KLEINE COURANT ELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN I No. 533. Dinsdag 26 Maart 1878. Zesde Jaargang. IFB. abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers berkhout Co., advertentiën ai-: nieuwstijdingen feuilleton. VEESTOOTEN. Vliegend Blaadje VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. 3 franco per post 60 te HELDER. Van 16 regels25 Centen, elke regel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zgn. HELDER, 26 Maart 1878. en Tot groote tevredenheid van 't publiek, vrij goed in 't lokaal Ti- voli opgekomen, was de heer F. Baseh ge_ Zondagavond werkzaam. Zijne in derdaad buitengewone toeren op 't gebied der goochelkunst werden steeds ®e" levendig toegejuicht. Bij 't ver- toonen van zijne dissolving views, S e hoorde men de stilte meermalen af- ■75. breken door de uitroepen van be- wondering of verbazing. De heer Basch heeft op nieuw getoond dat hij 't publiek aangenaam weet bezig te houden. Volgens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is het ramschip Koniug der Nederlan den, onder bevel van den kapitein en- t. z. W. Enslie, den 22 dezer van tel- Malta vertrokken. Aan boord was alles wel. Het st. Voorwaarts, van hier naar Batavia, kwam te Napels den 22 Maart 's morgens en vertrok van daar 's namiddags. Het st. Celebes, van Batavia naar hier, kwam te Port-Said en vertrok van daar den 23en Maart 's morgens. Het st. Fredrick Snowdon, van Newcastle naar hier, 't welk bij Callantsoog strandde, is niet vlot gekomen en door de bemanning ver laten. 1. >en ing en che en der del op NT Een Poolsche geschiedenis. 22). VIII. Een ongeloovige, bijna spottende, glim lach speelde om Langiewicz's lippen. ïïen- riette Pustowojtoff bemerkte zulks. „Ik ben een Poolsche," riep zij met vuur „en zal voor geen gevaar terugdeinzen. Het toeval heeft mij tot n gevoerd of zeggen wij liever een beschikking des hemels. Dus verstoot mij niet." „Gij denkt groot en edel," hernam de dictator, van wiens gelaat de spotternij verdwenen was, „maar bedenk, dat ge on- mogelijk de vermoeienissen en gevaren, waaraan 'wij blootgesteld zijn, zult kunnen doorstaan." „Acb, verstoot mij niet!" herhaalde de jonge Poolsche. „Ik heb niemand in Gods Zondag beeft bij bet eiland Wigbt een verschrikkelijke ramp plaats gegrepen, die de lange reeks onge lukken, aan de Engelsehe vloot over komen, weder met een vermeerderde. Het oefenings-vaartuig Eurydice, komende van Barbados, werd ten zuiden van Wight tegenover Ventnor door een plotseling opkomenden sneeuwstorm overvallen en sloeg om. Een ontvangen telegram meldt, dat 300 jeugdige zeelieden bij deze ramp het leven verlorenslechts twee jongens werden gered. Wij vernemen uit Berlijn, dat Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen in bet huwelijk zal treden met de dochter van Prins Karei van Pruisen. N. R. Ct. Uit het rapport over 1877 der Noord- en Zuid-Hollandscbe redding maatschappij, thans in het licht ver schenen, blijkt, dat het redden van 159 schipbreukelingen drie menschen- levens gekost heeft: op 23 Novem ber G. Koning te IJmuiden en op 18 December D. Stein en D. Bethle- bem, te Nieuwediep. Overigens zijn de mededeelingen gunstig. Te IJmui den kwam een tweede station tot stand, waartoe de commissie voor den Oosterschen handel een aanzien lijke subsidie verstrekte. Voor bet legaat van den heer L. A. Buma, zal te Moddergat bij Tzum in Fries land een station worden opgericht. Het materieel der maatschappij is wijde wereldlaat mij u volgen, en roept het kanongebulder ten strijde voor Polen's vrijheid, aan uwe zijde strijden en sneven „Ongelukkige, gij stort u voorbedaehte- lijk in het verderf," zei Langiewicz bijna bitter. „In mijn verderf," riep de jonge heldin dweepend„hebben niet duizende gezinnen hun have en goed, hun leven verloren. Zijn onze broeders niet in Siberië of in de diepste kachotten van Sawkrona en Warschau gevangen? Neen, neen, ik wil uw over winning of uw ondergang deelen Langiewicz zelf was in verrukking over deze bezielde amazone en beproefde het niet verder het van ijver gloeiende meisje van haar voornemen af te brengen. „Ach, moge er nooit een dag komen," zei Langiewicz bewogen, „dat het u be rouwt u bij ons gevoegd te hebben Nauwelijks was het dag, toen de voor posten het bericht brachten, dat op de vlakte zich Russische kolonnes in de richting van het bosch bewogen. „Gij zijt nu spoedig in de gelegenheid overal in goeden staat; de inven tarissen zijn compleetde roeiers hebben zich uitnemend gedragen en in eenige gevallen was, in oogenblik- ken van groot gevaar, hunne houding boven allen lof. De slotsom der statistiek is deze20 reddingen, 159 personen gered, en 13 pogingen ge daan. Het totaal der geredden sedert de oprichting der Maatschappij is 2526. Uit Roermond meldt men, dat Vrijdagavond tegen zeven ure ge schoten is op een spoortrein tusschen Reuven en Swalmen. De kogel kwam in een wagon 2 klasse terecht, zon der iemand te treffen. Zaterdag is een begin van brand ontstaan in den toren van Middelburgdoor spoedige hulp was men het vuur nog tijdig meester. De ouvoorziebtigbeid van een werkman, die een uitgedoofde pijp in den zak van zijn buis had gestoken en dat kleedingstuk toen in den toren bad nedergelegd, was oorzaak van bet ongeval. Drie garnalenvisscbers van Stellendam strandden Vrijdag met hun vaartuig aan de noordzijde van het eiland Goedereede, met het ongeluk kig gevolg, dat bun schuit omsloeg en zij allen jammerlijk verdronken. Reeds twee lijken zijn aangespoeld Een broodbakker te Knijpe (Friesland) is in zijn baktrog, waar bij den dood in de oogen te zien," zei Langie wicz tot Henriette Pustowojtoff, die zonder te aarzelen het voor haar gebrachte paard besteeg en een blanke sabel zwaaide. Langiewicz nam het terrein in oogen- schouw, en zeide vervolgens, zich tot zijne officieren wendend. Een tweemaal sterkere vijand staat tegenover ons; de strijd zal kort maar bloedig zijn. In drie uren moeten wij overwonnen hebben of geen onzer ziet den volgenden dag. Ik hoop, waar het ge vecht het hevigst is, de dappersten vinden. De Russen naderden met de grootste kalmte en vastberadenheid. Langiewicz gaf Dewbinsky bevel zich met zijne geheele ruiterij in het bosch te begeven. De Russen, die twee duizend man infanterie hadden, voerden drie eskadrons kozakken met zich. Het gevecht begonde zeissenmannen der opstandelingen stormden voorwaarts tegen den vijand ineen krakend geweervuur ont vangt hen, honderden storten getroffen neder. Zonder kommando sluiten zich de gedunde gelederen der zeissenmannen weder, maar een tweede geweervuur der Russen zich had opgesloten, na sr doove kolen in te hebben gelegd, gestikt gevonden. Bij het lossen van balen maïs uit de stoomboot Schiedam," aau de Willemskade te Rotterdam, is de ijzeren ketting van het hijschtoestel gebroken. Een werkman kreeg daar door een baal maïs tegen 't lichaam, viel in 't water en verdronk, ondanks alle pogingen om hem te redden. Zaterdagavond te ongeveer 6 uren heeft zich in het Hotel de Flandre te Middelburg een 25jarig persoon, die eergister morgen, uit Engeland komende, daar zijn intrek genomen had, door een pistoolschot van het leven beroofd. Hij woont te Amsterdam en was, naar men zegt, gehuwd. In den loop van den dag had hij met een te Middelburg wonen- i den kennis een wandeling gemaakt, doch verkeerde blijkbaar in een ge jaagde gemoedsstemming. Des namid dags at hij aan de open tafel, doch dronk weinig wijn hij verzocht zijn halve flesch op de kamer te brengen. De politie had het oog op hem en bad den hotelhouder verzocht haar kennis te geven, indien deze persoon in het hotel mocht afstappen. Aan dit verzoek is voldaan en tengevolge van dien kwam spoedig een rijks veldwachter. Dit schijnt door den ver dachte, die in de zaal zat te praten, gezien te zijn, want hij werd eens klaps zeer bleek en ging naar het werpt andermaal de helft dood ter aarde. De Russen, in de meening dat al de strijd krachten der opstandelingen zich in het gevecht bevinden, waanden reeds overwon nen te hebben en drongen de Polen naar het bosch. Dit kwam volkomen met Lan giewicz's plan overeen, want nauwelijks waren de Russen op een geweerschot afstand het bosch genaderd toen plotseling een moor dend vuur op hen er uit geopend werd. „Nu de kavalerie voorwaarts!" beval Langiewicz. Henriette Pustowojtoff rende naar het bosch om graaf Dewbinsky het bevel te brengenmaar een Russische kozak viei haar aan zij pareerde met haar sabel den lanssteek en hieuw den vijand neder. Ver wonderd oogde Langiewicz haar na. Eenige minuten later vlogen zij en Dew binsky met opgeheven sabel aan de spits der ruiterij tegen de Russen inzoodra nu de Russische overste gewaar werd, dat hij ook hier met ruiterij te doen had, gaf hij dadelijk den kozakken hevel tot den aanval, terwijl zijne infanterie zoo snel mogelijk

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1