KLEINE COUKANT EN \o. 518. Vrijdag 1 Februari 1878. Zesde Jaargang. abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag, advertentien Kalender der Week. iv T E TWSTi.l DÏNCEN feuilleton. VERSIOOTEN. Vliegend VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. 3 franco pér post 60 Uitgevers berkhout Co., te HELDER. Van 15 regels86 Centen, elke regel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. FEBRUARI. Zondag 3 Opgang der Zon 7 u. 40 m. Ondergang 4 u. 49 m. Maandag 4 Dinsdag 5 Woensdag 6 Donderdag 7 Vrijdag 8 Zaterdag 9 HELDER, 1 Mr. 1878. Het oefepingsescader is heden morgen ten uur naar de reede ver trokken, en zal morgen zee kiezen. De »jantjes" héhben zich gisteren avond en heden pacht weder dapper? gedragen. 'In verschillende café's en danshuizen, inde gemeenteschool no. 5 aan de Wsststrp^t en bij onderschei dene particufeen zjjn bijna, plle yuRen ingeslagen en andere gemeene balda digheden gepleegd. Bij geheele troe pen zwierven zij langs den weg, ge wapend met messen, stokken, enz. Ret is de politie later mogen gelukken, door een patrouille geas sisteerd, de benden tegen drie uur uiteen te jageu. Wij maken onze tooneellief- hebbers opmerkzaam, op de Zondag a. s., door de vereeniging 2 Ontwaakt bij Tijds" te geven tooneelvoorstel- ling. (Zie advertentie.) Een Poolsche geschiedenis. De netto opbrengst van de tooneélvoorstelling, Zondag jl. door de jongelingsvereeniging »Nut en Genoegqn," ten voordeele van twee behoeftige gezinnen gegeven, bedraagt de belangrijke som van f 293.737a- De scbietclub s> Willem Teil" zal op Zondag 17 Eebr. een con cours houden naar belangrijke en fraaie prijzen. De uitreiking daar van zal een dag later op feestelijke wijze geschieden in bet lokaal Tivoli. Voor dezen avond is een schoon plan gevormd. Willem Teil" zal, gecom bineerd methpt zanggezelschap Ex celsior," een uitvoering geven in tooueel- en zangstukken. Den leden van beide gezelschappen wacht ongetwijfeld alsdan een genot- en kunstvollen avond. Het st. Madura, yan Batavia naar Kopenhagen, arriveerde te Ko penhagen den 30 Januari 's namid- D- Verwonderd zag de graaf den vurigen lofredenaar aan en zeide: „Mij dunkt, ge overdrijft." „Neen, edele heer, ik houd staande wat ik gezegd heb; er bloeit op aarde geen lieflijker bloempje dan Sara, de dochter van den jood Levien altoos blijft het voor mij een raadsel, hoe die oude leelijke jood zulk een engel zijn kind kan noemen." „Gij wekt mijne nieuwsgierigheid op; ver haal mij iets van den jood en zijn gezin." „De lieve God moge het mij vergeven, maar ik kan niet veel goeds van dien zeg gen, van dien vleeschelijken geldzak, den ouden Baruch Levi; hij is gierig, bposaar- dig, streng orthodox en bewaakt Sara, jlie hoogtens vijftien jaar oud is. als een draak zijn schat. ïn het. huis is nog BuruchLevi's zuster, een oude inbeeldige, zeer behaag zieke vrijster, die zich freule Rachel laat Het st. Voorwaarts, van Bata via naar hier, is 29 Januari, des ochtends Gibraltar gepasseerd. Het st. Koning der Nederlanden, van hier naar Batavia, kwam te Aden den 30sten Januari en zou den 30 Januari 's avonds de reis voort zetten. Kapt. Bruijus telegrafeert, dat hij in de Roode zee hulp heeft verleend aan het st. Rosa Mary, van Middlesbro heOten. Daar zij schatrijk is, oefent zij veel invloed op' Baruck uit, én verhoedt dat iémand Sara te zien krijgt." Met ecu drift, die het den jager deed berouwen zijn meester op het meisje op merkzaam te hebben gemaaktriep de graaf „Deze Sara wil ik zien!" Gaarne had Orlanoff zijn lofspraak her roepen, maar het was te laat pn slechts de hoop bleef den eerlijken jager over, dat Sara geen gemakkelijk te veroveren buit zou zijnook besloot hij van nu af op zijn hoede te zijn en antwoordde derhalve na kort beraad„Zij is van al de jonge dochters, welke ik in mijn leven gezien hebde schoonste, maar ook de deugdzaamste." „Bravoriep de graaf, „dan wil ik mor gen dat wonder zienMet deze woorden en een aria neuriënd begaf de graaf zich in een andere kamer. De jager oogde hem verbluft na; „O dwaas, die ik ben bromde hij, terwijl hij njet.idë vlakke hand over zijn praatzuch- tigen mond streek; vervolgens verliet hij ook de zaal en spoedde zich naar de bin nenplaats, om voor het voederen der hon den en paarden te zorgen. Graaf Dawbinsky riep nu zijn ouden naar Bombay bestemd, dat gestrand en lek was, doch dat hij gelukkig ua 29 uren sleepens behouden tè Aden binnen bracht. Rotterdam 30 Januari. Vol gens opgave van Bureau Veritas zijn in de maand December 1877 verongelukt 132 zeilschepen als: van Enge(and 46, Duitschland 21, Ame rika 17, Nporwegeu 11, Frankrijk 8, Nederland 8, Italië 5, Zweden, 5. Denemarken 4, Spanje 1, Grieken land 1, Rep. Guatemala 1, Portugal 1, onbekende 3. Hierin zijn inbegre pen 4 schppen, waarvan bijzonder heden ontbreken. Stoomschepen j.9, als van Engeland 14, Duitschland 1, Spanje 1, Nederland 1, Noorwegen 1, Zweden 1, waaronder 1 waarvan bijzonderheden ontbreken. Door de reeders yan de Fries- j land, de heeren R.uys Co., is, ten behoeve der nagelaten betrekkingen yan genoemd schip, van Z. K. H. prins Fredeyik der Nederlanden ont vangen een bijdrage van f300. - Naar men piet zekerheid ver neemt is dezer dagen de Engelsche Maatschappij, op haar verzoek, ont slagen van al de nog door haar uit te voeren werken in het Kanaal te Velzen, en zijn deze werken overge nomen door de Kanaalmaatschappij. Van den gouverneur van Cura- kamerdicuaar Iwan en verhaalde hein wat hij gehoord had. „Wat heb ik hiermede te maken vroeg Iwan verjiyietig. „Ge moet morgen meegaan; wij willen de schqone Sara bezoeken." Zoo zij niet schoon is, mijnheer de graaf, dan is het jammer van den weg; en zeo het meisje wezenlijk schoon en deugdzaam is, dan ware het beter, dat ge niet gingt, want waartoe zou zulk euii bezoek dienen? Wilt ge het arme meisje ongelukkig maken en ze dan in wanhoop laten zitten Neen, doe dat niet!" „Ge zijt een oude gekin ben hier been verbannen, verveel mij doodelijk, verneem dat hier een schoon meisje .is, wil haar gaan zien en moet daarvoor een ellange preek hooren." „Omdat een voorgevoel mij zegt, dat de kennismaking met het meisje u slechts ver driet en schande zal berokkenen „Voor den duivel! Nu wordt ge geheel razendriep de graaf, „wie weet overigens, of zij mij behaagt „Ja, zij zal li behagen en gij [zult op haar verliefd worden." „Ha!" riep de graaf en lachte luidkeels. „Iwan is een profeet geworden 9ao is, met de j ongste mail, de mede- deeling ontvangen, dat van verschil lende zijden reeds een bedrag van ruim f 123.000 is ingekomen ten behoeve van de noodlijdenden door den storm van 23 September jl. Van dat bedrag is ruim f 98.000 ter beschik king gesteld van het bestuur en de rest ter uitdeeling toegezonden aau instellingen of partikuliere personen. Van bestuurswege is een commis sie met de uitdeeling belast. Onder 'de bovenvermelde sommen zijn niet begrepen de betrekkelijk belangrijke bijdragen van de ingeze tenen van Curaqao, terstond na het gebeurde bijeengebracht, en waarmede in de eerste behoefte is kunnen wor- i den voorzien, zonder dat de tus- schenkomst van het bestuur daarbij 1 noodig was. Dezer dagen is te Leeuwarden, ■in den ouderdom van 71 jaren, over - I leden de vroedvronw S. Boshuijer, geb. v. d. Wal. Blijkens door haar zelve gedane aantéekeningen heeft zij bij niet minder dan 5265 beval lingen hare goede diensten bewezen, Uit Winschoten wordt van 28 Jan. aan de N- R- Ct. gemeld Heden ochtend is hier buiten de gemeente een jongmensch gevonden, dusdanig verminkt door wonden, met een mes toegebracht, dat hij bijna niet te herkennen was. Aan het jre- „Neen," hernam Iwan belcedigd, „geen profeet, maar ik heb heden toevallig het meisje gezien, het is het liefelijkste wezen dat mij port opsier de pogen is gekomen." De graaf pag verwonderd op zelfs Iwan, die met hem te Parijs, te Petersburg, te Warschau was geweest, zei zoo iéts. Dat was zeker geen overdrijving; graaf Dewbinsky sprak het overige van den dag met niemand, meer, - maar had de beeltenis der sc'uoonc Russin voor, zijn geestl ojpéds gevoelde hij zich aangespoord het hem kwellend verlan gen, de kbpelooze herinnering door een avon tuur, een liefdehandel met de schoone Sara, die zoo,dicht bij. hem was, te verstikken of daardoor ten minste aan zijne gedachten een andere richting te geven. - Zoo kwam de nacht. Ook in den droom had hij ,de vorstin uit een bende vervolgers, die haar gevangen wilden wegvoeren, gered én hij hield ze even in zijne armen, toen plotseling haar gelaat veranderde.Iwan kwam tpen en riep; „Mijn heer, het. is de schoone jodin." Hierop ont- ontwaakte hijhalf lachend, half misnoegd wentelde hij zich lapg op zijn bed heen en weer, tot hij op niedw weder in Morplieus armen zonk. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1