KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 527. Dinsdag 5 Maart 1878. Zesde Jaargang. abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag, advertentiën nieuwstijdingen. feuilleton. VERSTOOTEN. 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct_ ,3 franco per post 60 Uitgevers BERKHOUT Co., te HELDER. Van 15 regels35 Centen, elke regel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de. Uitgevers bezorgd zijn. HELDER, 5 Maart 1878. Zondagmiddag jl. vertrok van hier naar Indië via Suez, het ram- torensehip «Koning der Nederlanden, kommandant de kapt. ter zee W. Enslie. Een onafzienbare menschen- massa bewoog zich langs de haven, om den vertrekkenden een laatst vaar wel toe te roepen, en bij het verlaten der haven werd van beide zijden een krachtig driewerf hoeraaangeheven. De vereeuiging «Eendrachtons Genoegen" gaf Zondagavond in Tivoli een publieke tooneelvoorstelling. Op gevoerd weiden het drama Jeanne, de vrouw van den Diamantslijper," dat op onberispelijke wijze en tot groot genoegen van het aanwezige publiek werd afgespeeld, en het na- stukje «Ijverzucht," dat de lachspieren niet weinig in beweging bracht en de vertooners voor hunne voortreffelijke opvoering een daverend applaus deed inoogsten. Gaat dit gezelschap op den inge slagen weg voort, dan wacht den leden den volgenden winter zeker weder menige aangename avond. In een lonbewaakt oogenblik, geraakte Zondagmorgen het 2-jarige zoontje van den winkelier D., in de vrij diepe gracht van 's rijkswerf. Reeds begon het kind te zinken, toen de heer Jb. de Beurs kwam toeschietendie zonder zich een Ben Poolselie geschiedenis. 16). Y. Besohaamd en met neergeslagen oogen stond Dewbinsky voor hem. „Zoo ik een middel wist om mijne bewakers te ontkomen," fluisterde bij vervolgens, „zou ik niet twij felen." „Welaan," antwoordde Langiewiez, „daar voor is gezorgd. Heden over vier dagen te middernacht vindt ge achter de kerk van het dorp Wollnaka een gezadeld paard en drie ruiters, die u verwachten zullen om u naar ons legerkamp te voeren. Van hier zal u de vlucht gemakkelijker zijn dan uit uw eigen kasteel. Geef mij u woord van eer, dat ge komen zult. En mocht het door een of ander toeval in den genoemden nacht onmogelijk zijn, dan geldt dezelfde afspraak oogenblik te bedenken, gekleed te water sprong, en bet geluk mocht smaken, het kind van een wissen dood te redden. Voor de Noordpool-Expeditie zijn tot dasver, ter aanvulling van het nog ontbrekendeingekomen f2360,50. De gezondheidstoestand van Z. M. den Koning wordt beter. Op Terschelling is gestrand de Duitsche schoener Ernilie Heyse, kapt. Marohn, van Stettin naar Duinker ken met stroop. De equipage is gered. Het schip is vol water. - Het Nederl. schip Prins Semor, van Vlissingen naar Lissabon, door het Bchip Argonaut overzeild, is door visschers in zee drijvende gevonden en te Barfleur (bij Cherbourg) bin nengebracht. Bij Kon. besluit is, op de voor dracht van den minister van oorlog, bepaald, dat de tijd voor eerste oefe ning van de manschappen der lichting 1878, op twaalf maanden bepaald, verkort, wordt tot zes maanden voor miliciens, die hij onbereden korpsen ingedeeld, a. het bewijs leveren, dat zij de lessen volgen of gevolgd heb ben van een der Rijks-universiteiten, van de universiteit te Amsterdam, de Polytechnische school, de handelschool te Amsterdam, de Twentsche indu strie- en handelschool, de Rijksland bouwschool te Wageningen en 's voor de twee volgende nachtenmaar ik verzoek u, zoo mogelijk door een vertrouw den bode, mijne ruiters te laten verwitti gen, opdat zij niet te vergeefs wachten. Het wachtwoord isOyczyzna." „Ik zweer te komenriep Dewbinsky in vervoering. „Ik wist het vooraf, dat gij getrouw zijt," antwoordde Langiewiez met een warmen handdruk. „Maar mijn tijd is afgemeten. Vaarwel tot weerziens!" En eenige minuten later was de aanvoerder der op standelingen even zoo geheimzinnig verdwenen als hij gekomen was. Maar schier te gelijk met zijne verwijdering trad een andere don kere gestalte van achter een boomstam te voorschijn en verwijderde zich voorzichtig en onhoorbaar. Het was Seniawitsch. Van waar was Langiewiez gekomen Hoe was hij met Dewbinsky's omstandig heden zoo nauwkeurig bekeud Voor Dew binsky was dit een onoplosbaar raadsel, maar de zekerheid stond plotselings voor zijn geest dat hij Anka verlaten moest. De ge heime bond rieper was geen uitvlucht. Rijks veerrtsenijschoolb. in het be zit zijn van het bewijs, bedoeld de wet van 28 April 1876 (Stbl. no. 102) of van een der getuigschriften be doeld bij de art. 57 en 59 der wet van 2 Mei 1863 (Stbl. no. 50), of wel van een diploma als hulp-apo theker. Voor de overige miliciens, die zich met bijzonderen ijver toe leggen op het verkrijgen van de vereischte militaire-kundekan de voor eerste oefening bepaalde tijd tot negen maanden verminderd worden. Blijkens een met de jongste mail van den Gouverneur van Curayao ontvangen bericht, is op zijn last door de wijk- en districtsmeesters voor zooveel mogelijk opgenomen de schade, welke door den storm van den 23sten September des vorigen jaars, aan de eigendommen van de inge zetenen van het eiland Cura9ao ver oorzaakt is. De uitslag van de opneming is als volgt: In de Willemstad f 158.337, in Pietermaai f 499.591, in Scharlo f 12.440, in de overzijde (Otrabanda) f97.376. Buitendistricten: 2edistriet f 155.463. 3e district f 45.327 4e district f 65.226, 5e district f 45.783. In de opgaaf zijn niet begrepen het verlies van 5 schoeners ter waarde van f 75.700 en de schade geleden aan de Nederlandsche brik Condor f 11,000. En hoe zijn hart ook bloedde hij moest weg! Lang bleef hij nog peinzend staan. Moest hij toch blijven en der jonge vorstin zijn hart aan de voeten leggen Het was een moeielijke strijd dien hij met zich zel- vcn streed. „Neen," riep hij eindelijk, „ik moet evenwel weg, en dan is het beter dat de bekentenis mijner liefde achterwege blijft, dan dat ik u met mij in het verderf siepe Ik wil uw hemel niet verduisteren, want van den oogenblik af, dat ik het zwaard opneem, ben ik vogelvrij en aan den dood gewijdGij zult mij misschien weldra ver geten en met Seniawitsch huwen." Hij balde krampachtig de handen en drukte ze tegen zijn koortsig voorhoofd. „Vaderland!" riep hij vervolgens vastbe raden, „ik breng u een offer, grooter dan mijn leven mijne liefde!" Met vasten tred ging hij op het kasteel toe, waar men hem reeds verwacht had. „Mijnheer de graaf schijnt zich thans uit verveling aan de poëzie te wijden," spotte Totaal f 1.161.243. Met deze vaartuigen zijn 28 per sonen omgekomen. Op Bonaire zijn elf kleine vaartuigjes verongelukt met inbegrip van de ladingen, ter waarde van f 23.858. Met deze vaar tuigjes zijn 21 personen omgekomen. Van Aruba is een vaartuigje, het welk op reis herwaarts was, veronge lukt, waarbij 20 personen zijn omge komen. De opgave van de schade aan de particuliere eigendommen te Bonaire toegebrachtwordt begroot op f108.640. Het hooggerechtshof te Batavia heeft het vonnis van den raad van justitie, waarbij de heer Verloop, de gezagvoerder van de vergane Luit.- Gen. Kroesen, tot 2 jaar gevangenis en boete werd veroordeeld, bevestigd. Het hof heeft in deze belangrijke zaak zijn uitspraak van geen enkel motief vergezeld doen gaan. De eenige overweging is, dat het vonnis van den raad wel en rechtens gewezen is. De heer Verloop bevindt zich inmiddels in Singapore. Zondagochtend vond een vrouw te Utrecht haren man, die den vorigen avond dronken te huis was gekomen, dood op den vloer uitgestrekt. Te Mertsel bij Antwerpen, zijn twee soldaten, die eetwaren hadden gehaald, toen zij na het passeeren van een goederentrein over de baan wilden steken, door den sneltrein, die van de andere zijde kwam, aan- Seniawitsch, „en wilde waarschijnlijk den fraaien avond alleen genieten." „Ik bemin en waardeer de poëzie," ant woordde Dewbinsky kort, maar in den tegen- woordigen tijd past slechts den man de daad „Dat meen ik ook," antwoordde de vorst met eenveelbeduidenden blik op Seniawitsch. „En zou poëzie niet met krachtige daden te vereenigen zijn deed Seniawitsch op merken. „Zie bij voorbeeld den Duitschen dichter Theodor Körner; zijne poëzie bezielde de Duitsche jongelingschap tot den vrijheids kamp en hij zelf viel als strijder voor zijn vaderland Dewbinsky wilde antwoorden, maar de vorst voorkwam hem, door schertsend Senia witsch te vragen, of hij zich in den laat- sten tijd te Warschau met Duitsche littera tuur had bezig gehouden. Seniawitsch scheen door deze vraag eenigs- zins van zijn stuk gebracht; hij vermoedde er waarschijnlijk meer in, dan de vorst er mee wilde uitdrukken. Anka was den geheelen avond door tame lijk stil, eenerzijds kon de terugkomst van

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1