KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP MSTREKE !Mo. 517. Dinsdag 29 Januari 1878. Zesde Jaargang. ABONNEMENT Verschijnt Dinsdag- én Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., ADV ERTËNTIËN FEUILLETON. VERSTOOTEN. Vliegend Blaadje VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. 3 franco per post 60 te H E 1, D E R Van 15 regels 38 Centen 6lke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. N IE UWSTLJ'DïNGEN, HELDER, 29 Jan. 1878. In de stampvolle zaal van Ti- voli werd Zondagavond door liet Jongelings-College »Nut en Genoe gen opgevoerd 't drama »De Hol landsere Jongen." 't Was een goed stuk en de spelers hadden eer van hun werk. Vooral mochten Maeh- teld, Willem en Govert zieh in luide bijvalsbetuigingen verheugen. Ook Piet de Rijmer toonde, dat hij zijn rol goed had opgevat. 't Edele doel dier vereeniging is ten volle bereikt, want een ruim be drag kan worijen uitgedeeld aan hen, voor wie zij zich die moeite heb ben getroost. Reeds verscheidene malen heb ben we 't gezelschap van Pröt Kistemaker hier ter plaatse zien spe len, en telkens met voldoening, som tijds met bewondering; maar op den avond van 28 Januari heeft 't zich zelf overtroffen. John Walker of de Tower van Londen" was een meesterstuk, en in dat stuk hebben! we John Walker in de eerste plaats, en daarna Hulet, gravin Murray en Clary Murray zien schitteren. Ook Toby en Alice begre pen hun rollen uitmuntend, en, waar dig ter zijde gestaan door de overige spelers, Verschafte! 't gezelschap een avond van echt kunstgenot aan Helders Een Poolsche geschiedenis. 6). Zoo was hij een eindweegs buiten het dorp gekomen, toen hij plotseling de klokjes van een slede hoprde, die met razende snel heid over de vlakte heen schoot; Orlanoff, die op dat o,ogenblik, teruggekomen was, riep verschrikt „Om Godswil, de paarden zijn op hol, Zbo zij aan het einde der groote weide komen, moeten zij daar ongetwijfeld van de rotsige glooiing neerstorten, en die in de slede zitten zijn verloren De sehuwe dieren kwamen reeds zeer dicht bij en hadden nü de twee mannen gezien. Met een snellen sprong wilden zij hen voorbij, maar reeds had de graaf den teugel van het eene paard gegrepen en publiek. De hartelijke toejuichingen zullen genoemd gezelschap wel over tuigd hebben, dat men hier ter plaatse echt kunstgenot weet te waardeeren. Het st. Madnra, van Batavia naar Kopenhagen, is 25 Januari des namiddags Dungeness gepasseerd. Het st. Prinses Amalia van hier naar Batavia, is 27 Januari 's avonds te Southampton aangekomen. Kapt von Mindern, met het schip Deliana van Batavia alhier binnen, rapporteert dat hij Zondag 20 dezer voor het Noordzeekanaal is geweest, maar dat hij er om de diepgang van zijn schip niet in kon, dat hij toen moest afhouden eu gedurende ,,.de geheele week in de Noordzee zware stormen heeft door gestaan. Gepasseerdèn Donderdag dreigden zware overkomende zeeën al zijn volk van het dek weg te nemen. Terschelling 24 Januari. Door den loodskotter No. 1 is op de Yliereede opgevischt en alhier aangebracht een reddingboot, waarop Albert EdwasdLonden. Den laatsten dag van het ver blijf der beugvisschers van Volendam op Terschelling is, hoogstwaarschijn lijk ten gevolge van de duisternis, de knecht van een der vischschuiten in het water geraakt, zonder dat iemand het opmerkte. Den volgenden ochtend werd hij vermist en des avonds is zijn lijk opgevischt. evenzoo viël de jager in de teugels der twee anderen, zoodat zij hoog op steiger den en de slede na een geweldigen schok tot staan kwam. Maar het was ook meer dan tijd, want nog eenige seconden, en paarden en slede zonden in den hollen weg zijn gestort, die langs den kant der vlakte liep. In de slede zaten twee vrouwenbeiden waren in onmacht; de koetsier scheen reeds vroeger van de slede gesprongen of geval len te zijn, toen de paarden op hol gingen. „Haastig, haastig, met de dames naar het kasteel!" rièp de graaf. Mijnheer, het zijn Russinnen," antwoordde zacht Orlanoff. „Het zijn mensehen die onze hulp be hoeven maar spoedig voorwaartsDew- binsky zette zich nu op de plaats van den koetsier, terwijl de jager en de inmiddels genaderde kozak de nog altijd onrustige paarden bij, den teugel voerden. Na een korte poos sloeg de jonge dame de groote sprekende oogen op; de vreemde gestalten schenen haar te verrassen; zij Zaterdag is met goed gevolg te water gelaten het ijzeren gepant serd rivier-stoomvaartuig, genaamd sMosa," voor rekening van het de partement van marine in aanmaak bij de maatschappij de Atlas, fabriek van stopm- en andere werktuigen te Amsterdam. Men schrijft uit Nieuwveen. Bestonden er al spoedig bij het uitbreken van den vreeselijken brand in ons dorp eenige vermoedens van brandstichting, die vermoedens wer den door velé gegevens, later ontdekt, versterkt. De stem des volks deed zich weldra hoorenals met den viu- ger werden de vermoedelijke daders (die reeds vroeger van brandstich tingen werden verdachtl) aangewezen, en de woede tegen hunne personen nam met den dag toé. Woensdag avond 11. begaf zich een groote menigte volks naar de plaats, waar zij zich ophielden, met het plan om, zooals men zich uitdrukte, hen ten algemeenen nutte af te maken." Meh vond den man voor zaken afwezig, doch zijne vrouw en haar broeder (welke laatste het meest verdacht werd) waren te huis. De broeder ontvluchtte, doch de vrouw viel in handen van het volk en werd slechts met moeite en door de tusschenkomst van den burgemeester, de politie en eenige notabele ingezetenen van den' dood gered. Een houten koepel, die hun tot tijdelijk verblijf strekte, werd geheel vernield. Toen den daarop streek zich met de teer gevormde hand over het hooge voorhoofdplotseling scheen haar geheugen helder te ontwaken, hare fraaie lippen trilden smartelijk en zij wendde haar blik naar hare moeder. De smartelijke uitdrukking, de kinderlijke liefde, die uit de oogen met de lange zijdezachte wimpers straalde, maakten het schoone gezicht onuit sprekelijk aandoenlijk. „Ach, Godlieve arme moederriep zij en streelde zacht het gelaat der naast haar liggende. „Geëerde dame, wees volkomen gerust, het gevaar is gelukkig doorgestaan en uwe moeder zal spoedig weder bijkomen," troostte haar de graaf. Onder dc. liefkozingen der dochter ont waakte ook de moeder, en de graaf noódigde beide dames in zijn kasteel rust te nemen. Het voorstel werd dankbaar aangenomen. Zoodra de dames zicii bij den haard van den doorgestaneu schrik hersteld hadden, verhaalde haar graaf Dewbinsky de reden van zijn onvrijwillig verblijf in het kasteel. „Het heden gebeurde verzoent mij met het volgenden dag het gerecht kwam en termen vond om de vrouw naar de gevangenis te doen vervoeren, werd haar onder luide hoera's en ketel muziek uitgeleide gedaan naar de stoomboot Volharding, waarmede zij naar Leiden zou worden getranspor teerd Op 't oogenblik, dat die boot onze gemeente aandeed, wachtte het publiek een vreesel-ijk tooneel, daar de man der geboeide vrouw, nog geen ontdekking vermoedende, met dezelfde boot huiswaarts keerde. Hij werd door de politie terstond inge pakt, Nu ontbrak de broeder dér vrouw nog aan het klaverblad, doch het mocht de politie gelukken ook hem in hare macht té krijgenhij werd reeds in den laten avond van Vrijdag 11. gearresteerd. Allen zijn nu in verzekerde bewaring te 's Httge. Men meldt uit Oude Tonge van 26 Januari: Bij' den storm die gisteren avond gewoed heeft, is hief voor de haven een aak, geladfen met kolen, gezonken de opvarenden zijn allen verdronken. Zij bestonden naar men zegt uit déü schipper, zijne vrouw en drie kinde ren, twee knechts en een loods. Het lijk van den schipper is heden avond alhier aangebracht. Te Ter-Neuzen hebben boos doeners van eenige paarden in een stal de staarten afgesneden. Uit het Huis van militaire detentie te Leiden is Zaterdag avond lot, dat mij hier heen gébannen heeft," be sloot hij' met een kleine buiging! Met warme woorden dankte dè moeder! die nu eerst het gevaar, waarin zij ver keerd hadden, in al zijne grooth'èid erkend had. De bleeke wangen harer dochter kleurden zich met een levendig rood, tóén zij den naam Dewbinsky; die destijds béróéhid Was, hoorde, en zijne oogen de haré ontmoetten. „Zonder uw snelle hulp, mijnheèr dc graaf, waren wij verloren geweest," zeide zij zacht, „ik zal zoolang ik leef, God om'zegen voor onzen redder bidden." „Veroorlooft gij, mijnheer dé graaf, dat mijn echtgenoot, vorst Relotiskoff, u later persoonlijk zijn dank betuige P Hoe zeer ook zijne staatkundige zienswijze met de uwe niét overeenstemt; zal hij toch in n' steeds den redder zijner gade en van zijn kind erkennen;" „Ik dank het gelukkig toeval, hetwelk mij vergunde het bewijs te leveren dat mijne natie niet de Russen als volk, maar slechts tegen de ingevoerde misbruiken der regee-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1