KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN Dinsdag 23 April 1878j Zesde Jaargang. abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag advertentiën nieuwstijdingen. feuilleton. VERSTOOTEN. Ao. 541. 't Vliegend Blaadje YOOR DEN er 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. 3 franco per post 60 Uitg-evei-s BERKHOUT Co., te HELDER. Van 1regels35 Centen, eikeregel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRiJDAGSMORGENS vóór 10 ure T\ TT, TT. TT T i bij de Uitgevers bezorgd zijn. HELDER, 23 April 1878. Zaterdagmiddag waren onder- sheideue onderwijzers, uit 't 7e dis- rict van N.-Holland in bet lokaal 'ivoli bijeengekomen om afscheid te emen van den W.E.G. heer P. J. [eijning, die voor zijne betrekking ls Schoolopziener, door vertrek naar Iders, heeft bedankt. Nadat de heer ïaarnhouwer, als tolk der^ vergadg- iug in een kort en hartelijk woord e verdiensten van den vertrekken en Schoolopziener en diens belang- telling in 't onderwijs en de onder wijzers had aangetoond, bood hij en .heer Hejjning als stoffelijk blijk an waardeering namens, onderwij- srs en onderwijzeressen een sier- jke tête a tête aan. benevens een lbum, bevattende de namen der evers. Diep getroffen vatte den heer Feijing 't woord op, bedankte den anwezigen voor de ontvangen blij— en van belangstelling, gaf de verze- bring van zijn voortdurende vriend- ihappelijka igezindheid en legde daar- ij feitelijk een betrekking neêr, door em gedurende twintig jaar met sre vervuld. Gisterenavond hield de »Bur- erkring Harmonie" in Tivoli zijne latste buitengewone vergadering in I ezen winter, met gelegenheid tot ïtroductie voor niet-leden, waarvan Sn goed gebruik werd gemaakt. Opgevoerd werden het tooneelspel Sen Poolsche geschiedenis. D- IX. Vader en dochter waren alleen. Sara zag huw in de kamer om zich heen, waar nog et lang geleden rust en vrede geheerscht idden, en die nu plotseling in een sohouw- aats van schrik en ontzetting veranderd I BS. „Wat is er gebeurd? Heeft hij hem ver den vroeg Sara, als uit een zwareu s !oom ontwakend. i „Niets, mijn kind, her nam de jood bitter, lan dat gij en mijn huis onteerd zijn! Hoe kwerf is de graaf hier geweest?" Met-groote oogen staarde Sara haren vader in; zij sprak enkele onsamenhangende oorden. „Dewbinsky red hem daar amen de Russen help stukje Het Bankroet vau den Schoen lapper." Beide stukken werden op degelijke wijze ten tooneele gevoerd. Vooral brachten tot het genoegen van dezen avond veel bij, de geestige coupletten in het eerste stuk voor komende, die telkens met een flink applaus werden beantwoord. Een vroolijk bal besloot dezen avond op gepaste wijze. Donderdag a.s. zal de Onder- Officiersvereeniging Vaderland en Onranje" een feestelijke bijeenkomst houden in Tivoli. Bij deze gelegen heid zal tevens de plechtige inhul diging van de banier der Vereeniging plaats hebben. Hotst. Voorwaarts* arriveerde te Batavia den 20sten April. Het st. Prins Hendrik, van hier naar Batavia, is 21 dezer, des avonds te Southampton aangekomen. Het st. Madura, van hier naar Batavia, is den 22sten dezer te Port- Saïd aangekomen en zou den volgen den ochtend de reis voortzetten, Bij het tolhek, even buiten deze gemeente, verdronk Vrijdag, jl. een kindje van drie jaren van J. Wiering. In den nacht van Zondag op Maandag zijn te Oude Sluis, gem. Zijpeeen broodbakkerij en twee woonhuizen door brand vernield. 2 koebeesten en vier schapen kwamen in de vlammen om. De oorzaak is ons onbekend. „Zwijg, ellendigeschreeuwde nu Baruch, zich zelf de ziekte van zijn kind verge tend. „Hij is mijn manriep Sara met gil lende stem, „hij heeft het gezworen bij zijn God!" „En dat zegt gij gij, een jodin steunde Levi Baruch, „Neen, neen, ik ben christinriep weder Sara in den hoogsten graad der koorts. Een kreet slakend wierp Levi zich op de zieke, greep ze heftig bij haar schouder en terwijl hij ze met rollende oogen in het gezicht zag, krijschte hij met wilde stem „Herhaal wat gij gezegd hebt, ellendige J" Sara wiide zich uit de hand haars vaders los maken, doch nu werd de jood een zwart koordje aan haar hals gewaar. Hij rukte het te voorschijn en het gouden kruisje von kelde voor zijne oogen. Hij tuimelde eenige schreden achteruit, vervolgens wierp hij zich als een woedend dier op de ongelukkige, sleurde haar uit het bei, greep hare op een stoel liggende kleedingstukken en beval zijne dochter, zich te kleeden. op de Groote Markt te Arnhem zijn zware fundamenten van een muur gevonden, welke, te oordeelen naar de grootte van den gebakken steen, zeer oud moet zijn. Iu dën omtrek zijn vele beenderen van paarden, runderen en varkens gevonden, voorts hoefijzers, stukken van paardengebit enz. De «Tilbprgsche Ct." verneemt dat op dit oogenblik, in de omstre ken van Den Bosch en langs de beide oevers van de Maas in Noord-Brabant en Gelderland, circa 30,000 hectaren wei- en bouwland onder water staan; op sommige plaatsen zelfs 2 a 3 meter. Uit Deventer meldt men, dat de boter aldaar op de markt f 6 a 7 per 78 va' is gedaald; de hoogste prijs was f 23,50, de laagste prijs f 16. Onze korrespondent geeft geen reden op voor deze zeldzame daling. Te Goor heeft zich de vrouw van den landbouwer H. B., door halsafsnijding van het leven beroofd. Zij was nog maar 26 jaren ond en had een kind. Zij leefde in onbe krompen omstandigheden en, naar het scheen, gelukkig met haren man. Tegen twee Amsterdamsche paardenslachters zijn, gelijk het Po litie Nieuws" bericht, bekeuringen opgemaakt, wegensjhet in hun winkel verkoopen van bedorven rund- en paardenvleesch. Naar men verneemt heeft zich De ongelukkige Sara volbracht bijna willoos het bevel. .Nauwelijks had zij de noodzakelijke kleedingstukken aan het lijf, toen de fanatieke oude man, bevend aan alle leden, haar bij de hand greep en den trap aftrok hij opende de deur van zijn huis en riep „Vervloekt zijt gij, gedoopte!ver volgens stiet hij het arme wezen op de straat en sloot de deur. De dorpsklok sloeg een uur in den mor gen. Sara had niet eens schoenen aange trokken en stond slechts ten halve gekleed in den kouden nacht op de straat. „Ik wil tot hem!" zeide zij, „ik wil hem redden In haar ijlende koorts snelde zij naar het kasteel. De straat was ledig, geen lioht flikkerde uit de kuizen op de straat. Overal duisternis en stilte. De kleine hoeren huizen stonden zoo eenzaam, somber en akelig. Het kasteel stak als een sombere reus hoven het dorpje uit. „Hij is op het kasteel," zeide zij voor zich. „Dewbinsky en de Russen willen hem vermoorden!" Het arme meisje snelde vormd, om te IJmuiden dusdanige inrichtingen te maken, dat die plaats binnen korten tijd een badplaats kan worden. Bij een hevig onweder, dat zich Zaterdagmiddag boven Tilburg ont lastte, werd de toren van de R. K. kerk op het Heike getroffen, zonder dat echter eenige noemenswaardige schade werd aangericht. Een oogenblik later sloeg dè bliksem door den schoorsteen in een huis in de Nieuwlandstraat, baande zioh een weg door den zol der en door de plafonds van 2 boven- en benedenvertrekken en richtte vrij aanmerkelijke schade aan. Een begin van brand werd spoedig gebluscht, en er hadden geene persoonlijke onge lukken plaats. In het Vliegend Bladde »Spaarne-Bode," leest men de vol gende advertentie vOp den 21sten Maart, heeft de Heer, die den hemel en de aarde uit niets gemaakt heeft, bij ons het 15e kind doen geboren wordenwij beve len ons aan onzen getrouwen Sehepper aan met weldoen. W. J. Misset. Zou deze gelukkige huisvader nog geen weldaden genoeg ontvangen hebben Laatstleden Maandag was het geheele stadje Welsin Oosten rijk, in volle opschudding. Er liep een gerucht, dat de brievenbesteller met gevleugelde voeten over heg en steg naar het «lot. Aan de poort gekomen, klopte zij. Een wachthond op de binnenplaats blafte. Eindelijk werd ook het hoesten van een man hoorbaar en na weinige minuten, welke het arme kranke meisje in de duisternis en in de sneeuwbui een eeuwigheid schenen te zijn, opende zich het deurtje en een man, het gezicht half met een slaapmuts bedekt, stak het hoofd vooruit. Het was de jager Heinrioh Orlanoff. „Wie is daarvroeg hij. „Wat is er?" Maar het arme meisje kon niet antwoor den de kon, de opgewondenheid, de ziekte hadden haar overweldigdmet een kreet zonk zij neder. De man trad naar buiten en lichtte haar in het gezicht. „Jezus Maria!" riep hij, „het ie waar achtig de schoone SaraHij hief haar op en nam ze als een kind in zijne armen vervolgens droeg hij ze in de kamer der keukenmeid, welke hij dadelijk wekte, en haar beval Iwan te halen. Deze drie goede menschen hadden spoedig een kamertje

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1