Oorlogsberichten. 296ste Staats-Loterij. Rederijkerskamer „Olympia." Advertentiën. omstreeks 51/2 a 6 uur een gevangene ontsnapt. Hoe, weet men niet. Men schrijft uit Middelburg Van 26 Januari: Heden middag had in het arm weeshuis alhier een jammerlijk onge val plaats. Eenige meisjes waren op de plaats bezig met het werpen van sneeuwballen en werden door den vader verzocht daarmede op te hou den. Toen zij hieraan niet voldeden, had hij de onvoorzichtigheid een geweer, dat hij in handen had, en meenende dat dit niet geladen was, gekscherende op haar aan te leggen en af te trekken, met het ongeluk kig gevolg, dat twee volwassen meisjes zwaar gewond werden en niet buiten levensgevaar zijn. Te Hameln, aan de Weser, is dezer dagen een moord aan het licht gekomen, vóór omstreeks vier jaren gepleegd. Een zekere Scheffeler, aldaar indertijd woonachtig, had zich naar een nabijstaand bosch begeven om te sprokkelen. Toen de man niet terugkeerde, had men des daags daarna het bosch doorzocht en in het kreupelhout een pet en een paar abdere voorwerpen gevonden, die aan den vermiste hadden toebehoord, maar verder was geen spoor van den man ontdekt. Dezer dagen heeft de weduwe van den vermiste op haar sterfbed de zaak opgehelderd. Zij heeft name lijk bekend, haar man in den oven der echtelijke woning te hebben ver brand Uit New-York wordt aan het bureau van de New-York-Herald te Londen getelegrafeerdLage baro meterstand, vergezeld van regen, sneeuw en zware Z. W. tot N. W. telijke stormen kunnen op de Engel- sche kust omstreeks den 28 Januari verwacht worden. k De dochter van den heer Roth- schild te Londen, zal weldra in het huwelijk treden met lord Rosebery, den vermoedelijken erfgenaam van den titel van hertog v.Cleveland en der goederen, aan dien titel verbonden. De dochter des heeren Rothschild brengt een bruidschat van 5 millioen pond sterling ten huwelijk. - Een in de hoofdkerk van Milaan gehouden lijkdienst voor wijlen Koning Victor Emmanuel is door zulk een groote volksmenigte bijgewoond, dat verscheidene personen onder den voet geraakten, drie om kwamen en velen gekwetst werden. In het jaar 1877 werd uit Engeland voor 4 millioen pd. st. aan stoomwerktuigen uitgevoerd. ringtegen de grenzelooze dwingelandij harer beambten oorlog voert!" Inmiddels was de eenigszins beschadigde slede weder zoo goed mogelijk hersteld ge worden en ook de koetsier, dien een stoot tegen een onder de sneeuw verborgen steen van zijn zitplaats had geworpen, was terug gekomen en onder vele hartelijke dankbe tuigingen verlieten de dames het kasteel. Dewbinsky volgde ze met de oogen zoo lang de snel voorwaarts glijdende slede zichtbaar was, en ook de jonge Russin wendde heimelijk haar hoofdje naar de achterblijvende om. Peinzend keerde Dewbinsky naar zijne kamer terug. Hij had geen lust meer zijn landgoed te bezichtigen Hij trad aan een venster, legde het voorhoofd tegen een glasruit en staarde op de met sneeuw bedekte vlakte in de richting welke de dames genomen hadden, De me lodieus zachte stem der jonge Russin gonsde hem nog in de oorennog zag hij hare donkere oogen, haar teeder engelengelaat. Hoe lang hij daar zoo droomend had ge- De nieuwe Koning van Italië begint zijne Regeering, gelijk zulks gewoonlijk geschiedt, met allerlei maatregelen van éclat. Na eerst gelijk reeds gemeld werd, aan alle ter dood veroordeelden gratie te hebben ge schonken, heeft hij thans bezuiniging maatregelen op groote schaal inge voerd en wel allereerst wat de Konink lijke huishouding betreft. Niet min der dan duizend paarden, aan wijlen zijnen vader toebehoorende, heeft hij publiek doen verkoopen. Woensdagavond is in een der buitenwijken van Parijs een bediende van het hoofdkantoor der Regi, die een som van 59,000 franks had op gehaald aan pacht van de tabakver- koopers, brutaal aangerand. Yoor alle zekerheid droeg de man het geld in een lederen zak onder zijn blouse en had reeds de kerk St.-Am- broise in de straat Lacharrière be reikt, toen drie mannen hem aan vielen, op den grond wierpen, en terwijl twee hem vasthielden, wrong een derde hem een papieren prop in den mond. Toen sneed men zijn blouse open en slaagde er in, niet tegenstaande zijn worstelen, den leêren riem af te snijden, waarmede de zak met geld om zijn middel was gegespt. De man hield den zak met geld met zijn krachtige vuist zoo goed vast, dat zijne aanranders er niet in kon den slagen hem dien te ontrukken. Toen sneed het geboefte den armen kerel drie vingers af van de rechter hand, waardoor hij niet meer bij machte was het hem toevertrouwde geld te verdedigen, en de schurken verdwenen zoo spoedig mogelijk met hun kostbaren buit. Na een tijd bewusteloos gelegen te hebben, kreeg de kantoorknecht zjjn bezinning terug en sleepte zich naar een wijnhuis, waar men de prop uit zijn mond haalde en de vreeselijk bloedende hand verbond. De inmiddels geroe pen politie vond op de plaats van de aanranding eene groote plek bloed, waarin twee vingers en een rol frankstukken, onder het worstelen uit den zak gevallen. Een eind ver der lag een schoenmakers mes, waar mee de misdaad is gepleegd. De Engelsche vloot, welke reeds bevel had ontvangen naar Konstan- tinopel te stevenen, heeft onmidde- lijk, na het bekend worden der vre desvoorwaarden, tegenbevel ontvan gen. De voorstanders van den vrede kunnen dus voorloopig gerust zijn. Konstantinopel, 25 Januari. Nu de vredespreliminairen zijn aan staan wist hij niet: plotseling voer hij als geleëctriseerd op. „Een Russin," mompelde hij voor zich. „Dwaas!Er werd aan de deur geklopt er Orlanoff verscheen. „Mijnheer de graaf, Buruch Levi laat'u groeten, hij zal het uwe beschermde aan niets laten ontbreken. Wat vragen en uitvorschen hoe het komt dat een land heer zich over een jodin ontfermtzelfs de schoone Sara verscheen en wilde weten of mijnheer de graaf jong of oud. gehuwd of ongehuwd was." Wie is de schoone Sara vroeg Dew- binksky. „De dochter van Baruch Levi, mijnheer de graaf." „Is zij waarlijk schoon?" „Ik durf u beweren dat in geheel Polen, zelfs niet te Warschau of Petersburg een jonge dochter is zoo heerlijk van gestalte en zuiver van zeden als Sara uitgezonderd misschien de jonge vorstin Felotiskoft. (Wordt vervolgd.) genomen, gelooft men niet, dat ver dere moeielijkheden zullen rijzen. De Turkscbe dagbladen verklaren, dat de oorlogsschatting 3 millaird roebels bedraagtvan de overige voorwaar den is reeds gewag gemaakt, maar met volkomen zekerheid is hier nog niets bekend. In de laatste 7 dagen zijn 57.000 vluchtelingen per spoor trein te Konstantinopel aangekomen. De geheele muzelmansche bevol king in de districten tusschen de hoofdstad en de Russische troepen is door een paniek bevangen en vlucht voor de voortrukkende legers. De treinen zijn zoo volgepakt, dat de dooden niet tusschen de levenden uit de wagens kunnen worden wegge nomen. In alle richtingen 'is het land met hoopen vluchtelingen in karren of te voet, bedekt. Bij honderden vallen zij onderweg neer, uitgeput van vermoeienis, honger en koude. In de gevechten bij Philippopel en op zijn aftocht heeft Suleiman pacha bijna zijn halve armee ver loren. Schakir's misslagen hebben groote nadeelen berokkend. Een bri gade versmolt tot 1700 man. Bakers verdediging redde het leger. De troepen vochten heldhaftig. Op verzoek der hier gevestigde commissie van gepensioneerde onder officieren en minderen, ruimen wij aan onderstaand stuk gaarne een plaatsje in. Onderofficieren, Korporaals, Soldaten, enz. gepensioneerd voor de wet van 1877. In uw belang is eene poging ondernomen, om eene gunstige wijziging te verkrijgen van bovengenoemde wet, door het indienen van adressen aan Z. M. den Koning en aan dc Begeering. Het was eene Commissie uit Leiden, die daartoe het iniatief nam en zi<ffi veel moeite en opoffering getroostte, en uit dien hoofde ten volle aanspraak kan maken op den dank en de sympathie van alle gepensio neerden vóór Mei 1877. Vólgens mijne bescheidene meening moest, echter de beweging (als ik het zoo noemen mag) meer publiciteit verkrijgen, opdat een ieder van de billijkheid vau het verzoek der adressanten overtuigd zij. Om tot dat doel te geraken, maakte ik een uitgebreid opstel voor de pers gereed, getiteld: De Wet van 29 Mei 1877 (Staats blad No. 114) gewogen op de weegschaal van „het recht en de billijkheid, en te licht bevonden." Dit opstel kon echter door zijne uitgebreidheid, op enkele uit zonderingen- na, door de dagbladen niet worden opgenomen; wel heeft nagenoeg de geheele Nederlandsche pers het opstel be sproken en hare meening te kennen gege ven doch mijn doel was daarmede niet bereikt. Ik besloot derhalve, om afdrukken van het opstel Heeren leden der le en 2e Kamer der Staten-Generaal, aan de Heeren leden van den Baad van State, en aan Hunne Excellentiën de Ministers ieder afzonderlijk te doen toekomen, aap welk voornemen al spoedig uitvoering zal gegeven worden. Van zeer geachte zijde daartoe aangezocht ten einde de publiciteit mijner beschouwing nog meer te bevorderen, heb ik de afdruk ken van Jhct opstel in quaestie verkrijg baar gesteld tegen den prijs van f 0.10, waarvan de opbrengst zal strekken tot 't doel, hetwelk naar gelang van den uitslag aan de zienswijze Van eene Commissie zal wor den onderworpen. Mocht ik door ruime deelname, 4e meer daar het voor een goed doel is, ont waren dat de gepensioneerden mijne zwak ke krachten op prijs stellen, dan acht ik mij ruimschoots beloond voor de enkele oogenblikken, die ik tot bevordering van hun welzijn besteedde. L. Z.. Oud-Eourier der Infanterie. HELDERSCHE MOPPEN. DUBBELE BOUW. Iemand begaf zich eens met twee over elkander aangetrokken zwarte rokken op straat „Waarom draag je toch twee rok ken bij die groote hitte vroeg een kennis hem.„Het ongeluk vervolgt me," ant woordde hij, eergisteren is mijn tante ge storven en gisteren weder mijn oom, vandaar mijn dubbele rouw." Het gemis van een brugje over de sluizen te IJmuiden heeft, volgens een eigen be richt van het „Handelsblad," weer twee zware offers geëischt. Een loods, namelijk, die langs den ijzeren trap der sluisdeuren afdaalde, om de overzijde te bereiken, liet twee schelvisschen uit zijn vingers glijden: de dieren, zoo weeklaagt dat blad, vielen in het water en de loods zag ze voor zijn eigen oogen in de diepte verdwijnen, want zoo voegt de bericht gever er zeer naïf bij de schelvisschen waren doodWaren ze nog maar levend geweest dan hadden de stomme dieren weg kunnen zwemmen. Maar een ongeluk komt nooit alleen. De loods, zoo besluit de ge moedelijke reporter, die dacht eens heerlijk te zullen smullen, zag zich schrikkelijk teleurgesteld. Krachtiger motief kan er wel niet worden aangevoerd om, met den meesten' spoed, tot den bouw van de ge- wenschte brug over te gaan. Jammer dat we tot nu toe nog niet lazen, dat de lijken der beide drenkelingen zijn opgevischt en de zee haar prooi terug heeft gegeven. Ie Klasse- le Lijst. Prijzen van f 100 en daarboven. No. 9489 f20.000.No. 11920 f1000. r- Nos. 7020 15997 f400. Nos. 1571 2344 4865 f100. Burgerlijke Stand Helder. Yan 25 29 Jan. 1878. ONDERTROUWD: M. D. Klinkert, zee- man en T. Boggëveen. C. Nugter zee man en G. M. Wegman. GEHUWD: G,eene. BEVALLENC. Vriesman geb. v. Pelt Z. G. de Buiter geb. v. d. Bol D. L. Kraak geb. de Winter D. A. Baljé geb. Dienaar Z. C. J. Hijmans geb. Bobbé D. G. Blok geb. VeenstraD. T. J. Wild schut geb. 'Wijss D. C. Verhoeven geb. Koppejan Z. OVERLEDEN: G. J. Boll 4 j. P. J. Duinker 15 m. J. de Vries 10 m. E. M. Breed geb. Karseboom 73 j. - J. C. A. Luters 5 m. - - J!- Liefdadigheidsvoorstelling op den 23 Januari 1878. Bruto opbrengstf303.50. Netto 262.—. De onkosten, f86.worden voor de helft gedragen door de kas van „Olympia." De verdeeling heeft plaats gehad volgens de genomen kaarten en is als volgt: Loodskotter No. 8 f131.—. Friesland 91. Beddingboot 40. f262.—. Bovengenoemde som is aan de commissiên ter hand gesteld, met verzoek, het geld te verdeelen aan de betrekkingen der veron gelukten, woonachtig in deze gemeente. Ondertrouwd CORNELIS NUGTER EN GEERTRUIDA MARIA WEGMAN. Helder, 26 Januari 1878. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd M. DE KLERK EN W. BOEKHOUT. Utrecht, 25 Januari 1878.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 2