Oorlogsberichten. De sluiting k lail Advertenticn. lioogte gewerkt en door herhaald kermen en roepen hulp gekregen van de bewoners van 't naaste huis, die ter ruste lagen. Bij 't redden werden op eenigen afstand twee personen, met cle buizen of jassen over 't hoofd ge trokken, opgemerkt, die vervolgens, ook door de vensters gluurden toen de geredde in huis was gebracht. De toestand van dezen moet zorgwek kend zijn. Een tal gevaarlijke boeven zijn de afgeloopen week te Amsterdam gevat en naar de gevangenis gebracht. Een drietal hunner, waarvan de oudste nog pas 23 jaar was, hadden reeds het grootste gedeelte van hun leven in de gevangenis of het verbeterhuis doorgebracht. Zij hadden een verfoei lijke bron van inkomstenzij beticht ten nl. iemand van een hoogst onze delijke daad, dreigende die openbaar te zullen maken. Hoewel volkomen onschuldig, werden den man door de schurken telkens geldsommen afge perst, op de bedreiging dat zij van hem vertellen zouden wat zij wisten. Een ander, die een muzikant van het 7e reg. inf. een gouden horloge en geld ontstal, werd, evenals een bekende dief, die in een kosthuis in de Bethaniestraat kleedingstukken had gestolen, in hechtenis genomen. Uit Bergen-op-Zoom wordt van 12 Januari gemeld: In den avond van den 5n dezer is een huzaar ver mist van het hier garnizoen houdend escadron, en op dienzelfden avond liet het dienstmeisje van den heer Y. te vergeefs op zich wachten. Heden morgen zijn de huzaar en het dienst meisje teruggekeerd; de eerste om kennis te maken met de provoost, de tweede om in aanraking te komen met de justitie, daar zij beschuldigd wordt van diefstal van zilver, ten nadeele van haren meester. Een huzaar, die zijn kameraad behulpzaam is ge weest in deze desertie, zal voor den krijgsraad terecht staan. Volgens de Huisvrouw" is de crinoline weer in aantocht. Van voren en over de heupen worden de japonnen, vooral de robes princesses, nog uiterst spannend gedragen, maar naar achteren bespeurt men een be sliste poging om de kleederen weer te laten uitstaan en door wijde rokken te schragen. Voorloopig bedient men zich daarbij nog van strookjes, die op een los aangeknoopte achterbaan of op den onderrok zeiven worden aangebracht en van stijf gaas met kant omzoomd, vervaardigd zijn. „Doe toch open, de eigenaar van het kasteel, graaf Dewbinsky is aangekomen." „Maak iat een ander wijsklonk het van boven, „de oude graaf is dood, en de jonge leidt te Warschauw een vroolijk leven en bekommert zich slechts om de paar dui zend roebels, die jaarlijks van hier aan hem gezonden worden." En haastig klepte het venster weder dicht. De graaf lachte harte lijk bij deze ontvangst, terwijl Iwan, zeer ver stoord over deze onbeleefde verwelkoming de deur dreigde in te slaan, zoo men ze niet oogenblikkelijk opende. Daar hij werke lijk veel lust betoonde, zijne bedreiging uit te voeren, riep dezelfde stem weder: Wees bedaard, ik zal zelf beneden komen." Nu hoorde men dat binnen de honden losgelaten worden, en een kolossalen bul- lenbijter aan een tonw voerendeen ver roeste sabel in de hand, opende een oud man een poortje, dat voor de buitenstaan- den tot nu onzichtbaar was geweest. „Wie zijt ge, en wat wilt ge F" vroeg de oude man. „De poort te openen „Poolsche hond!" schreeuwde nu de wachtmeester der kozak- Onder de elfhonderd burge meesters van Nederland zal er moeie- lijk een te vinden zijn, die meer ambtsijver aan den dag legt dan die van Ooststellingwerf, daar deze, in plaats van den gemeentebode, in eigen persoon de publikaties voor bet ge meentehuis te Makkinga afleest. De welbekende Zweed, John Ericson, die verblijf houdt in Noord- Amerika, heeft een nieuwe soort tor pedo uitgevonden, om als offensief wapen te worden gebezigd. Naar men verneemt heeft het werktuig een ver bazende vernielkracht. Niet ver van St. Davids Head is in het kanaal van Bristol in den nacht van Dinsdag op Woensdag 11. het Italiaansche schip Pensiero aan gevaren door een Britsche stoomboot. Het zonk terstond en van de elf opvarenden is slechts een gered. Een paar werklieden te Berlijn, door den toestand van zaken zonder verdiensten, maakten dezer dagen om een som van f 8 te verdienen, de vol gende afspraak. De een zou zich in het water laten vallen en door den anderen gered worden, waarna deze de 10 mark zou vorderen, die op het redden van een drenkeling staan. Het plan werd inderdaad ten uitvoer ge bracht, maar de in het water geval lene" was bijna verdronken, doordien zijn redder niet krachtig genoeg was, of misschien te diep in het glas had gekeken, om zijn kameraad er uit te halen, en vervolgens klopte de redder" later bij het politie-bureau te vergeefs aan om zijn 10 mark. De nadruk, waarmee de man zijn belooning vroeg, verwekte argwaan, de zaak werd onderzocht, lekte uit en de geheele geschiedenis eindigde met het overbrengen van beide man nen naar het werkhuis. Bij gelegenheid van de anti- Russische demonstraties te Pesth, doet het volgende verhaal uit den vorigen Russisch-Turkschen oorlog de ronde De bevolking van Kolosvar werd destijds menigmaal door valsche ge ruchten verontrustzoo werd op zekeren avond het bericht verspreid dat de Russen in aantocht waren, en weldra heette 't dat zij nog slechts eenige mijlen van de stad waren ver wijderd. Alles geraakte in rep en roer. Eenige moedige inwoners van Kolos var overreedden hunne medeburgers zich te wapenen en de stad tot het uit erste te verdedigen, terwijl een klee dermaker zich aan het hoofd der beweging stelde en ëen rede hield, waarin wel duizendmaal de woorden ken, wien het wachten begon te vervelen en sloeg met de knoet, welke iedere kozak draagt, den ouden op den rug. Zonder verdere omstandigheden trokken de kozak ken hunne paarden dor bet deurtje binnen en openden vervolgens binnen de groote poort. De koetsier reed nu met de slede de binnenplaats van bet kasteel op. De onde man begreep nu, dat hij wer kelijk zijn jongen kasteelheer voor zich had. „O, mijnheer de graaf, wees niet verstoord," bad hij met opgeheven handen, „dat ik weigerde te openen; maar Henri en ik en een oude doove dienstmeid, zijn de eenigen in het kasteel en voorzichtigheid is thans zeer noodzakelijk, bussen en opstandelingen plunderen evenzeerZal mijnheer de graaf ons lang met zijn hoog bezoek vereeren „Dat weet ik niet," zei de jonge graaf; voor alles moeten deze kozakken onder dak worden gebracht en dan, hoe zal het met mij zijn De ontvangst was inderdaad zeer orgineel." (Wordt vervolgt.) »Er is verraad!" voorkwamen. Het volk wapende zich en een talrijke menigte begaf zich naar de woning van den Regeerings-commissaris, baron Bay, van wien men verlangde dat hij hun aanvoerder zou zijn. De on gelukkige baron stelde alles in het werk om de bewogen gemoederen tot bedaren te brengen en maande hen aan rustig naar huis terug te keeren. Niets hielp echter en tegen wil en dank moest hij generaal worden. Ziende dat niets baatte, wapenden hij en zijn zoon zich ieder met een ver roeste sabel en plaatsten zich aan het hoofd der menigte, die onder het aanheffen van oorlogzuchtige kreten een marsch door de stad ging maken. De stoet ging steeds met gezwinden pas vooruit, doch bij het inslaan van elke nieuwe straat hieven eenige dap peren achter totdat ten laatste nog slechts een dozijn standvastige man nen overbleven, die ook eindelijk tot het besluit kwanen den tocht tegen den vijand op te geven en den weg naar huis in te slaan. In de vorige week heeft te Bern een raadselachtig feit plaats gahad. De heer Wildbolt, een alge meen geacht notaris, en zjjn gehuwde zoon, die onlangs het presidentschap bij de plaatselijke rechtbank had nedergelegd om zijn vader in de werk zaamheden bij te staan, zijn beide op het bureau aan hunne schrijftafel dood gevonden, blijkbaar vergiftigd met blauwzuur. De Russen maken geen haast met den wapenstilstand en het bericht van het schorsen der vijandelijkheden schijnt voorbarig te zijn geweest. Petersburg, 13 Januari. Uit Odessa komt het bericht, dat de Tnrksche gepantserde vloot den 12en's avonds te 61/s uren Eupatoria begon te bom bardeeren. De Turksche schepen trachtten te vergeefs twee koopvaardij schepen te nemen. De kazerne, het douanestation, het arsenaal, het ge- houw voor de quarantaine en eenige huizen van partikulieren zijn bescha digd, zeven soldaten zijn gewond. Malta, 13 Januari. De trans portschepen Jumma" en Euphrates," waarvan het laatste met 1142 man Engelsehe troepen op weg naar Indië, en het andere met 1067 man aan boord uit Indië terugkwam, hebben bevel ontvangen hier te hipven. INGEZONDEN. Iemand geeft zijn verwondering te ken nen, dat de zoo npodlottig gezonken Loods- kotter No. 8 in denzelfden toestand blijft liggen. Het kan toch mogelijk zijn, dat het scheepje nog overblijfselen bevat van de verdronken bemanning, misschien wel de lijken zelf. Waarom wordt van de be voegde autoriteiten geen degelijk onderzoek ingesteld, door b. v. de kotter te doen lich ten, om daardoor de vraag op te helderen „Is bij aangevaren of door andere oorzaken gezonken?" In bet belang der betrekkin gen zon dit onderzoek zeker zeer gewenscht zijn. Heeft toch bet Loodswezen te weinig krachten daarvoor, er zijn genoeg particu lieren, die tegen een billijke vergoeding hunne diensten daarvoor zouden willen be wijzen. Kan door een deskundige hierom trent niet eenige inlichtingen gegeven worden? Helder, Januari 1878. X. HELDËSSCHËMÖPPEN. Het afbreken van een dagbladartikel beeft reeds menig redacteur onaangename oogen- blikkèn verschaft. Wat al niet gebeuren kan wanneer men aan een verstrooid zetter het afbreken van een belletristisch stuk over laat hiervan beeft onlangs een Weener dagblad een koddig bewijs gegeven. Deze brak een feuilleton op de volgende wijze af„Terwijl uit bet versterkte kasteel een hagel van kogels op de belegeraars neder viel, stormden de dappere belden met opge stoken lans den berg, vol geestdrift roe pende Wordt oeroolgd. DE SLIMME JOZEF. Patroon Jozef, waar is GeorgeHier zijn drie brieven om te copiëeren. Jozef: Ik weet 't niet maar copiëeren kan ik ook wel. De patroon geeft Jozef de brieven, die deze met de pers copiëert. Patroon: Wel Jozef, hebt gij de brieven netjes gecopiëerd- Jozef: Jawel mijnheer. PatroonWaar zijn de brieven geef ze mij. Jozef: De brievendie heb ik ver brand. Ze zijn toch niet meer noodig; ik heb ze immers gecopiëerd? IN DEN OMNIBUS. Magere(na bijna een half uur zeer on gemakkelijk te hebben gezeten, zeer beschei den „Ik geloof dat het zeer billijk zou wezen als men in den omnibus naar het gewicht moest betalen." Dikke „Wees blijde, dat dit bet geval niet is, want geen enkele conducteur zou 't de moeite waardig achten u mede te nemen/' naar Batavia en Padang, te verzenden per stoomschip „Torrington" geschiedt voor drukwerken den 18n Jan. per trein A, (Noord-Hollandscbe Spoorweg) ten 6.20 des morgens. Yoor brieven den 18 Jan., per trein D, ten 6.30 des avonds. Burgerlijke Stand Helder. Yan 11 15 Jan. 1878. ONDERTROUWDJ. Wolters. mari nier en J. S. v. d. Togt. D. B. de Wijn, timmerman en F. v. Beek. GEHUWD: Geene. BEYALLEN: M. Yerfaille geb. Wie lick Z. C. S. Rijkers geb. v. Oijen D. H. G. Raduis geb. Westerhoff D. J. C. Buijs geb. Gruter Z. M. E. Deurloo geb. Winterstein D. G. M. Schutter geb. Spigt Z. A. E. v. Deijck geb. Tal boom Z. T. Buis geb. de Haan Z. OVERLEDEN: M. Yerfaille geb. Wie lick 36 j. W. Betblehem 7 m. Ni Goudswaard geb. Gerritsen 31 j. W. F. Eradus 19 m. Ambtshalve ingeschreven 2. Levenloos aangegeven 1. AFLOOP der Openbare Verkooping, gehouden ten overstaan van den Notaris J. W. Hattinga Raven, in het lokaal „Musis Sacrum," te Helder, op Maandagl4 Januari 1878. 1. Een Koffiehuis en daarnevens gelegen Pakhuis, op den boek van de Spoorstraat, te Helder; kóoper de hr. P. van Wijn gaarden Sr., voor f 4220. 2. Een Winkelhuis en Erf, aan de Bassin gracht, te Helder, gemerkt no. 698; kooper de hr. H. Lastdrager Jr., voor flllÓ.— 3. Een Huis en Erf daarnevens, gemerkt no. 697; kooper de br. W. Yeltbuijzen, voor f1000. 4. Een Huis en Erf aan de Loodsgracbt, op den "hoek van de Looierstraat, te Helder, opgehouden. Ondertrouwd: DIRK BAREND DE WIJN en PRANCINA VAN BEEK.' Helder, 12 Januari 1878. Algemeene kennisgeving. Geen Receptie. Bevallen van een Zoon: J. C. GRUTER, echtgenoote van H. BUIJS bootsman bij Kon. Ned. Marine. Niéüwediee 11 Januari 1878.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 2