KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN .\o. 534. Vrijdag 29 Maart 1878. Zesde Jaargang. abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., tc helde r>. ADVERTENTIEN Kalender der Week. I EU WSTIJ DINGEN ^ssB^s-a^m VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. 3 franco per post 60 Van 15 regels 25 Centenelke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en 1 /"RIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. MAART—APRIL. Zondag 31 Opgang der Zon 5 u. 33 ra. Ondergang 6 u. 32 m. Maandag 1 Dinsdag 2 Nieuwe Maan. Woïnsdag 3 ilondnrdag 4 Vkijdag s Zaterdag 6 Geabonneerdcn bui ten deze gemeente wor den beleefdelijk ver zocht het ons toekomende bedrag over het le kwartaal 1878, ten bedrage van 60 Ct., vóór of uiterlijk op 8 April a. s. te doen geworden per postwissel of in postzegels, zullende na dien datum over het bedrag met 10 cents verhooging per post wór den gedisponeerd. Helder, 29 Maart 1878. DE UITGEVERS. HELDER, 29 Maart 1878. - Bij de commissie tot inzame ling van giften voor de ramp met de reddingboot alhier, sedert de laatste opgave nog ontvangen f 1624.75, makende met de vroeger vermelde som, thans f 8699.IS1/^ Belangstellenden maken wij op merkzaam dat op Vrijdag 5 April door de Christelijke Zangvereeniging »Zingt den Heer"een openbare Zanguitvoering zal worden gehouden, in het lokaal voor Evangelisatie (Palmstraatwaarop een tiental schoone liederen zullen worden uit gevoerd. Het programma, dat a 10 Ct. is te bekomen, geeft tot deze uitvoering vrijen toegang. Bij de Herv. Gemeente zal op Paasch-Zondag21 April, in de Nieuwe Kerk door de jongste klasse der Zondagsschooleen openbare Feestviering en Zanguitvoering, wor den gehouden, waarvoor de toegang geheel vrij is. Z. M. heeft bij het dep. van Marine benoemd tot inspecteur van financiën over het loodswezen, den heer P. J. Heijning, thans ontvan ger der loodsgelden alhier. Met genoegen zullen bemin- naren van degelijk tooneelspel zeker I uiuemcu) uae IAVU svuvauvaaui^I "AA den heer Victor Driesseus op Dins dag 9 April alhier, in Tivoli, weder een voorstelling zal geven, en alsdan zal opvoeren het nieuwe tooneelspel: »De plaag der dorpen." Volgens een bij het Departe ment van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. ramtorenschip Koning der Nederlanden, onder bevel van den kapt. t. z. W. Enslie, den 27sten dezer te Port-Said aangekomen. Op de reis van Gibraltar naar Malta had men met zware oosten wind te kampen gehad, waardoor het schip zeer veel water overnam. Bij een poging om het indrin gende water te keeren, was de tweede zeilenmaker v. E. door een gewel dige zee overboord geslagen en waren alle pogingen om den ongelukkige te redden vruchteloos. Dadelijk is door de equipage een inschrijving voor zijne weduwe en twee kinderen geopend, die een niet onaanzienlijke som heeft opgebracht. Het fregat Evertsen, liggende te Willemsoord, wordt met den 26n der volgende maand in dienst ge steld, onder bevel van den kapi tein-luitenant ter zee C. H. Bogaert. Het st. Voorwaarts, van hier naar Batavia, kwam te Port-Said 27 Maart 's morgens en zou des na middags de reis voortzetten. Bij koninklijk besluit van 19 dezer, n°. 15, is aan den luit. t. z. le kl. A. de Bruijue, aan de luits. t. z. 2e kl. jhr. H. M. Speelman en L. R. Koolemans Bejjnen en aan eenige onderofficieren en mindere schepelin gen, behoorende tot de Kon. Ned. zeemacht, die zich daartoe vrijwillig hebben aangemeld, vergunning ver leend, deel te nemen aan den ont worpen verkenningstocht met het schoonerschip Willem Barendsz naar de Noordelijke IJszee, Spitsbergen en Nova Zembla. Uit Dokkum meldt men dd. 12 MaartOmtrent een vergiftiging, in 't begin der vorige maand te S. in de gemeente T. gepleegd, meldt men, dat de vermoedelijke schuldige (en als zoodanig in arrest genomen) is de eigen man der vermoordede man had een verboden en reeds te ver ge dreven minnehandel aangeknoopt met eene ongehuwde dienstmeid in de hij om haar, die hij verleidde, de vrouw, aan wie hij door den echt verbonden was bekend als een goedaardige moeder van zes kindertjes en slechts 41 jaar oud vermoord! Zondag jl. is in de Hervormde kerk te Hoofddorp, tijdens de gods dienstoefening een 21-jarig meisje door een beroerte overvallen en plot seling overleden. Eerstdaags zullen te Zaandam weder twee personen terecht staan, beschuldigd van het in dienst hebben in een sigarenfabriek van kinderen beneden 12 jaren. Bij Blom Olivierse te Culem- borg is verschenenNoord en Zuid," Taalkundig Tijdschrift, ten behoeve van Onderwijzers, vooral van hen, die zich voor eenig examen voorbe reiden, onder Redactie van T. H. de Beer. Dit tijdschrift vindt, naar wij ver nemen, bij de meeste Onderwijzers en Taalkundigen, een gunstig ont haal. De wed. A. Peters, te Dreumel, van een buurpraatje huiswaarts kee- reende, is door de duisternis misleid, in het water gevallen; ofschoon nog levend gered, was zij kort daarop een lijk. Een koopman in geitenvellen trad dezer dagen de woning binnen van een boer in den Nieuwen Polder, te Fijnaart, bij wien hij niemand in huis vond dan de 17-jarige doof stomme dochter. Hij nam een schaar en sneed het ongelukkige meisje het lange hoofdhaar af, waarna hij zich verwijderde. De zaak wordt onder zocht. Omtrent het omslaan van de Eurydice bij het eiland Whigt, ver neemt men nog weinig of geen be trouwbare bij zonderheden, en daar slechts twee personen in zeer onder geschikte betrekking, zijn gered, zal men er waarschijnlijk niet veel meer j van vernemen. Opmerkelijk is, dat het schip gedurende drie maanden j in West-Iindië heeft vertoefd zonder ongevallen en dus schijnbaar althans zeewaardig was. Als met de Captain j was een enkele windvlaag voldoende het kostbaare gevaarte met zijn kost- baren last aan menschen in de diepte te doen verdwijnen. met juistheid bekend, omdat er ook in West-Indië nog personen aan boord zijn gekomen. Volgens de rol moet het bedragen hebben15 officie ren, 15 mariniers, 73 ónderofficieren, en 220 matrozen in het geheel 323 koppen. Er is onverwijld een inschrijving geopend ten bate der nagelaten be trekkingen. Binnen kort worden te Parijs een vijftigtal rijke Chineesche han delaren Verwacht, ten geleide van producten, die zij zullen tentoonstel len op het Champ de Mars. Een veertien dagen later zal een tweede bezending volgen. De kooplieden worden vergezeld van een mandarijn der 2e klasse en vier ambtenaren I van minderen rang, die een geschenk van groote waarde van den keizer van 't Hemelsche rijk aan Maarschalk i Mac Mahon moeten overbrengen. Ondër de reizigers bevinden zich ook twaalf jonge vrouwen, die met den verkoop der Chineesche produc ten belast zullen worden. De dagbladen hebben ons in dei- tijd bericht, dat de wervelwind of cykloon, die den 31 Oct. 1876 in Bengalen zulke ontzettende verwoes tingen aanrichte, 120.000 slacht offers zou gemaakt hebben. De bijzon derheden, ons medegedeeld, vervulden menig hart met angst en schrik. Uit latere berichten, onlangs in Enge land ontvangen, blijkt nu, dat er 150.000 menschen hun graf in de golven gevonden hebben. Te Plaisance (dep. Gers) heeft iemand, in wiens huis een rechtelijk onderzoek werd ingesteld, den griffier, den deurwaarder en twee andere personen, waaronder de huisheer doodgeschoten en bovendien de vrouw van dezen laatsten zwaar verwond. De moordenaar traehtte daarop zich zelf van het leven te berooven, maar het schot nam alleen een deel van de kaak weg. Te Rome is een dame, zich mevr. Mathot noemende, in hechtenis genomen, die in een hotel op grooten voet leefde, soirees gaf en personen uit de hoogere kringen ontving en, naar beweerd wordt, deel uitmaakt van een internationale dievenbende, welke tot in Noorwegen haar ver takkingen moet hebben. Een jonk-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1