KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN JMo. 535. Dinsdag 2 April 1878. Zesde Jaargang. abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. advertentien nieu wstijdingen feuilleton. VERST00TEN. Vliegend Blaadje VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. 3 5 franco per post 60 Uitgevers berkhout Co., te HELDER. Van 1—5 regels 25 Centenelke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. Geabonneerdcn bui- 'ten deze gemeente wor den beleefdelijk ver zocht het ons toekomende bedrag over het le kwartaal 1878, ten bedrage van 60 Ct., vóór of uiterlijk op 8 April a. s. te doen geworden per postwissel of in postzegels, zullende na dien datum over het bedrag met 10 cents verhooging per post wor den gedisponeerd. DE UITGEVERS. HELDER, 2 April 1878. Dr. J. C. Pool, pred. bij de Herv. gemeente alhierkomt o. a. voor op het twaalftal bij die ge meente te Gouda. De oude vuurtoren op het fort Kijkduin alhier, die zoo tal vau jaren wegens het prachtige zeegezicht vele bezoekers lokte, is gisteren bij pu blieke inschrijving ter amotie ver kocht. Vijf biljetten waren daar voor ingekomen, als: van Lambertus Sohampens, Dordrecht, welke f 1645.- toe vraagt voor sloopen. A. Kap- tijn, Zijpe, geeft f244.— Sijmen de Boer te Oostzaan f 150.50. Jacob de Boer te Oostzaan f210.en Hen drik de Groot te Knollendam f351, zijnde deze de hoogste bieder. Gisteren avond is voor het eerst het licht ontstoken op den nieuwgebouwden ijzeren-kustlichtto ren alhier. Een P. o o 1 s c h egeschiedenis. 23). VIII. Toen de troep het dorp had bereikt, waar het kasteel stond, was het reeds donker, maar het kletteren der sabels van de, hun vermoeide paarden bij den toom leidende opstandelingen, het blaffen der honden en de hoefslag der paarden, bracht al de clorps- bewoners op de been. Met lantaars en bran dende takken kwam men uit al de huizen te voorschijn, nadat men zich overtuigd had, dat er geen Russische soldaten gekomen waren. Toen men de draagbaar zag, op welke Dewbinsky door bloedverlies uitgeput lag, hoorde men de vrouwen onder elkander zeggen„De arme man. Zal hij sterven?!" „Hoe jong is hijZal er geen arts konden?" „Duurde het gevecht lang? Zijn er vele Zaterdag is bij de aanbesteding vanwege de genie van het eenjarig onderhoud van de stelling Helder en Texel de minste inschrijver gebleken te zijn P. Duinker, tot een bedrag van f 4470, en van het eenjarig on derhoud van de kazernegebouwen A. Vos Rz. voor f3741. Vrijdagavond werd van wege het departement tot Nut van 't Al gemeen alhier de laatste der zes volksvoordrachten gehouden. Dr. J. C. Pool sprak op zéér krachtige wijze over het sparen van geld en goed en het sparen van gezondheid. De heer A. B. Weber boeide de aan wezigen door »de Wraak," van H. Tollens Cz. Deze bijeenkomst trok nog niet de helft van het gewone aantal hoorders, die anders bij gele genheid eener tooneelvoorstelling elkaar als verdringenin verband hiermede mag het aan het einde van dit seizoen niet worden verzwe gen, hoe de leden der Commissie zich teleurgesteld hebben gevoeld door de ervaring, dat een degelijke lezing minder belangstelling vindt, terwgl menig comediestukje, dat veel te wenschen overlaat, het lokaas schijnt te moeten zijn om de volks voordrachten te doen bloeien: reden waarom de Commissie te rade is ge gaan, om die vertooningen af te schaf fen en liever aan gehalte van hoor ders te winnen wat men aan getal mocht verliezen. In denzelfden geest sprak ook de heer Pool. Russen gebleven?" De mannen daaren tegen vroegen waar de Russen stonden, en of Langiewicz hoop had te overwinnen. Onder deze en dergelijke vragen kwamen de troepen voor het kasteel aan; de graaf werd in een kamer gebracht. Na verloop van verscheidene uren verscheen een Poolsche arts uit het naaste stadje, die de wonden onderzocht en verbond, en alle hoop gaf, dat de graaf in weinige dagen weder in zooverre hersteld zou zijn, om het bed te verlaten. De opstandelingen kwartierden zich zoo goed zij konden bij de dorpsbewoners in en zetten voorposten uit. Op den avond van den volgenden dag naderde een jonge vrouw een der uitgezette voorposten en vroeg den naam van den aanvoerder. „Dien behoeft ge niet te weten." „Maar ik wil hem spreken." „Hebt ge een boodschap voor hem." „Neen." „Scheer je dan weg, onze aanvoerder duldt geen vrouwen in het leger." Het st. Conrad, van hier naar Batavia, is den 31 sten Maart des avonds te Southampton aangekomen. Het st. Voorwaarts, van hier naar Batavia, is den 29sten Maart des avonds van Suez vertrokken. Het st. Prins van Oranje, 16 Febr. van hier vertrokken, is den 31sten Maart te Batavia aangekomen. Eervol ontslag is verleend aan den heer J. P. Quant, hoofdonder wijzer te Oost op Texel, en wel wegens lichaamsgebrek. Naar aanleiding van dit feit ver zoekt men ons het volgende op te nemenDe man zit met 8 kinderen, waarvan het oudste 12 jaren, en had tot dusver een salaris van f 500 's jaars, zoodat een luttel pensioen hem ten deel zal vallen. Hij had ge hoopt nog een jaar te mogen werk zaam zijn met het verhoogde salaris, dat met I April ingaat, maar dat gelukte niet. Wie zijn circulaire van April 1877 nog in bezit heeft, zal een goede daad verrichten die nog eens in te zien. (N. Rott. Ct.) De Scheveningsche homschuit, die in den nacht van Dinsdag op Woensdag voor Katwijk werd aange zeild en waarvan de equipage is om gekomen, behoorde aan den reeder M. Parser. De schuit was genaamd Neptunus en werd gevoerd door schip per L. Spaans. De schuit is te Ter- heyden ledig op strand geworpen. Acht zeelieden zijn omgekomen. Nu rukte de vrouw den doek vau haar hoofd, wierp de bovenkleeren af, die dolk en pistolen verborgen hadden, en kwam nu als een slanke jongen, schier als een knaap te voorschijn. „Zulke vrouwen zal de aanvoerder wel kunnen gebruiken," lachte hij. „Mag ik nn verder? mijn wachtwoord is Oyczyzna!" „Ga nn gerust naar het kasteel, het is niet te vreezen, dat een Rus je zal tegen houden," antwoordde de schildwacht schert send. De jonge vaderlandverdediger snelde met haastige schreden naar het dorp en werd voor Dewbinsky gebracht. „Neen, mijn jongen," zei de graaf na hem onderzoekend te hebben aanschouwd, „ge zijt nog te zwak en kunt de vermoeie nissen nog niet doorstaan. Ons verbeidt eea ernstige strijd, waaraan ik uw jong leven niet wil blootstellen. Keer terug tot uw vader, tot uwe moeder, ge kunt baar misschien nog een krachtigen steun worden." „Tot mijn vader, tot mijne moeder?"riep de jongeling en zijne oogen vlamden, het Zaterdag ontving men te Sche- veningen het treurig bericht, dat een pink, toebehoorende aan den reeder M. de Niet, gestuurd door D. Pronk, in den vorigen nacht door een sneeuw storm overvallen, met man en muis is vergaan. De opvarenden, acht in getal, warén meest allen gehuwd en laten tal van kinderen na. In de vorige week is te Am sterdam een 18jarige knaap, wegens mishandeling zijner ouders terwijl hij dronken was, gevat en naar de cel lulaire gevangenis gebracht. Zaterdagnacht, is een schipper van een in de haven van IJmuiden liggende bomschuit verdronken. De sneltrein, die Zaterdagmor gen te 9.20 u. uit Vlissi-ngen vertrok, j is nabij Bergen op Zoom, wachthuis no. 13, ontspoord. De postcoupé- waggon werd geheel verbrijzeld, doch geen persoonlijke ongelukken hebben plaats gehad. De weg is versperd. Vrijdagmorgen werd door den schipper van den Belgischen loods- kotter no. 6, kruisende in de Wie lingen, nabij het strand van den Zwarten Polder een mast gezien met tjalktuig, boven het water uitstekende, waaraan zich twee mannen vastklem den, terwijl een derde, in de branding zwemmende, met den dood worstelde. Toen deze twee personen met behulp eener reddingboei door de bemanning van den kotter gered waren, was de derde, wien men niet dadelijk hulp rood des toorns vloog over zijne bleeke wangen. „Zij behoeven mij niet meer, daar voor hebben de Russen gezorgd Zij vor derden van mijn vader dat hij ze door de bosschen zou voeren, en toen hij antwoordde dat hij den weg niet wist, sloegen zij hem met de kolven hunner geweren. Mijne moeder die om hem te beschermen, op hem toeijlde, ontving een schot en stortte ter aarde. Haar jammerkreten wekten de smart en den toorn mijns vaders op en een Rus zijn wapen ontrukkende, stak hij dezen en nog een tweeden neder. Doch spoedig werd hij zelf door de woedende huurlingen gedood, omdat hij in de droefheid over zijne vrouw, de wapens tegen de beulen gericht bad Ik begreep dat ik tegen de overmacht niets vermocht en redde mij door de vlucht. Nadat de Russen nog alles geplunderd en ons huisje in brand gestoken hadden, trokken zij verder." Hier zweeg de verhaler, en medelijdende blikken vielen uit de oogen van den graaf en van de hem omgevende mannen op den arme; velen hunner bromden tandenknar-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1