NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 544. Vrijdag 3 Mei 1878. Zesde Jaargang. ABONNEMENT Verschijnt Dinsdag- ën Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., ADVERTENTIËN Kalënder der NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. VERSTOOTEN. ~~Trrr TJ U I H 3 O! g Vliegend VOOR PEN iIM* -ü vH •••-. i/7 i I1' 'iv? per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct, franco per post 60 te HELDER. Van 15 regels 85 Centen, elke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bjj de Uitgevers bezorgd zijn. mAi. Zondag 5 Opgang der Zon 4u. 18 m. Ohdfefgang 7 u. 32 m. Maandag 6 1 Dinsdag |7 Woensdag 8 Donderdag 9 Eerste Kwartier. Vrijdag 10 Zaterdag 11 HELDER, 3 Mei 1878. In tegenwoordigheid van den inspecteur der artillerie der marine werden bier deze week eenige zeer belangrijke proefsehoten gedaan met het getrokken acbterlaad kanon van 28 cm., zijnde de bewapening van onze kanonneerbooten. Deze stukken worden bij Krupp ta Essen vervaardigd, zijn lang 6.1 meter en hebben een gewicht van 27,500 kilogr. Men bezigde ladingen van 45, 50 en 55 kilo prismdtiSób buskruit en jiiojèctielen vaü 203.5 en 257.5 kilo, waarmede men een druk waarnam van .85003850 atbmospheeren en een aanvankqjijke snelheid van .150 490 meter. Woensdag jjl. was hier bijna weder een kind in bet Held. kanaal verdronken. Gelukkig werd bet intijds door J. H. Schoenmaker (een knaap van 13 jaren) ontdekt, die onmid- delijk te water sprong ;eri"tét kind van den dood redde. Een Poolsche geschiedenis. 30). X. De plechtige ernst met welke Dewb insky deze woorden' had gezegd, deden den vader ijl zijne meening wankelen en hij verhaalde nu de laatste gebeurtenissen, die in zijn huis plaats haddeii gehad. „Mijnheer de graiafvoer liij vervolgens haastig en be wogen voort en viel voor Dewbinsky op de knieën, „antwoord mij bij het gebeente uws vaders, bij allles wat u heilig is, antwoord mij hij uw Godhebt ge mijne dochter nooit óyfer liefde gespróken, hebt ge Sïira üiét overreed het geloof harer vaderen af te zweren? Genadigste ^eer> ],ej gara ver lóren, zij is geen jodin meer, maar zij is toch mijn kind; zoo ik wist dat zij niet zou worden gelijk die oh£e]ükkigen en ver- Het stafmuziekkorps der marine alhier, vertrekt beden avond naar Amsterdam, om morgen tegenwoor dig te zijn bij het bezoek van^. M. den Koning aan 's rijks werf, enz., Het st. Prinses Amalia, van Batavia naar hiér, is 1 Mei te Pört- Said aangekomen en heeft 2 dés ochtend!1 de reis voortgezet. Het st. Prins Hendrik, van bier naar Batavia, is 2 Mei des ochtends van Napels vertrokken- Het st. Prins van Oranje, van Batavia naar hier, Vertrok vab'Penarig den 2den Mei. Het Noordpoolschip Willem Barents zal waarschijnlijk aanstaan den Zondag te 2 uren de marinewerf te Amsterdam verlaten en naar IJmmi- den gaan. Te IJmuiden zal de Commissie voor de Noordpool-expeditie aan bóord komen om afscheid te nemen van de officieren en van dé equipage. Dien dag blijft de Barents te IJmuiden liggen, om eer^t 24 uren later uit te zeilen. Het scheepje wordt eiken dag door vele belangstellenden bezichtigd. Volgens bericht van bet Bu reau Veritas zijn in de maand Maart verongelukt 124 zeilschepen, waar onder 11 vermisten, als: van Enge land 37, Duitscbland 24, Frankrijk 20, Amerika 16,KNoorwegen 9, Italië acht ïbór geheel de wereld, zou ik haar willen redden en haar zoeken zij is toch mijn kind!" De oude man begon nn zoo hartbrekend te weenen, dat de graaf hem bij den arm nam 'en oprichtte. „Ik zweer n1 voor God den Almachtige dat ik nooit beproèfd heb Sara's li'éfde'te winnen en haar ook nooit alléén geziën Of gésproken heb." Met deze woorden naderde Dfewbinsky zijne schrijftafel en overhandigde Baruch Levi Iwan's brief. Een vreeselijk voorgevoel bekroop den ouden man, toen hij hém gelezen had. God riep hij, „waarméde heb ik ver diend dat ge uw hand zoo zwaar boven mijn huis houdt? Mijnheer de graaf, vergeef mij, arm man, wien het ongeluk bijna van het verstand heeft beroofd. "Wat heb ik gedaan?'-Dood mij! maar neen, gij'moét góféil worden haastig van hier, ik wil uw gids zijn door hét' bosch: drie duizend Russen hebben de omstreken bezet om n gevangen te nemen." „Schurkriep Dewbinsky, sabel en pisto- 6, Nederland 4, Oostenrijk 2] Dene marken 2, Spanje 1, Rusland 1 en 2 waarvan de nationaliteit niet is aangegeven. De richting voor den spoorweg van Zaandam naar Hoorn, waarvoor bet onteigeningsontwerp bij de tweede kamer is ingekomen, is, overeenkom stig de bepaling der wet, ontworpen langs Purmerend. De spoorweg sluit ten noorden van Zaandam aan den staatsspoorweg van Amsterdam naar bier. Behalve het station te Zaandam, zijn 'stations of balten ontworpen te Oostzaan, Purmerend, Kwadijk, Oost huizen, Avenhorn en Hoorn. Voor den dienst der gouverne- ments-marine in Neder],-Indiè' zijn benondigd eenige derde stuurlieden. Te Harlingen werd Zondag namiddag, nadat de stoomboot »Stad Franeker" in de gro'ote sluis geschut had en wéder in ds Noorderhaven Stoomde, in dat vaartuig een gewel dige slag gehoord,1' waardoor het eensklaps bleef liggen, terwijl een dikke damp uit dè machinekamer omboog steeg. Zoodra er een onder zoek kon geschieden, bleek het, dat een vlampijp was gesprongen, en dat d« machinist door den uitgestorten stoom, onmiddellijk gedood was. De ongelukkige laat ééne vrouw en zeven kinderen na.' In de Hasselaarssteeg te Am sterdam is Dinsdagnacht een vrouw len grijpend, „dat is openlijk verraad Baruch Levi sloeg de oogèn neer. „Ik hield n voor den vérleider van mijn arm kind, en wilde Sara en mij wreken! maar ik kan en wil u redden! lic wil mijn leven, dat thans in uwe macht is, op het spel zetten en u met uwe soldaten langs een mij bekend boscbpad uit het ijzeren net der Russen bevrijden." „De minste verdenking dat gé mij bedriegt, kost u het leven," antwoordde Dewbinsky. Hij liet dadelijk zijne officieren bijeenkomen èh eenige minuten later wist ieder man wat er te doen Was. Aan openlijken weer stand was niet te denken, slechts een snelle vlucht was de eenige redding van den dood. Door een lage'achterdeur gingen nu graaf Dewbinsky en Baruch Levi uit het kasteel naar het naaste bosch; onhoorbaar als nach telijke schaduwen volgden hen, mdü voor man, de geheele troep opstandelingen. Spoedig hoorde men niets meer dan het bulderen van den storm tusschen de rotsen én het rollen van eenige losgerukte rots blokken, die met dof geraas in de diepte plotseling doodgebleven, tengevolge van overmatig gebruik van sterken drank. Uit Apeldoorn meldt men van 22 April. Een treurige gebeurtenis had bier plaats. Een onbestorven weduwe woonde alleen in een kamer, in een bewoond huis. Hoewel zij aan toe vallen leed, zorgde zij geheel voor zich zelve, zoodat zij soms dagen achtereen niet gezien werd. Toen men haar weder eenigen tijd niet gezien bad, werd men ongerust en men haalde de politie. Deze opende in 't bijzijn Van den Burgemeester de deur, waardoor zieh onmiddelijk een alleronaangenaamste reuk een weg baande. Vlak bij een kabinet lag in de kamer het overschot van bet lichaam van mej. J. S., waarvan bet bovenste gedeelte geheel verbrand was. Een lamp lag in stukken bij baar. Uit bare houding komt men tot deze gevolgtrekking: Juist toen zij de brandende lamp in banden nam, moet zij een toeval gekregen hebben en achterover geslagen zijn. Door dien val beeft de brandende petroleum zich aan bare kleederen medegedeeld en bet lichaam van zelve aangetast. De ongelukkige heeft dus niet eens om hulp kunnen roepen. Daar dit in een zeer klein vertrek gebeurde is de voortgang van den brand stellig gestuit, door den geringen toevoer van versche lacht. stortten. Het kasteel lag geheel ledig in de duisternis van den nacht, want zelfs de dienstboden hadden zich bij de vluchtende opstandelingen aangesloten; Baruch Levi hield de hand van den graaf in de zijne en voerde hem als een vader zijn kind, met de grootste behoedzaamheid en zorg, over de gevaarlijkste plaatsen, terwijl de opstandelingen hen dicht op de hielen volgden. Daar hoorden de vluchte lingen in de verte schoten vallen, vervolgens een wild gebrul. Het waren de Russen, die het kasteel bestormden. De weg voerde over een brug. Toen de laatste man er over was, werd zij ijlings verwoest en de puin- hoopen in den stroom geworpen. Huilend floot de wind over de vlakte en drong met razende Woede in het dichte dennenbosch. Geen ster, geen vriendelijk hemellicht bescheen het gevaarlijk pad, dat over ruwe rotsen door het bosch liep; in de verte klonken de stemmen hunner ver volgers, die nog aan gene zijde van den stroom schenen te zijn. „Maar moed en volhardingzei Baruch,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1