche geschiedenis. 3). „Het zal een lief leven zijn te Dubrovi ca," zuchte graaf Dewbinsky, het lange zwijgen eindelijk berekend. „Sinds hoe lang is mijnheer de graaf daar niet geweest vroeg Iwan. „Sedert mijn twaalfde jaar heb ik het niet gezien." „Derhalve reeds veertien jaren," zei Iwan nadenkend. „Ja," bevestigde de graaf, „wijlen mijn vader zelfs kwam daar zelden, want Dubro- vioa is een ellendig dorp en ons kasteel eigenlijk een woest rotsnest, bewoond door een intendant en drie of vier bedienden. Zooveel ik mij nit mijne kinderjaren kan ..crinneren, ziet het er erbarmelijk met de - Het st. Celebes," van hier naar Batavia, is den 12 Januari des ochtends te Aden aangekomen. Stoomschip sConrad" is 12 Januari van Batavia naar hier ver trokken. Door 't gezelschap Liefde tot Kunst" werd Zondagavond Selim de Negerslaaf" met veel succes opge voerd. De diepe stilte en groote aandacht van 't publiek, waren een bewijs dat er goed gespeeld werd. 't Zou ons niet verwonderen, dat sommigen zich geneigd gevoelden zich bij genoemd gezelschap, dat blijkbaar over goede krachten te beschikken heeft, als kunstlievend lid aan te sluiten. De uitbreiding van 't ledental zou 't bestuur in staat stellen, krachtig op den ingeslagen weg voort te gaan en steeds flinke, degelijke stukken ten toeneele te voeren. Een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, van 11 dezer, bevat het bericht dat de ex-radja van Simpang-Olim, Toe koe Moeda Nja Malim (van wiens vlucht, na ,.de inneming zijner verster king te Panteh-Siram, werd melding gemaakt in de St. Ct. van 13 Juli 1877, no. 165), zich aan het Neder- landsch gezag onderworpen heeft. De gezondheidstoestand in Groot- Atjeh wordt in hetzelfde telegram zeer gunstig genoemd. De Midd. Ct. bevestigt als volgt een gerucht, dat reeds sinds enkele dagen in omloop is, als zou 't lid der Tweede Kamer Franssen v. d. Putte den hoogsten zetel te Batavia gaan innemen *Naar wij vernemen heeft de heer van Lansberge wegens ziekte zijn ontslag als gouverneur-generaal van Ned.-Indië verzocht en zal de heer J. D. Fransen van de Pntte tot die waardigheid benoemd worden.". Het justiciëel onderzoek in zake den dood van den heer Kets, op de Brouwersgrachtte Amsterdamis thans geheel gestaakt. De meest duistere omstandigheden in deze- geheimzinnige zaak hebben zich gaandeweg opgehelderd. Elk spoor dat, zoo er moordenaars waren, tot de ontdekking had moeten leiden, is ingeslagen, nagespoord en tot in de kleinste bijzonderheden doorzocht. Niets, zelfs geen zweem van vermoeden dat de dood van den heer K. aan een andere gewelddadige oorzaak dan zelfmoord mag toege schreven worden, is ontdekt. De slotsom van het onderzoek luidt, dat niets anders dan zelfmoord ge pleegd is onder buitengewone om standigheden. Een fatsoenlijk gekleed persoon wist van een magazijn in manufac turen te Amsterdam waar hij niet bekend was, 120 dozijn zakdoeken te krijgen, zonder dat hij ooit betaalde. In de kunstwolfabriek te Ginne- ken is Vrijdagnacht brand uitgebar sten, die echter spoedig gebluscht vertrekken uit, en ik geloof niet dat er vier bewoonbare kamers in het slot zrjn. Welk een vervelend leven verbeidt ons En daarbij deze dertien Russische kerels tot inkwartiering! Ik schrik voor de toekomst Iwan trok den graaf bij diens pelsdeze wenk was noodzakelijk, want de aan voerder der kozakken reed dicht naast de slede en luisterde naar ieder woord. Dade lijk ontstond weder een volkomen stilte, die slechts door het kraken van de sneeuw onder de voorwaarts vliegende slede onder broken werd. Eindelijk was de weg over de vlakte afgelegd. De zon had haar gelaat achter grijze wolken verborgen. Nu liep de weg door een woud. Weldra viel de sneeuw zoo dicht en zwaar, dat de twijgen der boomen en struiken onder haar last bogen. Het witte winterkleed lag hoog op de aarde en begon heuvelen en diepten gelijk te makende paarden zonken tot aan de kniegewrichten in de sneeuw en slechts met veel moeite kwam de karavaan verder. Eindelijk werd bij eeu eenzaam staande herberg halt gehouden, om de ver. moeide dieren eenige rust te geven. Na een korte rust werd de eentonige reis voort gezet, steeds verder in de sneeuwwoestijn. Eindelijk, op den derden dag na het vertrek nit Warschau, glinsterden des avonds laat hun de lichten van het dorp Dubrovica tegen, en inderdaad, met geheel verschil lende gewaarwordingmaar toch ruimer ademend, riepen de mannen in de slede zoomede het escorte elkander den naam van de plaats hunner bestemming toe. „Ha," riep de graaf, „ziedaar mijne toe komstige residentie, daar ligt Dubrovica!' De eerste hut van het dorp, die er zoo somber, koel en armoedig uitzag, dat zij onbewoond scheen, was eindelijk bereikt. Iwan sprong uit de slede en klopte aan de naaste deur; een oogenblik later werd zij geopend, een boer trad er uit en nam zoodra hij de ruiters zag, zijn pelsmuts af. „Welke is de naaste weg naar het kasteel? vroeg de graaf. „Zoo mijnheer rechtuit voortrijdt en bij de kerk rechts houdt, dan zult ge in de werd. Een bejaarde vrouw, die meende dat de brand bij hare dochter was, is van schrik plotseling overleden. Zekere A. C. was in den Haag zooveel als directeur van een ouder lingen kolenhandel." Hij verbond zich b. v. aan de deelnemers in dien han del op 1 Jan. 1878 6 hectoliter puike Ruhrkolen te leveren, als zij elke week in 1877 tien cent bij hem stortten, hetgeen dps tot f5.20 klom. Nog aanlokkender was 's mans zaakje, omdat hij het schitterend vooruitzicht opende op bons voor levensmiddelen en brandstoffen. Natuurlijk waren velen dom genoeg hun dubbeltjes heel geregeld aan hem af te dragen en staan zij er thans zeer verbaasd over, dat de vriendelijke A. C. is verdwenen, zonder de minste vergoe ding te geven voor hetgeen hij a'hn geld ontving. De vermoedelijke dader van den onlangs te Rotterdam gepleegden diefstal van horloges is door de politie aldaar aangehouden, doch de horloges zijn nog niet ontdekt. - Te Ruinen (Drente) heeft, in 't begin dezes jaars, een ongehoorde misdaad plaats gehad. Een jongeling, zekere K., aldaar, is door een paar personen op verregaande wijze mis handeld en daarna, toen de levens geesten schenen geweken te zijn, in een put, dien men daar veelal buitens huis aantreft, geworpen. K. is echter, misschien door 't koude bad, tot be wustzijn gekomen, heeft zich in de verte het kasteel zien." „Dan voorwaarts, riep de graaf en de slede met het escorte vloog verder. Het dorp was tamelijk grootbestond echter slechts uit hutten, en een enkel één ver dieping hoog huis was tot nu zichtbaaar geworden; bet was een brandewijn-stokerij, daarop kwam eeu kleiue dorpskerk!, zoo eenvoudig en arm, als men ze zich in een Poolsch dorp kan voorstellen. De slede ging rechts, en inderdaad zag men in de verte het kasteel, een twee verdiepingen hoog gebouw, dat veel had van een op een rots staande burgt; drie vensters waren verlicht. Men hield voor de gesloten ingangspoort stil. De kozakken stegen af, Iwan sprong uit de slede, de graaf bleef zitten. „Welk „Psia krei" (hondenbloed, een ge bruikelijke Poolsche scheldnaam) klopt zoo onbeschaamd? Het is hier geen kroeg maakt dat ge weg komt!" riep dreigend uit het venster een mannelijke ruwe stem den half bevroven Iwan toe, die duchtig met beide vuisten op de gegrendelde, ka steelpoort beukte.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1