E N OMSTREKEN. \o. 531. Dinsdag 19 Maart 1878. Zesde Jaargang. abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers berkhout Co., t© HÉLDER. advertentiën feuilleton. VEESTÖOTEN. ss» VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. ,3 franco per post 60 Van 15 regels 25 Centen, elke regel meer 6 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. NïÈÜ WSTIJDlN'OËN HELDER, 19 Maart 1878. Het terrein van de zoogenaamde Vischruarkt alhier zal met boomen worden omgeven. Met het beplanten is reeds een aanvang gemaakt. Door de haringtrekkers werden gisteren aan den afslag aangeboden ruim 200 tal Wring, welke van f 2.40 tot f 2.85 per tal opbracht. Gisteren zijn voor het eerst een dertigtal beag-visschers in zee ge weest, welke veel rog aanbrachten; prijs van 66 tot75ct. p. stuk; schel- visch het groot, honderd f 44.'a f 55.kabeljauw f 1.60 a fl.70. Blijkens een bij het depftrtem. van koloniën ontvangen telegram van den goliv.-gen. Van Ned.-Indiëdd. 1;5 Maftrt, is het noodig geweest eenige troepen uit Atjeh naar de westkust te Zenden tér beteugeling van strandroof en tot herstel der gestoorde rust te Lohong, Noh en Malaboe. Dé expeditie, die gekom- mandeerd werd door den overste van Lier, heeft volkomen aan de ver wachting beantwoord. De wederspan- nige hoofden zijn naar Kotta Radja gegaan om hunne Onderwerping te beëedigen, en de gouv. van Atjeh, die zich persoonlijk naar Malaboe heeft begeven om er den toestand op te nemen, heeft dien bevredigend gevonden. De gezondheidstoestand van onze bezetting wordt gunstig genoemd. Een Poolsche geschiedenis. VII. Dewbinsky reed in de richting van San - domir tot omstreeks middernacht, zonder iemand te ontmoeten. Even ging de maan op en haar bleek licht bescheen den een zamen weg; eén donkere vlek die zich in de verte vertoonde, werd door den vluch teling voor een hosch herkend, en voor zichtig, op elk gerucht acht gevend, reed hij er op toe. Reeds .had hij den zoom van het bosch bereikt, toen hem een luid halt tegenklonk; een forsche hand viel zijn paard in den teugel en verscheidene zeisen, die zich tegen zijne borst richtten, overtuigden hem, dat hij een troep opstandelingen ont moet had. De graaf noemde zich en vroeg naar Lan- Nederlahdeh vertrok van Batavia naar Nederland dén 16den Maart. Zaterdagnamiddag is de ram- monitor Matador van de werf der Néderlandsche Stoombootmaatschap pij op Fijenoórd te water gelaten. Men verneemt dat van een voorgenomen detacheering van een 30tal werklieden van 's rijks werf te Hellevoetsluis haar die van Amster dam, is afgezien, omdat die in laatst- gemelde plaats noodig zullen zijn tot het herstellen van hèt schróefstoom- schip 3. klasse Prinses Maria, kom- mandant kapitein-luitenant ter zee C. J. Smith, welke bodem na zijni terugkeer van Smyrna te Hellevoet- sluis zal binnenvallen. De instructiebrik Ternate zal in het begin der volgende maand weder in dienst worden gesteld, om in de Zuiderzee de gewone kruistoch ten te doen, tot oefening van het jeugdig personeel bij de Zeemacht. Beurtelings zullen, tot dit doel, op dit Schip worden gedetacheerd dè oudste jongens van de opleidingsche pen Admiraal van Wassenaer en Anna Paulowna. Bij het binnenkomen van het fregatschip Noach 5, in de haven van IJmuiden, op Donderdagmorgen jl-, viel een man van de sleepboot Her cules, die gemeld schip van hier ge sleept had, over boord. Hij werd met veel moeite gered. giewicz. De man die den toom van hét paard hield, beloofde hem te zullen geleiden, maar hij moest geduld hebben, tot de naaste wachtpost ter aflossing kwam. „Welaanzei de graaf afstijgend, en zich op het zachte mos neervleiend; „ik zal wachten." Het hield tamelijk lang aan, voordat de aflossing kwam. Na een korten marsch kwam Dewbinsky met zijn gids aan een boerenhoeve; daar legerden omtrent twee honderd opstandelingen; De opgaande zon deed allengs het maanlicht verbleeken en spoedig ontstond in het kleine legerkamp een levendig gewoel. De opstandelingen be reidden hun eten en brachten hunne wapens in orde. Dewbinsky liet zich naar den aanvoerder der bende voeren, wien hij zijn naam noemde; scherp zag deze hem in het gezicht. „Hoe kan ik weten dat gij de waarheid zegt vroeg hij vervolgens. „Generaal Langiewicz wilde morgen nacht drie man naar het kasteel Wollnaka zenden," antwoordde de graaf, „die mij achter de Aan het strand onder Was senaar is een lijk aangespoeld van een matroos. Bjj hem werden gevon den een doopacte van Ephraim Jobsen, geboren te Stangen; bij Dantzig, 1850, en een soldij-afrekening van Eduard Jobsen als matroos op het schip Perle, 11 April5 Oet. getee- kend te Memel 6/10 1877, benevens een zestal diverse photografische por tretten. Het lijk scheen nog niet lang in zee te hebben gelegen. Te Einden is de verslagenheid groot wegens het met man en mwis verongelukken van de Loodsschooner Ems, die aldaar thuis behoorde, in den storm van 8 op 9 dezer maand. De 11 verongelukte personen laten na 9 weduwen en 27 kinderen. Op Jnist zijn eenige voorwerpen van het verongelukte vaartuig aangedreven. Een Pruisische en een Nederlandsche loodsschooner hebben te vergeefs onderzoek gedaan naar het vermiste schip, dat vermoedelijk gezonken is. Het hof te YGravênhage heeft A. v. E., de dochter van efen welge steld laudbouwèr te Wateringen, schuldig verklaard aan kilidéfmoofd en tot 18 maanden celstraf veroor deeld. De drijfveer, door beklaagden gemeenlijk als de oorzaak aangegeven, waarom zij diefstal begingen, wisselt af tusschen armoede of dronkenschap. Een man, die dezer dagen te Am sterdam beschuldigd werd van dief stal van een bed met een peluw, gaf kerk verwachten moesten. Dat plan werd aan de kozakken die mij bewaken moesten, verraden en ik vond het derhalve raadzaam, nog denzelfden n?,cht te vluchten, daar het mij anders onmogelijk zou zijn geweest mijn woord te houden." Deze woorden overtuigden den aanvoerder dat hij werkelijk Dewbinsky voor zich had. „Mijnheer de graaf," antwoordde hij, „ik moest juist lieden nacht drie man te uwer ontvangst afzenden en inij vervolgens met mijn tweehonderd ruiters ter uwer beschik king stellen. De geheime bond beveelt, dat wij ons dadelijk na uwe aankomst, marsch- vaardig maken en naar Sandomir opbreken." Graaf Dewbinsky dankte en eep, kwartier uur later, na een sober ontbijt genuttigd te hebben, reed hij aan de spits der tweehon derd opstandelingen in de richting van San domir, in welks nabijheid, bij Mihaloorze, Langiewicz zijn legerkamp had opgeslagen. Langiewicz, die een regelmatigen gene- ralen staf om zich heen had, oefende zijne troepen vlijtig. Aan zijn veeljarigen dienst bij de Pruisische artillerie had hij een gron- echter als reden tot deze daad op, dat zijn vrouw, van wie hij reeds vele jaren gescheiden leefde, maar niet in echtscheiding wilde toestem men. Nu had hij den diefstal ge pleegd in de vurige hoop, door een onwaardig gedragzijn echtgenoot tot een eisch van echtscheiding te dwingen. Zaterdagavond is te Antwerpen, terwijl men bezig Was met het Por- tugfiesche stoomschip Rio Douro, via Havre naar Lissabon bestemd, té laden, plotseling een knal in het ruim gehoordeenige oogénblikken later stond de bodem in brandDrie werk lieden zijn verbrand; andere perso nen zijn min ofniéer zwaargewond. Er wordt van wege de overheid een Onderzoek ingesteld naaT de oorzaak. Het Hbl. van Antwerpen geeft de volgende bijzonderheden omtrent die ramp De Rio-Douro lag in lading aan de Oostkaai van het Kattendijk-dok kwart na 5 ure steeg er eensklaps een rookwolk op uit het groot voor- ruim. Öp dit oogenblik waren de bemanning en eénige werklieden in het ruim en op het dek aan 't werk. Op den kreet van brandkwam de heer Ledoux, havenmeester, die zich jnist in de nabijheid bevopd, toesnel len en gaf bevel onmiddelijk de touwen, waarmede het schip aan de kade vast lag, los temaken. De heer Ledoux, vergezéld van den haven luitenant M. Linsen, sprong aan boord dige militaire opleiding te danken; zijn deelname aan den veldtocht van Garribaldi ter bevrijding van Italië, verschafte hem oorlogsondervinding en de gelegenheid bij dien vrijscharengeneraal de kuiist te leeren met weinige middelen en bij .alle mogelijke ontberingen de grootste diensten te bewijzeu. Een goed georganiseerde voorpostendienst werd opgericht. Geestdrift voor de heilige zaak verving bij de troepen het gebrek aan militaire vorming en een behoorlijke wape ning. Dit de saamgestroomdc daglooners, handwerkslieden, studenten en landbouwers was een van strijdlust gloeiende bende ont staan, welke een man van het vak trouwens nog niet met den naam „soldaten" zou vereerd hebben, want juiste handgrepen en weudingen konden deze krijgslieden nog niet volkomen uitvoerenmaar daarvoor hadden zij de wapens, welke zij thans voerden en waarmede zij zich dapper verdedigden, een overmachtigen vijand ontnomen en deden onder de aanvoering van hun bekwamen aanvoerder stoutmoedige en verrassende strooptochten.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1