KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN !\o. 549. Dinsdag 21 Mei 1878. Zesde Jaargang. abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., advertentien nieu wstt.tdin gen feuilleton. VERSTOOTEN. Vliegend Blaadje VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. ,3 franco per post 60 te HELDE R. Van 15 regels 35 Oentenelke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. AdYertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. HELDER, 21 Mei 1878. Naar wij van goederhand ver men, is door de Kamer van Koopk, en Fabrieken alhier een verzoekschrift ingediend aan de Directie derN.-H. Spoorwegmaatschappij, om de vertrek uren van de lijn AmsterdamUitgeest via Zaandam eenigszins te wijzigen, vooral de trein die des avonds om 8.10 vertrekt, zijnde dit te vroeg, om aansluiting te hebben op de treinen die 7.55 en 7.58 Ooster en Rijnspoorweg aankomen, welke treinen deNoord-Branbantsche-, Lim- burgsche-, Duitsche- en Belgische treinen, Oostelijk gedeelte, in zich opnemen en alzoo de reizigers daar door in Amsterdam des nachts moeten overblijven. Door 10 of 15 minuten later te vertrekken, zoude die aan sluiting kunnen geschieden, hetgeen geen groote bezwaren voor de maat schappij kan opleveren, daar die trein toch 10 minuten in Uitgeest vertoeft voor de aansluiting van den trein die van Haarlem komt. Wij hopen dat Alkmaar en ver dere gemeenten van Noord-Holland, die daarbij belang hebben, het voor beeld mogen volgen om wijziging in de vertrekuren te verkrijgen, ten ge rieve en tot voordeel van het reizend publiek. Op de biljetten voor de a. s. herstemming is een nieuwe bepaling vermeld, nl.»Het afgesneden adres smoet bjj de inlevering van het stem- Een Poolsche geschiedenis. 34). XII. Sara was in zooverre hersteld, dat zij het bed verlaten en op faaaie dagen in den tuin van liet kasteel kleine wandelingen kon doen. Dagelijks zond zij den trouwen Iwan naar haars vaders huis, om te zien of hij nog niet teruggekeerd was. Zij zon hem gaarne te voet zijn gevallen, om zijne ver giffenis te erlangen; want zijn vloek rustte haar zwaar op de ziel, en deze gedachte vervulde, haar meer, dan de herinnering aan Seniawitsch. Dikwerf zat zij uren lang in het kleine paviljoen, de oogen op een punt gericht en prevelde zacht voor zich„Ver vloekt en rerstooten Alles, alles wil ik ondergaan, ja zelfs ellende ter wille der briefje aan den voorzitter worden vertoond." Menigeen zoude, de oude gewoonte volgende, kunnen afgewezen worden daarom is het zeker dienstig de kiezers opmerkzaam te maken de adreshelft bij het stemmen wel af te snijden, doch mede te nemen om aan den voorzitter te vertoonen. Vrijdag jl. overleed alhier in den ouderdom van 86 jaar de gep. kolonel Christoph Friedrich Eduard Baron von Steiger de Fraubrunnen. De overledene had aan onderscheidene gevechten deelgenomen, werd twee maal gewond, en was o. a. begiftigd met de orde van den Nederlandsehen Leeuw, het Koninklijk Beiersch ar- meekruis van 1813 —1814, enz. Van 1829 tot 1843 was hij alhier als plaatselijk kommandant gevestigd en bracht ook de overige jaren zijner rust in deze gemeente door. Op den 22n Mei 1828 trad als vrijwilliger voor den tijd van 8 jaar 1 maand en 9 dagen te Brussel bij de Schoolcompagnie, onder kommando van den kapt. Voet, (later minister van Oorlog) van het le reg. infan terie, onder bevel van den Kolonel des Tombes, in dienst, Jean Baptist Uittembroek. Een interruptie bui ten zijn schuld was oorzaak, dat hij den dienst tot 8 Maart 1839 verliet, op welken datum hij als Korporaal werd aangenomen bij de Jagers van Clai- res, in garnizoen te Kampen. Toen dat -korps in 1840 werd ontbonden, liefde, maar de vloek mijna vaders verdraag ik niet." Daar er echter geen hoop was, dat Levi spoedig weder in zijn huis zou terugkeeren, wijl men er in het dorp algemeen over sprak, dat hij tot "de opstandelingen was overgegaan, terwijl Sara's tante reeds den volgenden dag na de heillooze aankomst van Levi en Aron verdwenen was, had Iwan in het naaste stadje kicederen en schoenen, zoomede een damespels gekocht en al deze voorwerpen heimelijk in het kasteel gebracht. Sedert eenige dagen sloop een boer om het kasteel Wollnaka heen, bracht nn eieren, dan wild of hoenders en bood ze Iwan te koop aan. Op een avond ging Sara weder naar het paviljoen, vergezeld van Iwandaar zette zij zich in een stoel en hulde zich in haar pels. „Ik zou gaarne alleen zijn," zeide zij, haal mij later." Iwan verwijderde zich, schoon langzaam en aarzelend. Sara was alleen. ging hij over hij het algemeen depot der Landmacht No. 33 te Harderwijk. Na expiratie van dienst engageerde hij zich bij het korps mariniers, bij welk korps hij in 1844 tot Onder officier werd bevorderdvier jaren later geplaatst bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Medem- blik, kwam hij door de opheffing daarvan in 1850 weder bij het korps terug. In October 1854 werd hij aan het Kon. Inst. v. d. Marine te Wil lemsoord geplaatst en verricht tot op heden nog met lust en ambitie als Sergeant-Majoor zijn dagelijksche dienstverrichtingen. Dat Neerlands vloot en leger meerder van die oudjes onder zijn kader mocht tellen, zou zeker niet te verachten zijn. Vrijdagavond ten half zes uur gleed weder vau de steeneu glooiing op het Molenplein een kind in het kanaal, dat voorzeker verdronken zou zijn, had W. Meijer den moed niet gehad zich te water te begeven, en geholpen door anderen, het kind be houden op 't droge te brengen. Het st. Madura. is 17 Mei te Batavia aangekomen. Het st. Voorwaarts, is 18 Mei van Batavia Daar hier vertrokken. De gemeente Zaandijk is in den nacht van Zaterdag op Zondag door een vreeselijken brand geteisterd. De protestantschekerk met zijn sierlijken toren, een timmermanswerfeen boerenhofstede en varscheidene wo ningen zijn een prooi der vlammen Iwan ging in gedachten verdiept naar het kasteel. Niemand had hem zien heen gaan dan de twee kleine listig loerende oogen van den boer, die reeds op de gelegenheid had geloerd Sara alleen te kunnen spreken. Langzaam en voorzichtig sloop hij nu naar de deur van het paviljoen en klopte zacht. Sara ontstelde. „Mejuffrouw," fluisterde buiten de boer, „ik breng tijding van uw vader." Sara schoof schielijk den grendel weg haar hart klopte hevig, hare lippen beefden de deur opende zich, en de boer, dien Sara reeds meermalen in het kasteel had gezien, trad binnen. „Waar is mijn vader?" vroeg Sara hem haastig. „Hij is met den graaf bij de opstande lingen." „Met Seniawitsch? hij is dus aan de Rus sen ontkomen?" Verwonderd over deze vraag, wist de boer oogenblikkelijk niet te antwoorden; want ook in 't dorp bracht men Sara's ver- geworden. Alle beschikbare brand spuiten der omliggende gemeenten zijn.te hulp gekomen; ook, op ver zoek van het gemeentebestuur van Zaandijk, de stoombrandspuit »Jan van der Heijden" van Amsterdam. De schade wordt op f 80 a 100.000 begroot. j Woensdagochtend is een schip persknecht, aan boord van den beurt- j man Kooiman, op Amsterdam, in de j nabijheid van Terschelling over i boord geslagen en jammerlijk ver- i dronken. Vrijdagavond heeft een schipper, terwijl hij onder de Heulbrug te Rotterdam wilde doorvaren, zoo hevig gestooten, dat hij onmiddellijk een j lijk was. I Een 8-jarige knaap te Nieuw- j Schoonebeek, die met zijn broertje gevochten en door deze buiten de kamer gedrongen was, wilde zich wreken. Toen de deur geopend werd, wierp hij met een kluit aarde, doch ongelukkigerwijze trof hij daarmee zijn moeder, en wel met dit gevolg, dat een harer oogen verloren is en voor het andere ook eenig gevaar bestaat. Zaterdagmiddag brak in Gro ningen een kort maar hevig onweder uit. Een bliksemstraal trof de groote boerenplaats van Jan Luitjes van Dijken, te Euvelgunne en bijna op 't zelfde oogenblik stond het huis in lichte laaie Tlatn. Aan blusschen viel dan ook niet te denken, zoodat de dwijning met Dewbinsky's vlucht in verband; maar zonder te overleggen, antwoordde de boer na een korte pauze: „Ja, met Senia witsch." Deze tijding scheen de droomen van het meisje en al hare hoop in eens te verwe zenlijken, want hoe kon haar vader thans j met Seniawitsch bij de opstandelingen zijn, zoo hij zich niet met hem verzoend had Dat zij in de ijlende koorts Dewbiusky had genoemd en haar vader op de gedachte i was gekomen, dat deze haar minnaar was, hiervan wist zij natuurlijk niets. I „Dan voort!" bad zij den boer, „spoedig, spoedig!" „Rustig, mejuffrouw, fluisterde hij, „anders j verraden wij ons." Hij reikte het meisje zijne hand en voerde ze met haastige schreden uit den tuin. Op een afstand van ongeveer tweehonderd schre- j den stond een overdekt rijtuig, De koetsier stond bij het open portier. In het rijtuig zat een tot aan de ooren in een pels ge huld man.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1