No. 525. Dinsdag 26 Februari 1878. Zesde jaargang. ABONNEMENT Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. BERKHOUT Co., Uitg-evers ADVERTENTIËN NIEU WSTIJDIN GEN FEUILLETON. VERSTOOTEN. Vliegend Blaadje VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct 3 franco per post 60 te HELDER. Van 1—5 regels25 Centen, elke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advenentien moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. HÉLDER, 26 Pebr. 1878. Volgens achterstaande annonce, zal de beer Victor Driessens, morgen (Woensdag) in Tivoli een voorstelling geven van bet dramaEen beroemd Proces." Volgens de groote bladen, is dit stuk thans bet sucees van den dag en moet de rol van »Jean Re- naud" door den br. Victor Driessens, op onnavolgbare wijze gespeeld worden. Talrijk was de opkomst van 't publiek gisterenavond in Tivob. On der diepe stilte werd de uitvoering van bet programma der Zweedscbe Concertzangërs aangehoord, 't Was dan ook geen alledaagsck genot. Fraaie stemmen, fijn genuanceerde voordracht en wat de hoofdzaak was, een uitmuntend ensemble troffen we hier aan. We gelooven, dat het publiek en de concertzangers alle reden hebben van wederzijdsche tevredenheid. De ijverige ondernemer, de beer van Hoolwerff, heeft ook in dit winter seizoen gezorgd, dat we wat goeds en degelijks konden zien en hooren. Het st. Oonrad, kwam Zondag alhier de haven binnen. Het st. Prins van Oranje, van hier naar Batavia, passeerde kaap Róca 'den 23 Feb. 's morgens. Het st. Celebes, vertrok van Batavia naar Nederland den 23 Feb. Het schip Adelheid, kapt. Lucas, van Delfzijl met stukgoed naar Riga, is bij Hammershuis gestrand en uit elkander geslagen. De kapitein, diens vrouw en een man zijn verdronken; de overigen zijn gered. Dezer dagen werden twee dief stallen van belangrijke sommen gelds ter kennisse van de Amsterdamsche politie gebracht. Die diefstallen wer den gepleegd ten nadeele van oude lieden. Beide lieden waren sedert jaren eerlijk en trouw in dienst van twee verschillende firma's, en waren nieer- maléb belast geweest met de ontvangst van groote sommen. Een hunner moest een som aan de Kasvereeniging ontvangen. Hem werd het voorgeteld en hij bergde het in eèn portefeuille. Toen hij het kantoor verlaten had, was hij de portefeuille 'en het geld kwijt. Ook de andere, die bij de Associatie-Cassa eèn kleine som geld had ontvangen, miste, bij het ver laten dier inrichting, de ontvangen gelden, Tót dusverre is de dief vermoedelijk dezelfde niettegen staande een jjverig en nauwkeurig onderzoek, nog niet ontdekt. De gebr. R. te Ijlst werden in den laatsten tijd bij hèrhaling be stolen. Eindelijk is het hun gelukt de dieven op heeterdaad te betrap pen. Terwijl de broeders afwezig wa ren, had zich, op hun verzoek, iemand in huis verborgen. Spoedig daarna werkte een lljarige knaap zich door Een Poolsehe geschiedenis. 14). VI. ,1lk wil het zoo; waaróm zou ik andéïs gespaard hébben liéel mijn leven lang,'want ik lien reeds lang rijk genoeg, om zelf een schitterend huis te hebben?" Sara's aanstaande en de vermoedelijke associé van Levi te Pétersburg glimlachte gedwongen bij deze woorden van zijn toe- komstigen behuwd vader en' scheen slechts met moeite de aanmerking'te onderdrukken,: als wist hij, met de schatten, die Sara móesten toevallen, iets vérstandigers te be ginnen, dan ze in pracht én weelde'te ver spillen. Hij wilde echter Sara's vadér in dit punt niet ope^ük crstreven en ant woordde derhalve^ „Nu onze z^. n zijn, willen wij nu eens e one Sara gaan kijken ik 1 q? suwsgierig haar te zien!" Levi begon zijn rijkdom weder zorgvüldig op te ruimen. „Sara is een goed kind," zerde hij ver volgens, „ik heb haar nog al afgezónderd gehouden, en zij zal zich ook geheel aan dén wil van haar vader onderwerpen." Nadat hij de cassette geborgen en alles op zijn plaats gébracht had, 'schelde Levi en beval den binnentredenden knecht, aan de tante en Sara te berichten, dat hij spoedig zou komen om zijn handelsvriend Aron Te weles voor te stellen. De knecht ging. Toen later Levi niet zijn gast in de gezelschapskamer trad, bleef Aron verstomd door de wonderbare schoon heid van het meisje, met wijd open mond staan; zoo heerlijk en bekoorlijk had hij zich Sara niet voorgesteld. Glimlachend nam Levi héin bij de hand en voerde hém tot zijne dochter. „Hier Sara," zeide hij, is mijnheer Aron Teweles uit Petersburg, mijn compagnon. Hij wil té Petersburg een groote zaak óp- richten, en een huis voeren als een rijk man en gij, Sara, zult daar de plaats van vrouw des huizes innemen." Deze een raampje, maakte zich van geld, koek enz. meester en stelde dit aan een lSr-jarigen kameraad, die buiten het raampje de wacht hield, ter hand. De jongste heeft bekend reeds meerma len zulk een bezóek aan die woning gebracht te hebben, doch de oudste beweert onschuldig te zijn. Zaterdagnacht had op de Regu- liersachtergr. te Amsterdam een grove mishandeling plaats in een berucht huis. Door het angstgeschrei verza melden zich een aantal personen voor het huis, waaronder ook de nacht wacht. Toen de meester van het huis, die de mishandeling pleegdein zyn dronkenschap al die menschen voor zijn woning opmerkte, sloot hij zijn deur en begon als uit een belegerd fort met projectielen in den vorm van kachelturf te werpen, deze bezig heid afwisselende met nu en dan zijn vrouw te pijnigen. Niettegenstaande allen tegenweer drong de nachtwacht het huis bin nen en de trap op, hoewel de tur ven daar wis en pijnlijk troffen. Zij slaagden er in den woesteling te grij pen en te arresteeren, doch hadden het ongeluk met den nog altijd tegenweer biedenden arrestant op de trap te struikelen en gezamenlijk naar beneden te vallen. Een der wachts is vrjj ernstig bezeerd. Gedurende 1877 maakten 1663 schepen gebruik van het Suezkanaal laatste woorden had hij het meisje slechts halfluid toegefluisterd. De arme Sara begreep er dadelijk den zin van. Een doodsche bleekheid bedekte hare wangen; zij was niet in staat een woord te zeggen, nauwelijks kon zij zich staande houden. Aron beproefde meermalen Sara eenige vleiende woorden te zeggen; maar zij gaf nauwelijks antwoord. In haar aüders zoo schitterende oogen lag nu een uitdrukking van verdriet en zielsangst, en toch scheen door dezen donkeren sluier van neerslach tigheid heen, nu en dan als de bliksem straal van een reddend besluit te schieten of ten minste een flauwe schemering van hoop te glinsteren. „Zij is nog te verlegen," fluisterde Levi zijn toekomstigen behuwdzoon in het oor; „zij zal wel vertrouwelijker wórden; met der tijd komt raad." Ook op de oude tante Rachel maakte Aron een ongunstigen indruk, de kleinè be stendig rollende oogen van den man, bewe zen dat zijn geest zich uitsluitend met de rijkdommen van Levi bezig hield; alleen wanneer hij somwijlen Sara aanschouwde, zijnde 206 meer dan in 1876. Zij vervoerden, met inbegrip van mili tairen en pelgrims, 70.196 passagiers, De Nederlandscbe vlag bekleedt den derden rang in den rang van door voer. Het verkeer over 1877 leverde aan de Kanaalmaatschappij eene ont vangst op van ruim 33 milloen franc. Een proces, dat langen tijd de belangstelling van de bevolking van Berlijn wekte, is Zaterdag geëindigd. Het gold de vervolging, ingesteld tegen zekeren Thurolff, beschuldigd van drie moorden of pogingen daartoe, gevolgd door even zooveel diefstallen. Een brievenbesteller, met aanzienlijke geldswaarden bij zicb, werd door hem op een donkere trap aangevallen en met een mes zwaar verwond; de dader werd hierbij door toegeschoten bewoners gegrepen en aan de justitie overgeleverd. Tijdens de instructie van deze zaak bleek het, dat hij ook de vermoedelijke schuldig was van den moord van twee andere personen. Vele maanden werden aan een nauw keurig onderzoek besteed, want door die moorden was in Berlijn vrij wat angst ontstaan. Na een zitting van 't gerechtshof, die vijf dagen duurde, is hij schuldig verklaard aan de poging tot moord op den brievenbesteller en deswege veroordeeld tot tien jaren tuchthuis straf. Voorts werd hij schuldig ver klaard aan den moord op zekeren Lude gepleegd en deswege ter dood gloeide zijn blik heilloos en verried dat ook nog een andere hartstócht dan hébzucht en gierigheid in hem heerschte. Het gesprek was natuurlijk gedwongen en grootendeels voerde Sara's vader het woord. Na eenigen tijd verklaarde deze dat hij dienzelfden avond nog op reis moest om met Aron Téweles ten langste maatidag morgen te Warschau aan te komen, omdat hij daar dringende zaken had te doen, die hem veertien dagen ja misschien een maand konden afwezig houden. Hoewel Sara aan zijn vele afwezigheden gewoon was, viel haar de scheiding van haar vader vroeger zwaar; heden echter schonk haar dit bericht voor de eerste maal, hoewel geen vreugde toch een zekere ge rustheid. Het afscheid was kort; spoedig rolde het rijtuig met Levi en Teweles door het 'dorp en was in weinige oogenblikken voor de oogen van Sara en hare tante verdwenen. Sara verliet nu het venster, legde het hoofd in hare handen en aan het gebeurde terug denkende, begon zij bitter te weenen. De slag had haar zoo onverwacht getroffen, dat hij haar moest verpletteren. De boom van

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1