KLEINE COUEANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN :Mo. 521. Vrijdag 12 Februari 1878. Zesde Jaargang. abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag, i Uitgevers berkhout Co., re HELDE R. 1 advertentiën NI EU WSTU DINGEN HELDER, 12 Febr. 1878. feuilleton. VERSTOOTEN. t Vliegend Blaadje. VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. «3 franco per,post GO Van 15 regels 25 Centen eikeregel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. Beroepen te Huisduinen de heer E. Eeisma, cand. bij hetprov. kerk bestuur van Utrecht. Tooneelvoorstellingen heeft men in Tivoli dikwijls kunnen bij wonen. Een gewenschte afwisseling voorzeker zal dit lokaal Donderdag a. s. aanbieden bij de voorstelling van den heer Wery, met zijn ge dresseerde Honden, Apen en Poneys. De heer Wery is hier van vroeger niet ongunstig bekend. Zijn uitvoe rig programma zal dan ook wel een menigte toeschouwers lokken. (Zie verder achterstaande annonce.) De Vereeniging «Ontwaakt bij Tijds," hield jl. Zondag in Tivoli hare aangekondigde voorstelling ten voordeele eener behoeftige weduwe. Een en ander werd zeer ten genoe gen van het plubliek ten gehoore gebracht. Jammer dat de zaal niet zoo goed bezet was als het doel en het goede spel inderdaad verdienden. De minister van Marine heeft bepaald, dat een som beschikbaar zal worden gesteld tot aankoop van lec tuur, ten behoeve van de onderoffi cieren en minderen van het korps mariniers. Naar de Vrijheid verneemt zullen eenige oud-kerkeraadsleden der Een Poolsche geschiedenis. 10). III. Na verloop van eenige dagen besloot Dewbinsky naar het tien mijlen verwijderde kasteel Wollnaka te rijden, om het schrif telijk beloofde bezoek bij het vorstelijk gezin af te leggen. De slede werd voorgebracht, Iwan bestuurde ze en twee kozakken vorm den het escorte. Het was een heerlijke wintermorgen. De vroeger met grijze wolken bedekte hemel schitterde nn van het heerlijkst blauw, en het witte sneeuwkleed glinsterde en von kelde in den zonneschijn, als had de aarde zich met ontelbare diamanten opgeschikt, zoodat men schier blind van al dien glans werd. Lustig draafden de edele paarden Herv. Gemeente te Amsterdam zich wenden tot het class. bestuur, met het verzoek dat het den kerkeraad niet toelate de woorden op vereerende wijze te schrappen uit de akten van ontslag, aau de heeren Hugenholtz uit te reiken. Een huisvader te Meppel, sedert eenige weken weduwnaar, is plotse- ling met de Noorderzon vertrokken j en heeft zijne 4 onverzorgde kleine kinderen achtergelaten. De sterke drank zou ook in deze treurige zaak j wederom een hoofdrol spelen. De gefailleerde A. P., te H., die i allerlei waren inkocht, vaak zonder ze te betalen, is in arrest genomen. Alles scheen zijn gadingeen prach tig orgel ter waarde van f 250 was ter bewaring bij een kennis, een oks hoofd jenever met fust werd beneden de waarde voor f 130 verkocht, zelfs kisten koek, uit Groningen ontbo den, werden als ze geen aftrek vonden, den varkens voorgezet. Wij vernemen, dat de bekende Russische koopman Sibirakowdie het derde gedeelte bekostigt van de Zweedsche noordpool-expeditie, welke in dit jaar zal uitzeilen, thans per telegram heeft aangeboden om de 10,000 gulden, welke nog aan de Nederlaudsche Noordpool-expeditie ontbreken, te geven. Als voorwaar de stelt hij daarbij, dat de expeditie ook het bereiken van den mond der Jenisei tot haar doel stelt. over de gladde sneeuwbaan heende ver warmende zon scheen ze nieuwen levenslust ingestort te hebben. Dewbinsky, die den winter steeds in groote steden had doorgebracht, aanschouwde beha- gelijk het fraaie winterlandschap. Waarschijn lijk deed hem somwijlen zijn geweten ver wijten; vorst Felotiskoff behoorde immers tot de natie, die zijn arm vaderland zoo zwaar verdrukte, de natie welke hij een eeuwige veete had gezworen, zoo lang de Russische scepter over het mishandelde Polen heerschte maar mijn bezoek geldt immers niet den vorst als Rus, zeide hij tot zich zelf, om de inwendige vermaning tot zwijgen te brengen; ik voldoe slechts aan de eenvoudigste voorschriften der wel levendheid. - Daarbij verheelde hij zich trouwens niet de gewichtige reden, die hem met alle geweld tot het bezoek noopte; voor ziju verlangend hart schenen de snel voortdravende paarden traag en langzaam; ongeduldig spoorde hij tot haast aan. In een uur was het slot Wollnaka bereikt Uiterlijk scheen het eenvoudig en niet op- Welke beslissing het Noordpool- comité op dit aanbod nemen zal we ten wij niet, maar wij doen de vraag: «zou werkelijk in het rijke Neder land het nationaliteitsgevoel zoo diep gezonken zijn, dat men voor de ge- heele uitvoering van zulk een echt nationale onderneming den financi- eelen steun van den vreemdeling noodig heeft?" (Hblad Voor het te 's Hage nieuw te bouwen diakonessenhuis onder leiding van wijlen H. M. de Koningin, werd dezer dagen van een onbekende ont vangen een gift van f 1000. In de waskaarsenfabriek aan de Ruysdaelkade te Amsterdam is een man gehuwd en vader van zes kinderen door een val on- middelijk doodgebleven. - Zekere P. F., een braaf oppas send man te Vessemis door een geweerschot getroffenterwijl hij zijne werkzaamzaamheden verrichtte. Of het geweer van zelf of dpor on voorzichtigheid van anderen afging, is duister. De ongelukkige heeft, na een smartelijke amputatie ondergaan te hebben, op den 2n Febr. den geest gegeven Vrijdagavond liep een slagers knecht te Amsterdam met een mand met vleescb langs de Heerengracht, en was genoodzaakt zich even te verwijderen naar een plaats, waar hij zijn groote vleeschmand onmogelijk kon medenemen. Zonder eenig kwaad zich tigeenige schuren en andere tot den landbouw behoorende gebouwen omgaven liet. In het midden van het kasteelfront was een hooge koetspoort van zwaren steen, en daar boven staat een torentje. De eigen lijke toren van het kasteel schijnt geheel onbewoond en op het punt van instorten, bijna een bouwval; de vorst bewoonde met zijn gezin een nieuw, drie verdiepingen hoog gebouw. Rijk gegalonneerde lakeien ontvingen den graaf in een ruime voorzaal, en een hun ner bracht hem langs een breeden met tapijten bedekten trap in een prachtig salon, waar vorst Felotiskoff, een lange magere gestalte met trotsche houding, hem ontving. Ziju dun maar nog1 zorgvuldig glad gestreken haar was reeds eenigszins grijsborstelige wenkbrauwen en twee rim pels, die tusschen de wenkbrauwen opwaarts naar 'f hooge voorhoofd liepen, getuigden van ziju wilskracht, misschien ook van zijn eigen zinnigheid. Wat anders dan de laatste had den vorst hier op dit slot gehouden, in het midden der verwikkelingen, die het ont- vermoeden zette hij zijn mand neer op een bordes en nam hem weer op den schouder. De slager was al een grachtje verder, toen hij eenige be- wegiug in zijn mand meende te be speuren, wat een oogwenk later zich zoo duidelijk herhaalde, dat hij zijn mand van den schoudér wierp om toch eens na te zien wat het was. Nog voor zijn mand op den grond stond wipte er met groote snelheid een gele smoushond uit met een stuk vleesch in den bek, waarmee de hond het hazepad koos. De bijzetting van het lijk van den paus zal, naar men uit Rome meldt, Zaterdag inde St. Pieterskerk plaats hebben. Te Dannemoine, nabij Sens, woonde eeu tachtigjarige grijsaard geheel alleen in een huis, dat een weinig van de andere woningen afge zonderd lag iederen dag bracht hem iemand van zijne famillie zijn eten voor 's avonds en 's morgens. Voorleden Zondag hadden eenige personen, voorbij zijne woning gaande, een reuk als iets van brand opge merkt. Ten 4 ure kwam de vrouw, welke den grijsaard het eten bracht. Zij klopte verscheidene malen zonder antwoord te krijgen. Toen zij eindelijk besloot de deur open te doen, bood zich een ver schrikkelijk schouwspel voor hare oogen aau. In het vuur lag het ver brande lijk van den ongelukkigen vlammen der revolutie ten gevolge had Hij vreesde het Poolsche gespuis niet, dat overigens spoedig uiteengedreven zou zijn, had hij gezegd. Zoo de vrouwen echter naar Warschau of Petersburg wilden gaan, daar had hij niets tegen, hij, wat zijn persoon betrof, bleef op het landgoed. Moeder en dochter wilden den vorst niet alleen achter laten, en liever een eventueel gevaar met hem deelen, en zoo bleven ook zij. Schoon de vorst reeds omtrent zijn bezoeker in lichtingen had ingewonnen en hoe ongun stig en verachtend hij anders over de meeste Poolsche edellieden oordeelde en bijzonder den aard hunner pogingen om Polen van Ruslands heerschappij te bevrij den scherp geeselde, was hij jegens Dew binsky toch ongemeen vriendelijk en voor komend, eu zelfs de scherpste menschen- kenner zou bij hem niet deu minsten trek kunnen opmerken, die tot de onderstelling aanleiding kon geven, dat die vriendelijk heid geveinsd was. ,,IIet zal de dames verheugen haar red der weer te zien," zei de vorst glimlachend,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1