KLEINE COURANT HELDER. NIEÜWEDIEP EN OMSTREKEN rtto. 526. Vrijdag 1 Maart 1878. Zesde Jaargang. ABONNEMENT Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag, Uitgevers BERKHOUT Có., ADVERTENTIËN Kalender der Week. FEUILLETON. VERSTÖOTEN. 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct franco pér post 60 REL DER.. te Van I5 regels25 Centen, elke regel meer 5 Centen; grootere letters worden nabr plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. MAART. Zondag 3 Opgang der Zon 6 u. 43 m. Ondergang 5 u. 42 m. Maandag 4 Niéuwe Maan. Dinsdag 5 Vastenavond."1 Woensdag 6 Aschdag. 1 Begin der Vasten. Donderdag 7 VilJDAG 8 Zaterdag 9 NÏEUWSTUroiNOfiN1. HELDER, 1 Maart 1878. Woensdagavond kwam hier van Amsterdam, via Ymuiden,. binnen, Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. »Atjeb." Genoemd schip zal eerst daags een proefreis maken. Het ramtorensckip Koning de'r Nederlanden, dat na de jongste proefreis zeewkardig is bevondenzal a. s. Zondag van bier naar Indië vertrekken. Het st. Prins Hendrik, van Ba tavia naar hier, arriveerde te Suez en vertrok van daar den 26 Febr. 's morgens. De 81ste verjaardag van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden werd bier gisteren door het uitste ken van vlaggen op de gebruikelijke wijze gevierd. In de mariniers^a- zerne had ter dezer gelegenheid een Assaut plaats. Edil Poolsehe geschiedenis. 15). V. Even als in Sara's ziel de liefde voor Seniawitsch ontwaakt was, zoo gloeide ook in Anka'S hart hét zelfde gevóel voor Dewbinsky. Uit dankbaarheid ontsproten, was het bij haar niet "tot een verteerenden znmelijkeu hartstocht ontvlamd gelijk in Sara's borst; misschien was het echter daarom te sterker en volhardender. De liefde harer dochter kon Anka's moeder onmogelijk ontgaan; zelfs voor den vorst was het plotseling wegblijven van. graaf Seniawitsch sinds Dewbinsky zijn buis meermalen bezocht, in het oog gevallen Hij geloofde echter do oorzaak hiervan in den' vooruitgang van den Blijkens een bij hbt dep. van marine ontvangen telegram is de oefèniugs-divisie, kapt. ter zee W. K. van Gennep, in den avond van den 25 dezer van Madeira naar St. Vin cent (Kaap-Verdiséhe eilanden) ver trokken. Het st. Prins van Oranje, van hier naar Batavia, is 24 Februari Gibraltar gepasseerd. Ds. P. S. Bakel's; predikant bij de Doopsgezinde gem. te Waal op Texel, heeft bedankt voor het beroep naar Baard (Friesland.) Ds. J. F. L. Boonacker, predi kant bij de Herv. gem. te Waal en Koog op Texeï, heeft bedankt voor het beroep naar Eenigenburg. Zaterdag werden reeds de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond aan Z. M. den koning aange boden door A. J. M. van der Trappen te Hondsholredijk, gem. Naaldwijk. Er zijn tot den groei volstrekt geen kunstmiddelen aangewend. Een brievenbesteller in dehoofd- stad heeft zich schuldig gemaakt aan het eigendunkelijk heffen van porto van een of meer brieven, die hij te bestellen had. Het misdrijf is ontdekt en de dader in hechtenis genomen. Door het departement van oorlog zullen, zegt men, aan al zijne grootë etablissementen stoombrandspuiten ge- worden. moeten zoeken, want reeds vroeger bad hij Seniawitsch meermalen verzocht in de Rus sische armee dienst te nemen en nu koes terde hij de vaste overtuiging dat de graaf stappen zou doen ohi aau dat verzoek te voldoen. Hij'was volkomen overtuigd, dat de graaf, iu weerwil zijner Poolsehe afkomst, iu stilte met Rusland sympathiseerde, wijl hij daarbij op zijn voordeel speculeerde. Jegens Dewbinsky, den fanatieken partijganger voor Polen's zaak en den vroeger zoo gevreesden journalist was de oude vorst steeds even beleefd, maar vermeed toch zorgvuldig zich met hem in een gesprek over de tegen woordige politieke omstandigheden in té laten. De vorstin, die voor Seniawitsch nooit veel sympathie had gevóéld1, was daarentegen haren redder Dewbinsky, wiens edel karakter zij steeds meer leerde kennen en waar- deeren, wezenlijk, genegen, schoon zij als moeder zich overtuigd hield, dat haar echts genbot, ingeval Dewbinsky naar Anka's hand mocht dingen, wegens de scherp uit komende verschillende politieke grondstel lingen, zekerlijk nooit zijne toestemming Een gevangene, die Woensdag van de arrond.-rechtbank te Am sterdam zijn vonnis zou hooren, bad niet veel verwachting oüitreiït een gunstigen afloop ten minste met andere gevangenen in het Paleis van Justitie, zette hij het op een loopen en ontvluchtte. Hij werd achternage zet, doch te vergeefs. In een sloot, nabij het station te Heerenveên'is1 hét lijk' gevondeti eeuer dienstbode, die voor 6 weken eenklaps verdween De koopman M. is op den weg van Rijsen naar Anielo aangerand en van een portemonuaie met f 38 be roofd. De heer C. G. van dèr Heijden, schoenmaker te Waalwijk en aan nemer van schoenen voor het leger, heeft in de vorige week een paar laarzen moeten maken als monster voor de benflinning dèr Noördpool- expeditie. Het zijn klompen met'leder overtrokken en hooge kappen, alles met wol gevoerd en zóo ruim, dat men er met. 5 paar kousen in kan. Jl. Zaterdag-namiddag viel. ar in de aardappelmeelfabriek der firma Hoveling Botjes te Veendam een treffend ongeluk voor. Een 13jarige knaap, genaamd Hiddo Wagenaar, zoon des opzichters, kwam door een noodlottig toeval in aanraking met een ronddraaiend kamrad, waardoor hij gegrepen en rondgesléurd werd; Schoon onmiddelijk weder uit. dé tot zulk een huwelijk geven zou. Nu kwam Seniawitsch plotseling terug, zoo hij zeide' van Warschau, waar hij uit hoofde van gewichtige zaken langer dan hem lief was geweest, had moeten blijven. Op denzelfden dag was Dewbinsky toevallig in het kasteel van den vorst aangekomcu. Bij het vallen van den avond ging hij een weinig in het park wandelfen; zijn kozak - kenwacht, die hem aanvankelijk bij zijne uitstapjes en bij de bezoeken iu het kasteel scherp in het oog hield en hem altoos op den voet was gevolgd, was nu in haar ijver een weinig verflauwd, daar van de zijde des graven nooit een poging ter ontvluchting wgs beproefd en zijne verkeefing met den Russischeu vorst een verandering in zijn politieke gezindheid scheen aan te duiden. Zoo bepaalde zich die wacht er bij, den graaf slechts op een grooten afstand naar het kasteel te volgen. Zoodra hij te paard of in zijn slede steeg ontbrak de Russische bewaker nooit bij zijn gevolg; maar in het huis en op, de binnenplaats werd hij er nooit door lastig gevallen. Zoo was Dewbinsky tanden van het rad losgerukt, bleek de knaap zulke zware kneuzingen te hebben bekomen, dat men voor zijn leven vreest. Te Za&mslag is zekere A. S. in i hechtenis genomen, onder beschul diging haar kind vermoord te hebben. Te Gendringen hoorde Zondag zekere R„ 's avonds rumoer in de herberg; hij gjng aan de deur,staan, om te vernemen wat er voorviel; plotseling kwam een der zich in de herberg bevindende personen, zekere t. K., naar buiten en bracht hem een paar messteken toe, zoodat R. weinige oogenblikken later tengevolge yan bloedverlies den geest gaf. In de nabijheid van Wassenaar heeft Zondag een allertreffendst on heil plaats gehadvier kinderen uit een huisgezin, zijn door het sprin- van een granaat, welke zij op het strand hadden gevonden, gedood: Het onheil is gesehied ongeveer op 6000 meter afstand van het badhuis, dicht bij het strand. De ligging der ■lijken bewees, dat de kindereu ron dom de granaat stonden, zoodat zij bij de ontploffing in vier verschillende richtingen werden weggeslingerd. Dé lijken zjjn vreeselijk verminkt. De oudste jóngen was bijna 18 jaren, de tweede, van 13 jaren, was mede een hulp in ket onderhoud van het behoeftige gezin, de twee andere kinderen waren meisjes van 11 en 7 jaren. nn alleen iu een lommerrijke allee gegaan, toen het kraken van het zand hem te ken nen gaf, dat iemand, hem haastig volgde. Hij geloofde dat het Seniawitsch was, wendde zich schielijk om en zag een hooge vermomde gestalte, die dicht hij hem stond en als uit den grond" scheen verrezen te zijn. „Wat wilt ge van mij? Wie zijt-ge?" riep- de graaf bijna verschrikt. „Zijt gij een Pool? Zij: gij een patriot?" vroeg met gesmoorde stem de vermomde, en daarbij rustte zijn blik strak op hem. „Met welk recht vraagt ge dat? Dat ik een Pool en patriot ben, weet ieder mijner landgonooten, en omdat ik het ben, werd ik op mijn kasteel verbannen?' „Gebannen!" spotte de vermomde.''„Zoo ge tijd en gelegenheid wildet vinden, mijn heer de graaf, om uw kasteel te verlaten, zpudt gij sinds lang op i Polens slagvelden met de broeders strijden; daartoe waart en zijt ge verplioht als Pool, als eedgenoot van den boud Sobiesky. Yoorwaar, voegde de spreker er bitter bij, liefderomans kan men daar niet spinnen

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1