KLEINE COURANT helder, nieuwediep en omstreken No. 532. Vrijdag 22 Maart 1878. Zesde Jaargang. Ft. aire, ,ozen abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers berkhout Co., advertentien *g), Kalender der Week. s ure. De heer C. Boon, eerste ambtenaar, is tot loco-secretaris benoemd. 'TlEr wordt hier in de laatste dagen belangrijk veel haring gevangen; Woensdagnacht werd er ongeveer 9 last aangebracht, d. i. 90,000 stuks. In den loop van dien dag is er ook UCC aanhoudend zeer veel aangevoerd. De Ll JlU prijzen blijven van f2.35 tot 2.45. De haring wordt meerendeels voor ing feuilleton. VERST00TEN. i st e FEN; r enz. ieuwing jH 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN ler 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. 3 franco per post 60 te HELDER. Van 15 regels35 Centeneikeregel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. EL MAART. Gondag 24 Opgang der Zon 5 u. 54 ra. Óndergang 6 u. 19 m; 25 Maria Boodschap. 26 Laatste Kwartier. 27 28 1 a a Baandag Dinsdag Woensdag Donderdag ■gv rijd ag "Zaterdag 30 NIEUWSTIJDINGEN. Z0J;t HELDER, 22 Maart 1878. 50, p'ei Bij de opening der zitting van den gemeenteraad alhier op jl. Dins dag, werd door den Burgemeester een warm woord van hulde gebracht .aan de onmiskenbaar groote verdien sten van den onlangs overleden se cretaris Lukas Verkeij. Op voorstel van het dagelijkseh Bestuur weuscht de Voorzitter, onder nadere goedkeuring van heeren gede puteerde staten, aan de weduwe een Jaarlijksche toelage van f 600,uit de gemeentekas te verleenen, als blijk van achting, den overledene toege dragen. lOOND. - grootste iere Ten' Een Poolsche geschiedenis. werelc Manu. 21). ten vat VIII. Op den zoom van een dennebosch, dicht den tot bij Mihalovize, in de Wojwod'schap Sandomir garanth brandden op verschillende plaatsen groote bivakvnren, wier rood licht op de veel- sche oi soor%e groepen van opstandelingen viel. wordt ^n^erende geweren en piramiden van lansen waren langs den boschweg geplaatst. Méést al de opstandelingen hadden hooge laarzen aan, grijze broeken en tot hoofdbedeksel de in het land in zwang zijnde kinfödratka. Üen aantal saamgezworenen stond bijeen en zong bet bekende Poolsche volkslied Nog is Polen niét verloren. De meerderheid dezer mannen bad een zeer bewogen leven achter zich. Velen hunner streden bij Ka- fiolna Voor de vrijheid der Hongaren, bij de rookerijen opgekocht en naar Duitschland uitgevoerd. De kalme weergesteldheid is zeer gunstig voor dip visscherij. Woensdag jl. herdacht de Sociëteit Mars" alhier, haar negen jarig bestaan, met het honden eener Soiree Litteraire et Musicale. Als altijd, had men ook thans gezorgd voor een afwisselend en degelijk pro gramma en opwekkende feestliede ren. Verschillende sprekers wedijver den om dezen avond zoo genoegelijk mogelijk te doen zijn, en zij slaagden daarin volkomen. Boven alles echter, brachten de dames-dillettanten veel bij, tot een aangename stemming, en gaarne brengen we hier een woord van dank aan mej. S.voor haar waarljjk keurig pianospel. In een der pauzen werd door het eerelid van Mars, den heer Alting von Geusau, als de tolk der aan wezigen, een woord van dank ge bracht aan het bestuur dezer Sociëteit, voor haar edel streven en de ver- eeniging nog menig jaarfeest toege- wenscht, waarmede allen door een luid applaus instemden. Zondagavond zal de heer F. Basch in Tivoli een buitengewone voorstelling geven, in de goochelkunst en wat daarbij behoort. De heer Baschdie thans te Amsterdam voorstellingen geeft, oogst daar veel bijval. De Amst. Ct. maakt van de eerste voorstelling aldaar met inge nomenheid melding, en zegt, dat Voltumo voor Italië en hadden nn de wapens opgevat om voor de vrijheid van hnn Vaderland te strijden. Iedere stand, iedere ouderdom was vertegenwoordigdhier zat vermoeid en ineen gezonken een sombere gestalte met sneeuwwit haar, het ingevallen knokkig gezicht, somwijlen beschenen door de laatste flikkeringen van het uitgaande naaste nachtvuur. De zonen van dien grijsaard zijn sedert maanden begraven. Rus sische kogels hebben den een na den anderen weggemaaid. Zijn eenige dochter is, wiji zij het verblijf van baar vader niet verraden wilde, onder den knoet doodgeslagenver driet heeft zijne vrouw gedood en nu zit daar de oude man, als de laatste van zijn gezin, en kan bet oogenblik niet afwachten dat hij met de sabel in de vuist, en met eigen levensgevaar, zijne dierbaren wreekt. Op eenige schreden afstand van hem slaapt op den kouden grond oen jonkman, met blond dons om de ronde kin en de roode lippen; goudkleurig krullend haar omgeeft het bleek gelaat; nauwelijks de kinder schoenen ontwassen, voert hem de eerste de heer F. Basch voor zijn ver maarden broeder E. Basch niet be hoeft onder te doen. Er wordtnog al vrij wat te zien gegeven, een zeer afwisselend programma. Wij bevelen een bezoek bij den heer F. Basch zeer aan. Z. M. heeft benoemd tot ont vanger dep registratie en domeinen te Steenwijk F. Fontein, thans te Helder. Blijkens een bij het departe ment ontvangen telegram is de oefenings-divisie, onder bevel van den kapitein ter zee W. K. van Gennep, den 19den dezer van St. Vincent naar Suriname vertrokken. Zr. Ms. fregat Evertsen, in conservatie aan 's rijks werf te Willemsoord, zal vermoedelijk tegen Mei weder worden in dienst gesteld, om even als verleden jaar, als verblijf te dienen voor de tegen dien tijd ingedeelde zeemiliciens. Het st. Koning der Nederlanden, van Batavia naar hier, is 20 Maart van Penang vertrokken. Er bestaat vermoeden dat de logger van den heer A. de Niet, ge naamd Scheveningen No. I, schipper M. van der Harst, in de Noordzee is verongelukt. Ook loopt te Scheveningen het ge rucht, dat een aan den heer Meeren- burg toebehoorende bomschuit nabij Terschelling is verongelukt. Nadere bijzonderheden ontbreken echter. tred in het wilde krijgsgewoel. Vóór eenige dagen rustte hij nog, afscheid nemend, aan de trouwe moederborst en morgen misschien, ja misschien reeds morgen, in den killen schoot der aarde. Bij een groot nachtvuur stond, de armen op de borst gekruist, het hoofd opgericht, en moedig en trotach in de duisternis van den nacht starend, Langiewicz, Polen's dictator. Levendiger schitteren zijne donkere oogen; zijne hand, die zooeven met den snorbaard speelde, grijpt het zwaardvan de voorposten klinkt dc alarmkreet in het legerkamp. Spoedig echter herkende men in de nade rende ruiters, die in hun midden twaalf ge vangen Russen en een gesloten rijtuig voerden, Dewbinsky's troepen. Een honderd- stemmige jubelkreet begroette de aanko menden, die van hunne paarden stegen en hunne krijgsmakkers omhelsden. Langiewicz ontving den graaf met een uitroep van verrassing. Mijnheer de graaf," zeide hij, „dat ge zoudt komen, hiervan was ik zeker, daarvoor was mij uw gegeven De erfgenamen van den in den nacht van 11 op 12 Maart jl. in de Boddelstraat vermoorden heer van Veerssen te Nijmegen hebben een premie van duizend gulden uitgeloofd aan dengene, die den dader van dien moord weet aan te wijzen, of zoodanige inlichtingen weet te geven, dat de aanhouding van den dader of de daders daarvan het gevolg is. Het volgende telegram werd te Londen aan het bureau van de New- York Herald uit New-York ontvan gen Omstreeks den 23sten Maart zal vermoedelijk stormweder heer- schen uit het Z.O. tot N.W. verge zeld van zwaren regen, misschien sneeuw. Een lage barometerstand met regen en noordelijken wind zal omstreeks den 25sten plaats vinden op de Atlantische kusten van Eu ropa, vergezeld van slecht weder henoorden 30° N. br. De gendarmerie van Aubel heeft een persoon aangehouden en naar de gevangenis te Verviers ge bracht, dewijl hij in een twist zijn zuster heeft verworgd. De aange houdene is genaamd Collings, oud 62 jaren en ging te Aubel voor on- noozel doorhij leefde van aalmoezen. Bij de eerste ondervraging beweerde hij 202 jaren oud te zijn. Te Boutonville heeft Woens dag een vergiftiging plaats gehad in het huisgezin Gobibon, bestaande uit vader, moeder en twee kinderen. Na 's morgens koffie te hebben ge- woord van eer borg, maar dat ge reeds heden hier zondt zijn en mij tegelijk krijgsgevan genen zoudt brengen, veroorzaakt mij natuur lijk de grootste verwondering." Graaf Dewbinsky verhaalde met korte woorden de oorzaak zijner vervroegde ont vluchting en hoe het hem gelukt was het rijtuig en het escorte te bemachtigen. Langiewicz trad dadelijk op het rijtuig toe, opende het portier en reikte de daarin zittende dame de hand om haar te helpen uitstijgen. Daarop verzocht hij graaf Dew binsky en de dame hem naar zijne tent te volgen. Zoowel Langiewicz als de graaf waren verbaasd over de schoonheid der jonge dame, toen zij haar sluier ophief. „Vergeving, jonge dame," zei de dictator „dat ik zoo vrij ben u te vragen op welke wijze ge in de macht der Russen zijt ge komen, en of zij u als gevangene trans porteerden of u slechts tot hoede gegeven waren Mocht het laatste het geval zijn, dan zijn zoowel uw rijtuig als de man schappen weder tot uw dienst en ge kunt ongehinderd voortreizen."

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1