KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN ao. 524. Vrijdag 22 Februari 1878. Zesde Jaargang. abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., advertentiën Kalender der Week. NIEUWSTIJDINGEN. feuilleton. VERSTOOTEN. 't Vliegend Blaadje. ca VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct franco per post 60 te HEIVER. Van 15 regels35 Centeneikeregel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. FEBRUARI—MAART. Zondag 24 Opgang der Zon 6 u. 54 m. Ondergang 5 u. 29 m. Maandag 25 Dinsdag 26 Woensdag 27 Donderdag 28 Vrijdag 1 Zaterdag 2 Laatste kwartier Zondag 24 Februari. HELDER, 22 Febr. 1878. Heden morgen vertrokken van hier, in drie groote lichtervaartuigen, naar Amsterdam, circa een lOOtal werklieden van 's rijks werf alhier met hunne gezinnen, welke zijn over geplaatst naar Amsterdam. Aan boord van een dier vaartuigen had nog een treffend incident plaats. Een ouderpaar ontdekte bij het af varen, dat hun kindje van 5 weken oud, was overleden, zoodat de moeder met hetzelve aan wal stapte en den vader alleen de reis moest voortzetten. In de zitting van den gemeente raad van j 1. Dinsdag is bekend gemaakt, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken afwijzend beschikt heeft op het verzoek van den raad dezer ge meente, tot bestendiging op den tegenwoordigen voet van de plaatse lijke belasting op het gemaal, langer dan tot ultimo Decembardezerjaars; voorts is met 11 tegen 3 stemmen Een Poolsehe geschiedenis. 13). VI. Bij het woord vader verbleekte Sara plot seling een inwendige stem zeide baar, dat ypen onmetelijke klove tusschen haar en den •raaf lag. Tot nu had zij er nooit aan ge- t\V',cht, dat haar geliefde christen, zij jodin jn Ós; ZÜ 'lad dh oogenblik eener ernstige U |jivraag niet zoo spoedig verwacht. Des te kanter verscilriki'e baar nu de gedachte Vader T dit huwelijk nooit toestaan. Zij n -sde haar vader hare liefde te openbaren, iiooldgch wilde zij geen geheim voor hem ■aaf scheen hare gedachten te raden, ■rs toestemming zal ik moeielijker lan de uwe, dacht hijmaar luid aangenomen, vermindering van be lasting te gunnen aan de houders van huizen waar des avonds muziek gemaakt wordtdie belasting wordt, bij wijze van proef, nu gesteld als volgt: f36.— voor kleine, f60. voor grootere en f 72. per jaar voor de grootste inrichtingen van dien aard. Aan de bewoners vande Graven straat zal de mededeeling geschieden, dat de weg gehard en bij avond verlicht zal worden, als de financiën der gemeente daartoe gelegenheid geven. Aan de hulponderwijzers J. D. ?jes, A. Lievense en G. Tielrooij, de beide eerstgenoemde met ingang van 1 Maart, laatsgenoemde met in gang van l April a.s., wordt eervol ontslag verleend. Aan den heer W. Appel Jr. wordt, op zijn daartoe gedaan verzoek, we gens vertrek naar Alkmaar, verleend een eervol ontslag uit zijne betrek king van makelaar in roerende- en onroerende goederen. Tot makelaars in alle vakken worden benoemd de heeren L. W. F. Oudenhoven en C. D. Zur Mühlen. Van 11 tot 20 Februari werden alhier aangebracht de enorme hoe veelheden van 8360 levende kabel jauwen, 7384 doode idem, 993 lengen, 142 heilbotten, 23440 schelvisschen: buitendien nog schol, tongen, tar botten en roggen. zeide hij tot Sara: „Uw vader zal ik zelf op mijn aanvraag voorbereiden en pogen zijn toestemming tot ons huwelijk te verkrijgen." Hij sloeg zacht zijn arm om haar en drukte de ver- lovingskus op haar voorhoofd. Een inwen dige angst en toch ook een onuitsprekelijke zaligheid streden in 's meisjes hart, maar zij kon zijn teederen blik niet weerstaan, en liare lippen ontmoetten de zijne. Zij en bare tante beloofden hem voors hands te zwijgen, tot hij het oogenblik gunstig oordeelde om den vader het geheim te openbaren. Verheugd dat deze stap zoo goed gelukt was, verliet Seniawitsch de gelukkige Sara, die hem gaarne het verlof gaf haar en hare tante spoedig weder te mogen bezoeken, waarvan hij nu vlijtig gebruik maakte. Hot onschuldig, onervaren meisje was nu over gelukkig. Met al den gloed der oostersche purperroos was de liefde in haar hart ont loken en vervulde liet met een bedwelmende trouw; hoe had zij kunnen gelooven, dat haar liefde geen trouwe beantwoording zou Z. M. heeft benoemd tot griff. bij de directie der mar. te Willems oord J. L. Pisuisse, komm. bij de directie der marine te Hellevoetsluis, tot komm. bij de dir. der marine te Hellevoetsluis C. E. Plugge. adj.- komm. te Amsterdam, tot adj.-komm. bij de dir. der marine te Amsterdam T. Q, Harder, klerk aldaar. Het st. Madnra kwam giste ren alhier binnen, komende laatst van Kopenhagen. Het st. Conrad, van Batavia naar hier, is 17 dezer des namiddags langs Gibraltar gekomen. Onder de. passagiers, die per Conrad van Batavia naar Nederland vertrokken zijn, bevindt zich een op Atjeh in den oorlog deerlijk verminkt soldaat, J. Vogel vang, die o. a. een zijner beenen mist. Door het Roode Kruis is voor dezen ongelukkige het noodige geld gesuppleerd, om hem de reis als passagier 2e kl. te doen maken. Bij aanschrijving van het Min. van oorlog is bepaald dat miliciens, die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen, niet langer dan zes weken onder de wapenen mogen blijven. Uit het noorden des lands meldt men, dat voor de nommerverwisselaars bjj de Nat. Militie tot f 500.wordt betaald: voor plaatsvervangers f850. Te Zwolle is Dinsdag een tref fend sterfgeval aangezegd. De vrouw vinden Haar vroeger zoo eenzaam leven scheen nu geheel veranderd te zijn, en zij stelde zich een schitterende toekomst vol liefde voor. En zoo in sommige oogenblik- ken de vrees voor baars vaders misnoegen de overhand nam of twijfel in haar opsteeg, dan wist hare oude tante ze te troosten, door haar verschillende gevallen te verhalen, in welke christen en jodin elkander bemind en eindelijk alle bezwaren overwonnen had den, om vercenigd te zijn. Sara luisterde naar haar met lust en vreugde. Eenige dagen nadat haar vader terugge komen was, hield op een avond een kleine wagen met twee Poolsche paarden bespan nen voor Baruch's huis stil. Geholpen door den toegesnelden knecht kroop uit het voertuig een gestalte in een langen jood- schen tabbaard gehuld en de pelsmuts over de ooren getrokken. Twee lange lokken van bruinroode kleur, zorgvuldig gekruld, hin gen den man langs beide slapen tot bijna op de schouders neer, en twee kleine groen kleurige boosaardig gluipende oogen glin sterden onder de borstelige wenkbrauwen. van den Heer Bramson aldaar is Dinsdag plotseling overleden. Dit echtpaar zoude a.s. Zondag gouden bruiloft vierenhunne dochter de zilveren en nog een andere dochter de zoogenaamde groene bruiloft. Tal van overtredingen van de wet op den kinderarbeid zijn de .vorige week, vooral in de diamant slijperijen te Amsterdam ontdekt. Het is zelfs voorgekomen dat de po litieambtenaren de kinderen van onder kasten en werkbanken moesten te voorschijn brengen. Het aantal werklieden dat dezen winter door gebrek aan arbeid in Amsterdam werkeloos is, moet buiten gewoon groot wezen. Men berekent dat er niet minder dan 10.000 zon der vast werk zijn. Men schrijft: De landbouw begint te herleven en het zachte weer lokt de lieden tot den arbeid uit. Men is al druk bezig met den grond om te spitten en er worden zelfs al aardappelen gelegd, die ook vroeg ontsproten waren door den open winter. Het sneeuwklokje bloeit en andere in het wild groeiende planten komen te voorschijn. Daar de nienwe centen in grootte en dikte geheel gelijk zijn aan de kwartjes en ook een gekartelden rand hebben, kan er zeer licht be drog mede gepleegd worden in rol len van kwartjes. Deze dienen dus voortaan goed nagezien te worden. Opmerkzaam en onderzoekend bekeek de man het huis en toen de uitkomst hem scheen te bevredigen vroeg hij met snaterende stem den knecht: „Is mijnheer Baruoli Levi te huis „Ja", gaf de knecht ten antwoord, hij is in zijn schrijfkamer. „Geleid mij dan tot hem." „Weet hij wie ge zijt?" „Zeg hem dat Aron Teweles er is, maar haast jeIk heb geen tijd tot wachten." Deze laatste woorden, op tamelijk gebie denden toon gesproken, werkten. Bliksem snel verdween de oude knechtLevi kwam zelf om den aangekomene in zijn schrijf kamer te geleiden. Daar zaten dc twee staui- genooten lang te zamen, doorbladerden de rekening-courant-boeken, onderzochten ver scheidene wisselbrieven en noteerden er het i bedrag van, lazen schuldbekentenissen en telden banknoten. Zij schenen ten laatste met de uitkomst tevreden te zijn. Levi trok toen de kleine ijzeren 'kist dichter bij en nam er een cassette uit, wier inhoud hij sluw glimlachend op de tafel uitschudde;

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1